wibako

Kategoria na kop-ład?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Kategoria na kop-ład?

Postprzez maciek1410 » 29 Mar 2008 15:08

Witam, mam pytanie odnosnie koparko-ladowarki, a mianowicie jaka kategorie prawa jazdy trzeba posiadac aby poruszac sie po drogach publicznych?
Prosze o szybka odpowiedz moze byc na GG (5135167).
Z gory dziekuje.
Ostatnio edytowany przez maciek1410, 24 Sty 2011 00:47, edytowano w sumie 1 raz

maciek1410
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Mar 2008 14:57
  • Miejscowość: mazancowice

Reklama

simmet

Postprzez Klawek » 29 Mar 2008 15:09

pojazd wolnobieżny - B lub T

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez maciek1410 » 29 Mar 2008 15:11

czyli nie musze robic T ?

maciek1410
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Mar 2008 14:57
  • Miejscowość: mazancowice

Postprzez Klawek » 29 Mar 2008 15:12

Nie nie musisz, bo do prowadzenia kop - ład wystarczy B

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez maciek1410 » 29 Mar 2008 15:16

Dzieki wielkie!
Pozdrawiam!

maciek1410
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Mar 2008 14:57
  • Miejscowość: mazancowice

Postprzez sds7 » 29 Mar 2008 20:33

Panowie, chyba nie jest tak rozowo ;) 3 tygodnie temu skonczylem kurs na operatora kop.-lad. i jasno nam powiedziano, ze nawet w przypadku prowadzenia maszyny po drogach publicznych wymagane sa uprawnienia :!: I jeszcze jedna ciekawostka- wedlug najnowszych przepisow nie powinno sie wlaczac sygnalu ostrzegawczego (koguta) w czasie przejazdow po drogach publicznych. Ale roznie jest to iterpretowane i watpie, zeby zwykly mundurowy znal takie kruczki ;) Dwa razy mialem kontrole kiedy jechalem przez miasto i nikt sie mnie nie pytal o uprawnienia. Chyba wygladam wystarczajaco "profesjonalnie" ;););)

sds7
Pomocnik operatora

  • Posty: 64
  • Rejestracja: 07 Gru 2007 18:22
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 2CX '03

Firma: samozatrudnienie


Postprzez Hipo » 29 Mar 2008 20:48

sds7 napisał(a):asno nam powiedziano, ze nawet w przypadku prowadzenia maszyny po drogach publicznych wymagane sa uprawnienia



A prawo jazdy kat. B to niby czym jest ? legitymacją piwosza? przecież to własnie uprawnienia o których mowa. Wałkowaliśmy juz ten temat na forum, starczy poszukać.

Awatar użytkownika
Hipo
Fachoperator

  • Posty: 922
  • Rejestracja: 18 Kwi 2007 21:05
  • Miejscowość: Jarosław
  • Pochwały: 9

Maszyna: 3CX Contractor '08
4CX Sitemaster '07
8030 ZTS '06

Firma: ..,,__--(::) - -__,,..


Postprzez jarek1987 » 30 Mar 2008 01:21

uprawnienia sa potrzebne na budowe ( dla inspektora ). policjant pyta zawsze o prawko a w zupełnosci na kat. B mozna jeżdzic. sam nie wiedziałem kiedys mi mówili ze od kwietnia 2007 weszła ustawa ze trzeba miec C. Nie prawda Koparko ładowarka jest wolnobierzna i mozna na B śmigac, pytałem sie kiedys paru policjantów i sami nie wiedzieli hahaha. :lol:
Budowa sieci i przyłącz wodno-kanalizacyjnych

jarek1987
Młodszy operator

  • Posty: 100
  • Rejestracja: 26 Mar 2008 12:08
  • Miejscowość: Radzymin

Postprzez sds7 » 30 Mar 2008 09:02

pytałem sie kiedys paru policjantów i sami nie wiedzieli hahaha.

O, i to jest dobre podsumowanie tematu- niewiedza wladzy stoi powyzej wszelkich ustaw ;)

sds7
Pomocnik operatora

  • Posty: 64
  • Rejestracja: 07 Gru 2007 18:22
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 2CX '03

Firma: samozatrudnienie


Postprzez tomi.1 » 30 Mar 2008 11:24

jarek1987, pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego; :!:

tomi.1
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 13 Sty 2008 00:00
  • Miejscowość: czestochowa

Postprzez Staton » 14 Kwi 2008 22:20

problem jest w tym że większość maszyn jest nierejestrowana wobec czego trudno przypisać do nich odpowiednią kategorię prawa jazdy. Maszyny te mają zazwyczaj opłacane ubezpieczenie OC. Trudno jest więc dokładnie ustalić jaka faktycznie kategoria prawa jazdy jest potrzebna. Ponieważ koparkoładowarki z wyglądu przypominają ciągniki rolnicze, a w definicji ciągnika rolniczego jest mowa o pojeździe przystosowanym do prac ziemnych, powszechnie panuje opinia że kat. B załatwia sprawę. Ale niestety nie ma to odzwierciedlenia w przepisach ruchu drogowego. Trudno też twierdzić że koparkoładowarka jest pojazdem wolnobieżnym skoro może osiągać prędkość prawie do 50km/h, czyli znacznie przekracza 25km/h. Szczerze mówiąc nie ma kategorii prawa jazdy która obejmowałaby koparkoładowarki, ładowarki i podobne maszyny. Stąd uzasadniona wydaje się traktowanie posiadania jakiejkolwiek kategorii prawa jazdy na pojazd dwuśladowy, za spełnienie warunku do kierowania koparkoładowarką. a kat B spełnia ten wymóg w zupełności, również dlatego że mając B można jeździć ciągnikiem rolniczym (ale bez przyczepy). I dlatego chyba policjańci tak do tego podchodzą. Hehehe, inaczej to by połowa maszyn nie wyjechała na drogę z powodu braku przez operatorów uprawnień bo nie wiadomo jakie by one być musiały. Z punktu widzenia kodeksu, kwalifikując koparkoładowarkę jako pojazd silnikowy, należałoby mieć prawko kat C. Uffff..... nieżle namieszałem, hehehehe

Staton
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 16 Mar 2008 14:55
  • Miejscowość: Włocławek

Postprzez zabekexpress » 15 Kwi 2008 17:48

B+uprawnienia i jest pięknie kolorowo... nie wiem na co te C chyba do ciężarówki z lawetą żeby tą maszynę ciągać...
Lubię to co robie- robie to co lubię

nie jestem dobrym operatorem...tylko dlatego że jestem bardzo dobrym

FIAT-HITACH NEW HOLLAND...porobisz nimi
zrozumiesz czemu tak je lubię

Awatar użytkownika
zabekexpress
Pomocnik operatora

  • Posty: 75
  • Rejestracja: 22 Mar 2008 11:05
  • Miejscowość: Błonie

Postprzez Klawek » 15 Kwi 2008 20:26

Podobnie ma się rzecz z nowymi ciągnikami gdzie policjanci też mają dylemat (B czy C) bo często te maszyny poruszają się po drogach 50km/h i czasami nawet więcej. :wink:

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez jarek1987 » 16 Kwi 2008 10:32

Kolego Santo w kodeksie drogowym z 2007 jest napisane ze koparko ładowarka jest pojazdem wolnobiedznym i ze jego predkość max. nie moze przekraczac 25 km/h. Wiec jest oki wszystko. Trzeba uwazac na suszarkie. :lol: :lol: :lol: :lol:
Budowa sieci i przyłącz wodno-kanalizacyjnych

jarek1987
Młodszy operator

  • Posty: 100
  • Rejestracja: 26 Mar 2008 12:08
  • Miejscowość: Radzymin

Postprzez luxio » 16 Kwi 2008 17:54

a ja powiem tak zgadza sie na koparko ladowarke wystarczy kat. b a zecz na sie inaczej gdy sprzet wazy wiecej naz 20 ton chodzi tu o ladowarki mialem kiedys taka przejazd z budowy na budowe i mnie zatrzymali mundurowi zarzadali prawka wiec dalem a ze mam kat. abce to mnie puscili ale sie dowiedzialem ze na taka maszyne potrzebne jest juz kat c pozdrawiam

luxio
Pomocnik operatora

  • Posty: 80
  • Rejestracja: 15 Kwi 2008 20:35
  • Miejscowość: xxxx

Postprzez marec2 » 23 Sty 2011 15:53

Jestem w trakcie kursu operator koparko-ładowarki instruktor mówi żeby się poruszać po drogach publicznych trzeba mieć;prawo jazdy i uprawnienia no i OC.W kodeksie jest napisane że z kat B można jeździć ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
Mam pytanie czy po drogach publicznych można jeździć bez uprawnień chodzi mi o przemieszczanie się ?Szukam w internecie i są różne opinie.Może ktoś zna odp.jednoznaczną to prosze o link.

marec2
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 10:38
  • Miejscowość: Dolnośląskie

Postprzez Staton » 23 Sty 2011 16:05

Do poruszania się po drogach publicznych koparkoładowarką trzeba miec uprawnienia i prawo jazdy kat. B. Tak rzecz się ma z koparkoładowarką która mozna traktowac jako ciągnik rolniczy wyposażony w osprzęt do prac ziemnych....... taka nomenklatruę ujmuje kodeks mówiąc o ciągniku rolniczym. Można tez koparkoładowarkę zakwalifikować jako pojazd wolnobieżny ale musza być spełnione 2 warunki: trójkąt ostrzegawczy z tyłu i ograniczona konstrukcyjnie prędkośc jazdy, hehehehe..... niektóre firmy stosują blokadę.... którą i tak najczęściej usuwają na zyczenie klienta. Ale jeśli..... nie damy sie złapac na radar...... hehehehe..... powinno byc ok.
Sprawa z ładowarkami ma się troszke inaczej i gdybyśmy traktowali je jako pojazd wolnobbieżny wystarczyłoby kat. B. jeśli jednak potraktować jako pojazd silnikowy.... to na te o ciężarze powyżej 3,5t potrzebne by było prawo jazdy kat. C.
Cały problem jest w tym że kodeks drogowy szczegółowo nie ujmuje tematu maszyn więc tak naprawde nawet policjancinie wiedzą jak się do maszyn ustosunkowywać. Proponuje trójkąt z tyłu i nie walić więcej niż 25 km/h i powinna się zawsze udać tłumaczenie że pojazd wolnobiezny.
Pozdrawiam

Staton
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 16 Mar 2008 14:55
  • Miejscowość: Włocławek

Postprzez marec2 » 23 Sty 2011 17:18

czyli na dwoje babka wróżyła cała Polska i jej przepisy :faja:

marec2
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 10:38
  • Miejscowość: Dolnośląskie

Postprzez master123 » 23 Sty 2011 18:18

Staton napisał(a):Do poruszania się po drogach publicznych koparkoładowarką trzeba miec uprawnienia i prawo jazdy kat. B

pokaż mi przepis w kodeksie drogowym który mówi o konieczności posiadania uprawnień na kop-ład aby móc nią sie poruszać po drodze publicznej. Na drogach publicznych obowiązuje prawo o ruchu drogowym :wink: Koparko-ładowarka w świetle polskich przepisów jest pojazdem wolnobieżnym więc można nia poruszać się po drogach publicznych posiadając prawo jazdy min. kat. B. Jest jeszcze jednak opcja że koparko-ładowarke mozemy uznać jako pojazd samochodowy o DMC przekraczającej 3,5 tony i wtedy to juz wymagane by było prawko kat C. Dzieje sie tak dlatego ze koparko-ładowarki jak wszyscy wiemy w większości są tak zbudowane ze mogą sie poruszac z prędkością większą niż 25 km/h. W nowszych koparkach również konstrukcja pozwala na rozwinięcie prędkości powyzej 25 km/h. Jak widać koparki jak i koparko-ładowarki można róznie zakwalifikowac i zależnie od ich kwalifikacji potrzebne jest prawko kat B lub C. Opieram sie tylko i wyłącznie na przepisach o ruchu drogowym a nie jakis opiniach bezpodstawnych ze ktos tam cos słyszał.
Odsyłam do linku : http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiaz ... #rozdzial1

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Postprzez marec2 » 23 Sty 2011 20:40

no właśnie za tydzień będe sie kłucił z instruktorem,że pierdoły opowiada.Też jestem tego zdania koparko-ładowarka pojazd wolnobieżny czyli można jeździć na kat.B .Trójkąt z obciętymi rogami v/max 25km/h i tyle na ten temat.Dzisiaj na kursie ten temat przerabialiśmy wróciłem do domu przeczytałem kodeks " master123" też nawet podał link i wszystko jasne.Pozdrawiam !!!

marec2
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 10:38
  • Miejscowość: Dolnośląskie

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej