wibako

Co można wozić pomocą drogową

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Co można wozić pomocą drogową

Postprzez Pavlo1 » 24 Kwi 2016 22:41

Witam i zapraszam do wymiany doświadczeń. zakupiłem pomoc drogową ładowność 3 tony żebym mógł sobie czasem mini przewieźć. Wiem że muszę załatwić zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne i mogę świadczyć usługi pomocy drogowej.
Ponadto mogę wtedy przewozić wszystko co firmowe lub przeze mnie wynajęte. pytanie jak odnosi się ITD w przypadku kontroli jak wiozę np. 2 palety kostki? pomoc drogowa powinna niby przewozić tylko auta, ale z drugiej strony zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne mówi o wszystkim co firmowe. i wtedy muszę udowodnić że materiał jest mój? nie zawsze wozi się ze sobą faktury itp. jak to wygląda z waszego doświadczenia?

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Reklama

simmet

Re: Co można wozić pomocą drogową

Postprzez maniekz » 25 Kwi 2016 19:44

Myślę że jak masz zaświadczenie o przewozie na potrzeby własne to nie możesz świadczyć usług, a jeśli zatrzyma cię inspekcja z np. kostką brukową na lawecie i będzie nadgorliwy kontrolujący to dostaniesz mandat

maniekz
Fizol

Maszyna: star1142

Firma: fhu


Re: Co można wozić pomocą drogową

Postprzez maksyM » 25 Kwi 2016 23:32

Pavlo1 napisał(a):Witam i zapraszam do wymiany doświadczeń. zakupiłem pomoc drogową ładowność 3 tony żebym mógł sobie czasem mini przewieźć. Wiem że muszę załatwić zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne i mogę świadczyć usługi pomocy drogowej.
Ponadto mogę wtedy przewozić wszystko co firmowe lub przeze mnie wynajęte. pytanie jak odnosi się ITD w przypadku kontroli jak wiozę np. 2 palety kostki? pomoc drogowa powinna niby przewozić tylko auta, ale z drugiej strony zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne mówi o wszystkim co firmowe. i wtedy muszę udowodnić że materiał jest mój? nie zawsze wozi się ze sobą faktury itp. jak to wygląda z waszego doświadczenia?

Jak uzyskasz zaświadczenie ze Starostwa o użytkowaniu na potrzeby własne to nie możesz świadczyć usług pomocy drogowej.
Możesz wozić kostkę, swoją koparkę tudzież inne pierdoły potrzebne do działalności Twojej firmy.
Chyba że zatrudniasz kierowcę z uprawnieniami, lub sam masz uprawnienia do przewozu rzeczy. Wtedy papier ze Starostwa potrzebny nie jest.
Ważne żeby razem z kostką mieć podczas jazdy fakturę lub WZ na towar wystawioną na firmę a nie na osobę trzecią, lub móc w inny sposób udowodnić że towar na pace należy do Ciebie.
Pomoc drogowa jet zarejestrowana jako pojazd specjalny. Nigdzie nie ma napisane że może przewozić tylko samochody. Nie interesuje Cię tacho do 50 km od bazy.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Re: Co można wozić pomocą drogową

Postprzez maniekz » 26 Kwi 2016 06:52

art. 2 pkt 36 ustawy - Prawo o ruchu drogowym pojazdem specjalnym jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczona do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

maniekz
Fizol

Maszyna: star1142

Firma: fhu


Re: Co można wozić pomocą drogową

Postprzez Pavlo1 » 26 Kwi 2016 08:41

kolego maniekz jest tylko ta różnica że zgodnie z przepisami powinieneś mieć zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne żeby świadczyć usługi pomocy drogowej samochodem o dmc powyżej 3,5tony. jakiś czas temu tak zmieniono przepisy.
pytałem ITD i takie informacje mi podano ale wiecie jak to jest przepisy przepisami a interpretacja u każdego inna.. i dlatego pytam czy ktoś ma doświadczenie z tym tematem i zna go ze strony przepisów chociaż trochę.
rozmawiałem z ludzmi którzy świadczą usługi pomocy drogowej i transportu tymi autami i ich teorie i znajomość przepisów mnie załamały, nie wiem czy oni w ogóle jakiekolwiek przepisy znają ale twierdzą że inspekcja ich zatrzymywała i było wszystko ok w co wątpię mimo że nie znam w 100 procentach przepisów

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Co można wozić pomocą drogową

Postprzez pawelnrg » 08 Cze 2016 22:54

ojjjj uważaj z kostką!!! pomoc nie jest przystosowana do przewozu palet!!!! a maszyna jak najbardziej ok zawsze mogła się popsuć...

pawelnrg
Pomocnik operatora

  • Posty: 66
  • Rejestracja: 10 Cze 2011 02:25

Re: Co można wozić pomocą drogową

Postprzez Pavlo1 » 09 Cze 2016 14:47

usługę pomocy drogowej czyli wyciągnięcie z rowu itp można robić na zaświadzczeniu, przewożenie na licencji. a jeśli przewozisz i np. poźniej naprawiasz to zaświadczenie tylko na fakturze nie możesz tego transportu uwzględnić. kostkę można wozić i co tylko chcesz, zmieniono jakiś czaas temu przepisy było specjalny pomoc drogowa przewóz aut a teraz specjalny pomoc drogowa i na zaświadczeniu wozisz wszystko co twoje. to że samochód jest samochodem specjalnym to nie znaczy że ma pełnić tylko jedną funkcję, ma być odpowiednio skonstruowany i wyposażony żeby mógł być specjalnym ale wozisz co chcesz. tak twierdzi ITD. dzwoniłem do kilku oddziałów i takie stanowisko padało w 90% przypadków bo wiadomo że co kraj to obyczaj.. i zawsze znajdzie się ktoś kto czytając to samo odbiera je inaczej


A odnośnie maszyny to też mogliby się przyczepić gdyby było tak jak mówisz bo koparka gąsienicowa nie jest pojazdem drogowym i nie ma nawet oc więc nie możesz tym jeździć i nie powiesz że Ci się po drodze zepsuła a pomoc drogową świadczy się tylko na drogach...

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Re: Co można wozić pomocą drogową

Postprzez pawelnrg » 10 Cze 2016 01:13

bardziej mi chodziło o bezpieczeństwo przewozu można się czepić że laweta / pomoc drogowa ma 2 "pasy" przystosowane do obciążenia tam gdzie przychodzą koła auta czy gąsienice koparki środek jest / może być "miękki". A w wypadku palet nie da się tak ustawić...... wszystko zależy od konstrukcji... a dla mnie pomysł trochę jak: czy wolno wyłożyć wywrotkę plandeką i wozić wodę... - (oczywiście zawiązujemy plandekę w supełek). :szczerbaty:

pawelnrg
Pomocnik operatora

  • Posty: 66
  • Rejestracja: 10 Cze 2011 02:25

Re: Co można wozić pomocą drogową

Postprzez Pavlo1 » 10 Cze 2016 22:31

nie no kolego wiadomo że chodzi o rozsądną zabudowę a nie jakąś lepiankę z byle czego, poza tym paleta ma 1,2m a roztaw ramy to 0,8-0,95 zazwyczaj więc nigdzie do środka Ci nie ucieknie :D

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej