wibako

Pomoc przy wyborze koparki

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez Dawid-DCBUD » 20 Kwi 2019 11:07

Cześć ,
Jestem tu nowy :),i jeśli pomyliłem działy to z góry przepraszam. Ale od początku mam na imię Dawid i prowadzę przedsiębiorstwo budowlane które zajmuje się budową domów w stanie surowym. Z powodu że chcę rozwijać działalność zwracam się do kolegów operatorów i właścicieli koparek o pomoc przy wyborze na co się zdecydować. Z początku chciałem koparko ładowarkę JCB 3CX lecz problem w tym że ma mały zasięg który jest mi niezbędny przy wykonywaniu zasypu fundamentów, dlatego padła decyzja że zakupię koparkę jedno naczyniową. Lecz tu zaczynają się schody co wybrać gdy ma się budżet maksymalnie 45 tyś. ? Przez dwa tygodnie miałem okazję pracować na ATLAS 1404 i dość fajnie się pracowało lecz koparka muliła z powodu zepsutej pompy. Drodzy koledzy co wybrać ? głownie oczekuję to :
- Zmieścić się w budżecie
- rok produkcji 90 do 95
- dość ekonomiczna
- nie droga w eksploatacji
- wykorzystywana głównie przy kopaniu fundamentów do 2m, oraz innych prac
Biorę pod uwagę :
Atlas 1304
Atlas 1404
Liebherr 900
Liebherr 912
Liebherr 312
O&K MH4-A2

Czy ktoś jest wstanie mi doradzić co na moje potrzeby by się sprawdziło ? może jakiś inne propozycje ? ,rozmawiałem z właścicielem CAT"a ale twierdził że pali jak smok. Proszę kolegów o wypowiedzenie się z punktu użytkownika .
Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam :)

Dawid-DCBUD
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 Kwi 2019 10:43

Maszyna: Przymierzam się do zakupu

Firma: Prezes zarządu w przedsiębiorstwie budowlanym DC Budownictwo Sp. z o.o.


Reklama

simmet

Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez dawidg2 » 20 Kwi 2019 15:09

Dawid-DCBUD napisał(a):Czy ktoś jest wstanie mi doradzić co na moje potrzeby by się sprawdziło

Mecalac, ale mały budżet.

Palety też chcesz rozładowywać/podawać?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez zeppelin zm 15 » 20 Kwi 2019 15:27

Sam obsługuje dużo takich robót i robię to zeppelinem 15. W tym budżecie to kupisz już jakiegoś cepka 13 lub 15. Palety to też nie problem. Wystarczy mieć najlepiej szybkozłącze i dokupić widły :faja: taką maszyną zrobisz dużo szybciej robotę niż np mecalac-iem. Najlepiej kupić maszynę z silnikiem Deutz powietrzem chłodzony. Bardzo fajny i mało spali.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez Dawid-DCBUD » 20 Kwi 2019 21:43

Witam dziękuję za odpowiedzi,
zaciekawił mnie zeppelin, kiedyś miałem okazję zobaczyć w akcji i całkiem nieźle się spisywał :), no koniecznie silnik Deutz bo to ciekawy silnik i bardzo ekonomiczny. Wiecie ja jestem ku Atlasowi bo użytkowałem,dotykałem i kopałem. Lecz rozważam inne modele . Kumpel naciąga mnie na gąsienicę bo stabilniejsza itp. fakt jest stabilna lecz na budowie zrobi mi sieczkę z gruntu , kołówka mniej inwazyjna. Palety zapewne też bym zrzucał/ładował. No mam dylemat eh... . A jak wygląda spalanie zeppelina ?

Dawid-DCBUD
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 Kwi 2019 10:43

Maszyna: Przymierzam się do zakupu

Firma: Prezes zarządu w przedsiębiorstwie budowlanym DC Budownictwo Sp. z o.o.


Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez zeppelin zm 15 » 20 Kwi 2019 22:04

15 też jest stabilna. Tylko że za te pieniądze nie kupisz Atlasa. Przy ciężkiej robocie 6L Deutz f5L912
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez Dawid-DCBUD » 21 Kwi 2019 13:33

No ni by widziałem ogłoszenia z Atlasami 1304/1404 w granicach 40 tyś do 50 tyś z roczników 1991/93 ale ciekawe czy faktycznie są sprawne , nie chce się wtopić w zakup za 40 tyś i naprawiać jeszcze ... . Więc zastanawiam się nad Liebherr bo też nie drogo można wyrwać fakt nie są to jakieś nowe roczniki wręcz można powiedzieć że to staruszki :)

Dawid-DCBUD
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 Kwi 2019 10:43

Maszyna: Przymierzam się do zakupu

Firma: Prezes zarządu w przedsiębiorstwie budowlanym DC Budownictwo Sp. z o.o.


Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez zeppelin zm 15 » 21 Kwi 2019 13:53

Liebherr jest wogóle drogi w naprawie :)
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez digidy » 22 Kwi 2019 20:59

Dawid-DCBUD napisał(a):Cześć ,
Jestem tu nowy :),i jeśli pomyliłem działy to z góry przepraszam. Ale od początku mam na imię Dawid i prowadzę przedsiębiorstwo budowlane które zajmuje się budową domów w stanie surowym. Z powodu że chcę rozwijać działalność zwracam się do kolegów operatorów i właścicieli koparek o pomoc przy wyborze na co się zdecydować. Z początku chciałem koparko ładowarkę JCB 3CX lecz problem w tym że ma mały zasięg który jest mi niezbędny przy wykonywaniu zasypu fundamentów, dlatego padła decyzja że zakupię koparkę jedno naczyniową. Lecz tu zaczynają się schody co wybrać gdy ma się budżet maksymalnie 45 tyś. ? Przez dwa tygodnie miałem okazję pracować na ATLAS 1404 i dość fajnie się pracowało lecz koparka muliła z powodu zepsutej pompy. Drodzy koledzy co wybrać ? głownie oczekuję to :
- Zmieścić się w budżecie
- rok produkcji 90 do 95
- dość ekonomiczna
- nie droga w eksploatacji
- wykorzystywana głównie przy kopaniu fundamentów do 2m, oraz innych prac
Biorę pod uwagę :
Atlas 1304
Atlas 1404
Liebherr 900
Liebherr 912
Liebherr 312
O&K MH4-A2

Czy ktoś jest wstanie mi doradzić co na moje potrzeby by się sprawdziło ? może jakiś inne propozycje ? ,rozmawiałem z właścicielem CAT"a ale twierdził że pali jak smok. Proszę kolegów o wypowiedzenie się z punktu użytkownika .
Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam :)

Wg mnie trochę mały budżet. Posiadamy ZM12 od przebiegu 5.600h, teraz ma jakoś 13.000h, muszę powiedzieć że bardzo dobre maszyny, o wiele milsza do pracy niż CAT 313C, którym mamy przyjemność pracować od wielu lat. Niestety w tym budżecie kupisz bardzo starą maszynę i jaka by ona nie była licz się z naprawami i to może nawet w niedługim okresie. Najgorsze jest to, że wszystkie te poważne naprawy są bardzo kosztowne, nie mówię o tulejowaniu czy wymianie uszczelniaczy/tłoczysk siłowników bo to akurat grosze w porównaniu z pompami hydraulicznymi, silnikami jazdy itp.
Swoją drogą jestem ciekaw kopania fundamentów taką maszyną, przeważnie ławy kopane są 50cm, wcześniej kopaliśmy nawet na 40cm, nie wyobrażam sobie kopania ław fundamentowych taką dużą kołówką... Do tego raczej bardziej koparko-ładowarka a jeszcze lepiej minikoparka bo miejsca na tych budowowach coraz mniej a jak mało miejsca to Ci majster jeden z drugim nabiją punkty odniesienia ław (kołki) np 2-3metry od narożnika bo zaraz płot sąsiada... Jeśli chodzi o odkrywki to jeśli ziemia w miarę blisko na pryzmę to koparką praca jest przyjemna dopóki nie przerzucasz więcej niż 2 razy, ale jeśli klient chce ją 40m dalej to robią się schody i także przydałaby się koparko-ładowarka... Co do zasypywania fundamentów to istotnie koparką obrotową prawie zawsze praca idzie sprawniej i przyjemniej...
Atlasy dla mnie zawsze na nie, silniki oczywiście te same co w Zeppelinach, ale te rozwiązania hamulców pneumatycznych, sterowania hydrauliką czy nawet otwieranie przedniej szyby operatora to jakby cofnięcie się o 20 lat w stosunku do Zeppelina... Liebherrem kopałem tylko jeden dzień kiedyś bardzo dawno temu, to był chyba model 900, nie przypadł mi w ogóle do gustu, ale koparka jak koparka - kopała, po prostu miała krótki STICK a takich maszyn nie lubię... Zeppeliny to maszyny bardzo stabilne i wyważone, ZM12 (z długim STICKiem) nabierzesz pełną łyżkę i trzymając stick dość blisko siebie obrócisz się bez problemu z urobkiem bez załączania stabilizatorów, bardzo przydatne przy kopaniu choćby rowów, kopiesz bez załączania stabilizatorów i podjeżdżasz dalej. Przy nowszych maszynach typu 313C jest to niemożliwe, tej maszyny nawet nie odwrócisz z pustą łyżką na połowie wyprostowanym ramieniu bo się przewrócisz. Powyżej zaprezentowałem moje osobiste zdanie, możesz mieć odmienne odczucia.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez zeppelin zm 15 » 22 Kwi 2019 21:25

Zeppelin automatycznie załącza stabilizację po kilku sekundach od puszczenia pedału jazdy :)
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez Dawid-DCBUD » 23 Kwi 2019 18:07

Witam , dzięki koledze zeppelin zm 15, decyzja już podjęta :) . Dziękuję wszystkim z wypowiedzenie się. Uważam temat za zamknięty :).

Pozdrawiam serdecznie

Dawid-DCBUD
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 Kwi 2019 10:43

Maszyna: Przymierzam się do zakupu

Firma: Prezes zarządu w przedsiębiorstwie budowlanym DC Budownictwo Sp. z o.o.


Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez zeppelin zm 15 » 23 Kwi 2019 22:27

Na forum jest sposób do dziękowania. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez digidy » 25 Kwi 2019 23:50

zeppelin zm 15 napisał(a):Zeppelin automatycznie załącza stabilizację po kilku sekundach od puszczenia pedału jazdy :)
Całe życie człowiek się uczy... Może u nas nie działało to poprawnie... chyba, że mówisz o takiej wstępnej stabilizacji, słabszej niż typowe załączenie blokady stabilizatorów... U nas musiałeś klawiszem manualnie załączyć stabilizatory, inaczej maszyna nie była zupełnie stabilna.
zeppelin zm 15 napisał(a):Na forum jest sposób do dziękowania. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Kolega zeppelin zm 15 pisze o guziczku "Pochwała", który widzi autor tematu, kliknij jeśli pomógł:-).

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Pomoc przy wyborze koparki

Postprzez zeppelin zm 15 » 26 Kwi 2019 06:48

Nie ma czegoś takiego jak wstępna stabilizacja. Albo działa albo nie :D . Puścisz pedał jazdy to po ok 2 sekundach włącza się stabilizacja. Klawisz stabilizacji służy do tego aby np podczas jazdy z czymś ciężkim po prostej nawierzchni można było jechać z włączoną stabilizacją.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej