wibako

Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez peckiel » 13 Gru 2014 18:00

Może któryś z kolegów z forum pracuje przy zimowym utrzymaniu dróg? Interesuje mnie jak macie podłączone do auta piaskarko-solarki z napędem hydraulicznym? Czy macie zamontowane pompy hydrauliczne niezależne np. na paski klinowe?
Jedną mam napędzaną z silnika diesel a drugą mam z napędem hydraulicznym z tym, że auto ma niezależną pompę na paski klinowe. Teraz jakbym chciał przestawić na inne auto to jest problem. Wywrotki mają pompy z przystawki do skrzyni i raczej tej pompy się nie wykorzysta.
Z góry dzięki za odzew. :D
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Reklama

simmet

Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez dawidg2 » 13 Gru 2014 18:21

Z przystawki nie może pracować w czasie jazdy.

Są specjalne montowane do stałej pracy między silnikiem a skrzynią biegów.

Jeszcze są z koła napędzane.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez peckiel » 13 Gru 2014 18:33

Są specjalne montowane do stałej pracy między silnikiem a skrzynią biegów.

Nie słyszałem o taki rozwiązaniu? Możesz przybliżyć?
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez dawidg2 » 13 Gru 2014 19:04

tzn napęd mają z koła zamachowego, dokładnie to montowane na obudowie sprzęgła.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez dawidk » 13 Gru 2014 20:38

Dlaczego niby nie może pracować w trakcie jazdy ?? Prędkość pracy pompy zależy tylko od obrotów silnika, tak samo jak tej napędzanej z paska. Nie kręci się tylko gdy jest wciśnięte sprzęgło i auto stoi. :-) No ale jak nie jedziemy to nie sypiemy :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez dawidg2 » 13 Gru 2014 20:47

Nie wiem czy za duże obroty nie będą w pompie jak pojedziesz na 1700 obr bo na postoju to u mnie max 800 obr na silniku się ustawia.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez maniekz » 13 Gru 2014 21:04

z przystawki nie może pracować w trakcie jazdy bo biegi ciężko wrzucić i po przełączeniu na wysoką skrzynie w ogóle nie wrzucisz biegu, i przystawka nie może mieć takich wysokich obrotów góra 800-900

EDIT:
jeszcze jest też różnica w obrotach przystawki zależnie czy skrzynia jest na całym biegu czy na połówce

Autor postu otrzymał pochwałę
Ostatnio edytowany przez peckiel, 14 Gru 2014 12:46, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Jeżeli chcesz coś dodać a nie minęło 24h od założenia postu, użyj opcji EDYTUJ.

maniekz
Fizol

Maszyna: star1142

Firma: fhu


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez Rafal_k » 14 Gru 2014 09:44

Witam, my posiadamy Schmidty niemieckie oraz polskie P 1 i P 2. Polskie wiadomo tzw. S, i nie ma problemu, ale solarki są hydrauliczne i tak jak koledzy piszą musi być specjalna przystawka która jest montowana kolo skrzyni biegów. są to auta typowo do tego przystosowane, i mają wyjścia hydrauliczne do solarki i do pługa zamontowane na czołownicy. My akurat jeździmy akurat na Manach FE i TGA które są oryginalnie sprowadzone z niemiec i i od nowości mają te wyjścia i solarki z pługami. Przestrzegał bym przed solarkami z anglii, kolega sie nadział, kupił to w zestawie i nie chodzilo dobrze, i martw się w zimie jak trzeba jechać. także ja polecam gorąco zestawy niemieckie.

Autor postu otrzymał pochwałę

Rafal_k
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 25 Cze 2009 18:02
  • Miejscowość: Małopolska
  • Pochwały: 1

Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez grzegorz200 » 14 Gru 2014 10:08

jeśli ma byc przestawiana na inne auto, to pozostaje tylko napęd od koła wleczonego.mozna też dołożyc integralny silnik spalinowy do każdej piaskarki.ale jednak koło wleczone jest prostszym rozwiązaniem , pewnie tańszym, i szybszym do realizacji.tylko jedno ale..pompka w kole będzie za mała aby pociagnąć przedni pług więc trzeba szukac miejsca na zamontowanie pompy napędzanej od koła zamachowego i włączanej elektrycznie .większośc znanych mi wywrotek ma miejsce do włozenia przystawki z pompą.widziałem też pompę napedzana z wału napędowego auta.na wał załozone było koło pasowe.napęd był realizowany dodatkowo poprzez wariator elektryczny.muszę przyznać, że całość była zrobiona bardzo zgrabnie.

Autor postu otrzymał pochwałę
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez Rafal_k » 14 Gru 2014 11:51

pług można podłączyć pod wywrot, tylko podnosząc go trzeba stanąć, włączyć pompe i podnieść pług , miałem tak kiedys w starszych autach. albo pług elektrycznie sterowany i święty spokój, mają swoje pompy na pługu montowane i wystarczy czołownica i wtyka. co do solarki na koło nie nadaje się na długie trasy, koła strzelają jak nie są pełne czasem na nierównych drogach źle sie sprawuje. Silnik jets jednak najlepszą opcja, najpewniejszą.

Rafal_k
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 25 Cze 2009 18:02
  • Miejscowość: Małopolska
  • Pochwały: 1

Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez peckiel » 14 Gru 2014 12:52

Ja solarki posiadam. Jedną nie dawno kupiłem i właśnie z silnikiem Diesla. Takie rozwiązanie jest najlepsze. Druga mamy z napędu od hydrauliki auta. Teraz chcemy auto zmienić i się pojawia problem. Ta druga solarka jest u nas od nowości i jeszcze mało chodziła także nie ma mowy o zmianie.
Jeśli chodzi o auta z oryginalnie wstawioną hydrauliką to przeważnie są w dziwnej konfiguracji. Albo 4x4 wtedy auto małe, albo 6x2 albo w ogóle 4x2.
Napęd na 5 koło odpada, bo te drogi na których robimy dobiły te rozwiązanie w jeden wyjazd.
A co powiecie na dostawienie pompki na paski klinowe np. obok alternatora? Albo w ogóle od koła pasowego na wale?

trzeba szukac miejsca na zamontowanie pompy napędzanej od koła zamachowego i włączanej elektrycznie

To by było super rozwiązanie. Tylko gdzie taką pompę kupić w razie co? Są dostępne?

Co do pługów to mamy to opanowane tak, że w jednym aucie jest pneumatycznie, w drugim jest zasilacz hydrauliczny 24V(super sprawa polecam).

Właśnie znalazłem coś ciekawego na przykładzie MAN
https://www.manted.de/manted/aufbaurich ... owe_pl.pdf
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez maniekz » 14 Gru 2014 14:21

na paski klinowe może by się sprawdziło trzeba by tylko obliczyć czy duże obciążenie będzie na pompę żeby się paski nie ślizgały, no i pewnie jakiś czterorzędowy pasek, ja miałem założone tak (samochód do drzewa) służyło to do sterowania wózkiem i wysuwu kłonic, ale miałem tylko dwa paski na pompę to pod dużym obciążeniem piszczały

EDIT :

są jeszcze takie pompy zasilane elektrycznie z akumulatorów ale nie wiem jaką mają wydajność, i jaka jest wytrzymałość silników elektrycznych, montują takie właśnie w samochodach do drzewa do sterowania dodatkową hydrauliką
Ostatnio edytowany przez MARIO/MECALAC, 14 Gru 2014 14:38, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Chcesz coś dodać użyj opcji edytuj. Prawy górny róg

maniekz
Fizol

Maszyna: star1142

Firma: fhu


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez dawidg2 » 14 Gru 2014 14:37

peckiel napisał(a):w drugim jest zasilacz hydrauliczny 24V(super sprawa polecam).

maniekz napisał(a):takie pompy zasilane elektrycznie z akumulatorów

o tym samym piszecie http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... -2-mt-1209

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez grzegorz200 » 14 Gru 2014 15:56

więc pozostaje ci Adamie dokładnie obejrzeć auta..prawdopodobnie znajdzie sie miejsce na zamontowanie przystawki napedzającej pompe..
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Re: Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez dawidk » 14 Gru 2014 16:36

Mieliśmy kiedyś podnoszenie i skosowanie pługa podłączone pod pompę wywrotu, dokładniej to pod wyjście na przyczepę, dalej był rozdzielacz dwu sekcyjny i powrót bezpośrednio do zbiornika, jeździliśmy z włączoną pompą i nic specjalnego się nie działo, oczywiście na dłuższe przejazdy była wyłączana, ale ogólnie działało... Ale to była ifa, 4 dolne i 4 górne biegi... Myślę że w nowszych działało by podobnie :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez peckiel » 14 Gru 2014 16:52

Tak właśnie zapewnie będzie Grzegorz :wink: . Jakby pasowało tak jak pisałeś wyżej to byłoby super.

na paski klinowe może by się sprawdziło trzeba by tylko obliczyć czy duże obciążenie będzie na pompę żeby się paski nie ślizgały

W tym aucie które wymienić chcemy jest na paski. O dziwo na dwa klinowe paski i ta pompa służy również do wywrotu. Podnosi pakę ze żwirem bez problemu a paski nie piszczą.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez Rafal_k » 04 Sty 2015 21:09

hejo :) odgrzewam temat :p ostatnio kupiliśmy solarke na napęd hydrauliczny , przenośnikiem jest ślimak. Zawsze mailem taśmowe cos mnie podkusilo na ten slimak. Sypiemy drogi mieszanką żużla piasku i soli, ku mojemu zdziwieniu po ustawieniu solarki na minimum sypania po zrobieniu jednej z dróg brakło mi materiału;/ a powinno przy 5 m3 wystarczyć na 2 drogi. jest solarka schmidt mam regulacje g/m2 szerokość , solanke itd. maszynka pięknie rozsypuje i wogole ale ślimak strasznie szybko idzie i trzeba by jechać na 8 biegu zeby materiału stykło... co może być nie tak?

Rafal_k
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 25 Cze 2009 18:02
  • Miejscowość: Małopolska
  • Pochwały: 1

Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez peckiel » 04 Sty 2015 21:27

Jaki model? Masz sterowanie z pulpitu, tak jakby komputera? Jak tak to trzeba ustawić solarkę do sygnału z tacho. Mi kiedyś tak wypierdzieliło całą sól która miała starczyć na 2 wyjazdy :? Kupiliśmy nową Schmidt, podłączaliśmy sami. Kierowca pojechał na sypanie, wraca i mówi, że wypier całą sól. Telefon do serwisu, przyjechali, odmierzyli na placu nie pamiętam chyba 50 metrów, trzeba było przejechać kilka razy a oni coś tam majstrowali. Nie pamiętam już co.

Kurde mieszanka żużlu, piachu i soli? :woot: Ja na jednej drodze mam mieszankę, ale piach+sól 30%. Do tego są najlepsze solarki z ręcznie ustawianą dawką. W tym roku szukaliśmy we wrześniu i udało się znaleźć taką Schmidta w ładnym stanie. Mam już kontakt fajny do gościa, który ściąga zimowe sprzęty z Francji.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez Patryk case » 04 Sty 2015 21:56

peckiel, ty masz jakąś stronę internetowa tego gościa czy numer telefonu ,bo nas na następne sezony zimowe interesowała by piaskarka do ciągnika typowa na jeden talerz ,hydrauliczna bo na razie dajemy rade RCW ale wiadomo ze originale piaskarki lepiej się nadają :)

Patryk case
Młodszy operator

Maszyna: Case sle 580


Kto z kolegów posiada piaskarko-solarki i pracuje zimą?

Postprzez Rafal_k » 04 Sty 2015 23:11

Dokładnie peckiel, mam taki jakby komputer, co ciekawe solarka jest oryginalna przy tym pojeździe. samochód mielismy wczesniej a solarke dokupilismy nie dawno. czyli powiadasz ze prędkość trzeba ustawić do tego komputera? ciekawe ile taka przyjemność z serwisu kosztuje;p . no taka mamy mieszanke , U nas 20 % soli tylko. są to 3 4 i 5 standarty utrzymania;p u nas bez żużla po górkach nie pojedzie, a soli mało więc reakcja długa. I tak dokładamy wiecej soli bo to jest efektowniejsze. Dobra chłopaki narazie dzięki , jutro dzwonie na serwis:). Aha peckiel podrzuć mi ten numer do gościa z francji:) pozdrawiam

Rafal_k
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 25 Cze 2009 18:02
  • Miejscowość: Małopolska
  • Pochwały: 1

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej