wibako

Problem ze skarpówką hydrauliczną

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez pawciog01 » 10 Lut 2017 10:38

Witam. Przerobiłem niedawno swoją skarpówkę na hydrauliczną z jednym siłownikiem. Działa poprawnie w obydwie strony jednak wydaje mi się, że zbyt szybko....jest to na koparce komatsu pc30. linia hydrauliczna jest jedno kierunkowa lub dwu - po przekręceniu zaworu przy rozdzielaczu. węże na ramieniu do wtyczki szybkozłącza są grubsze, a od szybkozłącza do siłownika w łyżce cieńsze (przy wiertnicy też mam cieńsze ale łatwiej to kontrolować) w związku z tym mam pytania...
1)czy można jakimś sposobem "zdławić" nieco ilość oleju pompowanego do siłownika łyżki?
2)czy normalne jest to, że jak ustawie skarpówkę po skosie, położe ją na ziemi rogiem i zacznę podpierać koparkę to siłownik nie "trzyma" jakby, tylko trochę mi tą skarpówkę "prostuje" spowrotem??
proszę o pomoc może ktoś z kolegów przerabiał już ten temat??pzdr

Awatar użytkownika
pawciog01
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 06 Sty 2014 15:26

Maszyna: KOMATSU PC 30
MERCEDES 914

Firma: INTER-KOP


Reklama

simmet

Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez zeppelin zm 15 » 10 Lut 2017 14:45

Możesz założyć na wąż zwykły dławik z regulacją przepływu. Podejrzewam że gdybyś miał skarpówkę na dwa siłowniki to działała by wolniej bo ilość oleju rozeszła by się na dwa. Jeżeli rogiem postawisz łyżkę i naciśniesz to nie może się prostować. Najprawdopodobniej masz wewnętrzny przeciek w siłowniku. Siłownik był używany czy nowy?

Autor postu otrzymał pochwałę
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez TRANSKOP81 » 10 Lut 2017 20:34

Jak zdlawisz przeplyw to niepotrzebnie będziesz obciążać silnik i pompę najlepiej jak zamontujesz jeszcze jeden siłownik byc może dlatego ze w jednym silowniku tworzy sie duże cisnienie to przepuszcza zawór od sterowania skarpowka

Autor postu otrzymał pochwałę

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez zeppelin zm 15 » 10 Lut 2017 20:45

Ja po prostu podałem najszybszy sposób na załatwienie problemu ale nie koniecznie najlepszy.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez pawciog01 » 10 Lut 2017 21:23

siłownik nowy więc raczej nie przepuszcza tzn troche się źle wyraziłem jak skręce ją rogiem do ziemi to nie prostuje się całkiem ale kilka centymetrów napewno wróci pod naporem ramienia...a z tym dławikiem to zobacze spróbuje jeszcze pedał od sterowania podkręcić śrubki żeby nie wciskać go na fulla tylko do połowy...może troche "spowolni" siłownik.

Awatar użytkownika
pawciog01
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 06 Sty 2014 15:26

Maszyna: KOMATSU PC 30
MERCEDES 914

Firma: INTER-KOP


Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez zeppelin zm 15 » 10 Lut 2017 21:32

Jeśli masz taką regulację to dobre rozwiązanie. To tak jakbyś nie używał funkcji w pełnym zakresie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez Chuck_M » 11 Lut 2017 00:02

Miałem tak przy mecalacu sprawę załatwił zawór zwrotny krzyżowy, teraz koparke podniose na kancie łyżki, a zwolnić możesz poprzez regulator przepływu. Wpiszasz taki zawór w linie dodatkowym wężem robisz zrzut bezpośrednio do zbiornika. Takie rozwiązanie nie obciąża ani rozdzielacza ani hydrauliki

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez pawciog01 » 13 Lut 2017 10:22

dzięki koledzy za pomysły. póki co podkreciłem śrubki przy pedale sterującym i działa on w ograniczonym zakresie i już łyżki tak nie"goni". a sprawa prostowania się łyżki narazie pozostawię chyba że bedzie mnie denerwować to zastosuję ten zawór.pozdro

Awatar użytkownika
pawciog01
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 06 Sty 2014 15:26

Maszyna: KOMATSU PC 30
MERCEDES 914

Firma: INTER-KOP


Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez Kriszek » 14 Lut 2017 08:27

Podepnę się pod temat bo mam podobny problem(z cofaniem siłownika pod naciskiem). Chuck_M gdzie wpinasz ten zawór krzyżowy, tuż przed łyżkę?

Kriszek
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 02 Mar 2009 09:28
  • Miejscowość: NS
  • Pochwały: 2

Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez pawciog01 » 14 Lut 2017 10:23

no właśnie czy to ma być zawór zwrotny dwukierunkowy tak?? i wpięty gdzieś na linii z jednej lub z drugiej strony siłownika? instalacja jest dwukierunkowa więc powinno być to obojętne prawda?

Awatar użytkownika
pawciog01
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 06 Sty 2014 15:26

Maszyna: KOMATSU PC 30
MERCEDES 914

Firma: INTER-KOP


Re: Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez Chuck_M » 14 Lut 2017 22:11

Tak zawór należy wpiac przed słowniki od skarpowki. Produkuje je polska firma z Wadowic. Jutro podam dokładnie jaki. Chodzi o to aby zawor mazna było go wysterowac pod względem jakiego ciśnienia ma puszczać zamek. edit: znalazłem jest to zawór 2UZPHE6 podpina się do niego dwie linie, dodam że po wysterowaniu nie zauważyłem nadmiernie obciazonej hydrauliki albo jakiegoś problemu związanego z jego instalacja. Skończył się problem z uginajaca łyżka, jak pisałem na wychylonej skarpowce podnosze koparke do góry.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez pawciog01 » 15 Lut 2017 19:47

a czy zawór np ten o numerze:2UZSG12 tj zawór zwrotny sterowany też może być żeby łyżka się nie "uginała" czy musi być hamujący i żaden inny nie będzie się nadawał??

Awatar użytkownika
pawciog01
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 06 Sty 2014 15:26

Maszyna: KOMATSU PC 30
MERCEDES 914

Firma: INTER-KOP


Re: Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez Piotr mc 85 » 17 Lut 2017 10:34

pawciog01 napisał(a):a czy zawór np ten o numerze:2UZSG12 tj zawór zwrotny sterowany też może być żeby łyżka się nie "uginała"

Z tego co wyczytałem, właśnie do tego on służy.
pawciog01 napisał(a):czy musi być hamujący i żaden inny nie będzie się nadawał??

Do zmniejszenia przepływu potrzebny jest oddzielny zawór, który go reguluje - nadmiar zrzuca do zbiornika. Mam takie przy napędach taśmociągów - regulacja prędkości taśmy.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez Chuck_M » 17 Lut 2017 23:14

Według mnie lepszy będzie ten który podałem że względu możliwości wysterowania zaworu, jest bardziej uniwersalny możemy go bardziej dostosować do swojej maszyny. Cena z tego co pamiętam ok 450zl netto.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Problem ze skarpówką hydrauliczną

Postprzez Kriszek » 20 Lut 2017 21:45

Dzięki za odpowiedź, w takim razie w wolnej chwili trzeba będzie założyć ten zawór. :) :piwo:

Kriszek
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 02 Mar 2009 09:28
  • Miejscowość: NS
  • Pochwały: 2

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej