wibako

Praca w Norwegii

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Praca w Norwegii

Postprzez Sobolek » 07 Lip 2015 22:11

Czy ktoś wybierał się kiedyś na budowę do Norwegii? Jestem dość młody, nigdy nie byłem, trafiła się okazji i mam bardzo dużo... może nie tyle wątpliwości, co po prostu niewiadomych. Czy duże firmy potrafią się jakoś zająć takim młokosem jak ja, czy nie zniknę gdzieś w tłumie tych bardziej doświadczonych pracowników? Chciałbym po prostu wiedzieć: jak było?

Sobolek
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 07 Lip 2015 22:02

Maszyna: Atlas 1704LC

Firma: M1 Wrocław


Reklama

simmet

Praca w Norwegii

Postprzez w.fubar » 08 Lip 2015 17:59

Image

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Praca w Norwegii

Postprzez Dziamtryk » 02 Sie 2015 20:31

Powodzenia z takim podejściem. Jadąc do norwegii musisz mieć juz jakieś doświadczenie bo tam jest spore ciśnienie na osoby doświadczone i raczej nikt nie będzie Ci robiłszkoleń

Dziamtryk
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 06 Lip 2015 13:49

Maszyna: Mecalac

Firma: Jurex & Baktex


Praca w Norwegii

Postprzez ZAND » 31 Sie 2015 21:44

Norwegia

Norwegia jest w ostatnich latach atrakcyjnym krajem dla Polaków poszukujących pracy za granicą. Kuszą wysokie zarobki, ale jednocześnie koszty życia w tym kraju należą do najwyższych na świecie. Norwegowie bardzo wysoko cenią polskich budowlańców, których uważają za świetnych, solidnych fachowców.

Choć w Norwegii nie ma ustalonej odgórnie stawki minimalnej, każda branża ma swoją własną minimalną stawkę godzinową. Dla pracowników bez wykształcenia i doświadczenia godzinowa stawka wynosi równowartość 79 zł, a specjaliści zarabiają mnie mniej niż 87 zł za godzinę. Jedynie osoby poniżej 18. roku życia mają wyraźnie niższą stawkę - 53 zł.

Realne zarobki polskich budowlańców w Norwegii zależą jednak głównie od doświadczenia i poziomu kwalifikacji, a także od wielkości firmy, w której są zatrudnieni. W przypadku malarzy i tynkarzy miesięczne zarobki brutto dochodzą do równowartości 12 644 zł. Murarze i wykończeniowcy wyciągają do 15 tys. zł, a najwięcej, bo niemal 18 tys. mogą zarobić hydraulicy.

Na bardzo dobre zarobki polscy emigranci mogą także liczyć w przemyśle. Elitą w tej branży są operatorzy koparek, którzy zarabiają nawet równowartość 19 tys. zł miesięcznie. Niewiele mniej zarabiają spawacze, a zarobki operatorów wózków widłowych dochodzą do 17,5 tys. zł miesięcznie.
Giełda na żywo

18:14
CI Games liczy zyski i zapowiada nową produkcję. "Sniper 3 to nasz priorytet" zapowiada prezes
18:01
Zamknięcie DAX - Niemcy: 10259.46 pkt-0,38%
17:24
DAX - Niemcy: 10195.65 -0,58%

Także dobrze, choć wyraźnie mniej zarabiają specjaliści branży samochodowej. Wulkanizatorzy i lakiernicy zarabiają ok. 13 tys. zł, a mechanicy i blacharze ok. 15 tys. zł.

Praca w Norwegii jest także w innych branżach. Polacy znajdują zatrudnienie np. przy przeprowadzkach, a także zajmują się sprzątaniem biur i pielęgnacją zieleni. W ten sposób można zarobić nawet 13 tys. zł miesięcznie, czyli ok. 80 zł za godzinę. Mniej, bo od 50 zł za godzinę można zarobić roznosząc gazety, sprzątając ulice, a także pracując jako kelner w restauracji.

ZAND
Młodszy operator

  • Posty: 139
  • Rejestracja: 17 Sty 2010 12:16
  • Miejscowość: PODLASKIE
  • Pochwały: 5

Maszyna: Caterpillar M314F

Firma: XyZ


Praca w Norwegii

Postprzez ZAND » 31 Sie 2015 21:53

Zapomniałem dodać źródło informacji - http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 91660.html

ZAND
Młodszy operator

  • Posty: 139
  • Rejestracja: 17 Sty 2010 12:16
  • Miejscowość: PODLASKIE
  • Pochwały: 5

Maszyna: Caterpillar M314F

Firma: XyZ


Praca w Norwegii

Postprzez w.fubar » 31 Sie 2015 22:53

Błagam, dajcie mi kontakt do firmy dającej 19 tys miesięcznie!!!

Na cholerę wklejać ten pusty bełkot. Przyjedź, sprawdź na własnej skórze i wtedy pisz. :patyk:

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Re: Praca w Norwegii

Postprzez mm1234 » 04 Wrz 2015 21:31

w.fubar ale nie można grzecznie młodemu wytłumaczyć tylko trzeba wklejać jakieś bzdurne obrazki i docinki nie ? Jesteś mógłbyś opisać to nie czepiasz się tych co chociaż próbują pomóc......Sam byłbym ciekaw........

może nie tyle wątpliwości, co po prostu niewiadomych.


no właśnie........ ja byłem w Angli w ciemno ale jako fizol i generalnie umoczyłem strasznie

mm1234
Pomocnik operatora

  • Posty: 90
  • Rejestracja: 31 Mar 2014 21:25

Maszyna: tih 445h

Firma: narazie brak


Praca w Norwegii

Postprzez w.fubar » 05 Wrz 2015 12:05

Umieściłem obrazek, bo to nie młody, a troll. Nikt zielonego, z takim podejściem by nie ściągał do Skandynawii. Tym bardziej duże firmy, które młodych rekrutują już na poziomie technikum. Opisałem warunki pracy w Norwegii w wątku o zarobkach. Zrobił to też inny forowicz pracujący tutaj. W skrócie bez języka i doświadczenia nie ma nawet co myśleć. Ruszają interwencyjne rządowe projekty, bo na rynku stagnacja wywołana cenami ropy. Ogłoszeń na operatora jest kilka w skali miesiąca. Większość wymaga dodatkowych uprawnień norweskich (hydraulik przemysłowy), doświadczenia z rototiltem i systemami GPS. Tak czy inaczej, jeśli ktoś będzie miał konkretne pytania, chętnie pomogę. Na teksty w stylu 'eeee ku#wa, załatw mi robotę' jestem nieczuły jak prostytutka z dużym przebiegiem.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Praca w Norwegii

Postprzez maniocek » 09 Wrz 2015 18:11

w.fubar, można zadać bardziej osobiste pytanie?
Jeśli tak, to chciałbym zapytać w jakim wieku wyjechałeś i ile zajęła Ci nauka języka norweskiego?

Wiem oczywiście że języka uczysz się całe życie, ale chodzi o poziom umożliwiający swobodną pracę i komunikację.

maniocek
Pomocnik operatora

  • Posty: 74
  • Rejestracja: 23 Lip 2010 17:06
  • Miejscowość: Mrągowo

Praca w Norwegii

Postprzez w.fubar » 09 Wrz 2015 18:31

Dwadzieścia-kilka. Nie sądzę by wiek miał jakiekolwiek znaczenie. Ostatnio zatrudnili 58-letniego kierowce.

Ciężko powiedzieć. Jakbym się miał uczyć na sucho, bez kontaktu z językiem, to pewnie około roku. Pracując w norweskim zespole i będąc zmuszonym dukać coś codziennie, pół roku wystarczy. To bardzo logiczny i dosyć ubogi w słowa język (czasami to wada, czasami zaleta). Ogółem patrząc, to taki mix angielskiego i niemieckiego. Od cholery lokalnych dialektów, ale generalnie trzeba uczyć się Bokmåla.

Polecam miniaturowy kurs Pawlikowskiej 'Na językach'. Bardzo lekka opcja, na płycie. Słuchasz i powtarzasz od jednego wyrazu do całych, rozbudowanych zdań. Moim zdaniem najbardziej optymalna forma nauki, nawet podczas pracy.

Oprócz tego strona internetowa Duolingo + aplikacja na telefon- można sobie ustawić dzienny cel i przerabiać 1 - kilka lekcji. Trochę jak gierka komputerowa. Stety/Niestety norweski jest nauczany na podstawie angielskiego, więc ten trzeba również znać przynajmniej podstawowo. Ten kurs jest bezpłatny.

Oba powyższe to też dobre opcje do nauki jakiegokolwiek języka. Warto.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Praca w Norwegii

Postprzez Franek88 » 22 Wrz 2015 18:59

Znajomy pracuje jako lakiernik i pracuje 70h tygodniowo, jego zarobki mieszczą się w przedziale od 12000 zł do 14000zł od tego wiadomo należy odjąć mieszkanie i inne, zaznaczam że to legalna praca, język nie wymagany ponieważ wystarczy że jedna osoba na warsztacie zna język i przekazuje informacje innym, pracują tam sami Polacy. Według mnie to standardowe zarobki ponieważ to samo zarobimy np w Niemczech przy takiej liczbie godzin. Dużo tez zależy w jakim rejonie pracujemy i czy nasz szef to polak czy Norweg ponieważ polak zazwyczaj bierze gorsze mniej płatne zlecenia. A co do rejonu to chyba nie musze mówić wystarczy porównać zarobki Podkarpacia z woj Mazowieckim, wykonując te prace w stolicy dostaniemy od razu kilka set zł więcej . A co do budowlanki to sam pracowałem ale nie w Norwegii a w Szwecji niestety u polaka miałem 80 koron na h (najbardziej doświadczony pracownik miał 95 koron ) Tak że czytajcie w internecie jakich to kokosów nie zarabiają :bangin:

Franek88
Fizol

  • Posty: 37
  • Rejestracja: 06 Wrz 2015 23:16

Maszyna: Caterpillar CAT 307

Firma: Kogucik


Praca w Norwegii

Postprzez w.fubar » 12 Gru 2015 15:45

Nie wiem na jakiej zasadzie to działa bo, z tego co obserwuje to Norwegia się sypie, ale w oczy rzuciło mi się takie ogłoszenie. Może kogoś to zainteresuje:

http://cwork.pl/aktualnosci/swiateczne-targi-pracy-14-18-grudnia-2015-r-krakow/

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej