wibako

Wywrotka i uprawnienia?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez niamek » 29 Maj 2012 19:50

Marka i model maszyny: case 580sle
Rok produkcji: 2000

myślałem o zakupie wywrotki jakieś małej 5-8 ton. Ale ostatnio znajomy mnie wystraszył że potrzebne są papiery na przewóz towarów czy jakoś takie itp. Chce jej używać do przewozu ziemi piasku jak to na budowach itp. Ja mam tylko prawko C I E do C i myślałem że to wystarczy. Jestem samo zatrudniony. Czy ktoś się orientuje jak to jest?
Ostatnio edytowany przez rudesmen, 01 Cze 2012 15:31, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Temat przeniesiony

niamek
Operator

  • Posty: 323
  • Rejestracja: 30 Lis 2009 14:58
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT 428D 2003r. BMT 02630
CAT 428F 2014r. RAK 00364

Firma: www.dall.com.pl


Reklama

simmet

Re: wywrotka i uprawnienia

Postprzez bundi » 29 Maj 2012 21:50

Wszystko zależy od tego kiedy uzyskałeś uprawnienia. Jeżeli prawko zdawałeś niedawno to musisz zrobić kurs na przewóz rzeczy (jakieś 140h wykładów, egzamin i koszt ok. 3500zł). Do tego jakieś śmieszne licencje, zabezpieczenie w euro za samochód i coś tam jeszcze. W sumie od groma opłat i papierków. Może ktoś kto ma transport to ci powie więcej.
Pozdrawiam
p.s. był już chyba podobny temat, poszukaj w wyszukiwarce
Veni Vidi Excavatus

bundi
Operator

  • Posty: 275
  • Rejestracja: 25 Sty 2008 20:10
  • Miejscowość: Twierdza Wrocław
  • Pochwały: 6

Maszyna: New Holland B115B
Wacker Neuson 1703

Firma: usługowa


wywrotka i uprawnienia

Postprzez manius » 30 Maj 2012 20:22

najlepiej jak gdzies po drodze spotkasz chlopakow z inspekcji transportu drogowego ,to napewno powiedza Ci co i jak. jak wiesz gdzie czesto stoja,to po prostu podjedź do nich osobówka i zapytaj co musisz miec,powinni spokojnie udzielic Ci wyczerpujacej informacji.sam tak robiłem,tylko w innej sprawie.oni tez sa ludzie :wink:
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


wywrotka i uprawnienia

Postprzez peckiel » 30 Maj 2012 20:54

Z tego co wiem to potrzeba:
- licencje na transport krajowy jeśli będziesz wykonywał transport tylko w kraju,
- certyfikat kompetencji zawodowych,
- wykupić zabezpieczenie finansowe na autko,
- jeśli będziesz jeździł sam to oczywiście badania lekarskie, psychotechniczne, kurs na przewóz rzeczy itp,
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


wywrotka i uprawnienia

Postprzez niamek » 31 Maj 2012 21:28

ten zawód trzeba zderegulować ... masakra, wychodzi na to że w koparkach to są głąby a robota to pikuś a kierowcy to inteligencja i mają najtrudniejszą robote pod słońcem
ale co mi zrobią jak będę miał tacho ok - przerwy itp. i prawo jazdy na ciężarowe a autem będę miał 5 kursów w miesiącu z czego 3 na pusto po drogach a 2 może wywóz ziemi i po piasek, ( to i tak będę zawodowym kierowcą) , przecież jestem samozatrudniony ??

niamek
Operator

  • Posty: 323
  • Rejestracja: 30 Lis 2009 14:58
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT 428D 2003r. BMT 02630
CAT 428F 2014r. RAK 00364

Firma: www.dall.com.pl


wywrotka i uprawnienia

Postprzez peckiel » 31 Maj 2012 21:47

To nic kolego, że będziesz tylko 5 razy. Ich to mało obchodzi, konkretnie inspekcję. Nie masz licencji i certyfikatu = nie masz prawa wykonywać transportu i prowadzić działalności transportowej. To jest posrane. Jak byś poszedł na kurs na przewóz rzeczy to tam pan inspektor mówi o takich rzeczach, a i można go dopytać. Najlepiej zrób jeszcze tak jak mówi kolega manius, podjedź popytaj inspektorów.
Co jeszcze mogę zaproponować to możesz poczytać forum wagaciezka.com i tam jest taki dział jak "Kwestie prawne". Dużo ciekawych rzeczy i tematów o tym jak zacząć działać w transporcie. Daję link bezpośredni http://www.wagaciezka.com/viewforum.php ... e2203565f2
Ja na szczęście o taki rzeczy nie się martwię, bo z transportem zaczął bawić się mój tatko jakieś 15 lat temu a wtedy było dużo prościej. Później jak wprowadzali te nowości było trochę lamentu, ale jakoś to się zrobiło i teraz nie ma problemu. Teraz jak patrzę to zacząć rozkręcać interes transportowy to współczuję szczerze.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


wywrotka i uprawnienia

Postprzez dawidg2 » 31 Maj 2012 23:14

Prościej chyba kupić ciągnik rolniczy. Do niego nic nie potrzeba. viewtopic.php?f=7&t=14077&p=86609&hilit=fastrac#p86609 to poczytaj

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


wywrotka i uprawnienia

Postprzez peckiel » 31 Maj 2012 23:30

dawidg2 no masz całkowitą rację. Żeby tylko coś szybkiego było.
W swojej 5 letniej karierze kierowcy wywrotki nie miałem przyjemności z ITD(odpukać w niemalowane żeby nie było :D ) raz miałem przypadek zatrzymania przez drogówkę. Oczywiście pierwsze co chcieli to wykresówkę, słabe ich szczęście, bo dopiero robotę zacząłem (7 wyjechałem a o 7.30 mnie zatrzymali), później badania psychotechniczne, lekarskie i kurs na przewóz rzeczy(miałem w kabinie to dałem). I tak dostałem mandat, bo pojechałem drogą gdzie było ograniczenie 10t(wiedziałem o tym), ale mandat na szczęście wytargowałem za brak gaśnicy i trójkąta :lol: 100 zł bez punktów.
Z traktorem nie było by problemu, bo mnie w ogóle by nie zatrzymali, chyba że byłby brak świateł czy inne uchybienia w stanie technicznym maszyny lub przyczepy.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


wywrotka i uprawnienia

Postprzez skrzatster » 01 Cze 2012 07:45

peckiel, ja akurat tutaj problemu nie mam bo wszystkie uprawnienia mama le sądzę że koledze niamek, chodzi o to że nie wykonywać transportu w sensie zarobkowym tylko transport na potrzeby własne. Wiadomo wypis z licencji że transport będzie świadczony na potrzeby własne i też właśnie mnie słuchy doszły że jak ty jako szef wykonujesz sam sobie taki transport to wkładka nie jest potrzebna ale to tylko pogłoski także proszę o potwierdzenie bądź zdementowanie ; D

skrzatster
Operator

  • Posty: 299
  • Rejestracja: 07 Gru 2009 21:39
  • Miejscowość: Zawoja
  • Pochwały: 1

Maszyna: Kubota KH 66
Renault Midlander S110


wywrotka i uprawnienia

Postprzez peckiel » 01 Cze 2012 10:38

Jeśli chodzi o transport na potrzeby własne to zawsze jest jakieś ale. Ja też ekspertem nie jestem. To co napisałem wiem ze swojego doświadczenia. Jak mój ojciec zaczynał się bawić w koparki i wywrotki to też sam robił i był sobie szefem. Tylko, że w tamtych latach nikt nie słyszał o licencjach itp. Później jak zatrudniał pierwszego kierowcę to dopiero te nowości wchodziły.
Cytaty ze strony ITD:
Podczas przewozu drogowego wykonywanego na potrzeby własne kontrolowany jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli, oprócz odpowiednich dokumentów wymaganych przy takim przewozie, wymienionych wyżej, wypis zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej.


Ponadto przedsiębiorcy wykonujący przewozy na potrzeby własne winni pamiętać o konieczności spełnienia określonych ustawą o transporcie drogowym (art.4 pkt.4) następujących warunków:
a) pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
c) w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
d) nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych;
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


wywrotka i uprawnienia

Postprzez dawidg2 » 01 Cze 2012 15:31

My mamy firme i transport na potrzeby własne. I trzeba mieć wypis ze starostwa że takie przewozy się robi. Co do kierowania samochodu przez szefa to go czas pracy nieobowiązuje. Czas jazdy każdy musi przestrzegać. Trzeba przeczytać conieco jak i popytać.

Można zadzwonić do ITD i tam powiedzą co i jak.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez Jooras » 01 Cze 2012 20:09

dawidg2 napisał(a):My mamy firme i transport na potrzeby własne.

I elegancko. Kierowcy nie muszą mieć kursu na przewóz rzeczy.

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez dawidg2 » 01 Cze 2012 20:26

Muszą mieć. szef żeby jeździć to też. Badania trzeba mieć, zwykłe i psychotesty, odpowiednie prawojazdy, tarczki, zaświadczenia jak się nie jeździ. Ty papiergologi że głowa mała.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez Jooras » 01 Cze 2012 20:29

Jeśli używasz ciężarówki do przewozu rzeczy na własny użytek nie musisz mieć kursu. Tak samo jest z przewozem pracowników w firmach. W takim autobusie starczy kategoria D bez żadnych kwitów. Całe MPO w lublinie jeździ na samym C bo jeżdżą na potrzeby własne i nie świadczą usług transportowych.

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Re: Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez Seba350 » 01 Cze 2012 22:01

Jooras napisał(a):Jeśli używasz ciężarówki do przewozu rzeczy na własny użytek nie musisz mieć kursu.


Musisz :)
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez marcin 11 » 01 Cze 2012 22:45

Jooras, ma w 100% racje i jak wozisz na potrzeby własne nie musisz miec na przewóz rzeczy wystarczy samo C a jak przyjdzie ci klient ze chce 10t piachu i fakturke za transport to wystarczy ze pich kupisz na siebie a jemu go odsprzedasz drożej z transportem i mijasz potrzebe posiadania kwitów u mnie wszyscy tak wożą czy to na kamykach bloki czy drzewo z lasu
sam w nie długim czasie kupuje wywrotkę 8-10t i tak bede robił
dobrze tez kupic lub zarejestrowac auto jako specjalne ubezpieczenie oko 300zł i brak podatku do gminy

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Re: Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez prezes85 » 01 Cze 2012 23:08

marcin miałeś kontole z US kiedyś? myśle że nie. poczekaj to Ci powiedza czy tak mozesz robic

zarejestrowac auto jako specjalne ubezpieczenie oko 300zł i brak podatku do gminy

auto specjalne nie ma ładowaności wiec nie mozesz materiałów przewozić

prezes85
Fachoperator

  • Posty: 571
  • Rejestracja: 02 Lis 2009 16:55
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT 428E 428F M315 Liebherr 904 Actros 3344 4141

Firma: własna


Re: Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez filipo » 01 Cze 2012 23:26

musisz mieć kurs na przewóz rzeczy bez wyjątku, w zeszłym tygodniu rozmawiałem z inspektorem z ITD akurat robiłem w pobliżu jak się ustawili i popytałem co nieco. zasadnicza różnicy to brak przerwy weekend-owej wystarczy 24h
jeśli chodzi o tą odsprzedaż to gdybyś napisał na tej fakturze materiał + transport to jesteś w ciemnej dupie, nie możesz oferować usługi transportu a niestety są firmy które życzą sobie fakturę na transport również, auta też od tak sobie nie zarejestrujesz jako specjalny
www.materialy-sypkie.pl
Zmechanizowane roboty ziemne, transport drogowy

filipo
Operator

  • Posty: 357
  • Rejestracja: 09 Paź 2008 23:50
  • Miejscowość: okolice Piaseczna
  • Pochwały: 3

Maszyna: 3CXCECO'14 3CXCECO'11 2x KERAX'09 Volvo ew160B, DAF CF85.410

Firma: Roboty Ziemne Filip Olejnik


Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez peckiel » 02 Cze 2012 09:57

prezes85 i filipo mają całkowitą rację. Nie możesz wystawić faktury na transport, bo nie masz do tego uprawnień o których pisałem wcześniej. Najlepiej ujął to kolega filipo jak wystawisz fakturę będziesz w ciemnej dupie.
Na potrzeby własne musisz mieć kurs na pewno, bo pytałem osobiście o to inspektora. Ja bym nawet polemizował z tym stwierdzeniem:
przyjdzie ci klient ze chce 10t piachu i fakturkę za transport to wystarczy ze piach kupisz na siebie a jemu go odsprzedasz drożej z transportem

A później przyjdzie urząd skarbowy na kontrolę i spytają ciebie: "Kupił pan piach, sprzedał drożej, a czym ten piach zajechał do kupującego?"
Może parę razy udało by się takim systemem, ale tylko do pierwszej kontroli. Wystaw taką fakturę a później rozlicz się z niej. Gwarantuję wezwanie do US.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Wywrotka i uprawnienia?

Postprzez Jooras » 02 Cze 2012 12:47

Ja tam właśnie robie kurs na przewóz rzeczy i wykładowca mi mówił że jeśli nie świadczymy zarobkowych usług transportowych, np przewozimy sobie walec z budowy na budowę to nie potrzebuje kierowca dodatkowych kwitów poza C. Każdy mówi co innego. :?

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej