wibako

Koparka ciągnąca przyczepę

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez Rabe » 08 Lut 2015 15:31

Witam. Mam pytanie dotyczące ciągnięcia za koparką przyczepki bać lawety tak jak w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=OMYimbAhi-s co na to prawo? Kodeks ruch drogowego? Pewnie padną pytania po co Ci to, popruto zdarzył mi się roboty że łyżkę do łyżki było trzeba brać albo dowozić osobno transportem.

Jeżeli temat nie w tym dziale to z góry przepraszam.
Ostatnio edytowany przez Rabe, 10 Lut 2015 00:54, edytowano w sumie 1 raz

Rabe
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 10 Paź 2013 22:03

Maszyna: Atlas 1104

Firma: KRUK


Reklama

simmet

Re: Koparka z zaczepem

Postprzez dawidk » 08 Lut 2015 17:33

Łyżka w łyżce to nic dziwnego. Wszyscy tak wozimy dodatkowy osprzet na robote :-)\

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Koparka z zaczepem

Postprzez w.fubar » 08 Lut 2015 17:51

W Norwegii jest to dozwolone (a 99% przepisów pokrywa się z tymi w EU), ciągają w większości rolnicze jednoosiowe o niskim DMC, chyba do 3t (z tego co mi mówili, to wystarczająco aby przewieźć łyżki, znaki, narzędzia, ale urobku jako tako nie transportują, chyba że na terenie budowy). Chyba wymagane jest minimum B+E (T) ale głowy nie dam. Na tym filmie to wygląda jak przyczepka EDUARD, a oni produkują do 3,5t DMC

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Re: Koparka z zaczepem

Postprzez Rabe » 09 Lut 2015 23:13

Ciekaw jak to do końca jest bo koparka to pojazd wolnobieżny a nie umiem się doczytać czy może za sobą coś ciągnąć jak policja na to? Np. Kombajn jest pojazdem wolnobieżnym tez ma zaczep i ciągnie nawet za sobą np. 9m heder na przyczepce. Ani nie ma homologacji ani rejestracji tylko ubezpieczenie OC. Czasem tych łyżek trzeba wziąć więcej więc take coś by się sprawdziło. Taką przyczepkę zawsze można użyć też za samochodem wiadomo trzeba DMC dopasować do samochodu.

http://www.bouwmachineforum.nl/forum/vi ... 1&start=30
Tu jest dużo tego treść po niemiecku ale można zdjęcia po przeglądać. Wynika z tego że niektóre rozwiązania to tak jak z tym wózkiem do hederu który opisywałem, samoróbki bez rejestracji.
Załączniki
Hyundai_R140W_9_mit_Anhaenger_1.jpg

Rabe
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 10 Paź 2013 22:03

Maszyna: Atlas 1104

Firma: KRUK


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez mivhal » 11 Lut 2015 00:22

a jak to ma się do zużycia maszyny? przyczepka plus łyżka to ok 500kg wzwyż

mivhal
Operator

  • Posty: 341
  • Rejestracja: 07 Lut 2008 14:59
  • Miejscowość: spod mostu :)
  • Pochwały: 2

Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez FrezerCNC » 11 Lut 2015 00:36

Prawdopodobnie w Uni i na całym świecie w każdym normalnym kraju to z tym nie będzie problemu i można ciągać przyczepkę o ile producent koparki na to zezwala. Z tym, że my mieszkamy w Polsce a to prawdopodobnie jest wystarczający powód aby tego typu wynalazki u nas były zakazane :cry:
Kiedyś pytałem się policjanta czy mogę jeździć koparko ładowarką po ulicy jak nie mam tablic i dowodu rejestracyjnego, to ten powiedział, że w polski prawie każdy pojazd napędzany silnikiem musi mieć przegląd i dowód aby jeździł po drogach, ale policja przymyka niby oko na sprzęt budowlany bo okazało by się, że nagle nie dało by się nic w tym kraju zrobić :D
Jakiś miesiąc temu w telewizji pokazywali kolesia który zmajstrował sobie hulajnogę z silnikiem od kosy spalinowej i dostał mandat za to, że jeździł po drodze bez ważnego przeglądu.
Ps. Polska to jest dziwny kraj :crazy:

FrezerCNC
Pomocnik operatora

  • Posty: 56
  • Rejestracja: 21 Cze 2012 08:41

Maszyna: Ostrówek K162


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez Piotr mc 85 » 12 Lut 2015 18:20

FrezerCNC napisał(a): to ten powiedział, że w polski prawie każdy pojazd napędzany silnikiem musi mieć przegląd i dowód aby jeździł po drogach,

Coś w tym jest, sporo maszyn w Niemczech, Francji, czy np. W. Brytanii jest zarejestrowanych, ale nie wszystkie ładowarki widziałem zarejestrowane do 25T, powyżej nie. Moje Volvo też ma miejsca na tablice rej. z tyłu nawet z podświetlaniem.
mivhal napisał(a):a jak to ma się do zużycia maszyny? przyczepka plus łyżka to ok 500kg wzwyż

Co to jest na dużą koparkę, jak by ciągnęła 10 - 15 ton to napęd może dostawać.
Rabe napisał(a):Ciekaw jak to do końca jest bo koparka to pojazd wolnobieżny a nie umiem się doczytać czy może za sobą coś ciągnąć

Nie jestem pewien, ale myślę że nie powinno być problemu pod warunkiem spełnienia kilku warunków:
- masa pojazdu
- wymiary pojazdu
- instalacja do przyczepy i hamulców przy określonej masie
- no i oczywiście prędkość
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez w.fubar » 12 Lut 2015 18:45

FrezerCNC napisał(a):Kiedyś pytałem się policjanta czy mogę jeździć koparko ładowarką po ulicy jak nie mam tablic i dowodu rejestracyjnego, to ten powiedział, że w polski prawie każdy pojazd napędzany silnikiem musi mieć przegląd i dowód aby jeździł po drogach



No tak, faktycznie. W Norwegii maszyny mają obowiązkowy przegląd raz do roku. Nie tylko te, które poruszają się po drogach.

Swoją drogą, warto spytać dealera Volvo, tutaj widziałem tylko koparki tej marki z fabrycznym zaczepem. Może będą coś wiedzieć jak to działa na Polskę. Aha, a przyczepki są do 8t DMC.

Image

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Re: Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez czaki » 12 Lut 2015 22:00

Ja mam akurat możliwość ciągania i sam się zastanawiam nad tym,jak to względem przepisów jest :-)
Załączniki
foto.JPG

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez puszek_ZGY » 12 Lut 2015 23:19

Jeśli chodzi o kwestię "pojazdu wolnobieżnego" i "przyczepy" to jedno nie wyklucza drugiego i takim zestawem można śmiało jeździć po drogach publicznych. Jest tylko aspekt uprawnień, czyli osób z odpowiednimi kwalifikacjami.

Druga sprawa to czy producent przewiduje taką kombinację? Jeśli dopuszcza ciągnięcie przyczepy przez koparkę, to nie ma prawnego punktu, który by to wykluczał.
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez Piotr mc 85 » 13 Lut 2015 13:07

Co do ładowarek to widziałem w ogłoszeniach takie co mają instalację pneumatyczną do przyczep, u Ciebie czaki też taka jest ?
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez dawidg2 » 13 Lut 2015 14:10

Ja w jcb mam gniazdko do świateł i wyjście na hydrauliczne hamulce, zaczep do ciągnięcia 10ton. Czasem ciągnę jakąś przyczepę lekką z lekkim ładunkiem. Czasem też 10 ton pociągnę czy ciężarówkę z błota wyciągałem.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez czaki » 13 Lut 2015 16:49

generalnie to do ciągnięcia po zakładzie,bo nie ma wyjścia 2-obwodowego do hamulców,a poza tym śruby od przeciwwagi co jakiś czas nie wytrzymują

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Re: Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez KALMAR » 13 Lut 2015 21:58

Ja ostatnio widziałem taką akcję " zima" i to na mieście. Ładowarka teleskopowa w mojej pracy ma zaczep i wszystkie wyjścia z tyłu włącznie z hydrauliką do wywrotu. Moim zdaniem jeżeli maszyna ma fabryczny zaczep i gniazdo elektryczne to może ciągać przyczepy. Przepisy są prawdopodobnie jak w przypadku maszyn rolniczych , czyli na kat. B można ciągać przyczepy lekkie 》750 kg , cięższe kat. B+E. A z drugiej strony fajną łyżke ma ta maszyna z filmiku.
Załączniki
20150202_100912.jpg
20150202_100925.jpg
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez Rabe » 14 Lut 2015 00:03

Koledzy przejrzycie sobie te forum jest tu 47 zakładek i co chwile zdjęcie http://www.bouwmachineforum.nl/forum/vi ... 1&start=30 Dziwi mnie jedna rzecz że te nazwę to przyczepki ponieważ w większości to są platformy do przewożenia osprzętu są samoróbkami i nie są rejestrowane. Czy w Holandi takie coś policja reflektuje? Mam wrażenie ze oni to traktują jako część koparki, Światła i trójkąt to mają prawie wszystkie. To tak jak opisywałem kombajn który ciągnie przyczepkę z hederem która nie ma żadnych obostrzeń.

Rabe
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 10 Paź 2013 22:03

Maszyna: Atlas 1104

Firma: KRUK


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez Dj_Francuz » 15 Lut 2015 13:10

Rabe, kolego w Holandii to jest inna bajka z przepisami tam przy rejestrowaniu samochodu np osobowego dostajesz 3 tablice rejestracyjne dwie na samochód i trzecia na przyczepkę :faja: nie ma takich rozbierzności w przepisach jak u nas
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez KALMAR » 16 Lut 2015 20:06

Poniekąd RABE ma rację . To tak jak kombajn ciągnący HDR na wózku . Z tym , że to jest zestaw z homologacją producenta. Druga sprawa nazewnictwo " wózek " , " przyczepka" , to w polskim prawie drogowym może mieć wiele znaczeń i różnie być interpretowane przez policję. Myślę , że jak by kupił taki zestaw od producenta koparka+przyczepka byłaby to jedna maszyna na pojedynczym OC koparki . I jeszcze jedno - farmer jak uklici coś w szopie , wóz , wózek do traktora może to ciągnąć jako maszynę rolniczą podwieszaną lub przyczepę lekką jako całość z OC traktora. Taki przykład rozrzutnik do gnoju jest jak przyczepa a nie musi mieć Oc , tablic rejestracyjnych rzadko ma oświetlenie bo w świetle prawa jest maszyną rolniczą , częścią zestawu . Korzysta z oc traktoa bądź ubezpieczenia gospodarstwa. U nas wszystko zależy od interpelacji prawa i jak się co nazywa
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez pawelm » 18 Lut 2015 22:11

Tu jest fajny przykład 12ton ład http://www.finn.no/finn/b2b/constructio ... rough=true

pawelm
Młodszy operator

  • Posty: 135
  • Rejestracja: 07 Cze 2010 21:09
  • Miejscowość: malopolska
  • Pochwały: 2

Maszyna: hitachi zx210 yanmar b50


Re: Koparka ciągnąca przyczepę

Postprzez Rabe » 16 Mar 2016 12:01

Odświeżam temat. Ciekawi mnie jak znoszą to napędy tych koparek choć nie wiem do końca jak są rozwiązane. I jak ogarniają to prawnie większość te przyczepy nie mają rejestracji.
Załączniki
4533_20121009_010_1.jpg

Rabe
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 10 Paź 2013 22:03

Maszyna: Atlas 1104

Firma: KRUK


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej