wibako

problem z odwodnieniem z rynien

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 01 Lis 2013 11:22

Postanowiłem trochę przyoszczędzić i sam zrobić sobie odwodnienie z rynien na moim podwórku.
ok. 10m. od domu zrobiłem studnie z kręgów o głębokości 160cm. - naszła do niej woda gruntowa jakieś 15 cm.
Od każdej rynny pociągnąłem odwodnienie za pomocą rur kanalizacyjnych. Od tych najdalej studni zrobiłem rurą 110, a potem 160. Najdalej od studni zrobiłem płytko - z 30 cm pod powierzchnią ziemi. Na 110 zastosowalem spadek 2%, a na 160 1,5% czyli woda na pewno spłynie. Nie przemyślałęm tylko jednej rzeczy. Na początku tzn przy pierwszej rynnie jest ok bo jakieś 30 cm od pow. terenu lecz przy studni wyszło mi już 140cm czyli zaraz nad poziomem wody w studni.

Z studni chciałęm wodę odprowadzić za pomocą drenażu na resztę podwórka. Tylko jeśli już w tym momencie woda stoi zaraz pod rurą kanalizacyjną to na jakiej głebokości dac drenaż? Dać go na tej samej wysokości co wychodzi rura kanalizacyjna?

Jesli tak to pod rure od drenazu wysypac materiał przepuszczalny, rure oblozyc geowłókniną, a na nią nasypać przepuszczalnego piasku aż do poziomu terenu i wtedy drenaż nadaży odbierać wodę ze studni tak aby nie zostawała ona w rurze kanalizacyjnej?
Słyszalem też, że warto zrobić odpowietrzenie takiej studni za pomocą "grzybka" bo wtedy drenaż będzie lepiej odporowadzał wodę. Prawda to?

Jak to rozwiązać?

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

Reklama

simmet

problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez dawidg2 » 01 Lis 2013 11:55

Nie szło prosto z rynien zrobić drenażu? łatwiej szybciej i w ogóle. Przecież w studni może stać woda. I spadek 1% albo 1mm na metrze by wystarczył do tych twoich rur. Woda zawsze popłynie. Przy ulewie podejrzewam że będziesz miał fontannę przez "grzybek" w studni.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 01 Lis 2013 12:04

a no zrobiłęm jak zrobiłem i jakos musze teraz rozwiazac to aby było dobrze. Tylko co teraz zrobić aby woda nie wyplywala ze studni ani woda nie wylatywala mi rynnami ?

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez dawidg2 » 01 Lis 2013 12:10

A masz grunt przepuszczalny wodę czy jakąś glinę pod spodem albo inne mało chłonne wodę podłoże?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 01 Lis 2013 12:14

rdzawy kolor żółtego piachu wiec chyba malo przepuszczalna

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

Re: problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez gargamel » 01 Lis 2013 13:42

dawidg2 napisał(a):Nie szło prosto z rynien zrobić drenażu? łatwiej szybciej i w ogóle. Przecież w studni może stać woda. I spadek 1% albo 1mm na metrze by wystarczył do tych twoich rur. Woda zawsze popłynie. Przy ulewie podejrzewam że będziesz miał fontannę przez "grzybek" w studni.

dawid popraw mnie jeśli sie myle1% to jest 1cm na m minimalne a 1mm na m to napewno o,1 a jak jesteś wstanie urzymać taki spadek na drenażu to szacun

gargamel
Operator

  • Posty: 221
  • Rejestracja: 18 Sty 2012 11:24
  • Miejscowość: rzeszów
  • Pochwały: 4

Maszyna: jcb 3cx

Firma: typu


problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez dawidg2 » 01 Lis 2013 15:33

nie wiem jak przeliczyć % na mm ale my zawsze robiliśmy na rurach 1mm/m. Musiałbym ekipe spytać bo ja to byłem od sprzętowych robót jak wciskanie rur jedna w drugą jak nie szło ręcznie albo od zasypywania.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 01 Lis 2013 16:43

stwierdzilem, ze nie chce zapychania rury przez liscie itp, a w internecie sprawdzilem minimalne spadki na dana rure i do nich sie stosowalem.

Czyli co moge zrobic aby dzialalo to jak nalezy? drenaż na tej samej glebokosci co wyjscie rury kanalizacyjnej do studni? Z uzyciem odpowiedniego kruszywa itp?
Ostatnio edytowany przez rudesmen 01 Lis 2013 17:52, edytowano w sumie 2 razy
Powód: Proszę o używanie polskich znaków.

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

Re: problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez gargamel » 01 Lis 2013 18:38

oczywiście że możesz zrobić na tej samej wysokości
a co do zatykania przez liście proponuje ci rewizje z kratką ja op roku miałem z 30cm liści

gargamel
Operator

  • Posty: 221
  • Rejestracja: 18 Sty 2012 11:24
  • Miejscowość: rzeszów
  • Pochwały: 4

Maszyna: jcb 3cx

Firma: typu


Re: problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez arjanprojekt » 01 Lis 2013 18:40

Samą studnię trzeba było zrobić jako rozsączającą. Musisz nawiercić otwory a z zewnątrz owinąć ją geowłókniną. Całość obsypać do około 30cm piasku przepuszczalnego :crazy:
albo 30cm kamyka płukanego 16-32mm/geowłóknina/10cm piasku i chłonność powiększona trzykrotnie

Autor postu otrzymał pochwałę
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 01 Lis 2013 19:48

Czyli tak:

- Nawiercam otwory w studni (wiertło dziesiątka czy zdecydowanie większe?)
- odkopuje studnie i owijam ją geowłókniną.
- następnie na równi czy trochę poniżej studni obsypać ją kamieniem płukanym, potem na kamień geowłóknina i 10 cm piasku.
A na piasek już zwykłą ziemię czarną aż do góry studni ?

Może jeszcze w studni podebrać tej rdzewiastej ziemi z 20 cm i nasypać kamienia płukanego ? wtedy ta rdzewiasta ziemia zostanie tylko pod krawędziami studni.

Co do zatykania to na rogu domu zrobiłem studzienkę rewizyjną.

Teraz sprawa drenażu. Zrobić go na tej samej głębokości co wyjście kanalizacji do studni czyli jakieś 140cm poniżej terenu. Jaka długość nitek drenażu oraz ile tych nitek zrobić.
Zakładając, że drenaż będzie na ok 150cm poniżej terenu ile podsypki dać pod rurą i ile nad oraz jakie materiały wykorzystać do tej obsypki ? Rurę drenażową chyba lepiej bez tego włosia i ułożyć z delikatnym spadkiem.

Nie chce aby woda wypływała mi studzienką przy ulewie :)

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

Re: problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez arjanprojekt » 02 Lis 2013 21:12

Wiertło to 8mm wystarczy.
Dno możesz podebrać, a sypać tam kamienia nie trzeba, co ma wsiąknąć to wsiąknie. Tylko nie podbieraj za blisko kręgów żeby się nie obsunęły.
Jak dobrze uszczelnisz geowłokniną wydzielenie pomiędzy kamieniem a piaskiem (trzeba omotać kręgi sznurkiem od wiązałki) to dawania tkaniny na sam krąg jest zbyteczne.
A na wierzchu 25cm czarnej ziemi że byś mógł wąchać kwiatki od dołu :roll: oczywiście jak wejdziesz do pustej studni na inspekcje.
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez korba71 » 02 Lis 2013 22:52

Drenaż służy do zbierania i odprowadzania wody, a nie do rozprowadzania. Drenaż daje się wyżej od kanalizacji. Wodę trzeba kontrolować i pozbyć się jej, woda nie może stać w studni. Jeśli będziesz wodę wpuszczał w podwórko będziesz ją miał w piwnicy. Musisz wpiąć się do kanalizacji deszczowej lub do przydrożnego rowu. Drenaż owijany jest najlepszy, koniecznie obsypać żwirem. Przy kilku ostatnich inwestycjach dołowaliśmy zbiorniki na deszczówkę. Pożycz sobie od kogoś niwelator pomierz podwórko i zrób jakiś projekt.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Re: problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez arjanprojekt » 02 Lis 2013 23:17

Jeżeli poziom wód gruntowych jest na dnie studni, to woda wsiąknie na tym poziomie a wybić może tylko chwilowo podczas naprawdę rzęsistej ulewy. Nawet 5m3 wody to nic w porównaniu z chłonnością Matki Ziemi.
Ważne żebyś sprawdził lustro wody na wiosnę po rozstopach, wówczas będzie najwyższy poziom wód gruntowych. Jeśli będzie poniżej poziomu piwnicy, to Ci nie grozi basenem :?
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


Re: problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 03 Lis 2013 11:00

Problem z tym, że rowu nie ma. Z tyły i po bokach od razu sąsiedzi.

Czyli nawierce otwory w studni, obkopię ją do okoła. Ile cm od studni obkopać ? z 40 cm wystarczy ?
Od dna nasypie 60 cm kamienia płukanego, następnie geowłoknina, a na nią też z 60 cm piasku przepuszczalnego. Na samej górze wyjdzie z ok. 30 cm czarnej ziemi dla kwiatków :) Dla pewności owinę też studnie geowłókniną. Do tego użyję też tego sznurka.

Czyli robić drenaż czy sama studnia da rade odebrać duże ilości wody ? Zrobienie drenażu to sporo czasu ale jeżeli studnia ma sobie nie radzić z odebraniem wody to dla pewności wolę go zrobić.

Tak więc robić drenaż czy nie robić ?
Dodam, że piwnicy nie mam. Budynek z 1 piętrem bez podpiwniczenia.
Kanalizacji deszczowej również nie ma i dlatego mam taki problem.

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez peckiel » 03 Lis 2013 11:28

Jeśli będziesz wodę wpuszczał w podwórko będziesz ją miał w piwnicy.

korba71 dobrze mówi. U mojego ojca woda idzie ze studni do piwnicy jak ze strumienia. Z tym, że to stara studnia.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 03 Lis 2013 11:50

na szczęście nie mam piwnicy więc lepiej wodę z dachu puszczać do studni gdzie potem pójdzie w ziemię niż z rynien pod dom gdzie miałbym błoto i kałuże, a w dodatku dodatkową wodę przy fundamentach.

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez biedron » 03 Lis 2013 20:03

Witam Panowie;

Dyskusja ciekawa - zatem i ja swoje "parę groszy" dołożę. Robię dość dużo odwodnień z rynien i w przypadku mniej sprzyjających gruntów stawiam jednakowoż na skierowanie wód do studni chłonnej, która powinna wyglądać mniej więcej tak:
-Wykop na -5 metrów poniżej poziomu trerenu, wykop o szerokości 3x3 metry na dole wykopu (u góry wiadomo szerzej)
-Poduszka ze żwiru płukanego 16/32 bądź 8/16 o grubości 1 metra na całym dnie wykopu
-Warstwa geowłókniny
-5 kręgów fi1200, h=55 cm
-Kręgi owinięte geowłókniną
-Zasyp dookoła ścian studni piaskiem
-Przykrycie okrywą pełną betonową (bez włazu, bo po co)
-Grzybek odpowietrzający obowiązkowo minimum fi110
Na kolektorze doprowadzającym deszczówkę do studni chłonnej (między studnią chłonną a ostatnim punktem przyłączeniowym rynny) obowiązkowo pośrednia studzienka rewizyjna z osadnikiem, z rury fi 400 PP na przykład - co to by nie zasyfić studni chłonnej która nie ma rewizji!
Rozsączanie nawet w gruntach trudnych w jakimś stopniu jest możliwe, niemniej czynnikiem warunkującym jest wysokość słupa cieczy, czyli nacisk jaki woda zebrana w studni wywiera na dno, co potęguje efekt rozsączania. Czyli im studnia głębsza, tym lepiej. Ponadto kwestia retencji na wypadek silnego opadu chwilowego, czyli jak jest oberwanie chmury. Jak mam do odwodnienia w terenie gliniastym średni domek, to czasem nawet dwie takie robimy, niemniej w normalnych warunkach gruntowych jedna starcza i daje radę. Co do drenaży wypuszczanych bezpośrednio z rynien w trawnik jest to bezwzględny błąd wykonawczy, który podlewa nam cudownie trawnik robiąc z niego coś podobnego do tego na stadionie narodowym podczas pewnego słynnego meczu ;-) w razie dużego opadu pozwala na obserwowanie przelewających się rynien. Z czasem również się zamula, gdyż z deszczówką z rynien idzie dużo piachu nanoszonego na nasz dach przez wiatr - serwis tych drenów po kilku latach sprowadza się do ich permanentnego wyorania, kiedy już klient ma zagospodarowany ogród - i jest wówczas płacz i lament. Co do spadków, zdecydowanie 1% spadku to 1 cm na metrze. Zalecany spadek dla kolektorów deszczowych to około 2,5 %, minimalny 0,5%. Na drenażach spadki bywają różne, potrafią być i wyrażane w promilach, czyli w dziesiątych cześciach procenta. Spotkałem się już z takimi drenami, gdzie spadek projektowany wynosił 3 promile, ja sam jak drenuję staram się stosować minimalny na poziomie 5 promili (koniec końców nie wierzę, że ktoś zrobi idealnie 1 promilowy spadek - to się mieści w granicy błędu wykonawczego wręcz). Ahhh tyle mojego słowa w tej dyskusji. Z racji braku czasu mało się ostatnio udzielałem na forum- idzie zima, będzie mnie więcej wraz z przyjściem śniegu, bezapelacyjnie. Pozdrawiam! :)

Autor postu otrzymał pochwałę
tel. 608-671-374 http://www.rbud-rumia.pl

Pomogłem? Zajrzyj do linku podanego poniżej: Forumowa Akcja Charytatywna!

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=6&t=13175&p=68915#p68915

Awatar użytkownika
biedron
Operator

  • Posty: 347
  • Rejestracja: 22 Lut 2013 20:08
  • Miejscowość: Kaszuby
  • Pochwały: 21

Maszyna: JCB 3CX Super
Takeuchi TB-15

Firma: R-Bud Rumia


problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez pawel80 » 03 Lis 2013 20:57

Dziękuję bardzo za szczegółową odpowiedź.

Studnie zrobiłem z 2 kręgów po 70 cm wys. i średnicy fi 1500. Teren nie jest gliniasty. Pierwszy ponad metr to zwykła czarna ziemia, potem zamienia się w żółty piach. Woda pokazałą się na ok 150cm.

Spadki na róże kanalizacyjnej fi 110 dałem 2% a na fi 160 1,5%

Tak więc wyciągać te dwa kręgi, załatwić koparkę i niech mi kopie na 5 m i obsadzi dodatkowe 3,4 kręgi ? I do tego obsypka tak jak piszesz i już nie robić drenażu.
Czy zrobić tak jak koledzy wyżej napisali aby tylko tą studnie z 2 kręgów obsypać zwirem itd ?

Decyzja ważna bo jutro koniecznie muszę to zrobić bo do jutro kończy mi się mój urlop.

pawel80
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 01 Lis 2013 11:05

problem z odwodnieniem z rynien

Postprzez biedron » 03 Lis 2013 22:45

2 kręgi to skrajnie mało - szczególnie, jak nie masz poduszki żwirowej pod spodem. Instalacja nie będzie sprawna hydraulicznie przy większym opadzie, bo gdzie ma się podziać ten zwiększony dopływ? Wykop te kręgi i pogłęb studnię do chociażby 4 metrów, podsyp kamieniem i wsadź 4 kręgi - już będzie lepiej. Przy temacie deszczówki nie oszczędzisz - lepiej teraz wsadzić i mieć z głowy niż później stękać i rozpierdalać pół ogrodu jak już działka będzie zagospodarowana. Powodzenia i pozdrawiam;

Autor postu otrzymał pochwałę
tel. 608-671-374 http://www.rbud-rumia.pl

Pomogłem? Zajrzyj do linku podanego poniżej: Forumowa Akcja Charytatywna!

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=6&t=13175&p=68915#p68915

Awatar użytkownika
biedron
Operator

  • Posty: 347
  • Rejestracja: 22 Lut 2013 20:08
  • Miejscowość: Kaszuby
  • Pochwały: 21

Maszyna: JCB 3CX Super
Takeuchi TB-15

Firma: R-Bud Rumia


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej