wibako

Ciągnik + rozrzutnik na B

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez Thygerrr » 12 Lut 2017 13:11

Witam Panowie, czy obywatel posiadający kat B może kierować ciągnikiem z rozrzutnikiem obornika? nie jest to przyczepa a urządzenie/maszyna więc jak to jest z tymi przepisami?

Thygerrr
Operator

Maszyna: różne

Firma: Własna


Reklama

simmet

Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez maniekz » 12 Lut 2017 13:35

Może

maniekz
Fizol

Maszyna: star1142

Firma: fhu


Re: Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez Thygerrr » 12 Lut 2017 16:44

Nawet 2 osiowym?

Thygerrr
Operator

Maszyna: różne

Firma: Własna


Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez Brandix » 12 Lut 2017 17:26

Nie dam sobie ręki uciąć, ale wydaje mi się, że jednak nie można... Można kierować ciągnikiem rolniczym, nawet z dołączonymi urządzeniami/maszynami, pod warunkiem, że są one podwieszone, w innym przypadku - z podwoziem kołowym - wymagane jest prawo jazdy na przyczepy... (chyba, że masa "przyczepy" nie przekracza 750kg a masa zestawu 3500kg)
Udało mi się dotrzeć do takiej informacji:
"Ogólna zasada w przy korzystaniu z narzędzi rolniczych jest taka, że do wszelkich urządzeń podwieszanych wystarczy prawo jazdy kategorii B. Podobnie zresztą, jak w przypadku samochodów osobowych –  do korzystania z tylnego bagażnika rowerowego nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Narzędzia rolnicze, które posiadają koła, należy traktować jako przyczepy, zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym: „przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem”.  Jeżeli jednak masa narzędzia kołowego będzie mniejsza niż 750 kg, wtedy będziemy mieli do czynienia z przyczepą lekką.  W takim przypadku kierowcy ciągnika rolniczego wystarczy kategoria B. Jeżeli narzędzie wraz z ciągnikiem nie będzie ważyć więcej niż 3500 kg, wtedy również wystarczy kategoria B."

Źródło - http://www.info-car.pl/infocar/artykuly ... zdzic.html
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez pudło » 12 Lut 2017 17:41

Ja świadczyłem usługi asenizacyjne ciągnikiem rolniczym + beczkowóz na podwoziu tandem o pojemności 9000 l. , zatrudniałem kierowcę z kat B i mimo wielu kontroli drogowych nigdy nie było problemu ponieważ beczkowóz był uznawany jako maszyna rolnicza , podobnie jest z innymi maszynami posiadającymi koła np. prasa do słomy , opryskiwacz itp. (było to kilka lat temu i nie wiem czy coś się nie zmieniło do tej pory)

pudło
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 12 Gru 2016 06:27

Maszyna: mtz82

Firma: gosp.rolne


Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez maniekz » 12 Lut 2017 21:28

Można kierować ciągnikiem z każdym sprzętem rolniczym. Rozrzutnik bez różnicy czy dwuosiowy czy jednoosiowy to sprzęt rolniczy. Rozrzutnik będzie przyczepą jak będziesz miał do niego dowód rejestracyjny i będzie zarejestrowany jako przyczepa. Z tego co się orientuję to niema kategori T+E
Ostatnio edytowany przez maniekz, 12 Lut 2017 22:19, edytowano w sumie 1 raz

maniekz
Fizol

Maszyna: star1142

Firma: fhu


Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez Jarewa » 12 Lut 2017 21:33

Nie ma takiej możliwości byś nie dostał mandatu bo tu kłania się T+E lub C+E/B+E

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez pudło » 12 Lut 2017 21:56

Jarewa napisał(a):Nie ma takiej możliwości byś nie dostał mandatu bo tu kłania się T+E lub C+E/B+E


Jak Masz kat. T to nie potrzebujesz E (mówię o sprzęcie rolniczym)

pudło
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 12 Gru 2016 06:27

Maszyna: mtz82

Firma: gosp.rolne


Re: Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez maksyM » 13 Lut 2017 20:54

Jarewa napisał(a):Nie ma takiej możliwości byś nie dostał mandatu bo tu kłania się T+E lub C+E/B+E

Rozpędziłeś się.
Posiadając kat T możemy kierować:
-ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym
-zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym
z przyczepą (przyczepami),
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
Nie ma takiej kategorii jak T+E
W stare prawko miałem nawet wbite że DMC zespołu przyczep powinno wynosić do 25 ton.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez Jarewa » 16 Lut 2017 09:05

Wiem pizło mi się, ale nie zmienia to faktu że tam beczkowóz czy rozrzutnik jest traktowane jako osprzęt ciągany wiec samo B nie wystarcza według prawa.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez maniekz » 18 Lut 2017 00:25

Tak jest napisane w kodeksie drogowym: Przepisy ogólne pkt44) ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych. Więc wszystkie beczki,rozrzutniki,wozy itd są sprzętem do prac rolnych

maniekz
Fizol

Maszyna: star1142

Firma: fhu


Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez Jarewa » 18 Lut 2017 11:05

W przypadku zamiaru pracy z przyczepami specjalnymi, wozami asenizacyjnymi itp. pojazdami które nie są rejestrowane oraz maszynami półzawieszanymi czy ciągnionymi, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii T lub B+E.

Owszem kategoria B dopuszcza by ciągnąc przyczepę ale o DMC750Kg

MIiR: Zgodnie z art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami prawo jazdy kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej. Przyczepa lekka jest to przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg (stosowanie do art. 2 ust. 51 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym). Osoba posiadająca prawa jazdy kategorii B jest uprawniona do kierowania m.in. zespołem pojazdów składającym się z ciągnika rolniczego oraz maszyny rolniczej, której dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 750kg.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Ciągnik + rozrzutnik na B

Postprzez CaseGT » 22 Lut 2017 19:18

Rozrzutnik jest traktowany jako rozrzutnik gdy ma adapter założony , jeśli ma założoną burtę z tyłu jest traktowany jako przyczepa i na prawko kat B nie można jezdzić , gdzieś mi się kiedyś takie coś o uszy obiło.
Brak Turbo. Jeśli pomogłem = Pochwała

KUPIĘ Koparkę kołową od 4 do 6 ton

Case 580 GT Wspomnienia

STEYR 8100 1980r. Parts Catalog

STEYR 8100 Instrukcja Napraw Silnika WD.311 , WD.411 , WD.611

CaseGT
Fizol

  • Posty: 33
  • Rejestracja: 11 Cze 2013 20:01
  • Miejscowość: Kazimierza Wlk.
  • Pochwały: 2

Maszyna: Case 580GT 1992r. Sprzedany

Firma: Kupię koparkę kołową 4-6 T .


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej