wibako

zmiana żarówki r2 na h4 czy h7

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

zmiana żarówki r2 na h4 czy h7

Postprzez niamek » 06 Mar 2017 22:10

w starych koparko ładowarkach są te stare bańkowe żarówki r2 ale coraz trudniej je kupić... czy ktoś wsadza jakieś nowocześniejsze żarówki do starych kloszów... jak by to zrobić żeby było fajnie i ok... r2 ma 2 bolce tak jak h4... choć zdaje się używa tylko 2... więc h7 była by najlepsza... oczywiście nie chcę kupować nowych kloszy...

niamek
Operator

  • Posty: 323
  • Rejestracja: 30 Lis 2009 14:58
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT 428D 2003r. BMT 02630
CAT 428F 2014r. RAK 00364

Firma: www.dall.com.pl


Reklama

simmet

zmiana żarówki r2 na h4 czy h7

Postprzez Kamal » 06 Mar 2017 23:09

R2 to dwuwłóknowa. Jak i H4 więc jak chcesz to na H7 zamienić która jest jednowłóknowa.
Do dziś można kupić R2 są nawet dostępne bez homologacji mocniejsze halogenowe żarówki z kołnierzem R2.
Mimo wszystko wymień lampy, nowe to nowe różnica znaczną.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: zmiana żarówki r2 na h4 czy h7

Postprzez Piotr mc 85 » 07 Mar 2017 09:32

niamek napisał(a): r2 ma 2 bolce tak jak h4... choć zdaje się używa tylko 2... więc h7 była by najlepsza... oczywiście nie chcę kupować nowych kloszy...

Kamal napisał(a):R2 to dwuwłuknowa. Jak i H4 więc jak chcesz to na H7 zamienić która jest jednowłuknowa.

Dkładnie, Kamal dobrze pisze - coś namieszałeś. H7 to żarówka z jednym włóknem, przeznaczona do opraw z odpowiednio wyprofilowany lustrem aby nie oślepiać mimo braku przesłony w przypadku świateł mijania, w tedy do drogowy potrzebna jest druga para luster i żarówek H7, H1, H3, H12 lub inna.
R2 i H4 mają takie same przyłącza na 3 styki (+ mijania, + drogowe i masa) i pełnią te same funkcje - mijania i drogowe w tym samym lustrze.
niamek napisał(a): czy ktoś wsadza jakieś nowocześniejsze żarówki do starych kloszów.

Tak, jak tak zrobiłem w XCMG i ciągniku rolniczym MF/ursus - 255. W XCMG ZL50G (CE), do 2006 też były montowane lempy z żarókami R2 (55/50W 24V). Mimo że maszyna była jeszcze nowa (lampy wewnątrz do tej pory są idealnie czyste) zamontowałem bez żadnych przeróbek żarówki H4 Philips hevy duty (75/70W 24V). Oczywiście jak już napisaliście kołnierze się różnią, wystarczy odrobina zręczności - podczas montażu należy przytrzymać żarówkę na środku otworu (ponieważ jest on większy) i zapiąć sprężynę, ot cała filozofia, tylko sprężyna musi być mocna aby żarówka nie miała możliwości się przesunąć - wiadomo wtedy będzie oślepiać.
Ogniskowa jest w tym samym miejscu po zamontowaniu H4 co w R2, więc geometria świecenia jest ta sama, więc nie ma obaw o nieprawidłowe świecenie lampy, czy oślepianie innych kierowców, mimo to zawsze należy sprawdzić ustawienie świateł, nawet jak wymieniamy na te same żarówki.
Po wymianie żarówek na halogenowe, światła zdecydowanie przybyło.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: zmiana żarówki r2 na h4 czy h7

Postprzez niamek » 18 Mar 2017 20:51

Po pierwsze to w koparko ładowarkach są żarówki z 3ma bolcami do żarówek 2 włóknowych ale używa się tylko 1go trybu... tylko do świateł mijania... nie ma długich więc żarówka h7 mogła by być jeżeli rozstaw bolców się zgadza z h4... a i napięcie jest w tych bolcach co h7... więc po co mi h4 jeżeli i tak jednego włókna nigdy nie wykorzystam... a h7 pasowała by...

niamek
Operator

  • Posty: 323
  • Rejestracja: 30 Lis 2009 14:58
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT 428D 2003r. BMT 02630
CAT 428F 2014r. RAK 00364

Firma: www.dall.com.pl


zmiana żarówki r2 na h4 czy h7

Postprzez Kamal » 18 Mar 2017 22:05

Po pierwsze jak lubisz wyliczanki to trzeba podać konkretnie, które a nie generalizować, że wszystkie koparko ładowarki.
Po drugie masz na szkle wybite, z jaka żarówką reflektor współpracuje.
Po trzecie masz homologację na całość
Po czwarte te żarówki maja inny cokół.
Po piąte inna ogniskową.
Po szóste ma nabity na szkle rodzaj oświetlenia. Jak ono spełnia.
:banan: :bangin:
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


zmiana żarówki r2 na h4 czy h7

Postprzez Piotr mc 85 » 20 Mar 2017 10:19

niamek napisał(a):Po pierwsze to w koparko ładowarkach są żarówki z 3ma bolcami do żarówek 2 włuknowych ale używa się tylko 1go trybu... tylko do świateł mijania... nie ma długich więc żarówka h7 mogła by być jeżeli rozstaw bolców się zgadza z h4... a i napięcie jest w tych bolcach co h7... więc po co mi h4 jeżeli i tak jednego włókna nigdy nie wykorzystam... a h7 pasowała by...

Coś namieszałeś, albo ja nie rozumiem, to są z 3 bolcami czynie, bo najpierw piszesz że są 3 bolce a później że nie ma długich. :crazy: To jeśli są trzy bolce to znaczy że długie są, a jeśli ich nie używasz to nie znaczy że ich nie ma w Twojej maszynie. Jeszcze się nie spotkałem, żeby jakikolwiek sprzęt posiadający oświetlenie drogowe nie miał świateł długich.
Jeśli nie używasz długich, to znaczy że nie pracujesz/ jeździsz po zmroku więc po co Ci mocniejsze światła skoro ich nie wykorzystasz???
H7 nie zastą pisz R2, ponieważ H7 nie ma przesłonki i będzie działać jak światło drogowe "długie". Jak koniecznie chcesz mieć H7 to nie obędzie się bez wymiany reflektorów na takie z żarówką H7.
Jak potrzebne Tobie tylko światła mijania, ja na Twoim miejscu zainwestował w porządne światła LED do jazdy dziennej, oczywiście mijania też potrzebne ale tyko w czasie mgły lub opadów, ale żarówki starczą przy LEDach na baaaardzo długo.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej