wibako

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Yellow » 04 Mar 2013 16:13

Chciałbym zapytać się Was , zwłaszcza tych którzy prowadzą własną firmę czy jest różnica między prawem jazdy kat B+E oraz T w kontekście zatrudnienia pracownika na stanowisko operatora kop-ład, w którym będzie równiez kierowcą ciągnika (z przyczepą zapewne). Potencjalny pracodawca idzie w zaparte i nie chce mnie nie tyle zatrudnić co brać pod uwage w rekrutacji gdyż twierdzi że konieczne jest prawo jazdy kat T i nie inne.
Najlepiej proszę o jakieś odesłanie do rozporządzenia ministerstwa transportu(bo zapewne tam tego nalezy szukac) gdyż wg. ustawy PRD po znowelizowaniu 19 stycznia 2013 wynika jasno iż to prawo jazdy kat B+E daje więcej uprawnień(i je posiadam) niż kat T.
Ostatnio edytowany przez Yellow, 04 Mar 2013 16:49, edytowano w sumie 1 raz

Yellow
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 17 Lis 2012 08:37
  • Miejscowość: Podlaskie

Reklama

simmet

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez pawel19 » 04 Mar 2013 16:38

witam. co do kierowania po drodze publicznej (szosa) maszyny typu. kop-ład. wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. 'B
, a jeśli ktoś ma b+ e to jeszcze lepiej.:) z tego co Mi wiadomo to prawo jazdy tak T tez zezwala na jazde kop-ład. po drodze publicznej.. (szosa)
pawel

pawel19
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 09 Gru 2007 16:12
  • Miejscowość: Lublin
  • Pochwały: 1

Maszyna: case 580 SLE


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez peckiel » 04 Mar 2013 16:54

Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem że ciężkimi ciągnikami rolniczymi trzeba mieć kat. C+E. Chodzi o te całe DMC. Ponoć z B+E zestaw może mieć 7 ton DMC.
Mając na prawdę duży traktor z przyczepą się nie zmieścimy w tym DMC ( Mój JD sam waży 7800 kg)

http://etransport.pl/forum56466.0.html
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Yellow » 04 Mar 2013 17:06

3,5 T DMC dotyczy pojazdów innych niż wolnobieżne. a ciągniki rolnicze to pojazdy wolnobieżne wiec moznaby majac samo prawko B jeżdzić i 16 tonowcami :D wiec to raczej nie ten wątek w ktorym przedsiębiorca ma jakieś ale i nie podoba mu się prawko kat B+E. Może jakieś przepisy w zatrudnianiu zawodowych kierowców ciagników??

Yellow
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 17 Lis 2012 08:37
  • Miejscowość: Podlaskie

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez dawidg2 » 04 Mar 2013 17:30

"Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
Ponadto kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów."

źródło http://www.prawojazdy.com.pl/kategorie-prawa-jazdy

To co Ciebie Yellow, interesuje to wytłuściłem.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez peckiel » 04 Mar 2013 17:33

No to dobrze, że coś się rozjaśniło. To co pisałem wyżej mówił mi kolega, ale nie chciało mi się w to wierzyć.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Yellow » 04 Mar 2013 18:04

dawidg2 to ograniczenie zapewne ma jakies znaczenie i uzasadnienie ale sam wiem ze jazda ciągnikiem z 2 przyczepami jest niełatwa w mieście, o cofaniu nie wspominajac :wall: a z 3 to by byla masakra. Nadal myślę ze to jednak nie to bo praca byłaby w większości w mieście. Ten przedsiębiorca w rozmowie powiedział : koniecznie musi być kat T. Wiec możliwe ze jakbym miał C+E to tez by miał swoje "ale". Tylko czy jest to jego widzimisie czy też kat T daje coś jeszcze czego inne kat nie dają :?:
Czy ktoś z Was zatrudnia może osobe na stanowisku kierowca ciągnika + cos tam jeszcze do obowiązków?

Yellow
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 17 Lis 2012 08:37
  • Miejscowość: Podlaskie

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez dawidg2 » 04 Mar 2013 18:18

Powiedz że niech się z przepisami zaznajomi. Pewnie od wieków żyje w przekonaniu że jak ciągnik to tylko kat T. Sam mam B i nie widzi mi się robić T, jeśli mogę zrobić szybciej i łatwiej E do B, pozatym mając E do B można lawete ciągnąć a mając B i T to już nie.

Możesz zadzwonić albo podjechać na komende to powinni Ci też wszystko wyjaśnić.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Yellow » 04 Mar 2013 18:35

Każdy tu odnosi się do ustawy PRD, a ja ją dokładnie przeczytałem w częściach dotyczących kat T i B+E i to co napisaliście wiedziałem. Powiedziałem też temu przedsiębiorcy ze kat B+E to więcej niż T (patrząc na ustawe PRD) ale on dalej swoje. Na moje pytanie co ma T czego nie ma B+E odpowiedział ze wymagane jest T. I tyle było w temacie. Wiec jeśli to nie jego widzimisie(a tego pewnym być nie mogę) to zatem mogą istnieć jakieś inne rozporządzenia dotyczące zatrudnienia zawodowych kierowców ciagników. Tylko jak je znaleść? :?:
Proszę skończmy z odniesieniem do ustawy PRD, bo tematów w takim kontekście na innych stronach da się znaleść wiele.

Yellow
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 17 Lis 2012 08:37
  • Miejscowość: Podlaskie

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez MARIO/MECALAC » 04 Mar 2013 18:58

Panowie ostatnio rozmawiałem z instruktorem nauki jazdy bo też byłem tym zainteresowany i jest taka sprawa że mając kat. B i robiąc do niej E tzn B+E to od razu wbijają do prawka kat. T bo kursów na T już od dawna nie robią.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez dawidg2 » 04 Mar 2013 19:02

Robią robią na T, przecież T można robić od 16 lat.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez MARIO/MECALAC » 04 Mar 2013 19:21

to ja już nie wiem tak mi powiedział gościu więc powtórzyłem to co mi powiedział
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Dj_Francuz » 04 Mar 2013 19:26

był kiedyś już temat na forum o b+e czy t :D w każdym bądź razie B+E się lepiej opłaci ja bym mu wydrukował przepisy i mu pokazał :D i dodał ,że mając b+e mogę z 2 osiową przyczepą doginać jakimś busem co w firmach jest ważne
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez manius » 04 Mar 2013 19:39

ale T jeszcze robia i zdaja, byłem teraz kilka razy w MORD-zie w Tarnowie i kilku było chetnych, najlepiej kiedy snieg spadl to pustym traktorem po placu nie mógl sie uciagnac, nie mowiac juz z przyczepa :crazy: przerwali egzaminy i ekipa odsniezala
a C+E pod górke paliło gume aż przejechalo,egzaminanor tylko machal reka zeby tak z jajem :lol:

a tak sobie myśle,że moze temu pracodawcy chodzi o to zebys mial jakas praktyke w manewrowaniu przyczepami itp, a nie dopiero u niego sie uczył. bo jakby niebyło kurs na ciagnik takie cos daje, a na B+E jest całkiem inna szkoła.
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Dj_Francuz » 04 Mar 2013 20:13

zależy czy bedziesz ciągnikiem jeździł z przyczepą na obrotnicy czy z tandemem bo na kursach przynajmniej w skierniewicach i w płocku na T uczą ze starą przyczepą na obrotnicy taką 4.5t a samochodem nauczysz się manewrować tak jak z tandemem ta sama zasada skrętu
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez manius » 04 Mar 2013 21:12

zasada skretu moze i ta sama,ale widok juz znacznie inny, a z tego co sie orientuje to maja jakies wytyczne ze do ciagnika przyczepy sa na obrotnicy i osrodki egzaminowania takimi dysponuja.
moze o to chodzi wlasnie facetowi,bo na kursie instruktor "tlucze do łba" jak to mój szef mawia :D ,
zarowno o zasadach jazdy,jak i sprzegania, manewrowania czy nawet zabezpieczania itp.
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Yellow » 04 Mar 2013 21:43

manius, prawko B+E mam ładne kilka lat w przeciwieństwie do uprawnień na kopaczki i tyle czasu z przyczepą mam okazję jeździć, a ciągnikiem z innymi sprzętami to juz jako dzieciak jeździłem. Więc raczej nie o to chodziło pracodawcy. Wiec prostując temat i kierując go na właściwą ścieżkę zapytuję właścicieli firm czy mają jakies uzasadnienie prawne wymagania prawa jazdy kat T zatrudniając kierowce ciągnika? Choćby rozporządzenie, gdyż jak pisałem wcześniej w ustawie PRD tego nie ma.

Yellow
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 17 Lis 2012 08:37
  • Miejscowość: Podlaskie

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Dj_Francuz » 04 Mar 2013 21:59

http://www.wordgorzow.pl/pl/article/show/id,83-.html jak widać nie w każdym ośrodku są przyczepy na obrotnicy wymaganie kategorii T jest raczej skierowane nieznajomością przepisów przez pracodawce :wink:
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Re: Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez Jarewa » 04 Mar 2013 22:15

W przypadku B+E to tylko jedną przyczepą można.

kategoria T:
ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym,
pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM,


kategoria B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Prawo jazdy kat B+E vs T w budowlance

Postprzez dawidg2 » 04 Mar 2013 22:17

dawidg2 napisał(a):kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami)

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej