wibako

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Re: Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez tomasz_n » 19 Sie 2016 08:53

[/quote]
Sobek napisał(a):Nie rozumiem skąd wasze obawy, jeśli jesteś operatorem już 10 lat tak jak piszesz to wiesz dobrze że operator z samymi uprawnieniami bez doświadczenia jest nie wiele warty..... Zobacz ile "operatorów" wyszkoliły urzędy i co poczułeś straszną różnice? Większość z nich dalej siedzi pod sklepem albo robi całkiem co innego. A gadanie że teraz pracodawcy będą mogli zatrudniać ludzi z ulicy..... :lol: :lol: Proszę Cię.... Pomyśl kto rozsądny wsadzi jakiegoś tłuka co nie ma pojęcia o robocie do maszyny wartej kilkadziesiąt a niekiedy kilkaset tysięcy. Chcą trochę uprosić zdobywanie uprawnień? BARDZO DOBRZE młodsi łatwiej i szybciej zdobędą papierek, a dobry operator zawsze znajdzie robotę.


Po Twoim opisie sądzę, że piszesz z pozycji pracodawcy i chwali Ci się takie podejście jak opisałeś, że "tłuka" nie posadziłbyś na maszynę. Jesteś niestety w mniejszości. Uwierz mi, że takie podejście funkcjonuje tylko w firmach gdzie sam właściciel dogląda maszyn. W firmach dużych, państwowych, odkrywkach już tak nie jest. I oni zepsują rynek pracy operatora.

Co do ludzi z urzędów pracy, spotkałem kilka razy na kursie, dla większości ich głównym celem wcale nie jest zdobycie uprawnień, a utrzymanie socjalu jaki zapewnia urząd. Jeżeli nie poszli by na kurs to by nie dostawali bezrobotnego. Co więcej im dłuższy kurs tym większy mieli dodatek. Dla takich na kursie jedynym problemem było jaki dziś catering i dlaczego 2 x w tygodniu ta sama zupa.

Idąc dalej w temacie stawek, to decydują o nich inwestorzy w kosztorysach i myślisz że nie będą obniżać wiedząc, że operator może dostać o 40% mniej, bo na rynku będzie ich dużo. I sądzisz że pracodawca ze swojego zysku odbierze to 40%. Raczej nie, chyba że żyjemy w różnych światach.

Sobek, mogę się z Tobą założyć, że jeżeli wejdą takie zmiany to na przestrzeni max roku (podobnie jak w przypadku taksówkarzy) to operatorzy-pracownicy, a nie pracodawcy zaczną piszczeć, że jest gorzej ;) OK?

Tomasz N

tomasz_n
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 18 Sie 2016 08:14

Maszyna: CAT, CASE

Firma: SELF


Reklama

simmet

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez pablo12 » 19 Sie 2016 10:41

Zawsze się ktoś znajdzie i będzie nie zadowolony że coś zmieniają ale i tak na to wpływu nie mamy dla nie których będzie łatwiej ale na pewno będzie drożej. Ceny na pewno pójdą w górę za kursy a druga sprawa co jest wart operator bez praktyki Ja bym był za wprowadzenie że operator powinien przepracować za pomocnika przynajmniej 6 miesiecy zanim pójdzie wogóle na kurs i dostanie uprawnienia jak to było przed 2001 rokiem

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez MaciekSlupca » 19 Sie 2016 18:09

Niestety w Polsce na mniejszych budowach nikt nie sprawdza papierków, kontrole PIP są tylko, gdy coś się stanie i przez to prywaciarze często nie zwracają uwagi na to, kto wsiada na sprzęt. Najlepiej, żeby ktoś od szypy wsiadł, będzie taniej.
To oczywiście nie reguła, ale często tak się zdarza niestety. Na szczęście są też normalni pracodawcy i liczę na to, że kiedyś na takiego trafię ;) .

MaciekSlupca
Pomocnik operatora

Maszyna: Terex860SX

Firma: JATOM


Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez MARIO/MECALAC » 19 Sie 2016 20:26

Wkurza mnie takie głupie gadanie. Musisz być słaby skoro się boisz o swoją pozycję na rynku. Na każdej budowie jakiś bez praktyki coś rozwali czy to prywatka czy to duża budowa. Myślisz że generalny wykonawca będzie patrzał jak się niedoświadczony uczy roboty? Czy Ty myślisz że podejdzie do niego kierownik rzuci hasłami a tuk to załapie co ma robić ? Oczywiście że nie Nikt sobie nie pozwoli na stratę czasu i pieniędzy za niedotrzymanie terminu robót, co wiąże się z ogromnymi kosztami za każdy dzień zwłoki. Są to czasami stawki od kilku tys zł do kilkudziesięciu tys zł dziennie.

tomasz_n napisał(a):Idąc dalej w temacie stawek, to decydują o nich inwestorzy w kosztorysach i myślisz że nie będą obniżać wiedząc, że operator może dostać o 40% mniej, bo na rynku będzie ich dużo. I sądzisz że pracodawca ze swojego zysku odbierze to 40%. Raczej nie, chyba że żyjemy w różnych światach.



to co napisałem nijak ma się z realiami na budowie. Żadna firma nie pozwoli sobie by straciła opinię i renomę która budowała latami. Dla prywaciarza taki bez papiera to = zamknięcie interesu bo nikt go nie weźmie. W tle będzie tylko słuchać że ludzie są niekompetentni.

Uber z tego co wem na Węgrzech zwinął działalność, w Polsce nawet nie zadomowił się jeszcze. iCar nie mam nic przeciwko nim. Po co złotówa ma zarabiać 2,80zł za km jak za 1,70 też się utrzyma. A przepraszam spadnie im korona z głowy za to że już nie mogą kosić ludzi z kasy. Na długo przed iCarem mieli instalacje gazowe lali oleje opałowe byle jak najwięcej się nachapać.

Więc proszę nie gadaj głupot bo ja przed EURO nie czułem żadnych obaw bo wyszkoleni są nowi i jest ich tysiące. Jak jesteś dobry to pracodawca Ciebie szuka a nie Ty pracodawcy.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez tomasz_n » 22 Sie 2016 09:23

Mario, być może nie jestem tak dobry jak ty, bo wynika z posta że jesteś the best! I tak trzymaj, tylko patrzaj dobrze i się rozglądaj bo zawsze może przyjść od Ciebie lepszy. A lepszy to tańszy, niestety niektórzy prawodawcy patrzą w taki sposób.

A po co złotówa na zarabiać 2,80 jak może 1,70, to podobnie operator po co ma zarabiać 3500,00 jak może 2500,00?

Panowie ceńmy się !!!

Tomasz N

tomasz_n
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 18 Sie 2016 08:14

Maszyna: CAT, CASE

Firma: SELF


Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez MARIO/MECALAC » 22 Sie 2016 12:43

Ja nie mówię że jestem najlepszy, ale ja się nie boję o swoje miejsce. Jeśli miał byś sprzęt za kilkaset tyś zł dał byś swiezaka na maszynę ? Czemu odniosłeś się tylko do tych treści które są dla Ciebie wygodne a nie wypowiedziałeś się na resztę mojej wypowiedzi? Bo widzisz ja patrzę realnie i jakie są realia.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez zakub » 22 Sie 2016 14:06

Tak czy inaczej na kurs trzeba będzie iść różnica tylko taka że teraz trzeba będzie wydać troche mniej więc nie przybędzie nagle na rynku milion operatorów którzy spowodują że wypłata wyniesie 1300zł.Te zmiany wpłyną najbardziej na operatorów którzy już są na rynku bo sporej części podniosą sie uprawnienia a część która z trójki przeskoczy na dwójke zrobi wtedy jedynke żeby mieć uprawnienia pełne.
Przesyt operatorów jest już od dawna a rynek się nie załamał.Wręcz przeciwnie.W mojej okolicy cały czas szukają dobrych operatorów.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez pablo12 » 02 Wrz 2016 18:44

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez pablo12 » 21 Lis 2016 16:48

Oto mamy jak będzie ostatecznie wyglądał nowy projekt :)

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//526 ... 256719.pdf

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez MaciekSlupca » 21 Lis 2016 18:06

Hmm... Czyli teraz klasa w koparkach oraz ładowarkach jednonaczyniowych zależna jest od masy całkowitej maszyny?

Czyli co z obecnymi drugimi klasami? Teraz automatycznie przechodzą na "wszystkie" , czyli klasę I ? Czyli bez limitu ? :)

Tak wynika z podanego rozporządzenia, czyżby moje prośby zostały wysłuchane ? :) Sorry, że wypytuję, ale to aż zbyt piękne, by było prawdziwe.

MaciekSlupca
Pomocnik operatora

Maszyna: Terex860SX

Firma: JATOM


Re: Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez pablo12 » 21 Lis 2016 18:48

Dokładnie tak jak mówisz :)

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez MaciekSlupca » 21 Lis 2016 19:44

I co teraz dalej z projektem się będzie działo? Kto jeszcze musi go "klepnąć" bądź nie ? Jest napisane, że wchodzi w życie 1 stycznia 2017 roku :) . Jakie jest prawdopodobieństwo, że wejdzie w takiej właśnie formie?

MaciekSlupca
Pomocnik operatora

Maszyna: Terex860SX

Firma: JATOM


Re: Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez pablo12 » 22 Lis 2016 09:35

100% ze wejdzie właśnie w takiej formie bo to ostateczny projekt po konsultacjach !!

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez peckiel » 22 Lis 2016 10:46

Jak będzie wyglądał temat trzeciej klasy? Nie mogę na telefonie otworzyć dokumentu.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez pablo12 » 22 Lis 2016 12:25

Trzecia klasa 20 ton zamiast pojemnosc naczynia zastąpi tonaż tak dla Koparka 20 ton I Ładowarka 20 ton drugiej nie ma Pierwsza klasa Wszystko Zamiast wysztkie typy

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez MaciekSlupca » 22 Lis 2016 18:16

Pięknie ! :) Czyli moje "dwójki" staną się teraz "jedynkami" :) ( koparki i ładowarki jednonaczyniowe)

peckiel w przypadku koparek i ładowarek jednonaczyniowych klasa trzecia będzie uprawniała do pracy na maszynach do 20 ton masy całkowitej.

Ciekawostką jest też to, że w przypadku uprawnień na koparkoładowarkę operator będzie mógł pracować na koparce do 4 ton masy całkowitej i na ładowarce do 8 ton masy całkowitej.

Ciekawe czy zmiany wpłyną na ceny kursu?

MaciekSlupca
Pomocnik operatora

Maszyna: Terex860SX

Firma: JATOM


Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez Piotr mc 85 » 28 Lis 2016 13:45

No to pięknie a ja w miniony weekend miałem zacząć robić kl. 1 na ładowarki i koparki.
To ile w końcu będzie klas? 3 - 20 ton, 1 - wszystko, a 2 zniknie??? Trochę to dziwne.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez pablo12 » 01 Gru 2016 12:32

Klas będzie tylko III i I a drugiej już nie będzie ci co teraz mają klasę drugą dostaną klasę pierwszą tyle w temacie pisze wszystko i wyrazie w projekcie !!!!!!!!!

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez Piotr mc 85 » 01 Gru 2016 13:35

To git, kursy mam z głowy. :ok:
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Nowelizacja Ustawy Dotycząca Uprawnień Operatorów!!

Postprzez tomasz_n » 03 Gru 2016 18:07

No i z czego się tu cieszyć! Masz uprawnienia 1 klasy jesteś "nietykalny", a im więcej masz uprawnień tym bardziej się z tobą liczą, bo jak odejdziesz z firmy to będą mieli problem.
Po tych zmianach pracodawcy zaczną zatrudniać na potęgę ludzi bez uprawnień między innymi naszych sąsiadów z Ukrainy, za stawki znacznie niższe niż do tej pory.
Panowie przecież już z Ukraińcami mamy problem, jeżeli chodzi o stawki za godzinę pracy.
Za chwilę dużo Polaków wróci z UK i gdzie będą szukać pracy? Na budowie, a że nie będzie tak ostrego rygoru posiadania uprawnień to oni z kolei zdołują stawki.
Zauważcie, że zmiany mają ułatwić życie pracodawcą i oni z tych zmian głównie cieszą, a jeżeli ktoś z was myśli, że pracodawca oszczędzając na kursie da nam więcej zarobić to się mylicie. Przecież i tak w większości przypadków płacimy sobie sami za ten kurs lub podpisujemy jakąś lojalkę.

Pomyślcie o tym, a do tego wątku proponuję wrócić dwa lata po wprowadzeniu proponowanych zmian, nawet mogę się założyć o dobre whiskey że będziemy narzekać, że stawki idą w dół.

Może jest jeszcze szansa, żeby tego nie wprowadzać, przecież większość z nas uprawnienia już ma i nie potrzebuje ich robić !!!

Ceńmy się Panowie, Tomasz

tomasz_n
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 18 Sie 2016 08:14

Maszyna: CAT, CASE

Firma: SELF


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej