wibako

Koparką po drodze publicznej.

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Pająk » 12 Gru 2017 22:28

Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Reklama

simmet

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Piotr mc 85 » 13 Gru 2017 15:06

:lol: :lol: :lol: Sam się doprosił problemów, na autostradę :crazy: i to bez OC :wall: .

Wracając do tematu, jestem ciekaw jak traktowane są pojazdy "wolnobieżne", czy tam specjalne przekraczające 25 km/h, np. prędkość max. 40 - 50 km/h. Tak wiem pojazd wolnobieżny to taki, który nie przekracza 25 km/h, dlatego użyłem cudzysłów. Szukam i nie mogę w prawie o ruchu drogowym znaleźć, może źle szukam. Coś mi się wydaje że pow. prędkości 25 km/h trzeba rejestrować pojazd.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez kuba9449 » 13 Gru 2017 23:04

Z tego co wiem jak złapią na radar to jest problem. Wiele osób "robiło" quady jako wolnobieżne i przechodziło póki nie było przekroczenia prędkości. Tak samo jak z ciągnikiem, wg. prawa może jechać maksymalnie 40, a taki fastrac jedzie sporo szybciej i trzeba uważać na radary.

kuba9449
Pomocnik operatora

Maszyna: Bobcat 35.70hf
JCB 8045

Firma: JP Works


Re: Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Luka » 18 Gru 2017 20:24

Piotr mc 85 napisał(a):Właśnie to miałem pisać, to był chyba 8 odc. 19 serii, zapamiętałem bo chciałem jeszcze raz obejrzeć ale nie mogę znaleźć.
Tabliczki z danymi właściciela nie zapamiętałem. Zobaczyli gościa jak miał włączony "kogut" a nie wykonuje prac na drodze i zatrzymali przez to do kontroli. Ogółem dostał 800,-, za żółte światło ostrzegawcze 100, brak trójkąta "pojazd wolnobieżny" myślałem że 700,-, ale jak tabliczka właściciela też była ujęta to mniej, trzeba jeszcze raz obejrzeć albo zadzwonić jaki mandat za brak tabliczki to będzie wiadomo. Reszta czyli OC, prawko i uprawnienia miał, ale za tego koguta to taki zdziwiony był, tłumaczenie standard: "To maszyna budowlana, wszyscy tego używają", a policjant: "Czyli wszyscy narażają się na mandat".

Nie widziałem programu, więc trudno się odnieść jednoznacznie do sytuacji, ale wydaje mi się, że to zwykła nadgorliwość, niestety popularna w tego typu programach.

art. 54
1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

2. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o obowiązku jazdy na jezdni lub przy jej prawej krawędzi oraz o zatrzymaniu i postoju, z tym że:
1) na jezdni jednokierunkowej oraz poza obszarem zabudowanym, podczas oczyszczania drogi ze śniegu, dopuszcza się również jazdę przy lewej krawędzi jezdni,
2) jazdę po chodniku dopuszcza się tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa pieszych.

2a. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może korzystać z autostrady lub drogi ekspresowej nawet wtedy, gdy pojazd ten nie jest pojazdem samochodowym lub jego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości co najmniej 40 km/h.
3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

4. Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 31 ust. 1 pkt 5, używania żółtych sygnałów błyskowych do innych celów niż określone w ust. 1 i 3.


Ładowarka, czy też koparka ma specyficzną konstrukcję (gabaryty, ostre krawędzie), a niską prędkość można interpretować w niektórych przypadkach jako nietypowe zachowanie. Moim zdaniem używanie "kogutów" jak najbardziej uzasadnione.
Przejazdy ponadnormatywne są realizowane na ciągle włączonych światłach ostrzegawczych i nikt się nie czepia, wręcz wymaga - podstawa jak wyżej - gabaryty, nietypowe zachowanie, ładunek.

Co innego jeśli jest to np. wywrotka. Stoi na drodze pod koparką, na włączonych kogutach. Odjeżdża, włącza się do normalnego ruchu - wyłącza koguty. Śmieciarki czasem jeżdżą cały czas na kogutach i to jest nadwyrężanie przepisów i faktycznie można za to dostać mandat.

Nie przyjąłbym mandatu w takiej sytuacji.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Piotr mc 85 » 19 Gru 2017 13:15

Ładowarka w filmie, a była to HSW czy tam DRESSTA 534 (kilkuletnia) to pojazd typowy nie przekracza (z typową łyżką) 3m szerokości, przy manewrach na skrzyżowaniach nie musi zajmować innego pas niż którym się porusza ponieważ mieści się na swoim, więc może dlatego mandat za kogut. Policjanci nie pytali też o prędkość jaką maszyna rozwija maksymalnie.
Ust. 3 jest bardzo ogólny przez co można go sporo naciągnąć, ponieważ dopiero pojazd nienormatywny np. pow. 3m szerokości powinien używać żółtych sygnałów błyskowych. Przejrzałem art. od 66 do 71 ale coś nie mogłem tego zapisu namierzyć.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Luka » 19 Gru 2017 19:40

Pojazdy mogą mieć 2,55-2,6 m szerokości, z ładunkiem do 3 m, ale wówczas muszą posiadać odpowiednie oznakowanie. Więc nadal uważam, że przekraczając 2,55 m kogut jest wskazany.
Zresztą, jak słusznie zauważyłeś, przepis jest ogólny, wiele się da pod niego podciągnąć i żeby tego nie zrobić, trzeba zwyczajnie złej woli ze strony policjanta.

U nas w okolicy kręcą się przy budowach i mówią, żeby pojazdy miały światła ostrzegawcze.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Koparką po drodze publicznej.

Postprzez supermajku » 24 Kwi 2020 09:33

A czy pozwolenie kat II jest potrzebne na k-ł? Wszakże w wielu miejscach jest do 3,5 tony a taki np jcb 3cx waży 8,6 t, to tam rozumiem że koniecznie. A co z pozostałymi drogami?

supermajku
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 20 Mar 2020 23:10

Maszyna: Będzie

Firma: moja własna


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Pająk » 01 Maj 2020 15:11

Kategoria II tyczy się szerokości ponadnormatywnej,a nie wag/nacisku na osie.
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Poprzednia Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej