wibako

Kategoria na kop-ład?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Postprzez Staton » 23 Sty 2011 20:56

Kolego Master.... może nie wszystko napisałem bardzo dosłownie licząc na to że skoro ktos na tym forum zadaje pytanie to uwierzy w daną mu odpowiedź a nie będzie się przekomarzał. No cóż...... podejrzewam że skoro kwestionujesz to co napisałem to i tak do konca nie przyznasz mi racji. Zresztą..... napisałem w moim wcześniejszym poście że Kodeks (ustawa o ruchu drogowyn) nie precyzuje tego zagadnienia dokładnie. Ale spróbujmy co nieco wyjaśnić......
Po pierwsze...... Kodeks to nie wszystko..... jeśli rozpatrywac tylko kodeks to trochę spłycimy temat. Oprócz kodeksu ruchu drogowego...... jest jeszcze Kodeks Pracy.... tam jest ujęte że szczegółowe przepisy odnośnie bhp przy poszczególnych pracach, maszynach itp.... określą odpowiedzialni za to ministrowie. I na tej podstawie Minister Gospodarki wydał ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (Dz. U. Nr 118, poz. 1263) . Paragraf 23 tegoż rozporządzenia mówi..... cytuję:
§ 23. Maszyny robocze, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
§ 26. 1. Osoba, która uzyskała pozytywny wynik sprawdzianu, o którym mowa w 23, otrzymuje świadectwo oraz uzyskuje wpis do książki operatora.
Nie będę tutaj wpisywał całego załącznika nr 1..... zainteresowani sobie na pewno znajdą ww cytowane przezemnie rozporzadzenie a niedowiarkowie może mi uwierzą.... ale ten załącznik ujmuje między innymi koparki, ładowarki koparkoładowarki, walce, spycharki itp. czyli obowiązek posiadania dodatkowych uprawnień do ich obsługi.
Rozporządzenie jest aktem stanowiącym prawo ..... niższego rzędu jak ustawa ale też jest prawnym aktem........ wobec tego nalezy to stosować.
To chyba na pewno wyjaśnia że uprawnienia sa potrzebne...... kwestia tylko jakie i tu .... tak jak napisałem wcześniej sprawa nie do końca jest jasna.
Pozdrawiam

master123 napisał(a):Do poruszania się po drogach publicznych koparkoładowarką trzeba miec uprawnienia i prawo jazdy kat. B

pokaż mi przepis w kodeksie drogowym który mówi o konieczności posiadania uprawnień na kop-ład aby móc nią sie poruszać po drodze publicznej. Na drogach publicznych obowiązuje prawo o ruchu drogowym"

Kolego...... na drodze obowiązuje bardzo dużo ustaw i rozporządzeń z których Ty odniosłeś się tylko do Kodeksu o ruchu drogowym. Ten temat trzeba traktować szerzej. Uwierz mi ..... rozgryzałem ten temat bardzo szeroko..... włącznie z zapytaniem specjalistów z Wydziału drogowego Komendy Głównej Policji. Hehehehe...... notabene ...... odesłali mnie do Ministra Infrastruktury jako odpowiedzialnego za drogi gdyż jak napisałem przepisy w tym względzie nie sa jasne i sami nie wiedzieli. Niestety..... Ministerstwo Infrastruktury mimo kilku pism i maili nie raczyło udzielić mi odpowiedzi. Przykro mi jako obywatelowi.... hehehehe
Pozdrawaim
Ostatnio edytowany przez Staton, 24 Sty 2011 00:51, edytowano w sumie 1 raz

Staton
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 16 Mar 2008 14:55
  • Miejscowość: Włocławek

Reklama

simmet

Postprzez master123 » 23 Sty 2011 23:37

Wszystko co napisałeś sie zgadza z tym ze jesli chodzi o ruch drogowy obowiązuje nas kodeks drogowy, jesli chodzi o naszą prace obowiązuje nas kodeks pracy itd...:wink: Jesli chodzi o uprawnienia do kierowania poszczególnymi pojazdami po drogach publicznych to to określa kodeks drogowy i tyle. Policja opiera sie na kodeksie drogowym przeprowadzając kontrole. Podam taki przykład czy np jadąc samochodem ciężarowym wyposażonym w żurawia potrzebujemy miec uprawnienia na tegoż zurawia ? Odpowiedź jest oczywista ze nie i tak samo jest z koparkami. Jadąc po drodze publicznej niepotrzebne są nam uprawnienia. Na kursie każdy wykładowca tak nas uczył i opierał to na konkretnych przepisach a nie swoich widzimisiach. Jesli chodzi o kodeks pracy to nasze uprawnienia uprawniają nas do obsługi maszyny i wykonywania nią ruchów roboczych. Najlepiej jakby to było jasno i zrozumiale napisane w tych naszych kodeksach ale nie jest i mozna róznie to sobie interpretowac itd ale jeszcze raz podkreśle ze do poruszania sie po drodze publicznej koparką wystarczy prawko kat B. Nie drążmy juz moze tego tematu dalej bo kazdy na swój sposób interpretuje przepisy więc szkoda klawiatury :wink: Powiedzmy ze wszyscy mamy racje :wink:
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Postprzez Staton » 23 Sty 2011 23:44

Jej.... wiedziałem że nie odpuścisz...... to mi wytłumacz czemu inspekcja i policja czepia się aby kierowcy pojazdów mieli kurs na HDSa jeśli go mają zamontowanego..... na wysięgnik, windę itp?? Ba..... nawet jak ktoś jedzie "lodówką" to się czepiają czy ma uprawnienia na agregat chłodniczy. Cóż takie sa przepisy. I można się czepić a nie trzeba.
Ty też teraz szukasz dziury w mojej odpowiedzi i nic na to nie poradzimy. Cóż nie tylko policja i ITS jest upierdliwa, hehehe

[ Dodano: Nie Sty 23, 2011 10:57 pm ]
No...... a teraz ja będe upierdliwy i zapytam..... na jakich to konkretnych przepisach opierali sie Twoi wykładowcy mówiąc że nie trzeba uprawnień jak się jedzie maszyną po drodze??? Zapewne Ci jakies podali. Ciekawi mnei jakie??
Masz książeczkę operatora????..... jesli masz i jest wydana po 2001 roku.... przeczytaj sobie co jest napisane na okładce na pierwszej stronie..... na wszelki wypadek zacytuję: "Do przemieszczania się po drogach publicznych oprócz książki operatora niezbedne jest posiadanie prawa jazdy zgodnego z przepisami o ruchu drogowym"
Cóż.... zapewne powiesz że to tez głupol jakiś napisał.....
A co do zurawi ..... nie masz racji..... do jezdżenia żurawiem też potrzebne sa uprawnienia.

Staton
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 16 Mar 2008 14:55
  • Miejscowość: Włocławek

Postprzez master123 » 24 Sty 2011 00:28

Nie wiem kto to napisał :wink: więc nie bede sie wypowiadał kim ten koles jest. Wykładowcy opierali sie na przepisach o ruchu drogowym :wink: Juz nic nie mam do dodania. :wink: Nie che mi sie drązyc tematu i juz nic nie bede kwestionował niecha kazdy sobie postępuje wg własnych interpretacji przepisów i bedzie najlepiej a sądy orzekną winę w razie potrzeby ktores ze stron postępowania :wink: Tam w trakcie orzekania wyroku podają konkretny przepis na jakim opierają swój wyrok :mrgreen:

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Postprzez Staton » 24 Sty 2011 09:48

A ja myślę że sporo na ten temat napisaliśmy i bardzo dobrze się stało. Każdy z czytelników forum może się zapoznac i wyrobić sobie własne zdanie na temat czy do poruszania po drogach potrzebne są uprawnienia czy też nie. To samo dotyczy kategorii posiadanego prawa jazdy. Nie da się jednak zaprzeczyć że w kwesti kategorii prawka przepisy są niestety niedopracowane.
Pozdrawiam

Staton
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 16 Mar 2008 14:55
  • Miejscowość: Włocławek

Re: Kategornia na kop-ład?

Postprzez adamk » 25 Mar 2011 15:54

Witam, ostatnio poruszając się po drodze koparką cat315 pan policjant stwierdził że pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych i jest niedopuszczony do ruchu. To ja mu mówię że to pojazd wolnobieżny itp, a on sztywno że muszą być tablice, bo wszystkie pojazdy w ruchu drogowym je posiadają. Prawko mam b,c, polise OC i uprawnienia kop i kop ład. I jak to jest z tymi tablicami? Trzeba rejestrować? Zgłupiałem totalnie. Może jakiś wyciąg z homologacji trzeba wozić?

adamk
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 15 Kwi 2009 10:29
  • Miejscowość: warszawa

Re: Kategornia na kop-ład?

Postprzez Klawek » 25 Mar 2011 20:01

Pan policjant niech się uda do wydziału komunikacji jak nie uważał na zajeciach w szkole policyjnej. Trzeba było mu powiedzieć niech wystawi mandat ale ja odmawiam i prosze sprawę skierować do sądu grodzkiego to się pan wszystkiego douczy "panie władzo" :-)

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Re: Kategoria na kop-ład?

Postprzez Jooras » 26 Mar 2011 08:36

Jeśli chciał mandat napisać było się nie zgodzić. W Polsce maszyn budowlanych się nie rejestruje do poruszania się po drodze wystarczy prawo jazdy i OC no i uprawnienia by się przydały

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Re: Kategoria na kop-ład?

Postprzez SzalonyChomik » 20 Lut 2015 23:28

Witam i Odpowiadam . Tak Wystarczy Prawo jazdy kat " B" o ile nie przekraczamy 50 km/h.Bo Jesteśmy pojazdem WOLNOBIEŻNYM . Powyżej tej prędkości Jesteśmy " Samochodem ciężarowym" i wtedy wymagane jest kat C. Co do koguta to Jest tak: Jeżeli Jedziesz na budowę drogami publicznymi to zn Jesteś zwykłym tzn traktorem :) NIE używaj koguta !. Ale gdy Dojezdzasz na teren budowy Wtedy zwalniasz i Zapalasz "KOGUTA" To kierowcy Widząc koguta Wiedzą że coś się zacznie i automatycznie zwolnią .A i ŚWIATŁA BUDOWLANE nie uprawniają do jazdy po drogach . Po prostu OŚLEPIAJĄ kierowców. Nie raz spotykam się jak taki Jedzie na światłach Budowlanych i Myśli że rządzi.

SzalonyChomik
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 20 Lut 2015 23:11

Maszyna: JCB 3 CX.

Firma: mOJA


Kategoria na kop-ład?

Postprzez Dj_Francuz » 21 Lut 2015 00:21

SzalonyChomik, odgrzanie kotleta po paru latach niczym w budce na giełdzie :? zapoznaj się z definicją pojazdu wolnobieżnego co do sygnalizacji ostrzegawczej
"1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.",
"3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe."
" pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu;"

i najważniejsze:"4. Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 31 ust. 1 pkt 5, używania żółtych sygnałów błyskowych do innych celów niż określone w ust. 1 i 3."

za nieuzasadnione użycie pomarańczowego "koguta" grozi mandat w wysokości 100 zł
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Kategoria na kop-ład?

Postprzez SzalonyChomik » 21 Lut 2015 17:15

Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe." To znaczy że rower albo skuter też powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe gdyż jest nietypowym pojazdem znajdującym się na drodze. Człowieku Ja neguje zachowanie OPeratorów którzy mając dobre światła używają koguta .Po co ? są mało widoczni? taki rowerzysta jest Mniej widoczny a nie używa błysków . Ponawiam Jeżeli poruszam się jak pojazd to jadę bez koguta natomiast gdy dojeżdżam do budowy zapalam wtedy jadący za mną widzą że Coś będę robił i automatycznie zwalniają . Pracuje na kopład 15 lat i zawsze tak robię i Nigdy nie Miałem jakiś problemów .

SzalonyChomik
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 20 Lut 2015 23:11

Maszyna: JCB 3 CX.

Firma: mOJA


Kategoria na kop-ład?

Postprzez Patryk case » 21 Lut 2015 20:12

Ale jak jedziesz to lepiej ostrzec niż mieli by ci wjechać w koparkę a światła co? informują ze jedzie jakiś pojazd a kogut już daje do myślenia i zwalniają :)kolego nie porównuj rowerzysty do 10-20 tonowej koparki bo rower nie raz miniesz bez konieczności zmiany pasa jazdy a koparki nie!

Patryk case
Młodszy operator

Maszyna: Case sle 580


Kategoria na kop-ład?

Postprzez dawidg2 » 21 Lut 2015 20:21

Zapominacie o trójkącie odblaskowym który informuje że to pojazd wolnobieżny. Więc z daleka widać że coś jedzie wolnego.

Poza tym jak ktoś Ci wjedzie w zadek to jego wina bo nie zachował ostrożności.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kategoria na kop-ład?

Postprzez Grześiek » 21 Lut 2015 22:57

To może ktoś z Was wytłumaczy czy ktoś by się tłumaczył że nie widział 10-20 tonowej koparki na drodze ,albo że nie mógł wyprzedzić pojazdu wolnobieżnego ,to chyba kierował taczką skąd u niektórych to parcie na KOGUTA ?Po co to zamieszanie na drodze ,że nie widać Was czy co ? A od czego światła stopu, kierunki ....

Grześiek
Młodszy operator

  • Posty: 166
  • Rejestracja: 17 Lip 2012 22:12
  • Miejscowość: Augustów
  • Pochwały: 10

Maszyna: Komatsu WB 97S-2 2006r


Kategoria na kop-ład?

Postprzez w.fubar » 22 Lut 2015 02:41

Grześiek napisał(a):skąd u niektórych to parcie na KOGUTA


Niektórzy po prostu uważają, że to kozacko wygląda... Jak światła przeciwmgielne włączone przez cały rok.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Kategoria na kop-ład?

Postprzez dawidg2 » 22 Lut 2015 14:03

Ja jak jadę po ciemku ładowarką i włącze koguta to mnie denerwuje to mruganie na pomarańczowo. Na drodze sporadycznie używam czasem włączę jak jadę z dużą objętościową łyżką. I jak odśnieżam wjazd na firmę czy drogę między firmami.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Poprzednia Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej