wibako

Staż na koparko-ładowarce - czy warto?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Staż na koparko-ładowarce - czy warto?

Postprzez mumiok » 27 Wrz 2017 22:05

Jako bezrobotny mam okazję otrzymać finansowanie na szkolenie z maszyn budowlanych głównie koparko-ładowarka, koparka lub ładowarka. Chyba zdecyduję się na koparko-ładowarkę bo po nowelizacji prawa będę miał po pozytywnym ukończeniu egzaminu także nadane uprawnienia na ładowarki o masie do 8 ton oraz koparki o masie do 4 ton.

Program szkolenia przewiduje też zapewniony staż na 3 miesiące po ukończeniu szkolenia i Ci fundujący to szkolenie płacą stypendium stażowe 1400 zł (nie wiem czy brutto czy netto) - pracodawca na pewno nie sypnie mi parę zł więcej bo będzie miał to gdzieś skoro ja nowy, na staż to on nie musi tylko kierujący na staż.

No i stażystaa ma m. in takie przywileje
Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Bezrobotny nie może pracować w godzinach nadliczbowych.

czy oprócz soboty i niedzieli w ciągu 30 dni kalendarzowych mam dodatkowe 2 dni wolne?

Jeżeli będę skierowany jako operator maszyny budowlanej to nie może mnie chyba przydzielić do innych robót?

Oczywiście wszystko wyjaśni się do kogo mnie skierują na staż bo jak mnie skieruje do kogoś, że będę pół godziny na koparce w ciągu dnia albo tyrał nadgodziny albo za innych robotę robił to ja podziękuję takiemu pracodawcy. Nie w tym rzecz, że ja chcę cały dzień w tej koparce siedzieć ale dobrze byłoby się czegoś nauczyć od doświadczonego operatora.

Nie wiem co myśleć bo oczywiście pracy w okolicy w innych zawodach jest dużo ale zastanawiam się nad tymi uprawnieniami na maszynę budowlaną bo w przyszłości może się przydać.

No i co polecacie jakbyście byli na moim miejscu i mieli szkolenie za darmo, stypendium na szkolenie oraz staż 3 miesiące po ukończeniu egzaminu?

mumiok
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 27 Wrz 2017 21:41

Maszyna: brak

Firma: bezrobotny


Reklama

simmet

Re: Staż na koparko-ładowarce - czy warto?

Postprzez dzierzan » 28 Wrz 2017 15:57

Ogólnie dość fajnie to brzmi, ale dowiedz się dokładnie jak to ma wyglądać z tym stażem. Kiedyś chciałem załatwić sobie staż jako kierowca czy też jakiś pomocnik kierowcy, ale w PUPie powiedzieli, że kierowca to stanowisko samodzielne i nie przewidują w ogóle takich staży. Podobnie może być z operatorem, ale pewności nie mam bo z tego co piszesz staż organizuje jakaś firma, a tam zasady mogą być zupełnie inne.

mumiok napisał(a):czy oprócz soboty i niedzieli w ciągu 30 dni kalendarzowych mam dodatkowe 2 dni wolne?


Za każde przepracowane na stażu 30 dni przysługują Ci 2 dni urlopu.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Staż na koparko-ładowarce - czy warto?

Postprzez mumiok » 28 Wrz 2017 22:31

Zapomniałem dopisać, to nie jest finansowane z PUP. To jakaś fundacja edukacyjno-doradcza która działa od 2002 roku, pozyskali jakieś środki i teraz szukają bezrobotnych (często oni są zarejestrowani w PUP) aby im finansować różne kursy. Tak więc aby przystąpić do kursu trzeba się wyrejestrować z PUP.

Oni staż załatwiają 3 miesiące po ukończeniu szkolenia w ciągu 2 tygodni od zdania egzaminu i pokrywają koszt stażu w kwocie 1400 za każdy miesiąc (tutaj nie wiem czy brutto czy netto). Skoro mają doświadczenie w tego typu kursach to raczej staż jest do przyuczenia przy doświadczonym operatorze tylko nie wiem jaki pracodawca mi się trafi, być może taki który będzie miał za friko stażystę operatora ale uzna po co mu ktoś kto się uczy to weźmie go do innych robót albo godzina nauki, godzina przyglądania się a reszta roboty przy łopacie.

Co do tych 2 dni to nie jest właśnie urlop tylko dni wolne.Dni wolne są instytucją wprowadzoną tylko na potrzeby stażu, nie należy ich utożsamiać z urlopem wypoczynkowym. Dodatkowo za te dni płacą stypendium. Przy 3 miesiącach przed ukończeniem stażu muszę je wykorzystać czyli oprócz świat, sobót i niedziel jest 6 dni wolnego przewidziane, prawie tydzień, można je wziąć w ostatnim tygodniu stażu jak będzie się szefa miało dość :lol:

Teraz nie wiem właśnie czy koparko-ładowarka czy może lepiej sama koparka?

mumiok
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 27 Wrz 2017 21:41

Maszyna: brak

Firma: bezrobotny


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej