wibako

Jakie uprawnienia

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Jakie uprawnienia

Postprzez weedy » 17 Sty 2019 22:40

Witam, pracowałem za granicą pięć lat na Terexie MH, takiego typu jak na zdjęciu,z podnoszoną kabiną.
Image
1. Interesuję mnie jaki jest odpowiednik uprawnien w polsce na tego typu maszynę?
2. Jakie uprawnienia na koparkę wyburzeniową? Klasa I na koparkę wystarcza? czy są jakieś inne?

Nie ma jakiejś strony na której jest wszystko dokładnie opisane, jakie uprawnienie na jaki typ maszyny?

weedy
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 17 Sty 2019 22:30

Maszyna: JCB 130LC 2018

Firma: Hammond


Reklama

simmet

Re: Jakie uprawnienia

Postprzez czaki » 17 Sty 2019 22:46

Najlepiej sobie zrob na zurawie przeladunkowe, nie na koparki, bo papierow na koparki ma ludzi w ciul,a jak sa ogloszenia na takie maszyny, to w tresci jest czesciej : zuraw przeladunkowy

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Re: Jakie uprawnienia

Postprzez weedy » 17 Sty 2019 23:10

Na koparki jednonaczyniowe klasy I już mam, co do ogłoszeń to właśnie nie wiem, bo raz piszą, że chcą tylko uprawnienia na koparki i oferują pracę na fuchsie, raz piszą że chcą tylko na zurawie, a w kolejnym, że na dwie rzeczy na raz...
Co do koparki wyburzeniowej to tak z ciekawości pytam, co potrzeba.
Ten kurs na żurawie przeładunkowe, to ż II? A jak później wygląda sprawa z HDS, też je będe miał, czy to oddzielne kursy są?

weedy
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 17 Sty 2019 22:30

Maszyna: JCB 130LC 2018

Firma: Hammond


Re: Jakie uprawnienia

Postprzez slepy101 » 17 Sty 2019 23:56

Na hds musisz zrobic osobny kurs . A co do tych uprawnien robic czy bie bo raz tak chca a raz tak . Wszystko zalezy od tego jak maszyna jest zarejestrowana . Czasem wystarczy na kolarki raz na zurawie iz II trzrba robic . Na fejsie jest profil sonnenbogen koparki przeladunkowe czy jakos tak . Grupa zamknieta . Tam ci wszystko wyjasnia a nawet stawki powiedza jakie sa
" Prostotą i niezawodnościa zawojujesz cały świat " . M Kalasznikow

slepy101
Fachoperator

  • Posty: 583
  • Rejestracja: 23 Cze 2015 12:58
  • Miejscowość: DOL / DW
  • Pochwały: 12

Maszyna: atlas 1304

Firma: Robię na czarno :)


Jakie uprawnienia

Postprzez weedy » 18 Sty 2019 00:11

Ale te polskie przepisy pomieszane.. No dobra pójdę sobie na ŻII, nie są takie drogie+HDS w pakiecie.
A co do tej koparki wyburzeniowej jakieś info?
Image

weedy
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 17 Sty 2019 22:30

Maszyna: JCB 130LC 2018

Firma: Hammond


Re: Jakie uprawnienia

Postprzez Pavlo1 » 18 Sty 2019 00:51

To co pokazałeś na zdjęciu to zwykła gąska z longiem, czyli wystarczy klasa I koparki jednonaczyniowe i można psuć budynki :D

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Jakie uprawnienia

Postprzez cyrrex » 18 Sty 2019 20:35

Chciałem się kiedyś zatrudnić w firmie typowo wyburzeniowej i oni wymagali
tylko kl. I na koparki. Firma była z Żor ale stawka śmieszna i umowa śmieciowa
na miesiąc :wall: więc zrezygnowałem :D

-- 18 Sty 2019 21:35 --

Dodam jeszcze że było to jakieś 5 lat temu

cyrrex
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 28 Lis 2012 22:26
  • Miejscowość: Racibórz

Maszyna: Liebherr A314 Litronic

Firma: Roboty ziemne i drogowe


Jakie uprawnienia

Postprzez weedy » 18 Sty 2019 21:24

Dla mnie te polskie przepisy są śmieszne, typ pójdzie sobie zrobi uprawnienia na ŻII i może wśiąść na Fuchsa, inna osoba która ma Koparki, Ładowarki, Koparko-Ładowarki klasy I musi robić uprawnienia na żurawie, żeby obsługiwać prawidłowo nazwaną Koparko-ładowarke lub Koparke przemysłową. Co to ma wspólnego z żurawiami? Na 30t koparke, też sobie założe graba 360 lub chwytak lub zdejmę łychę i będe przenosił rzeczy, i co, mam sobie robić uprawnienia na żurawie, bo przenoszę/przeładowuję materiały?
Na tą maszynę powinna być osobna licencja, jak jest to w innych krajach. Ale to jest Polska, nic nowego :D

Właśnie zależy jak to jest wpisane do DTR, stąd te problemy, jakiś Janusz nazwał to żurawiem i musisz mieć uprawnienia na żurawie.

weedy
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 17 Sty 2019 22:30

Maszyna: JCB 130LC 2018

Firma: Hammond


Jakie uprawnienia

Postprzez skladak998 » 24 Sty 2019 16:47

Właśnie jak to jest? Założyłem osobny temat, ale do rzeczy... Mam uprawnienia IIŻ, pracuję na Fuchsie. Ale mam okazję zmienić pracę i gość ma Atlasa 230mh. I teraz pytanie czy na tych IIŻ mogę na tym Atlasie pracować? Dzwoniłem do UDT i o ile zrozumiałem to mogę. Z kolei w IMBIGS niezbyt przyjemny pan stwierdził, że nie, choć mam wrażenie, że chyba nie zrozumiał mnie... Więc pytam Was bo juz jestem zielony, a zaraz mi lepsza robota ucieknie..

skladak998
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 23 Sty 2019 13:48

Maszyna: Terex Fuchs MHL454, Sennebogen 723, Komatsu WA200pt

Firma: Wlasna


Re: Jakie uprawnienia

Postprzez weedy » 24 Sty 2019 16:50

skladak998 napisał(a):Właśnie jak to jest? Założyłem osobny temat, ale do rzeczy... Mam uprawnienia IIŻ, pracuję na Fuchsie. Ale mam okazję zmienić pracę i gość ma Atlasa 230mh. I teraz pytanie czy na tych IIŻ mogę na tym Atlasie pracować? Dzwoniłem do UDT i o ile zrozumiałem to mogę. Z kolei w IMBIGS niezbyt przyjemny pan stwierdził, że nie, choć mam wrażenie, że chyba nie zrozumiał mnie... Więc pytam Was bo juz jestem zielony, a zaraz mi lepsza robota ucieknie..

Zależy jak maszyna jest wpisana do DTR, spytaj czy wymaga uprawnien na koparki czy na żurawie.

weedy
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 17 Sty 2019 22:30

Maszyna: JCB 130LC 2018

Firma: Hammond


Jakie uprawnienia

Postprzez skladak998 » 24 Sty 2019 17:29

Będę musiał zapytać. Ale myślę, że koparka, bo maszyna nówka..

skladak998
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 23 Sty 2019 13:48

Maszyna: Terex Fuchs MHL454, Sennebogen 723, Komatsu WA200pt

Firma: Wlasna


Jakie uprawnienia

Postprzez krzysiowy90 » 19 Gru 2019 09:02

Dobrym pomysłem są tzw. kursy modułowe, czyli, że za jednym podejście można zdobyć uprawnienia na kilka maszyn równocześnie. Chodzi o to, że program kursów jest podzielony na moduły, z których niektóre są wspólne dla różnych maszyn. W CSL Lektor uzyskałem za jednym podejściem uprawnienia na koparki jednonaczyniowe kl.III i I, a potem na niemal równocześnie na równiarki i walce drogowe.

krzysiowy90
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 16 Gru 2019 19:17

Maszyna: JCB 3CX

Firma: własna działalność


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej