wibako

Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez Wozładspychkop » 15 Gru 2018 15:55

Po paru latach stabilnego zatrudnienia powoli rozglądam się za kolejnym. O ile wczesniej, te pare lat wstecz, po krótkiej rozmowie i przedstawieniu swych oczekiwan, po jednym płatnym dniu pracy u potencjalnego pracodawcy były oczywiste Twoje dalsze losy, o tyle teraz Ci pracodawcy przebiegle wykorzystuja kandydatow do roboty.
Spotykacie sie z tym, ze jezdzac, umawiajac sie w sprawie pracy, wrecz wymagane jest "popracowanie" nawet kilka dni " za free"? Przeciez zwyklego robotnika operatora to nie stac na jezdzenie 100, 200 i dalej kilometrow, zeby po tygodniu dostac telefon: " ...to przyjezdzaj Pan" lub " Mamy juz kandydata", lub wogole nie ma odezwu. Zauwazylem,ze im drobniejszy przedsiebiorca, tym bardziej naciska na poddanie sie testom ,nawet przez pare dni,oczywiscie nieplatnych. Wiekszy przedsiebiorca nie ma problemow nawet i zapoznac sie z CV, ze swiadectwami pracy, zapoznac sie z zapisami z kamerki Go-Pro, jesli ktorys operator nagrywa swe poczynania, zeby potem spisac umowe zlecenie, umowe na okres probny (miesiac do trzech miesiecy). Ja oczywiscie nie mam klopotu ze znaleziem jakiegokolwiek zatrudnienia,ale irytuje mnie takie poddanie sie testom na moj koszt, jakie zaraz nizej dokladniej opisze.
Ostatnio np. pojawilem sie w miejscu pracy o zupelnie innych metodach wykonywania zadan, niz w miejscu zatrudnienia o tym samym profilu dzialalnosci gospodarczej, gdzie wiele lat temu pracowalem. W ciagu paru godzin koparka z lyzka ok. 2m3 z platformy na wysokosci ok.1-,1,5m zaladowalem blisko 20 wozidel po 30 ton kamienia kazde.Szef pozwolil mi popracowac do konca zmiany, po czym stwierdzil,ze jeszcze dwa,trzy dni tak popracuje i moze mnie on zarejetsrowac.Oczywiscie te 2-3 dni nieplatne dla mnie. Co sadzicie o takiej metodzie? Przeciez to stwarza swietne warunki do "oblecenia" calego miesiaca i zaoszczedzenia 3000-3500zł. Ten porobi dzien, tamten porobi dwa dni,a jeszcze inny trzy dni i znowu ten sam cykl, az do pelnego miesiaca.Albo inny przyklad: bylem u potencjalnego innego pracodawcy na ladowarce i mialem sie poddac krotkim testom.Po 2h rzeklem,ze nie mam wiecej czasu, ze wzgledow rodzinnych i musi zdecydowac,czy TAK, czy NIE. On mi odparl,ze moge do niego przyjechac na caly dzien. Oczywiscie w pierwszym,jak i w drugim przypadku robota przeze mnie zostala wykonania, za co glowny wykonawca obu w/w podywkonawcom zaplaci. Nie uwazacie,ze My operatorzy sami sobie jestesmy winni za zaistniala sytuacje?
Ostatnio edytowany przez Wozładspychkop, 15 Gru 2018 22:46, edytowano w sumie 1 raz

Wozładspychkop
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 15 Gru 2018 14:39

Maszyna: HSW-TD25G

Firma: L-4


Reklama

simmet

Re: Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez maksyM » 15 Gru 2018 20:58

Czytam to trzeci raz i dochodzę do wniosku że bredzisz. I sam nie wiesz co.
W czasach gdzie dobry pracownik, obojętnie czy operator czy łopaciarz jest skarbem żaden pracodawca nie pozwolił by sobie na żonglerkę pracownikami. Ty porobisz trzy dni za darmo i następny też trzy dni. Włożyłbym to między bajki. Dlaczego?
Bo tego następnego po prostu nie ma.
W moim odczuciu twój post to tylko trolling.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Re: Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez gruszon18 » 15 Gru 2018 21:19

Spotkałem się z taką sytuacją, nie osobiście ale w mojej okolicy jest firma produkująca palety, kilku kolegów podjęło tam prace a to przez UP a to z wolnej ręki. Facet nie wymagał papierów ani nic. A jeśli ktoś byś z ramienia UP to prosił o zostanie na nadgodziny i że zapłaci sowicie.. Oczywiście wypłata albo na koniec tygodnia albo miesiąca. Często było tak że ktoś wychodził z niczym po tygodniu.. Ci którzy pracowali przez urząd pracy i zgłosili sytuację w UP zostali nazywani klamcami i smierdzacymi leniami. Co do pracy dla operatora, osobiście dostałem kilkanaście ofert jak tylko zrobiłem uprawnienia a mam je naprawdę krótko.. W obecnej pracy jestem operatorem, kierowca samochodu dostawczego, kierowca ciągnika i wszelkim mechanikiem czy też złota rączka. Robota za nie duże pieniądze ale mam luz i wszelkie dodatki. A miałem okazję iść na nowego 4cxa, pracować za 4k zł miesięcznie przy 10 godzinnym cyklu pracy. Z przedsiębiorcami trzeba uważać.. A pracy w Polsce jest dużo..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez Wozładspychkop » 15 Gru 2018 22:44

Zgadza sie, dlatego uwagi kolegi MaksyM sa troszke nietrafione, bo zawsze sie znajdzie ktos, kto bedzie uwazal siebie za niezwykle cwanego i przebieglego w prowadzeniu biznesu. Owszem, dobrego pracownika w dzisiejszych czasach trzeba cenic, jesli wymaga to koniecznosc utrzymania biznesu.Jednakze nie ma nikogo niezastapionego. Im wieksza specjalizacja danych robot, tym trudniej o pracownika odpowiednio wyspecjalizowanego. A jesli prace maja charatker podstawowych, typowych robot, to kompetencje pracownicze nie musza byc az tak wysokie. I o takiej pracy wspomnialem wczesniej, bo zaladunki wozidel to typowa robota koparka, gdzie operatorow bedacych w stanie to robic, jest sporo. Dlaczego przy tej samej , podobnej robocie jednemu potencjalnemu pracodawcy wystarczy godzina "testow", przeanalizowanie swiadectw pracy, krotka rozmowa, po czym od razu daje kandydatowi skierowanie na badania. A innemu zas to nie wystarczy i wymaga popracowac jeden, dwa ,trzy dni " za free" i jeszcze od razu nie oznajmia swych zamiarow.

Wozładspychkop
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 15 Gru 2018 14:39

Maszyna: HSW-TD25G

Firma: L-4


Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez MARIO/MECALAC » 16 Gru 2018 00:40

Sam byłem testowany przez 3-4godziny jakieś 4.5 roku temu i później zostałem w tej firmie na 4 lata
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez Wozładspychkop » 16 Gru 2018 14:11

Ja miałem podobnie ponad 2 lata temu, bo przerobilem caly dzien i zaraz nastepnego przekazali umowe-zlecenie na miesiac,a potem o prace, skierowanie na badania itp. Jednak to,co teraz obserwuje, to mnie to irytuje. Chociaz z drugiej strony analizujac, napisze, ze bylem u trzech kolejnych pracodawcow i tutaj w ich przypadku rekrutacja nie przebiegala klopotliwie, Jeden dzien popracowania (i to platny dzien) im w zupelnosci wystarczyl.Szkoda tylko, że jeden wymagal pracy koparka dosc niesprawna i proponowal 16zl/h przy minimalnym zus-ie. Drugi proponowal juz 21zl/h, ale bez zarejestrowania i robota na wezwanie, plus z 15h przygotowan i realnej pracy, tej roboty zaplaconej bylo 10h, a trzeci podobnie jak ten pierwszy. Ja z zasady unikam wykonywania pracy za najnizszy zus, bo wiem, z czym to sie bedzie wiazac w przyszlosci.

Wozładspychkop
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 15 Gru 2018 14:39

Maszyna: HSW-TD25G

Firma: L-4


Re: Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez maksyM » 16 Gru 2018 14:46

Jakaś gnida wśród przedsiębiorców się zawsze trafi. Sam takich znam.
Tylko postawcie się teraz na miejscu pracodawcy.
Ci ludzie którzy jeszcze są zarejestrowani w UP i nie pracują na czarno to przypadki niebieskich ptaszków, leni patentowanych, obiboków nieudaczników życiowych i różnej maści kombinatorów. Przynajmniej u nas tak jest. Sam stosuję metodę pracy na próbę przez tydzień lub dwa.
Nie tylko dlatego że chcę wypróbować pracownika, ale żeby on też zobaczył na czym ta robota polega. To nie praca przy taśmie, co dzień jesteśmy w innym miejscu.

Jeden po półtora tygodnia stwierdził że praca mu odpowiada. OK, w poniedziałek podpisujemy umowę. Dostał ubranko, zimową kurteczkę, nowe buciki, wypłatę i tyle go widziałem.

Drugi z UP. Wymagam prawka min. kat B. On nie ma bo mu zatrzymali za alko. Dobra, potrzebuję ludzi-przychodź.
Niestety zapił i jak w końcu odebrał tel. to mi zakomunikował że dopiero za parę dni będzie mógł przyjść jak go puści :wall:

Trzeci, operator z długim stażem, uprawnień nie zliczysz, kat C. Biorę w ciemno, przyjmuję z otwartymi ramionami.
Robotę miał na miejscu a koparkę mu trzeba było zawozić i przywozić na bazę. Bo on po ulicy nie pojedzie. Maszyny jeszcze długo śmierdziały papierochami. Potrafił się zamknąć w kabinie i tak nadymić że go widać nie było.
Po jakimś czasie ktoś mnie uświadomił że on w tym termosiku nie tylko herbatkę przynosi i skapowałem czemu ulicy się boi.
Czara goryczy się przelała jak wiedział że musi być w pracy bo robota pilna a chłopaki go nie mogli rano dobudzić taki był spity.

Albo hydraulik z podobno trzydziestoletnim stażem. U nas się dowiedział jak wygląda konsola wodomierzowa i w którą stronę zawór grzybkowy ma być zamontowany. :wall: A jakie miał wymagania :roll: Tego nie będę robił, tamtego też nie, to mi się nie podoba. Szefowa ukróciła moje męki i puściła go wolno :lol:

Był też operator przysłany z UP. Półtorej dniówki wytrzymał. Dałem mu wszystkie maszyny do dyspozycji. Wsiadaj i ćwicz.
Trzasnął drzwiami i tyle go widziałem. Jemu faktycznie nic nie zapłaciłem bo raz że uciekł, dwa nie było za co.

Kolega korba71 kiedyś tu celnie takich jw. opisał i teraz mu rację muszę przyznać.
Ten któremu się chce pracować, a nie tylko żądać sowitej wypłaty i przywilejów pracę znajdzie. Nikt nim pomiatał nie będzie.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Re: Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez Wozładspychkop » 16 Gru 2018 15:11

Trafne rozwiniecie watku z mojego pierwszego wpisu i to dosc merytorycznie zrobione :-) Teraz juz podejrzewam, iz wiem, jaka jest przyczyna w/w testowania kandydatow. Przyczyna lezy po obu stronach i wynika z wymagan, oczekiwan zarowno pracownikow jak i pracodawcow. Po jednym dniu okazaloby sie, czy kandydatowi odpowiada specyfika prac, maszyna, pracownicy,a pracodawcy - zaangazowanie, rzetelnosc, sumienosc, dokladnosc kandydata. Tylko wydaje mi sie,ze mozna w takich ocenach ( zarowno przez kandydata ,jak i pracodawce) dosc sie pomylic. Ja wierze,ze w dobie "zachecania" osrodkow szkoleniowych na zrobienie jakiegokolwiek kursu potencjalni pracodawcy maja metlik w wylonieniu jak najlepszego kandydata.

Wozładspychkop
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 15 Gru 2018 14:39

Maszyna: HSW-TD25G

Firma: L-4


Re: Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez nilbul » 22 Sty 2019 08:20

Dlatego tak trudno o dobrych pracowników, ja nie jestem szefem ani właścicielem więc nie mam problemu jakim jest zatrudnianie ludzi do pracy, pracuje w jednej firmie odkąd zrobiłem uprawnienia i nie mam też doświadczenia w szukaniu pracy, ale widzę jakich ludzi przysyła UP, często kazano mi sprawdzić potencjalnego kandydata na 20 może jeden naprawdę szuka pracy a najgorsi są ci "wykształceni" w poprzedniej epoce, nic nie zrobić, zarobić i jeszcze flaszkę wypić. Ja się wcale nie dziwie że przedsiębiorcy testują kandydatów. Jak przychodzi młody chłopak nawet bez doświadczenia to wiadomo, że chce pracować i jak dostaję takiego do przetestowania to jak choć trochę umie obsługiwać maszyny to daje mu szansę. Jak popracuje to się nauczy.

nilbul
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 22 Sty 2019 07:52
  • Miejscowość: Lublin

Maszyna: JCB 8018

Firma: Nieistotna


Rekrutacja - nowoczesne jej "metody"

Postprzez KSeweryn » 31 Sty 2019 13:54

U nas jest tygodniowy okres próbny ale normalnie płatny, może nie tyle co normalnie ale parę groszy ten ktoś dostanie, jak pokaże że się stara to zatrudniają.

KSeweryn
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 31 Sty 2019 13:41
  • Miejscowość: Szczecin

Maszyna: Terex TC48

Firma: własna


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej