wibako

Serwisowanie maszyny po gwarancji.

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez taivun » 15 Sty 2017 13:52

Pytanie czy jest sens po zakończeniu gwarancji wzywać serwis na wymianę olejów, filtrów itd. Chodzi mi głównie o budowanie historii serwisowej, czy z waszego punktu widzenia ma to wpływ przy sprzedaży/kupnie maszyny? Z mojego punktu widzenia gdybym miał kupić używany sprzęt to wolałbym żeby miał pewną przeszłość, ale jak to jest realnie na rynku? czy serwisowana maszyna jest łatwiejsza w sprzedaży i więcej warta niż nieserwisowana? Oczywiście zakładając porównywalny stan techniczny...

taivun
Młodszy operator

Maszyna: W droooodze...

Firma: Własna


Reklama

simmet

Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez dzierzan » 15 Sty 2017 14:32

Raczej powiedziałbym, że kiedy maszyna ma udokumentowaną historię serwisową to jest to dodatkowy plus, ale nie sadzę żeby miał duży wpływ na cenę. Na pewno nie taki żeby opłacało się w tym kontekście wzywanie serwisu.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez MARIO/MECALAC » 15 Sty 2017 14:56

Z mojego pkt widzenia, to nie ma sensu. Autoryzowany serwis jest dużo droższy niż zwykły, to się nie przekłada na cenę sprzedaży. Lepiej mieć wszystkie faktury i prowadzić swoją kartotekę co kiedy i przy jakim przebiegu było wymieniane.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez taivun » 15 Sty 2017 19:22

Ok ale oleje,filtry i tak muszę kupić,więc kosztem realnym jest usługa serwisowa z dojazdem czyli nie są to jakieś potężne kwoty...Dodatkowo mam pewność użycia oryginalnych materiałów, na pewno większą wiedze niż moja,wolny czas co jest ważne.Biorąc pod uwagę że oleje wymieniam raz na rok to w perspektywie powiedzmy pięcioletniej wydam na serwis dodatkowa2-3tysiące.Stąd moja kalkulacja czy rzeczywiście nie ma to sensu czy może jednak ma?

taivun
Młodszy operator

Maszyna: W droooodze...

Firma: Własna


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez zeppelin zm 15 » 15 Sty 2017 19:35

Dla samego siebie ma to sens jak zależy ci na wolnym czasie bo nie będziesz musiał sam tego robić ale koszty które poniesiesz przy tym, na pewno maszyna przy sprzedaży nie sprzedaż o tyle drożej. Część kosztów może odzyskasz przy wyższej cenie ale może długo potrwać zanim ktoś to doceni i kupi twoją maszynę. Jak masz zaprzyjaźniony sprawdzony warsztat może w jakości w cale nie odbiegać od serwis a kosztem na pewno. I jak pisano Ci wyżej w postach, sam sobie ksieguj co i kiedy wymieniałeś.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez dzierzan » 15 Sty 2017 20:05

taivun napisał(a):Ok ale oleje,filtry i tak muszę kupić,więc kosztem realnym jest usługa serwisowa z dojazdem czyli nie są to jakieś potężne kwoty...Dodatkowo mam pewność użycia oryginalnych materiałów, na pewno większą wiedze niż moja,wolny czas co jest ważne.Biorąc pod uwagę że oleje wymieniam raz na rok to w perspektywie powiedzmy pięcioletniej wydam na serwis dodatkowa2-3tysiące.Stąd moja kalkulacja czy rzeczywiście nie ma to sensu czy może jednak ma?


Napisałem Ci, że w kontekście uzyskania lepszej ceny przy odsprzedaży to nie ma sensu, ale jeśli chodzi o typowe serwisowanie maszyny to jak najbardziej. No i nie musisz od razu korzystać z usług autoryzowanego serwisu. Porządny warsztat zajmujący się maszynami zrobi to równie dobrze, najczęściej dużo taniej, a i nie podejrzewam aby robił problemy z prowadzeniem książki serwisowej jeśli będziesz miał takie życzenie. Poza tym liczysz tylko filtry i oleje, a co w przypadku awarii, a takie prędzej czy później wystąpią.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez taivun » 15 Sty 2017 20:35

zeppelin zm 15 napisał(a): Jak masz zaprzyjaźniony sprawdzony warsztat może w jakości w cale nie odbiegać od serwis a kosztem na pewno. I jak pisano Ci wyżej w postach, sam sobie ksieguj co i kiedy wymieniałeś.


Mam znajomego który m.in. naprawia maszyny rolnicze i też trochę budowlane,ale sam nie wiem.Wszelkie wydatki księguję od początku.
dzierzan napisał(a):
Poza tym liczysz tylko filtry i oleje, a co w przypadku awarii, a takie prędzej czy później wystąpią.

Pytanie celowo dotyczyło podstawowej obsługi...


A jak ma się sprawa korzystania z serwisu do ewentualnych zniżek przy zamawianiu części zamiennych,każdy przecież stosuje jakieś zniżki w zależności do konkretnego klienta...

taivun
Młodszy operator

Maszyna: W droooodze...

Firma: Własna


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez MARIO/MECALAC » 15 Sty 2017 21:26

Jak masz jedną lub dwie maszyny to nie nawalą ci zniżek, im więcej maszyn tym większa zniżka
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez Jarewa » 16 Sty 2017 00:11

Nie bierzecie pod uwagę że większość nieautoryzowanych serwisów nie robi w połowie to co przewidział producent. Dlatego głównie ich przeglądy są tańsze.

Na cenę sprzedaży nie ma to wpływu i tak kupujący będzie sprawdzał pd siebie, ale coraz częściej się słyszy że BHP-owcy wymagają potwierdzenia przeglądu.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez taivun » 17 Sty 2017 22:57

Po przemyśleniu podejście moje jest takie że dopóki maszyna zarabia na siebie, to nie ma co oszczędzać i brać to co najlepsze (czyt. oryginalne części). Chłopaki z serwisu mają na co dzień styczność z obsługiwanymi przez siebie sprzętami, więc znają ich bolączki, coś tam zawsze podpowiedzą. Poza tym moją maszynę serwisuje zawsze (czyt. 3 razy) ten sam koleś który ogarnia temat, dużo z nim rozmawiałem i z takich pogaduszek można się sporo dowiedzieć :faja:
Historia serwisowa nie zwróci się finansowo, ale jak ktoś wyżej napisał będzie wartością dodaną przy sprzedaży, wprawdzie na razie o tym nie myślę ale wiadomo...
Ostatnio edytowany przez taivun, 17 Sty 2017 23:00, edytowano w sumie 1 raz

taivun
Młodszy operator

Maszyna: W droooodze...

Firma: Własna


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez Thygerrr » 17 Sty 2017 23:18

Ja powiem tak, jeśli ktoś ma maszynę np.na kopalni czy betoniarni itp tzw pomocniczą, to stać go na serwis bardziej niż takiego który ma maszynę na usługi,ten drugi liczy każdy grosz bo w większości sam na niej pracuje a więc oszczędza, w takim wypadku na bank nie wezwie serwisu tylko napiszę na kopaczka.pl jak zmienić oleje w 3 lub 4 letnim komatsu i serwis po gwarancji się kończy dla takiego gościa, w Polsce naszej pięknej z resztą mamy takie stawki że w sumie wszyscy wolą nająć mechanika aby zrobił robotę taką samą jak serwis a jednak o wiele tańszą.

Thygerrr
Operator

Maszyna: różne

Firma: Własna


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez dawidg2 » 17 Sty 2017 23:41

Ja mam mechanika na firmie. Ostatnio też sami robiliśmy oleje w JCB. Tak zawsze IH robił. Ale za dojazd 500 zł, serwis chyba z 600zł też biorą więc już 1100. Oleje u nich zamówiłem i filtry, przysłali kurierem. Zawsze jest ten minus że trzeba kupić 20 L oleju do silnika a wchodzi 16, ta resztka zawsze zostaje, nast razem zaleje Rimulą bo tą leje do większości sprzętów co się u mnie ruszają. Skrzynia, mosty zostaną tylko. też mi tam wychodzi raz na rok chyba że więcej roboty to częściej. Maszyna na swoje potrzeby. Wielkiej filozofii niema, fakt z mechanikiem to robiliśmy we dwóch, a tak to serwisant sam robił, chociaż żeby wylać ze zwolnic i wlać trzeba we dwóch.

W sumie mam drugi serwis 10 km od bazy ale u nich jakoś nie chce robić. Mogę im nawet podwieźć maszynę to h mechanika byłaby tańsza.

Nie raz po prostu się nie opłaca czegoś samemu robić.

Dam wam inny jeszcze przykład, mam dwie ciężarówki Volvo, wiadomo oleje filtry też trzeba zmieniać, sami tego nie robimy, akurat kuzyn ma naprawę aut ciężarowych więc do niego zawozimy. Bo i tak trzeba kupić olej i filtry. Poza tym ja nie mam warunków na duże auta ciężarowe by mieć kanał itd. Nie raz się też posiłkuję serwisem Volvo, czy biorę oryginalne części. jakoś u mnie nie zawsze jest oszczędność na 1 miejscu bo też chodzi o jakość, np pióro resoru drogie oryg z Volva ale pasuje bez kombinowania i wytrzymuje dłużej, raz kupiliśmy gdzieś indziej to było trzeba dopasowywać i wytrzymało miesiąc.

Więc trzeba samemu sobie odpowiedzieć czy lubimy się ubrudzić olejem i mieć satysfakcje z wykonanego przez siebie przeglądu czy wezwać serwis i mieć zrobioną robotę i tyle. Plus jest serwisu taki że np zabierają stary olej i filtry ze sobą i jest porządek.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez Thygerrr » 18 Sty 2017 10:07

Wielu ludzi wiele zdań,jeśli ktoś ma warsztat jakiś tzw,halę i kanał to sobie sam coś zrobi a stare oleje zleje do beczek,w zimie robisz piec na olej przerobiony i masz powiedzmy że darmowe grzanie bo w zimie zawsze jest coś w gratach do zrobienia.

Thygerrr
Operator

Maszyna: różne

Firma: Własna


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez zeppelin zm 15 » 18 Sty 2017 10:37

Sprawdzony system

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez dzierzan » 18 Sty 2017 20:37

My akurat ani kanału, ani hali na sprzęt jeszcze nie mamy, ale i tak wszystko robimy sami. Oszczędność wiadomo jest jednym z czynników, ale są też inne problemy z oddawaniem aut do mechaników. Na przykład terminy: trzeba zorganizować dzień wolny, a w sezonie nie zawsze da się to zrobić. Samemu, po południu, 2-3h roboty zmienić olej i filtry. O grubszych awariach nie wspomnę bo ich się nie przewidzi. Stare filtry idą do śmieci, a olej do beczki i jeszcze można go sprzedać.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez Wrzosek » 20 Sty 2017 00:19

U mnie taki serwis, ewentualnie mniejsze naprawy ogarnia operator. Jakoś po pierwszym serwisie mam bardzo mieszane odczucia i wolę jak zajmie się nią on :) Po pierwsze sam na niej pracuje i wie co i kiedy. Po drugie łatwiej zorganizować czas na tą wymianę. I wcale nie chodzi tu o sam koszt wymiany.

Wrzosek
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 20 Lip 2015 21:44
  • Miejscowość: Sierpc

Maszyna: JCB 3CX 2010, joystick, powershift + torquelock

Firma: USŁUGI HYDRAULICZNE Marek Wrzosek


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez Piotr mc 85 » 20 Sty 2017 12:52

Oj, niektóre serwisy walą nieziemską kaszanę. Mam bezpośrednią informację od głównego serwisanta, który pracował w Volvo Trucks. Powiedział tak:
-Jak tak dalej będzie to chyba zamkną tą "bude"
-Dlaczego?
-Chłopie, przyjeżdża ciągnik siodłowy na kompleksowy serwis (wymiana olejów,filtrów), a każą mi wjechać na halę na godzinę, popatrzyć na auto i wyjechać. :crazy: :crazy: :wall: :wall: :wall:
Nie wiem ile jest takich przypadków w kraju - może nie wiele - ale jak widać takie "czarne kwiatki" się zdarzają, normalnie szczęka opada, płacisz niemałą kasę za nic....
Jeśli chodzi o mnie, wymiany robię sam bo za duży serwis (oleje, filtry) ładowarki to pewnie w 10 kpln bym się nie zmieścił, a tak materiały z górnej półki to jakieś 2,5 - 3 tys. Filtry Donaldnson, Mann - to samo co daje farbyka czy serwis tylko napisu VOLVO nie ma - ale mnie tam to nie przeszkadza, nawet nie które są z tej samej fabryki. :)
Oleje shell z hurtowni przykładowo beczka 209L Rimula R-4 kosztuje mnie 1460 pln, Przekładniowy 80W90 Spirax S-2, 2100 za 209L, w 20l opakowaniach wyszłoby o 40% oleju mniej w tych samych pieniądzach. Wszystkiego od razu nie trzeba wykorzystywać, zamknięty szczelnie olej można 2 lata przechowywać.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez taivun » 20 Sty 2017 23:35

To jest niestety argument na nie,też znam kilka przypadków gdzie serwisowi najbardziej zależy żeby od klienta wyciągnąć kasę :bangin: , Za wszystkim stoją ludzie,jest kierownik serwisu,który ma nad sobą jakiegoś dyrektora,który z kolei ma nad sobą dyr. generalnego itd...Wiadomo muszą być wyniki jest presja i stąd kombinacje a za wszystko płaci klient :bangin: Niestety trzeba patrzeć serwisowi na ręce żeby być spokojnym o wykonaną usługę.Z drugiej strony podobne sytuacje znamy z różny branż,więc dopóki nie zmienimy mentalności dopóty takie dylematy będą...

taivun
Młodszy operator

Maszyna: W droooodze...

Firma: Własna


Re: Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez taivun » 16 Lut 2017 22:05

Ostatecznie wszystko zrobiłem sam, było trochę czasu więc powalczyłem. Olej w przekładniach przód i tył, zwolnice, oczywiście silnikowy +filtr oleju, filtr paliwa, filtry powietrza oraz filtr wstępny hydrauliki. Nie wymieniłem filtra wentylacyjnego w hydraulice, zrobię następnym razem wraz z wymianą oleju hydraulicznego. Moje wnioski są takie że olej silnikowy +filtr lepiej wymieniać co 250 mth. po 500 był już mocno zużyty a po wymianie silnik wyraźnie łagodniej pracuje.

taivun
Młodszy operator

Maszyna: W droooodze...

Firma: Własna


Serwisowanie maszyny po gwarancji.

Postprzez Jarewa » 16 Lut 2017 22:42

Czasami częsta wymiana szkodzi niż pomaga.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej