wibako

Procedury serwisowe w waszych firmach

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez leoś 3cx » 05 Wrz 2016 17:35

Cześć
Zastanawiam się jak u was przebiegają procedury serwisowe.
Mamy w firmie koło 15 jednostek sprzętowych ( koparki, koparko-ładowarki ) itd a co za tym idzie 15-16 operatorów.
Raczej każdy ma swoją maszynę aczkolwiek nie zawsze. I mamy problem ze stanem tych maszyn.

Mechanik już nie ogarnia jaki olej do jakiej maszyny. Co kiedy wymieniać.

Myślę, żeby stworzyć jakieś procedury do każdej maszyny, tak żeby mechaniki wiedział sam co kiedy wymieniać, ale zastanawiam się jak to u was wygląda.
Gdzie Pan Bóg nie może tam koparko-ładowarkę pośle :)

leoś 3cx
Młodszy operator

  • Posty: 117
  • Rejestracja: 09 Sty 2012 00:22

Reklama

simmet

Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez puszek_ZGY » 05 Wrz 2016 17:44

Olej w silniku + wszystkie filtry w maszynie pomijając powietrza i kabinowy, które wymienia się wtedy, kiedy są zabrudzone i równie dobrze może być 200mtg jak i 1000mtg dla wewnętrznego filtra powietrza. A tak to co 500mtg. Jeżeli maszyna pracuje w trudnych warunkach to i co 250mtg - olej i filtr silnikowy.

Jak taki interwał będziecie stosować, myślę, że maszyny się nie obrażą ;)
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Re: Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez dawidg2 » 05 Wrz 2016 18:53

Najlepiej ponumerowac maszyny. Założyć do każdej maszyny teczke, zeszyt cokolwiek by wpisywać wykonane naprawy, przeglądy itd.

U mnie mechanicy pilnują wózki widłowe, auta to kierowcy pilnują kiedy zmiana oleju, ładowarkę to ja sam pilnuje. 12 sprzętów też jest. Dodatkowo maszyny na produkcji mam, bo mam inną działalność to też robią przeglądy mechanicy.

Dodatkowo musisz poinformować operatorów kiedy mają być przeglądy i zgłaszać do mechaników. W maszynach też mogą mieć zeszyt czy coś i pisać przeglądy.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez 23MATTI95 » 05 Wrz 2016 20:00

U nas natomiast nie ma mechanika, każdy jest odpowiedzialny za swój sprzęt, pilnuje mtg i zazwyczaj sam robi wymiany, a sprzętu budowlanego ok 13 sztuk

Awatar użytkownika
23MATTI95
Operator

  • Posty: 238
  • Rejestracja: 14 Cze 2015 21:43
  • Miejscowość: Zach-pom
  • Pochwały: 13

Maszyna: Komatsu PW148-10

Firma: ZUBWIT


Re: Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez leoś 3cx » 05 Wrz 2016 22:10

Nie przejdzie to, że operator sam pilnuje.
Kiedyś sam pracowałem na maszynach ale wtedy w firmie były 2 koparko- ładowarki. I każdy dbał o swoją maszynę sam - były mega zadbane.
Na chwilę obecną sprzętów jest sporo i ostatnio przychodzi operator koparki kołowej i mówi, że maszyna nie chce jechać i coś zgrzyta w moście. Pytam się kiedy wymieniali olej albo chociaż tam zaglądali. A operator odpowiedział że jak on tu pracuje to nikt nigdy. - 4 lata :) Oleju nie było a most się zmielił.

Chcę zrobić karty serwisowe, ładnie zalaminować, że jak mechanik podchodzi to wie co i kiedy ma zrobić.
Przeglądy zaplanowane Wg motogodzin co najmniej na 4000 mh do przodu.

Nie wiem czy to będzie działać, jak uważacie? Zrzuci to całą robotę na mechanika ale kontrola będzie lepsza.
Gdzie Pan Bóg nie może tam koparko-ładowarkę pośle :)

leoś 3cx
Młodszy operator

  • Posty: 117
  • Rejestracja: 09 Sty 2012 00:22

Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez Piotr mc 85 » 06 Wrz 2016 11:09

Zeszyt w każdej maszynie + licznik i wszystko jasne, jeśli to jest za trudne to ja przepraszam, ale Ci operatorzy są z innej planety, ewentualnie zakończyli edukację na klasie zerowej. Przepraszam za dosadność ale nic mi innego nie przychodzi do głowy, tzn. jest coś jeszcze - takie zachowanie ewidentnie oznacza, że nie są zdolni do wykonywania zawodu operatora maszyn budowlanych.
Mechanik jest od napraw, wymian a nie od księgowości - tak mi się zdaje, bez sensu żeby on wszystkich maszyn pilnował, bo zabraknie mu czasu na wykonywanie swoich głównych zadań. To moje zdanie, Tyle.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez 23MATTI95 » 06 Wrz 2016 21:10

Tym bardziej, że mechanik nie siedzi w maszynie i nie będzie wiedział kiedy w której wybije te np. 500mtg

Awatar użytkownika
23MATTI95
Operator

  • Posty: 238
  • Rejestracja: 14 Cze 2015 21:43
  • Miejscowość: Zach-pom
  • Pochwały: 13

Maszyna: Komatsu PW148-10

Firma: ZUBWIT


Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez Kamal » 06 Wrz 2016 22:59

Naklejka na szybę o kolejnym przeglądzie. Z godzin bierzesz typ przeglądu. Operator zgłasz 50h wcześniej by można było zamówić graty.
Są niestety oszołomy którzy na to nie zwracają uwagi dlatego kiedyś zamówiłem dla jedne z firm liczniki kasowalne liczące od tyłu sporo kosztowały a czas był już wbity na stałe. Miały dodatkowo 3 diody LED. Żółta zapalała się 30h przed przeglądem dodatkowo po każdym starcie brzęczyk przez modulowany 6s. Czerwona zapalała się na 10h przed i brzęczyk ciągły 10s. Nikt tego już nie ignorował. Po przekroczeniu o 10h było odcinane zasilanie na silnik, a godzinę wcześniej brzęczyk włączał się na stałe. I to niestety pogrzebało w póżniejszym czasie ten projekt.
Kierownik miał klucz do kasowania inspekcji. A bo filtrów jeszcze nie było a maszyna stoi a jest potrzebna czy też jakąś nawaliła i nie ma czym robić. To kasował a potem każdy zapominał że przeglądu nie było. Więc lepiej niestety klucza do kasowania nie dawać i nie blokować maszyny. Jak również nie włączać na stałe brzęczyka bo operator zaklejić albo wydłubie.
Dzisiaj można kupić gotowe rozwiązania do samodzielnego zaprogramowania interwałów serwisowych.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez Chuck_M » 07 Wrz 2016 22:21

Kamal napisał(a):Dzisiaj można kupić gotowe rozwiązania do samodzielnego zaprogramowania interwałów serwisowych.



co dokładnie masz na myśli ?

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez mechanior » 07 Wrz 2016 23:56

Np zdalny monitoring przebiegu i parametrów pracy maszyny... czyli taki trochę bardziej rozwinięty GPS.

A w temacie - kultura obsługi maszyny się kłania, jeśli operator nie zna przebiegu maszyny i nie wie kiedy był robiony ostatni przegląd to wybacz - do zwolnienia...
każdy odpowiada za swoje narzędzie pracy: kierowca za samochód, mechanik za klucze, a operator jest od tego żeby pilnować KIEDY trzeba wymienić olej czy filtry, nie ma tego robić ale ma dopilnować stanu swojego narzędzia - proste, prawdziwe i SKUTECZNE.
Jeśli nie to proponuję zatrudnić specjalistę od dbania o maszyny a jego wynagrodzenie pokryć z części wypłaty każdego operatora... ktoś przecież musi za to zapłacić, prawda?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Procedury serwisowe w waszych firmach

Postprzez Kamal » 09 Wrz 2016 16:50

Zobacz na
www.desar.pl › instrukcja_licznik_automat

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej