wibako

Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Re: Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez deadly_man » 03 Mar 2015 21:18

To nie wstyd się przyznać ale dobrze jest powiedzieć innym bo może ktoś będzie miał podobną sytuację i będzie wiedział co zrobić. Ja miałem sytuację gdzie pękło mi ramię kiedy podnosiłem łyżkę nad barkę do załadunku. Z tak urwanym ramieniem jechałem na gąskach 4km na baze gdzie mogli mi to pospawac
Załączniki
WP_20141124_10_50_21_Raw.jpg

deadly_man
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 04 Sty 2010 13:12
  • Miejscowość: Otwock

Maszyna: Hitachi 520

Firma: fajna


Reklama

simmet

Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez korba71 » 03 Mar 2015 21:50

Panowie czytam ten wątek od samego początku i ja coś napisze -kolega wczesniej stwierdził ze 3/4 robót by nie zrobił traktując klin odłamu poważnie , ja powiem że żadnego wykopu bym nie zrobil stosując sie do niego , nikt z was nie pisze że teoria klinu (jak i inne typu wygrodzenie strefy bezpieczeństwa)powstaly na potrzeby ośrodków szkoleń, nie zawsze jego zastosowanie jest logiczne, jak można opisac i zaszufladkować cos tak nieprzewidywalnego jak grunt, zachowania nad wykopem trzeba sie uczyc nad wykopem a nie nad książką.Trzeba używać mózgu i tego powinni uczyć i praktyki a nie pird... o odległosciach od lini wys. nap., od poniedziałku pracuje na nowej budowie w jakiejs wiosce kolo Czestochowy , plac dziewiczy koło lasu i linia 3 metry nad ziemia, musze 30 razy dziennie pod nim przejechac , zanim ja przełożą mina dni jak nie tygodnie i co mam zrobic? tak samo z wykopami ....waskie można zabezpieczyc rozporami a szerokoprzestrzenne ??niekiedy nie da rady zrobic rozkopu , jest droga lub torowisko albo inna infrastruktura, obicie wykopu 15 na 10m blachami Larsena kosztuje kilkadziesiąt tysiecy, wbijamy grube dwuteownik które przekladamy blachami trapezowymi i np. dospawujemy do nich grube długie pręty gdzieś zakotwione (np. do torowiska) wykorzystujemy różne metody aby zminimalizować niebezpieczeństwo, stosujac klin przy wykopie o głębokości ok 5m nawet bym nie mogł zajrzec do niego z koparki a co dopiero coś podać czy wyciągnać, dlatego wsadzcie wiekszośc teorii klinowych między bajki.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez KALMAR » 03 Mar 2015 22:16

To nie jest a by operator się stosował , tylko jak się coś stanie prokurator mógł ukarać operatora a nie pracodawcę dyktując mu regułkę z książki bo pewnie bez tego nie umiałby ubrać przyczyny wypadku w słowa. Druga sprawa na kursie uczono mnie , że mogę zażądać polecenia na piśmie jak mam wątpliwości. Przecież normalne jest że dostał bym na piśmie , ale wypowiedzenie bo szef ma świadomość że w wielu przypadkach trzeba nagiąć przepisy bo by nic nie zrobił . Kto odłącza całą ulicę od prądu kiedy kopie się przy kanalizacji pod liniami ?
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez w.fubar » 04 Mar 2015 09:24

KALMAR napisał(a):Kto odłącza całą ulicę od prądu kiedy kopie się przy kanalizacji pod liniami ?



Zachód i północ, gdzie ceni się życie i zdrowie człowieka. Ostatnio obserwowałem przebudowę stacji paliw w sąsiedztwie i to, co zapewne Korba zrobiłby sam w krótszym czasie, tutaj dziergaly 2 koparki. Jedna w wykopie, druga po za nim. Z zachowaniem jako takiego klinu. Rzeczy wymagają czasu, jak to tu zwykli mówić.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Re: Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez crew1987 » 05 Mar 2015 08:55

nie polska, znalezione na yt https://www.youtube.com/watch?v=6_sI8AMs34A

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Re: Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez KALMAR » 07 Mar 2015 09:22

Zachód i północ, gdzie ceni się życie i zdrowie człowieka. Ostatnio obserwowałem przebudowę stacji paliw w sąsiedztwie i to, co zapewne Korba zrobiłby sam w krótszym czasie, tutaj dziergaly 2 koparki. Jedna w wykopie, druga po za nim. Z zachowaniem jako takiego klinu. Rzeczy wymagają czasu, jak to tu zwykli mówić.

U nas normalnie się kopie (oszczędności). Jak kumpel prawie wpadł do wykopu wozidłem bo się oberwało. Dobrze, że złapałem go łyżką. To szef powiedział tylko tyle "panowie nie niszczcie tak tego asfaltu" :wall:
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez MaciekSlupca » 19 Mar 2015 18:23

http://osp-pietrzykowice.pl/dwie-osoby- ... ykowicach/

Podnośnik koszowy się wywrócił, 3 osoby poszkodowane, 2 w stanie cięzkim.

MaciekSlupca
Pomocnik operatora

Maszyna: Terex860SX

Firma: JATOM


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez Audrius » 22 Mar 2015 11:17

Pracowałem trochę na wynajmie i tam dopiero można zobaczyć jak to jest z bhp. A tylko spróbuj odmówić od razu telefon do szefa, że ma zmienić operatora albo koparkę niech zabiera.
Jakby ktoś tam zobaczył, że się liczy klin odłamu czy coś to wyśmiałby i pogonił takie są realia.
Co do wykopów to niestety nie zawsze jest miejsce na to to jedna sprawa,a druga to bardzo często ceny za jakie wykonuje się takie roboty ograniczają ich skalę do niezbędnego minimum inaczej byłoby to nieopłacalne.
Osobną kwestią jest to jak do pracy przygotowana rozstała kadra kierownicza, bo ja osobiście zwątpiłem w system edukacji w tym kraju, młody kierownik od razu chce się pokazać jak to szybko i oszczędnie zrobi oczywiście kosztem bezpieczeństwa ludzi i niewłaściwego używania maszyn.
Widziałem też sytuacje gdzie "za karę" (czyt. za podważenie autorytetu kierownika) specjalnie puszcza się kogoś kołówką w bagno czy torfowisko gdzie gąska nie dawała rady. A niestety ludzie, którzy robią coś z głową bezpiecznie i solidnie uważani są za mało wydajnych, bojaźliwych i rezygnuje się z nich w pierwszej kolejności.
Do tego inspekcje mające poprawić nasze bezpieczeństwo obchodzi tylko czy masz umowę, lejce i kask, warunki pracy są nieistotne.

Audrius
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 02 Mar 2015 21:38
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 6

Maszyna: Atlas 1504

Firma: ...


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez korba71 » 22 Mar 2015 14:39

Kolego próbowałem to wielokrotnie opisać i nigdy nie udało mi sie to zrobić tak dobrze jak tobie .Wszystko o czym piszesz doświadczam na codzień, od 5 lat pracuje na jednej maszynie pracuje na niej sam i zrobilem juz 6500 mtg, niewielu w mojej firmie ma maszyne na stałe , dodam ze to jedna z lepszych i nowszych w mojej firmie (mamy doosany z mlodszych rocznikow ale do volvo nie sposob ich porownywac)pare razy glosno wyraziłem swoją opinie i skończyło sie to wysmiewaniem i dwutygodniowym przymusowym urlopem(ktury skończył sie już w środe ale przydomek marudy pozostał) najwiecej o klinie, strefach bezpieczeństwa i reszcie bhpierd....mowia ci co dopiero skończyli kurs , wchodza na sprzęt od wielkiego dzwonu lub mają mgliste pojęcie co robimy tak naprawde , jak napisałem wielokrotnie jesli bym legende o klinie zaczął brać na poważnie na koparke mogłbym tylko popatrzeć, bhp i inspektorzy pilnuja kiedy chcą im też ktoś płaci.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez MaciekSlupca » 22 Mar 2015 22:22

Dokładnie, macie rację ! Tylko potem w razie jakiegokolwiek wypadku odpowiada kto? My :(

Miałem już raz jeden wypadek na budowie, gdyby nie to, że pracownik był pijany, to pewnie wina byłaby zwalona na mnie...

W tym wypadku,k do którego link podałem powyżej, też na pewno zostanie winą obarczony operator.

MaciekSlupca
Pomocnik operatora

Maszyna: Terex860SX

Firma: JATOM


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez Audrius » 23 Mar 2015 00:05

Oczywiście:) masz prawo odmówić zawsze ale z czym ta odmowa się wiążę chyba wie każdy. A w razie gdyby coś się stało, nikt lub prawie nikt nie poświadczy za operatorem. Bo każdy boi się o pracę.
Wiele osób uważa, że operator to co to jest siedzi w kabinie radyjko klima na głowę nie leci i przesypuje piaseczek. Tymczasem nie raz pracuje się pod presją, ryzykuje nie tylko maszyną ale zdrowiem a może i życiem, bo takie gadanie na kursie że ocenia się i "robi" lub "nie robi" sprawdza się w praktyce może na zachodzie. W Polsce jedyną kwestią jest "jak to zrobić", nie położyć maszyny przy tym, nie przerwać rur, kabli, nie zrobić nikomu krzywdy itp. Do tego kierownik czy jakiś majster pogania, robotnikom "tank" się skończył to tak samo poganiają żeby fajrant szybciej był, skaczą pod łyżke na nic nie patrzą. To są realia, do których ośrodki nie przygotowują, a wszelkie organy strzegące praw pracowników i ich bezpieczeństwa mają... za nic.
Co do maszyn to też mam jedną ze starszych w firmie, sam robię na niej sam. Włożyłem w nią trochę serca i czasu, a szef kasy no i teraz chodzi jak zegareczek i prezentuje się podobnie:)

Autor postu otrzymał pochwałę

Audrius
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 02 Mar 2015 21:38
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 6

Maszyna: Atlas 1504

Firma: ...


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez KALMAR » 23 Mar 2015 02:30

Polskie BHP- ka ka kask ka ka kamizelka i buty z noskami . Tylko po to , żeby chronić swoje dupy . Jak komuś zgniecie rękę to i tak będzie jego wina , bo nie miał ka ka kasku :crazy:
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez MaciekSlupca » 23 Mar 2015 07:25

U mnie na kursie mówili otwarcie- My Wam mówimy jak powinno być, Wy macie tak mówić na egzaminie, a co potem z tym zrobicie to Wasza sprawa no i jak wiadomo praktyka praktyką - teoria teorią...

MaciekSlupca
Pomocnik operatora

Maszyna: Terex860SX

Firma: JATOM


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez mietek » 18 Maj 2015 18:43

" ...bycie operatorem to nie zawód to sposób na życie... "

Awatar użytkownika
mietek
Fachoperator

  • Posty: 1005
  • Rejestracja: 18 Kwi 2007 15:14
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 4

Maszyna: Caterpillar 325C
Caterpillar M315
Volvo EC 240 BNLC


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez KALMAR » 18 Maj 2015 19:48

szkoda chłopaka . Najprawdopodobniej żegna się z zawodem , a i kraty nie uniknione :cry:
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez wojtas4327 » 18 Maj 2015 22:15

Ciekawe co mieli na myśli mówiąc "sprawdzimy czy kierowca miał uprawnienia do prowadzenia i czy pojazd był dopuszczony do ruchu"

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Re: Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez KALMAR » 18 Maj 2015 23:18

wojtas4327 napisał(a):Ciekawe co mieli na myśli mówiąc "sprawdzimy czy kierowca miał uprawnienia do prowadzenia i czy pojazd był dopuszczony do ruchu"

To dziadek bez prawa jazdy jechał ? I bez papierów? :bangin:
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez Piotr mc 85 » 19 Maj 2015 07:58

Pewnie chodzi o koparkę, tytle że u nas nie ma badań sprzętu budowlanego, co nie zmienia faktu że maszyna musi mieć sprawne hamulce, oświetlenie układ kierowniczy i względnie dobre opony (bieżnik) a właściciel za powyższe nieprawidłowości - jeśli wystąpiły poniesie konsekwencje. Jeśli idzie o operatora to pewnie będą wymagać Kat. B lub C (nie wiem) i uprawnień na koparkę stosownych do wielkości maszyny.
Szkoda chłopa i operatora. :cry:
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez lukasb » 19 Maj 2015 17:02

Piotr mc 85 napisał(a):Pewnie chodzi o koparkę, tytle że u nas nie ma badań sprzętu budowlanego, co nie zmienia faktu że maszyna musi mieć sprawne hamulce, oświetlenie układ kierowniczy i względnie dobre opony (bieżnik) a właściciel za powyższe nieprawidłowości - jeśli wystąpiły poniesie konsekwencje. Jeśli idzie o operatora to pewnie będą wymagać Kat. B lub C (nie wiem) i uprawnień na koparkę stosownych do wielkości maszyny.
Szkoda chłopa i operatora. :cry:


Koparka poza tym co wymieniłeś musi też posiadać KMB (a w niej odpowiednie wpisy potwierdzające obsługi i naprawy) i pewnie to będą wymagać od właściciela.

A co do operatora to uprawnienia na koparkę jednonaczyniową klasy III (raczej większej łyżki nie miał) oraz prawo jazdy kat B.

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


Re: Wypadki na budowach w Polsce -- ku przestrodze

Postprzez KALMAR » 19 Maj 2015 20:15

lukasb napisał(a):
Piotr mc 85 napisał(a):Pewnie chodzi o koparkę, tytle że u nas nie ma badań sprzętu budowlanego, co nie zmienia faktu że maszyna musi mieć sprawne hamulce, oświetlenie układ kierowniczy i względnie dobre opony (bieżnik) a właściciel za powyższe nieprawidłowości - jeśli wystąpiły poniesie konsekwencje. Jeśli idzie o operatora to pewnie będą wymagać Kat. B lub C (nie wiem) i uprawnień na koparkę stosownych do wielkości maszyny.
Szkoda chłopa i operatora. :cry:


Koparka poza tym co wymieniłeś musi też posiadać KMB (a w niej odpowiednie wpisy potwierdzające obsługi i naprawy) i pewnie to będą wymagać od właściciela.

A co do operatora to uprawnienia na koparkę jednonaczyniową klasy III (raczej większej łyżki nie miał) oraz prawo jazdy kat B.

żadnej książki nie będą się doszukiwać . Pierwsze słyszę o takim czymś . Jak jest to na potrzeby firmy . Mylisz pojęcia z wózkami , które muszą mieć odnotowany każdy dzień pracy . Podstawą w tym przypadku to prawo jazdy kat. " B " , upr. koparka kl. III i najważniejsze OC maszyny bo porusza się po drogach publicznych . I pewnie z tym ostatnim może być problem
Szkoda operatora bo pewnie miał rodzine , a dziadek już swoje przeżył .
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej