wibako

Praca przy kanalizacji

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Praca przy kanalizacji

Postprzez mateuszKM » 05 Sty 2015 20:32

Jako, że ciągle czekam na odzew od przyszłego pracodawcy na k-ł i z doświadczenia wiem, że mogę się nie doczekać, więc szukam dalej.
Trafiła mi się oferta na prace na koparce przy kanalizacji. Z rurami to mam doświadczenia tyle, że k-ł kopałem rowy przez drogę jak puszczali rury pod kanalizę.

Pani z recepcji zapytała, co robiłęm i jak to powiedziałem, to zapytała, czy umiem kopać tak, żeby było łatwiej rury układać i za bardzo nie kumam o co może chodzić..

Pamiętam kiedyś Użytkownik Korba chyba pisał, że przy kanalizie lubi robić bo "nie trzeba się spieszyć" czy coś w ten deseń.

Z ludźmi porozstawianymi do okoła łyżki z łopatami robiłem i wszyscy żyją;), więc powiedzmy, że praca przy ludziach jako tako mi idzie.

Zastanawia mnie natomiast to kopanie, żeby było łatwo rury rozkładać (czy to tylko jakiś wymysł tej kobiety) i inne ewentualne rzeczy jakie przy kopaniu pod kanalizę są istotne. Mogli byście wypisać własne spostrzeżenia?


Edit:

Założyłęm nowy wątek, bo pomyślałem, że jak napiszę w temacie "jak to zrobić" to szybko zaginie, a tak to komuś nowemu może się to szybciej w oczy rzucić, lub w wyszukiwarce odnaleźć.

mateuszKM
Fizol

  • Posty: 34
  • Rejestracja: 25 Cze 2014 09:00

Maszyna: JCB

Firma: Prywatnie


Reklama

simmet

Re: Praca przy kanalizacji

Postprzez arjanprojekt » 05 Sty 2015 21:56

Ja jak kładę własną kanalizę to jeden koleś w wykopie, który ma łopatę i poziomicę, sprawdza na bieżąco wszelkie parametry. Potem z drugim kładą 3metrowa rułe a i tak czasami są poprawki. Jak już oczko ucieka do góry (trzeba odpowiednią stroną przyłożyć poziomicę), wtedy ręcznie obsypują rułkę i kładą folię. Tak się nudzą aż do wkopania studzienki, bo wtedy muszą więcej pomyśleć a to czasem idzie ciężko :D

P.S. W niektórych firmach do powyższych prac jest 3-4 łopaciarzy i jedna poziomica, ale i tak poprawki są konieczne :lol:
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


Praca przy kanalizacji

Postprzez mietek » 05 Sty 2015 22:49

dużo zależy od technologii układania, średnicy i z jakiego materiału no i metry czy 3m czy 6m
po prostu dużo się wyjaśnia jak już zaczniesz kłaść z daną ekipą wtedy będziesz wiedział jakie oni mają wizje na robotę
bo jak to mówią co firma to inny obyczaj
" ...bycie operatorem to nie zawód to sposób na życie... "

Awatar użytkownika
mietek
Fachoperator

  • Posty: 1005
  • Rejestracja: 18 Kwi 2007 15:14
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 4

Maszyna: Caterpillar 325C
Caterpillar M315
Volvo EC 240 BNLC


Praca przy kanalizacji

Postprzez allman79 » 06 Sty 2015 01:34

Tak jak napisał mietek, co firma to inny obyczaj. Każda ekipa ma swój system pracy w który trzeba wejść. Najważniejsze to wzajemne zaufanie. Ci na dole nie mogą się bać łyżki od koparki - spokój i opanowanie maszyny to podstawa. Staraj się nie przegłębiać dna wykopu, no chyba że jest kamieniste albo zaczyna robić się miękkie - podchodzi woda - ale o tym powiedzą już ci majstry z dołu. My w firmie używamy aluminiowej łaty 2,5m i metrowej poziomicy z suwmiarką (własnej produkcji). na suwmiarce ustawiamy projektowany spadek i tak ustawioną poziomicę kładziemy na łatę w dnie wykopu. Jak oczko ucieka do góry to musisz delikatnie podebrać dno wykopu. To dobry sposób na kontrolowanie spadku w dnie wykopu i nikt nie musi potem szpadlem wybierać urobku spod rury,a jak się postarasz to także nie powinieneś przegłębić - chyba o to chodziło Pani w recepcji :wink: .
Dużo można by napisać, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kanalizą to wszystkiego nauczysz się na budowie. Zakładam, że trafisz do w miarę doświadczonej ekipy, więc najważniejsze to nie przysparzać im niepotrzebnej pracy, a sami powiedzą Ci co i jak - kiedy przegłębić, a kiedy nie, jak kopać w szalunku. Każdy kiedyś gdzieś zaczynał, więc będzie ok.

allman79
Nowicjusz

Maszyna: JCB 4CX, ATLAS 1302, Liebherr A316 Litronic

Firma: WOD-KAN


Praca przy kanalizacji

Postprzez GUM BAL » 06 Sty 2015 08:11

Ja na dzień dobry pytam czy chcą mieć wykop bez kolizyjny :lol:
a tak poważnie wszystko zależy od: gruntu w jakim będziesz pracował,głębokości wykopu w obudowie czy bez, stan techniczny maszyny koła czy gąski, rury plastik czy beton, czy kopiesz na odkład czy na auto i uzbrojenie terenu to tak z grubsza
GUM BAL

GUM BAL
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 02 Paź 2010 13:39
  • Miejscowość: jaworzno

Maszyna: komatsu pw 160
doosan dx 160 w
doosan dx 225

Firma: xyz


Praca przy kanalizacji

Postprzez Dj_Francuz » 06 Sty 2015 12:19

Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Praca przy kanalizacji

Postprzez maksyM » 06 Sty 2015 14:33

Pani w recepcji prawdopodobnie chodziło o to czy masz na tyle wyczucia żeby w trakcie kopania zachować mniej więcej żądany spadek i gładkie dno wykopu. Tutaj pośpiech jest złym doradcą. Lepiej zrobić wolniej ale raz, niż poprawiać. Jak człowiekowi w dole przyjdzie tylko przystrugać dno łopatą i można kłaść rurę to wszystko idzie sprawnie. Jak narobisz dołów i będą musieli uzupełniać to piaskiem, to schodzi dłużej.
Co do przyrządów, Ty jako operator raczej się nie musisz o to martwić. Każda ekipa ma swoje przyzwyczajenia. My używamy poziomic które mają libelki ze spadkami 1.5% i 3.5%, lub gdy trzeba wyjść dokładnie na milimetry -niwelatora.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Re: Praca przy kanalizacji

Postprzez arjanprojekt » 06 Sty 2015 21:32

maksyM napisał(a):gdy trzeba wyjść dokładnie na milimetry -niwelatora.

Jak chcesz zabłysnąć to zasugeruj że kanalizację powinno się robić pod górkę (czyli od najniższego miejsca), bo już parę razy widziałem jak robiło się od góry i na wpięciu brakowało paru centymetrów. Najlepsze niwelatory czasem nie pomogą jak projektanty albo geodety coś zchrzanią a przy spadku 1% naprawdę liczą się każdy milimetr (100mb x 0,1cm = 10cm + kolizje z innymi instalacjami = dobry kierownik budowy).
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


Praca przy kanalizacji

Postprzez maksyM » 06 Sty 2015 22:07

arjanprojekt napisał(a):Jak chcesz zabłysnąć to zasugeruj że kanalizację powinno się robić pod górkę (czyli od najniższego miejsca), bo już parę razy widziałem jak robiło się od góry i na wpięciu brakowało paru centymetrów. Najlepsze niwelatory czasem nie pomogą jak projektanty albo geodety coś zchrzanią a przy spadku 1% naprawdę liczą się każdy milimetr (100mb x 0,1cm = 10cm + kolizje z innymi instalacjami = dobry kierownik budowy).


A wiesz co? Nie wpadłem na to. Zazwyczaj robimy z góry :lol:
To forum jest po to aby się dzielić swoją wiedzą i każdy kto zapyta może z tego wybrać co będzie dla niego odpowiednie.
Ja piszę rzadko i tylko wtedy gdy uważam że mam coś do powiedzenia.
A Ty kolego widzę że masz jakiś problem, bo byś się bez przyczyny nie czepiał. Niestety musimy się pogodzić z tym że fora internetowe są pełne wpisów anonimowych frustratów, co by chcieli dołożyć wszystkim naokoło. Niespełnieni fachowcy, biznesmeni, itp.
Nam się też zdarzyło kłaść odcinek od nowa ( kolizja z kanałem burzowym nie ujętym w projekcie). Faktycznie, niwelator, zwłaszcza optyczny, to nie jest idealne urządzenie. Kilka razy zdarzyło się że miałem serce w gardle bo ciężko było spadek uzyskać. I podejrzewam że każdemu się jakaś wpadka zdarzyła. Oprócz Ciebie oczywiście :faja:
Napisz teraz, bo myślę że czujesz się tu najmądrzejszy kilka porad dla kolegi co założył temat. Chętnie poczytam. Rad mądrych ludzi nigdy za wiele :roll:

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Re: Praca przy kanalizacji

Postprzez arjanprojekt » 06 Sty 2015 22:43

chodziło mi aby mateuszaMK mógł się pochwalić doświadczeniem w układaniu kanalizy, niwelator (i tylko wiara w to urządzenie)to był tylko pretekst do napisania postu. Proszę go nie odbierać zbyt bezpośrednio i personalnie (mój post nie był odpowiedzią na poprzedzający go post i proszę go tak odczytywać, wtedy nabierze nieco innego wydźwięku niż czysta ironia):roll:

Poza tym na forum zarejestrowaliśmy się w bardzo zbliżonym czasie (z kolegą maksM) i liczbę postów oraz pochwał też mamy zbliżoną :?:

Widziałem też takich co zaczynali od wcinki w najniższym punkcie kanalizacji i schodzili jeszcze niżej, bo nie w te stronę przykładali poziomkę :lol:
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


Praca przy kanalizacji

Postprzez maksyM » 07 Sty 2015 07:35

arjanprojekt napisał(a):Widziałem też takich co zaczynali od wcinki w najniższym punkcie kanalizacji i schodzili jeszcze niżej, bo nie w te stronę przykładali poziomkę :lol:


Więc sorki za ciut ostry ton, bo zeszliśmy troszkę przez to z tematu. Jak wcześniej pisałem, używamy poziomic z libelkami do spadków. Nie jest to żadne cudo, można je kupić w Praktiker, czy Castoramie. Problem w tym że często się chłopakom mylą oczka i trzeba je zaklejać taśmą, bo też cuda wychodzą.
Co do niwelatora- b, często się nim wspomagam, bo po co zaczynać robotę skoro nie mamy pewności że uzyskamy spadek?
Ludziska robią sobie pralnie w piwnicach i potem kwiatki wychodzą przy podłączeniu.
Ale nie o tym mowa tu miała być. Dzielmy się raczej doświadczeniem kopacza nie inżyniera :wink: , bo kolega mateuszKM o to pytał :faja:

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Re: Praca przy kanalizacji

Postprzez arjanprojekt » 07 Sty 2015 14:19

Czyli reasumując. ważna są:
1. dokładność i staranność (pod wodę, gaz, elektrykę można kopać lekkie górki i dołki +/- 10cm)
2. zgranie z ekipą i kierownictwem
3. uwaga na kolizje zaznaczone i te zupełnie niespodziewane :crazy:
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej