wibako

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez aktywny27 » 01 Mar 2013 22:22

Witam.Zdałem egzamin praktyczny i teraz czeka mnie teoretyczny i jakie mogę mieć przykładowo instruktor powiedział mi żeby umieć obliczyć klin odłamu i BHP i właśnie z klinu odłamu too jestem kiepski .Niech ktoś da jakieś pytania z tego roku a egzamin będzie w jaworznie.

aktywny27
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 02 Paź 2012 00:17

Reklama

simmet

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez MajsterTB » 02 Mar 2013 18:29

Bardzo często pada pytanie o zmiennik momentu, odległosc od linii energetycznych i jaką cześcią osprzętu w jakim gruncie

MajsterTB
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 14 Cze 2012 22:32
  • Miejscowość: ok.Staszowa

Maszyna: W przyszłości wszystkie :)


Re: Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez Jarewa » 02 Mar 2013 19:01

Albo podchwytliwe pytania.

Co to jest adapter
Co robisz jak przyjdziesz do pracy
Jeżeli odległość od sieci energetycznej mniejsza co robisz. I do tego skąd wiadomo że elektrownia wyłączyła prąd.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez kroljulek » 04 Mar 2013 15:22

Ja oblałem raz na banalnym pytaniu.. Jakie czynności wykonuje operator przy obsłudze codziennej?

Okazuje się, że po 3 latach praktyki bez uprawnień "nie potrafię" wykonać codziennej obsługi...

kroljulek


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez aktywny27 » 20 Mar 2013 22:58

A ja oblałem na klinie odłamu ale mam powtórny egzamin 30 marca i jeszcze potrzebuje pytań z bezpieczeństwa koparko łądowarki

aktywny27
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 02 Paź 2012 00:17

Re: Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez Marcindrze » 21 Mar 2013 22:29

Kolego jak ja zdawałem to gościa zlapali na banalnym pytaniu własnie na obsłudze codziennej. Wyśpiewał gość wszystko ładnie o sprawdzaniu płynów itp no ale zapomniał o paliwie. Odnośnie klinu odłamu to reguła jest taka ze na jaką głębokość się kopie to taki sam jest klin odłamu.Często pada pytanie też odnośnie tem. oleju skrzyni -czy jeżeli wzrosnie tem oleju to kontynułujesz jazde czy zatrzymujesz maszyne.Jeszcze banalne na egzamin koparko-ładowarki jest wymiana tylnego koła trzeba pamiętać ze wolno podnieść sie na podporach ale należy zabezpieczyć koparkę przed opadnięcie czyli jakim stałym elementem np.wózek podporowy, podpora do tego przystosowana bo inaczej egzaminator powie ci ze zabiło cię koło bo pękł wąż od podpory i cię przygniotło.

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez przemol » 22 Mar 2013 00:12

Marcindrze napisał(a):Odnośnie klinu odłamu to reguła jest taka ze na jaką głębokość się kopie to taki sam jest klin odłamu


plus chyba 60cm (wg teorii)
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobic. I wtedy przychodzi ten, który nie wie, że się nie da i on to właśnie robi. Albert Einstein
Usługi brukarskie śląsk. 507458481 mpbruk@mpbruk.pl

Awatar użytkownika
przemol
Operator

  • Posty: 270
  • Rejestracja: 13 Mar 2009 18:18
  • Miejscowość: Radzionków
  • Pochwały: 5

Maszyna: cat 428c


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez korba71 » 22 Mar 2013 19:22

Koledzy nie wprowadzajcie ludzi w bład ,klin odłamu oblicza sie wedłóg współczynnika ,jest tabela spoistosci gruntu i wdłóg niej sie oblicza ,to co podałes kolego to jedna z wielu opcji 1 do 1 ,i jak napisał przemol dolicza sie 0,6 metra co wynika z jakichs tam idotycznych przepisów bhp.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez maniek_s » 22 Mar 2013 20:17

Ja Panowie zdawałem egzamin w ubiegłym roku na kop-ład i powiem ze na studiach nie było takiej jazdy...
Mianowicie klin odłamu gruntu to podstawa to było pierwsze pytanie i jak na to się nie odp. to można było iść do domu.
Na obliczenie klinu odłamu gruntu są specjalne wzory które zapomniałem:)
Ale
Prosta zasada obliczania klina odłamu dla sprzętu budowlanego, np. koparko-ładowarki:
l – bezpieczna odległość
h – głębokość kopania
a – zasięg klina odłamu ( h * współczynnik)

l= (h *współczynnik) + 0,6 m (bezpieczna odległość)

Współczynnik dla klasy ziemi:
klasa 1 – 1,5
klasa 2 – 1,25
klasa 3 – 1,0
klasa 4 – 0,5

Ja dostałem karteczkę z np. wykop w piasku na jakąś głębokość i sam musiałem znac do jakiej klasy zalicza sie piasek
i podsawiac i obliczac .
Po za tym było dużo pytań odnoście mechaniki:
np. zmiennik momentu
doładowanie
hydraulika
BHP
obsługa codzienna
pozostawienie maszyny na dłuższy czas bez pracy
wyjazd / wjazd na budowę
zabezpieczenie maszyny do transportu
przejazd, praca obok linii energetycznych

Mialem gdziesz zeszyt :) jak go znajde to napisze.
A Mama z Tatą mówili zawsze , że jak nie będę się uczył to będę kopał rowy ...

Awatar użytkownika
maniek_s
Młodszy operator

  • Posty: 110
  • Rejestracja: 24 Lut 2012 20:31

Maszyna: Caterpillar 428D


Re: Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez czaki » 23 Mar 2013 11:12

Z klinem odlamu to jest tak,ze w wiekszosci przypadkow na budowach jego wartosc jest zmienna ,bo grunt ma budowe warstwowa.Generalnie to nie spotkalem sie,aby np. przy glebokosci kopania,dajmy na to 5m,tworzyly sie rozkopy od krawedzi dna wykoppu wielksoci 5 - 7,5 m.Predzej 2-3 m.Grunt w stanie rodzimym - kopiecie po budowach,to sami widzicie - jest dosc zwiezly.Chyba,ze ktos dziala zaraz nad morzem, na terenie podmoklym,bagiennym,to juz zgodze sie,ze rozkopy beda potezne.
Ja egzaminatorskim pytaniom przypatruje sie od pewnego czasu jako instruktor i sam sie dziwie temu przepelnionemu teoria podejsciu do kursantow.

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Re: Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez czaki » 23 Mar 2013 11:55

...i dodam jeszcze,ze egzaminatorskie pytania odosnie klina odlamu dotycza chyba warunkow dzialania w kopalniach piachowo-zwirowym.Owszem,jesli ciagnie sie robote na sporej dlugosci wyrobiska juz od tygodnia i jak w transie,to po kazdej szychcie 8-10 h powstaje spory wykop.Jakby zostawiac taka 40-tonowa koparke w miejscu pracy,tuz nad wykopem,to do rana zjechalaby jak Kamil Stoch,ale z wyjebka na bok.Stad,jesli operator ma lenia,i nie chce lub nie musi wracac koparka na plac,wystarczy jak odjedzie maszyna na odleglosc: (glebokosc kopania x wspolczynik dla piachu 1,5) + te zasrane 0,6 m ( dla bezpieczeństwa,bo maszyna wazy lekko 40-t). Wg mnie wyczucie,jak duzy bedzie rozkop w danym gruncie,jak duzy klin odlamu,jest przydatne,jesli ktos musi zrobic wykop o powierzchni wytyczonej palikami lub ograniczony budowli.Nie moze byc takej sytuacji np.ze paliki wytyczaja kwadrat o bokach 6m i operator w gruncie malo,srednio zwiezlym( mieszanina humusu,gliny,piasku) zaczyna kopach zaraz przy palikach.Tez nieraz widzialem,jak goscie kopali tuz przy ogrodzeniu,altankach i potem musieli z wykopu podpierac te budowle,bo pod nimi zaczal grunt do wykopu zjezdzac.

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez przemol » 23 Mar 2013 12:12

a slyszal ktos o klinie odpamu w praktyce? bo ja nie :D czasami metr od wykopu ktos powie "blizej nie podjezdzam" i to wszystko :faja:
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobic. I wtedy przychodzi ten, który nie wie, że się nie da i on to właśnie robi. Albert Einstein
Usługi brukarskie śląsk. 507458481 mpbruk@mpbruk.pl

Awatar użytkownika
przemol
Operator

  • Posty: 270
  • Rejestracja: 13 Mar 2009 18:18
  • Miejscowość: Radzionków
  • Pochwały: 5

Maszyna: cat 428c


Re: Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez czaki » 23 Mar 2013 13:16

Klin odlamu w praktyce istnieje,bo jakby nie istnial,to przy glebokich wykopach nie bylyby stosowane szalunki.Niedosc ,ze istnialoby ryzyko poniesienia smierci przez monterow,to jeszcze obiekty stojace w granicach wykopu bylyby narazone na uszkodzenie/zawalenie (nawierzchnia drogowa,chodnik,ogrodzenie,fundamenty budowli).Nie mam na mysli jakis tam plytkich wykopow na 2 czy 3 m,ale na 5-7m.Kliny odlamu czesto powstaja w gruncie mniej/bardziej piaszczystym, na terenach podmoklych lub niegdys podmoklych.Kto kopal ,to wie,ze czesto powstaje taki odlam w bokach wykopu,ze nie mozna /b.trudno jest bezpiecznie lyzka siegnac dna wykopu.Prosta sytuacja: kopiesz pod studnie na 6 m w takim wlasnie gruncie niezbyt spoistym,masz juz prawie odpowiednia glebokosc,ale potrzebujesz bardziej z przodu w wykopie minimalnie podebrac; podjezdzasz z metr,a tu nagle pod ciezarem 25-tonowej maszyny osuwa sie czolowa sciana wykopu i powstaje wciecie w gruncie na dl.ok metra-ziemia leci do wykopu pod studnie,a ty nie mozesz niestety juz podjezdzac.

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez przemol » 23 Mar 2013 21:46

najbardziej podobaja mi sie sytuacje kiedy wlasnie jest rozkop pod studnie np 4 metry dno. wsyscy sraja ogniem, kazdy boi sie wejsc i profilowac - wiadoma sprawa. szalunku nie ma jak zamontowac bo za duzy rozkop itp. ekipa oglada kazda sciane czy nie peka itp. OK udalo sie, dno wyprofilowane, kregi wstawione hurrrrrrraaaa, wszyscy ida na piwko a jeden maluje kregi stojac na samym dole :D wtedy juz zapominaja ze moze sie zawalic :D byle kregi byly wstawione :D
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobic. I wtedy przychodzi ten, który nie wie, że się nie da i on to właśnie robi. Albert Einstein
Usługi brukarskie śląsk. 507458481 mpbruk@mpbruk.pl

Awatar użytkownika
przemol
Operator

  • Posty: 270
  • Rejestracja: 13 Mar 2009 18:18
  • Miejscowość: Radzionków
  • Pochwały: 5

Maszyna: cat 428c


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez aktywny27 » 30 Mar 2013 19:54

Panowie zdałem egzamin z wielkim trudem, ale papier w ręku.

aktywny27
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 02 Paź 2012 00:17

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez gogo0707 » 30 Mar 2013 21:11

Z wielkim trudem? Tam nie było nic ciężkiego :wall:
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez czaki » 30 Mar 2013 21:43

Papier bez pokrycia w doświadczeniu to co to za papier? Nauczyli chociaż odróżniać rozrusznik od alternatora? :-)

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez peckiel » 30 Mar 2013 21:45

No chyba gdzieś te doświadczenie musi zdobyć? A żeby je zdobyć to chyba musi mieć papier? :crazy:
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez gogo0707 » 30 Mar 2013 21:51

A żeby dostać gdzieś robote to trzeba mieć papier i doświadczenie :wall: :crazy:
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Egzamin teoretyczny z koparko ładowarki?

Postprzez czaki » 31 Mar 2013 00:16

Niekoniecznie, sporo z was zdobyło doświadczenie bez papierów tylko trzeba mieć szczęście, być w odpowiednim miejscu i czasie. Nieraz się zdarza, że ktoś się przyjął za łopatowego. Szybko podchwycił całą instalatorkę od wodkangaz. W międzyczasie chodzi na kurs na C i potem odbił się z dna wykopu do wywrotki, a jak jeszcze szef kupił koparko-ładowarkę to i wskoczył na tą maszynę.

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej