wibako

Zmiany w VAT na 2017

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Zmiany w VAT na 2017

Postprzez fromKRK » 20 Sty 2017 22:46

Witam.
Kolega mi mówił i właśnie czytam, że od nowego roku weszły zmiany do ustawy o VAT, a mianowicie, że roboty ziemne, rozbiórkowe, wykopy itd mają podlegać MECHANIZMOWI ODWROTNEGO OBCIĄŻENIA (o/o),??
czyli wystawiam fakturę netto, a klient płaci od tego Vat a potem dopiero go może odliczyć, wiem że to głupio brzmi , ale kiedyś jak JA kupowałem profile stalowe na fakture o/o to musiałem zapłacić SAMEMU Vat do urzędu a potem mogłem go dopiero odliczyć ???

Poniżej link, gdzie są wypisane zmiany:
http://www.vat.pl/1910-zmiany-w-vat-201 ... iem-11150/

Wystawiał już ktoś z Was faktury w tym roku??
Czy wie ktoś może jak wtedy będzie wyglądać odliczenie VATu z paliwa i innych zakupów????

Normalnie ogłupieć idzie . . . :bangin: bo najbardziej po d...e dostaniemy jak zwykle my, maluczcy..... :wall:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
fromKRK
Młodszy operator

  • Posty: 141
  • Rejestracja: 24 Sty 2011 16:54
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 6

Maszyna: JCB 3CX, JCB 8015, ISUZU NPR,

Firma: własna


Reklama

simmet

Zmiany w VAT na 2017

Postprzez dzierzan » 21 Sty 2017 02:35

VATu nie odliczasz bo nie masz od czego skoro go nie płacisz, możesz wystąpić do US o zwrot podatku.

viewtopic.php?f=6&t=16037 tutaj poruszaliśmy ten temat.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Zmiany w VAT na 2017

Postprzez fromKRK » 21 Sty 2017 11:08

dzierzan napisał(a):VATu nie odliczasz bo nie masz od czego skoro go nie płacisz, możesz wystąpić do US o zwrot podatku.

viewtopic.php?f=6&t=16037 tutaj poruszaliśmy ten temat.


czyli chcesz powiedzieć że jak w roku 2016, z tytułu poniesionych kosztów (paliwo, częsci, oleje itd) miałem samego VATu ok 10tyś zł do odliczenia to teraz nie mogę??? bo przeciez nikt mi paliwa za netto nie sprzeda!!!!!
Muszę się dokładnie w US dopytac w tygodniu bo to chyba raczej tak być nie może.

Temat założyłem nowy, gdyż chodziło mi konkretnie o interpretacje VATu na 2017, a w link w/w dotyczył dochodowego.

Awatar użytkownika
fromKRK
Młodszy operator

  • Posty: 141
  • Rejestracja: 24 Sty 2011 16:54
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 6

Maszyna: JCB 3CX, JCB 8015, ISUZU NPR,

Firma: własna


Re: Zmiany w VAT na 2017

Postprzez gasior » 21 Sty 2017 16:27

Jezeli twoje uslugi polegają na wynajmowaniu sprzętu i na fakturze piszesz uslugi sprzętowe to nic się nie zmienia .Natomiast jak robisz roboty ziwmne lub jako podwykonawca to w takiej sytuacji wystawiasz fakturę z zerowym vatem a o zwrot wystepujesz do us.

gasior
Młodszy operator

  • Posty: 197
  • Rejestracja: 11 Wrz 2007 19:44
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp
  • Pochwały: 1

Re: Zmiany w VAT na 2017

Postprzez dzierzan » 21 Sty 2017 18:04

gasior napisał(a):Jezeli twoje uslugi polegają na wynajmowaniu sprzętu i na fakturze piszesz uslugi sprzętowe to nic się nie zmienia .Natomiast jak robisz roboty ziwmne lub jako podwykonawca to w takiej sytuacji wystawiasz fakturę z zerowym vatem a o zwrot wystepujesz do us.


No jeśli nie wystawiłeś faktur z VAT to nie możesz nic odliczyć bo nie masz od czego. Możesz natomiast odzyskać ten VAT z paliwa i części występując do US o zwrot podatku.

No właśnie ma ktoś dokładne info jak to jest w końcu z tymi podwykonawcami itd., kiedy konkretnie trzeba wystawiać faktury bez VAT :?:

My np. robimy tylko usługi, na fakturze zawsze są wpisane usługi kop-ład. Kiedy kopię np. pod fundament jako podwykonawca dla firmy to wystawiam netto, a kiedy bezpośrednio dla inwestora to "normalnie" :?: Dobrze to rozumiem czy coś mieszam :?:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Zmiany w VAT na 2017

Postprzez TRANSKOP81 » 21 Sty 2017 23:57

Jeżeli wykonujesz usługi w budownictwie jako podwykonawca wystawiasz fakture oo a jak jako wykonawca to normalnie cena+ vat . vat od paliwa .czesci itp zwraca us. A i masz obowiazek pisac na fakturze do jakiej konkretnej budowy jest owa faktura

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Zmiany w VAT na 2017

Postprzez arturhhh » 22 Sty 2017 01:14

pytanie, weszło od początku roku czy jest projekt, odnośnie unijnego projektu to debatują nad odwróconym vatem na terenie unii
macie jakieś konkretne informacje

arturhhh
Operator

Maszyna: case 695 iveco eurotrakker atlas 1304 iveco daily

Firma: usługi


Re: Zmiany w VAT na 2017

Postprzez TRANSKOP81 » 22 Sty 2017 12:43

Weszło od nowego roku

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Zmiany w VAT na 2017

Postprzez Sikore » 22 Sty 2017 17:01

Same usługi sprzętowe czyli pkd : wynajem sprzętu z obsługą operatorską, również podlega ustawie.

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


Zmiany w VAT na 2017

Postprzez Lolo » 23 Sty 2017 14:44

Zdaje się, że z ustawy zniknął zapis:
bez względu na symbol PKWiU
Wypożyczanie konstrukcji i maszyn budowlanych wraz z operatorami i wynajem personelu dla tych usług.

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3 ... stawy.html

W takim razie usługa niebudowlana o symbolu PKWiU:
52.24.C
Przeładunek towarów w pozostałych punktach przeładunkowych
Podklasa ta obejmuje:
załadunek, rozładunek i przeładunek towarów oraz bagażu pasażerów przeładunek w pozostałych punktach przeładunkowych, którą można wykonać kop-ład nie kwalifikuje się do odwrotnego obciążenia bez względu na podwykonastwo?

Duża ilość VAT, która była w obrocie krajowym (przechodziła między podatnikami) z miejsca wraca do państwa.

Firma budowlana, która bierze robotę, w której materiały kosztują 80%, będzie miała nie wąsko.
Za materiały zapłaci z VATem, a za całość weźmie kasę w netto. Czyli materiały + praca będzie wyższą kwotą, niż otrzyma za robotę. Koszt będzie wyższy niż zapłata. Oczywiście do momentu, gdy otrzyma zwrot z US. Nie wszystkich będzie na to stać, bo zwrotu nie otrzyma w 24h, albo w ogóle nie otrzyma, bo przyjdzie kontrola, z igły zrobi widły, odłoży, odroczy, odwlecze.
Polska ma na celu zniszczyć co jeszcze funkcjonuje, sprzedać itp..

Awatar użytkownika
Lolo
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 424D

Firma: Lolo


Re: Zmiany w VAT na 2017

Postprzez TRANSKOP81 » 23 Sty 2017 23:22

Otóż to w końcu aby jednemu dac to drugiego trzeba dymac

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Zmiany w VAT na 2017

Postprzez taikoubou » 09 Lut 2017 01:53

W tym linku można sprawdzić, czy dany podmiot jest płatnikiem VAT.
http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/sprawdzanie-statusu-podmiotu-w-vat
"Pytający otrzyma 1 z 3 następujących komunikatów:
Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT
Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony".
Może komuś się przyda.

Awatar użytkownika
taikoubou
Operator

Maszyna: Cat 428F

Firma: -


Re: Zmiany w VAT na 2017

Postprzez serwusss » 06 Mar 2017 20:46

Czyli usługi koparko-ładowarką świadczone jako podwykonawca podlegają 0 % VAT, a jak się ma sprawa z wywozem gruzu czy odpadów budowlanych też jako podwykonawca? 0% czy tak jak do tej pory 8%?

serwusss
Młodszy operator

  • Posty: 175
  • Rejestracja: 30 Maj 2009 20:33
  • Miejscowość: Pabianice

Zmiany w VAT na 2017

Postprzez Lolo » 07 Mar 2017 09:09

W zależności pod jaki numer PDK należy ta usługa. Wydaje mi się, że 81.29.Z. Wtedy nie ma odwróconego obciążenia.

Awatar użytkownika
Lolo
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 424D

Firma: Lolo


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej