wibako

Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez AKM79 » 04 Sie 2016 22:27

Witam zamierzam zrobić sobie kurs na "wielozadaniowy nośnik osprzętu - ładowarki teleskopowe."

I tu moje pytanie , czy jak odbędę taki kurs to będę mógł podczepić i obsługiwać ładowarki teleskopowe z koszem (platformą roboczą).

Czy będę musiał robić jakieś dodatkowe uprawnienia w UDT. ?

AKM79
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 04 Sie 2016 22:15

Maszyna: Na razie brak

Firma: ----------


Reklama

simmet

Re: Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez slepy101 » 05 Sie 2016 18:19

Nie beda ci potrzebne zadne dodatkowe uprawnienia . Po prostu zamiast np krokodyla podczepisz sobie kosz i tyle . Bedziesz musial byc ostrozny majac ludzi w koszu
" Prostotą i niezawodnościa zawojujesz cały świat " . M Kalasznikow

slepy101
Fachoperator

  • Posty: 583
  • Rejestracja: 23 Cze 2015 12:58
  • Miejscowość: DOL / DW
  • Pochwały: 12

Maszyna: atlas 1304

Firma: Robię na czarno :)


Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez Patryk case » 05 Sie 2016 19:30

Koledzy w planach mam za ok rok zrobienie uprawnień na wielozadaniowe nośniki osprzętu ,lecz korzystając z chwili czasu w pobliskim ośrodku trafił się kurs z UDT ''operator podestów ruchomych'' i zapisałem się na niego bo stosunkowo trwa nie długo ok 5 dni i teraz mam pytanie czy mając te uprawnienia będę mógł pracować ładowarka teleskopowa z samym koszem? Bo nie wiem czy pochopnie nie postąpiłem zapisując się na to.

Patryk case
Młodszy operator

Maszyna: Case sle 580


Re: Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez slepy101 » 05 Sie 2016 21:59

Zadzwon do osrodka w ktorym bedziesz robil uprawnienia i zadaj im to samo pytanie :) a tak na przyszlosc. Nie podczepiamy sie pod tematy innych . Masz problem pytanie tworzysz nowy temat
" Prostotą i niezawodnościa zawojujesz cały świat " . M Kalasznikow

slepy101
Fachoperator

  • Posty: 583
  • Rejestracja: 23 Cze 2015 12:58
  • Miejscowość: DOL / DW
  • Pochwały: 12

Maszyna: atlas 1304

Firma: Robię na czarno :)


Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez Patryk case » 06 Sie 2016 16:15

Mam tworzyć nowy temat z prawie tym samym pytaniem tylko w innej kolejności? :D Bez przesady .

Patryk case
Młodszy operator

Maszyna: Case sle 580


Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez AKM79 » 06 Sie 2016 17:54

Panowie założyłem ten temat , bo macie naprawdę wielką wiedzę w temacie.


Pytam o ten kosz ponieważ , byłem świadkiem małej konwersacji Operatora ładowarki teleskopowej z podpiętym koszem i pana z UDT na jednej z budów w moim mieście.

Mianowicie , pan z UDT zażądał podczas kontroli dokumentów od operatora ładowarki teleskopowej , ten mu przedstawił niebieską książeczkę operatora. :)

Po chwili po krótkiej wymianie zdań , operator opuścił podnośnik z koszem i ludźmi na ziemię. Zamknął maszynę i do wyjazdu inspektora maszyna była wyłączona z użytku. :cry:

Jak dopytywałem operatora o co chodziło to zbladł i powiedział , że brakuje mu jakiś dodatkowych kursów na podnoszenie i transport ludzi w koszu. ?

Jak domyślam się , pewnie chodziło inspektorowi z UDT o dodatkowe kwalifikacje na "podesty ruchome przejezdne wolnobieżne, montowane na pojeździe, przewoźne ( wszystkie typy)" kat. I P



A jak to jest naprawdę , ktoś wie. ?


Ps. Operator miał na 100% kwalifikacje na (WNO) wpisane w Książenice operatora maszyn roboczych.

AKM79
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 04 Sie 2016 22:15

Maszyna: Na razie brak

Firma: ----------


Re: Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez master851 » 10 Sie 2016 11:56

Operator powinien posiadać uprawnienia wydane przez UDT kat I WJO są to wózki jezdniowe podnosnikowe w tym specjalizowane
Rodzaj wózka specjalizowanego - z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem - z zmiennym wysięgiem

poniżej link do strony udt

http://www.udt.gov.pl/index.php?option= ... temid=1129

Autor postu otrzymał pochwałę

master851
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 01 Lut 2010 15:53
  • Miejscowość: wrocłąw
  • Pochwały: 2

Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez AKM79 » 10 Sie 2016 18:00

master851 , Dziękuje za odpowiedź. :piwo: Pochwała poszła. :wink:


A swoją drogą , wczoraj byłem w ośrodku gdzie robią kursy na WNO.
Właściciel tego ośrodka zarzekał się , że żadnych dodatkowych kwalifikacji nie trzeba.
Ale wiadomo jak to z tymi ośrodkami szkolenia teraz jest , tylko patrzą jak pozyskać nowych kursantów. :D

Ps. Albo pewnie sam nie jest doinformowany. :mrgreen:

AKM79
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 04 Sie 2016 22:15

Maszyna: Na razie brak

Firma: ----------


Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez pablo12 » 10 Sie 2016 18:27

Ładowarki Teleskopowe uprawnienia http://cksom.imbigs.pl mają większe zastosowanie tzn bardziej się opłaca zrobić te z IMBIGS niż uprawnienia UDT mają pewne ograniczenia co do osprzętu !!

Ze względu na pojawiające się wątpliwości z dostosowaniem rodzaju szkolenia poniżej przedstawiamy ważne informacje.


Ładowarki teleskopowe – maszyny, która podlega pod dwa urzędy. Nadzór nad operatorami ładowarek teleskopowych sprawuje UDT oraz IMBIGS.
UDT:
UDT – ładowarkę teleskopową kwalifikuje, jako WJO I czyli „Wózki jezdniowe podnośnikowe specjalizowane” o rodzaju wózka specjalizowanego, jako wózka z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem lub ze zmiennym wysięgiem.
Po analizie powyższego zapisu, aby ładowarka teleskopowa podlegała pod UDT powinna mieć założone widły lub kosz.
IMBiGS:
IMBIGS – kwalifikuje ładowarkę teleskopową, jako Wielozadaniowy Nośnik Osprzętów.
Uprawnienia podlegające pod IMBIGS są uprawnieniami szerszymi, ponieważ nie ograniczają operatora, co do założonego osprzętu oraz dają możliwość operowania innymi maszynami np. Mecalacami lub maszynami rolniczymi.
Interpretacje przpisów:

Ważnym wyjaśnieniem jest następująca interpretacja (źródło IMBIGS):

Ładowarki teleskopowe
Maszyny te funkcjonują na rynku pod różnymi nazwami, wynikającymi z dostosowania oferty handlowej producenta do potrzeb konkretnego użytkownika. Jedną z nazw jest ładowarka teleskopowa i dotyczy ograniczenia jej wyposażenia do osprzętów ładowarkowych. Nie zmienia to faktu, że omawiana maszyna jest „wielozadaniowym nośnikiem osprzętów” (interpretacja Ministerstwa Gospodarki, wyrażona pismem z dnia 17 kwietnia 2005 r., znak: DRG – XI – 078 – 22M 09 L.dz. 1155).
Wymagania kwalifikacyjne jak i tryb uzyskiwania uprawnień do obsługi „wielozadaniowych nośników osprzętów” określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez AKM79 » 10 Sie 2016 19:07

No to teraz dopiero mam mętlik w głowie.


Panowie zaznaczam że mi chodzi tylko i wyłącznie o kwalifikacje na ładowarki teleskopowe z podpiętym koszem. Łyżkę lub widły do palet będą podpinane sporadycznie.

Czyli rozumiem to tak , jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.


Jak zrobię uprawnienia przez IMBIGS - to mam cały pakiet „all inclusive” czyli na kosze też. ?

A jak zrobię przez UDT - to mogę ładowarką teleskopową operować tylko widłami i koszem. ?

Czy zrobić jedne i drugie dla spokojności ducha. ?

Ps. Jestem świeży w temacie więc wybaczcie , ale potrzebuje bardzo prostej odpowiedzi.

AKM79
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 04 Sie 2016 22:15

Maszyna: Na razie brak

Firma: ----------


Re: Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez pablo12 » 10 Sie 2016 19:14

Dokładnie tak

UPRAWNIENIA UDT: TYLKO KOSZ I WIDŁY + Wózki Widłowe !!!

UPRAWNIANIA IMBIGS: FULL OPRÓCZ Wózków Widłowych !!!!!!!

Tylko jeśli maszyna na której pracujesz podlega przeglądowi UDT to musisz mieć uprawnienia UDT ale zapytać w UDT czy respektują uprawnienia IMBIGS będziesz pewny na 100%

Autor postu otrzymał pochwałę

pablo12
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 28 Paź 2010 11:29
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 2

Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez AKM79 » 10 Sie 2016 19:30

Dzięki za odpowiedź , teraz jasne. :) :piwo:



Jednak zdecyduje się na ten kurs przez IMBIGS , jak już robić to mieć na wszystko. :D

AKM79
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 04 Sie 2016 22:15

Maszyna: Na razie brak

Firma: ----------


Re: Ładowarka teleskopowa - kosz , jakie uprawnienia.

Postprzez Piotr12 » 01 Gru 2020 23:49

Witam. Podnoszenie osób w koszu za pomocą ładowarki teleskopowej, a fachowo wózka jezdniowego podnośnikowego ze zmiennym wysięgiem jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku kiedy producent wózka zezwoli na takie czynności w instrukcji eksploatacji.
To producent o tym decyduje, że operator ładowarki teleskopowej może założyć zamiast wideł inny osprzęt roboczy np. kosz do podnoszenia osób i wtedy wózek staje się podnośnikiem koszowym, ale dalej i tak jest jest wózkiem jezdniowym.

Do obsługi takiego wózka potrzebne są kwalifikacje wydane przez Dozór Techniczny w kat. IWJO typ: ze zmiennym wysięgiem, albo uprawnienia UDT na wózki jezdniowe ze zmiennym wysięgiem (po 1 czerwca 2019 r. nastąpiła zmiana Rozporządzenia i kategoria IWJO znikła, pozostał tylko zapis: wózki jezdniowe ze zmiennym wysięgiem).

Wózek, który jest dostosowany przez producenta do podnoszenia osób w koszu jest wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia, posiada dodatkowy diagram udźwigu oraz sam kosz może być również sterowany z pozycji platformy.

Piotr12
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 28 Lis 2020 23:46
  • Miejscowość: Wieluń

Maszyna: Podnośnik koszowy - zwyżka Niftylift 170 HDET

Firma: OKZ Kalemba wynajem i usługi podnośnikami


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej