wibako

Drogi tymczasowe

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Drogi tymczasowe

Postprzez Luka » 21 Wrz 2020 19:55

Witam.

Chciałem rozeznać jak wygląda w Waszych rejonach popularność dróg tymczasowych - z płyt betonowych, z płyt metalowych, z przenośników taśmowych lub jeszcze innych materiałów. Korzysta się z czegoś takiego, czy raczej korytowanie i kruszywo lub gruz?
Z moich obserwacji wynika, że płyty betonowe są najbardziej popularne, ale drogie i czasochłonne do układania, płyt metalowych nie spotkałem, a po taśmach przenośnikowych jeździłem raz czy dwa i nie dość, że po deszczu śliskie, to bez podbudowy szybko porobiły się koleiny.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Reklama

simmet

Drogi tymczasowe

Postprzez dawidg2 » 21 Wrz 2020 20:12

Luka napisał(a): a po taśmach przenośnikowych jeździłem raz czy dwa i nie dość, że po deszczu śliskie, to bez podbudowy szybko porobiły się koleiny.

ale chyba najtaniej i najszybciej w układaniu i rozbieraniu.
Zależy jaki grunt, nieraz idzie i bez niczego jeździć.

Płyty betonowe czasochłonne ale i też podbudowy wymagają.
Wszystko też zależy na jak długo ta droga.

Na glinie robiłem z płyt ale to z 30mb a na innej działce nie było problemu bo kiepski grunt żwirowy i nie było problemu nie licząc roztopów.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Drogi tymczasowe

Postprzez Luka » 21 Wrz 2020 20:15

Fakt, że czasem da się jeździć bez niczego, ale jak grunt wredny, a ruch duży to jest kiepsko. Chociaż niektóre firmy się tym nie przejmują.
A płyty metalowe - aluminiowe bądź stalowe? O drewnianych też gdzieś słyszałem.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Drogi tymczasowe

Postprzez dawidg2 » 21 Wrz 2020 20:50

Stalowe to często mają na drogach a bardziej skrzyżowaniach przy budowie wiatraków na zachodzie i na wykopach jak filmy oglądam. Łapiesz koparką i odstawiasz na bok, lżejsze niż beton i bardziej mobilne i się nie wykruszają ale trzeba na opony uważać.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Drogi tymczasowe

Postprzez Luka » 21 Wrz 2020 21:18

No też widziałem właśnie, że na zachodzie popularne. Ciekawe, czy trzeba pod nie równać grunt. W sumie rogi to ma jakoś pozaokrąglane, więc może nie ma dramatu z oponami. Zresztą przy betonach trzeba uważać na pręty ze zbrojenia.

Ale u nas nigdzie tego nie spotkałem. Nie wiem czy nikt tego nie oferuje, czy się nie przyjęło.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Drogi tymczasowe

Postprzez dawidg2 » 21 Wrz 2020 21:22

Pewnie przez cenę. Bo blacha to pewnie minimum 10mm.

Raczej koleiny wskazane by wyrównać.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Drogi tymczasowe

Postprzez gruszon18 » 21 Wrz 2020 21:22

No ja się spotkałem u siebie na okolicy jedynie z arkuszami balchy rzuconymi na asfalt żeby gąska nie zdarła. A tak to takich utwardzen czasowych się u mnie nie spotyka.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Drogi tymczasowe

Postprzez Luka » 21 Wrz 2020 22:08

dawidg2 napisał(a):Pewnie przez cenę. Bo blacha to pewnie minimum 10mm.

Raczej koleiny wskazane by wyrównać.

Spotkałem, że nawet 13 albo 15 mm. Zastanawia mnie tylko jak ze "śliskością" takich gładkich blach, bo to chyba gorsze niż taśmy przenośnikowe.

gruszon18 napisał(a):No ja się spotkałem u siebie na okolicy jedynie z arkuszami balchy rzuconymi na asfalt żeby gąska nie zdarła. A tak to takich utwardzen czasowych się u mnie nie spotyka.

A co robią? Kruszywo sypią, żeby utwardzić?

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Drogi tymczasowe

Postprzez dawidg2 » 22 Wrz 2020 00:39

Luka napisał(a):albo 15 mm

tia prawie 530kg razy 2,5 netto to ładna sumka, a to tylko 1,5x3m. Ale oszczędności na przewozie bo 3x więcej m2 przewieziemy niż płyt betonowych.

Jeszcze są kompozytowe płyty coś jak geokrata.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Drogi tymczasowe

Postprzez gruszon18 » 22 Wrz 2020 06:11

Luka napisał(a):A co robią? Kruszywo sypią, żeby utwardzić?


Tak szczerze mówiąc, nigdy nie przykuwalem do tego jakiejś większej uwagi, więc może i mi to umknęło. Pewnie dlatego, ze ja nie pracuje tak głęboko w branży jak Niektórzy z Was i nie mam okazji być na takich dużych budowach. Ale nie jeden raz obok takich budów przejeżdżałem i naprawdę ciężko mi stwierdzić aby ktoś większą uwagę skupiał nad tym że się koleiny robią np przy pracach przy budowie autostrad.. Kiedyś jestem pewien że jak były budowane bloki mieszkalne nie daleko to dojazdowa droga była z płyt betonowych, ale pierwsza sprawa to ta droga już była tam z dawnych lat, a druga sprawa to tylko dowieźli kilka płyt i zrobili większy plac na "nawrotke". Budowali w moim stołecznym mieście ostatnio basen. I niestety tam nie mogę stwierdzić że było utwardzenie ale po ilości błota jakie zostało wywiezione na kołach na ulicę miasta mogę śmiało stwierdzić, że raczej zwyczajnie wyjazd był po kruszywie. I tylko raz widziałem jak wybrali jakieś 30m x 10 m ziemi, tak ze 100 metrów od drogi publicznej, zalali tam beton na około pół metra głęboko. Ustawili tam zbiorniki z wodą i paru ludzi i każda ośka jaka wyjeżdżała z ziemią miała myte koła. Teraz ta płyta jest wykorzystana pod bar taki z bali drewnianych.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Drogi tymczasowe

Postprzez Luka » 22 Wrz 2020 20:39

dawidg2 napisał(a):
Luka napisał(a):albo 15 mm

tia prawie 530kg razy 2,5 netto to ładna sumka, a to tylko 1,5x3m. Ale oszczędności na przewozie bo 3x więcej m2 przewieziemy niż płyt betonowych.

Jeszcze są kompozytowe płyty coś jak geokrata.

I to chyba główny powód niskiej popularności tych blach. Generalnie zaciekawił mnie temat, bo trafiłem na taki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=dOnXqwADAPs

I układanie w ten sposób drogi dojazdowej jest o wiele szybsze niż układanie płyt na zawiesiach.

gruszon18 napisał(a):Tak szczerze mówiąc, nigdy nie przykuwalem do tego jakiejś większej uwagi, więc może i mi to umknęło. Pewnie dlatego, ze ja nie pracuje tak głęboko w branży jak Niektórzy z Was i nie mam okazji być na takich dużych budowach. Ale nie jeden raz obok takich budów przejeżdżałem i naprawdę ciężko mi stwierdzić aby ktoś większą uwagę skupiał nad tym że się koleiny robią np przy pracach przy budowie autostrad.. Kiedyś jestem pewien że jak były budowane bloki mieszkalne nie daleko to dojazdowa droga była z płyt betonowych, ale pierwsza sprawa to ta droga już była tam z dawnych lat, a druga sprawa to tylko dowieźli kilka płyt i zrobili większy plac na "nawrotke". Budowali w moim stołecznym mieście ostatnio basen. I niestety tam nie mogę stwierdzić że było utwardzenie ale po ilości błota jakie zostało wywiezione na kołach na ulicę miasta mogę śmiało stwierdzić, że raczej zwyczajnie wyjazd był po kruszywie. I tylko raz widziałem jak wybrali jakieś 30m x 10 m ziemi, tak ze 100 metrów od drogi publicznej, zalali tam beton na około pół metra głęboko. Ustawili tam zbiorniki z wodą i paru ludzi i każda ośka jaka wyjeżdżała z ziemią miała myte koła. Teraz ta płyta jest wykorzystana pod bar taki z bali drewnianych.

U nas czasem jak grunt jest przyzwoity to bez niczego da się jeździć, ale ostatnio byłem na budowie gdzie była glina, która stawała się nieprzejezdna po deszczu, czy totalny piach jak na plaży. Trochę wysypane kruszywem, gdzieś tam jakaś płyta betonowa, ale generalnie dojazd traktowany po macoszemu.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Drogi tymczasowe

Postprzez dawidg2 » 22 Wrz 2020 21:00

Luka napisał(a):Generalnie zaciekawił mnie temat, bo trafiłem na taki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=dOnXqwADAPs

ale to chyba nie do końca tylko stal.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Drogi tymczasowe

Postprzez gruszon18 » 22 Wrz 2020 21:01

A kojarzysz taki film gdzie jakiś pojazd (coś ala ciężarówka ) rozwijała z rolki coś ala dywan. I to dosłownie, dywan z rolki na "plecach" rozwijany przed sobą, czyli ten pojazd już jechał po drodze układanej w tym samym momencie..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Drogi tymczasowe

Postprzez Luka » 22 Wrz 2020 21:03

A co? Byłem przekonany, że stal.
Są takie filmiki z jakichś wyrobisk i nawet auta startują na takich zapiaszczonych blachach.
https://www.youtube.com/watch?v=WqXfJbkUPh0

gruszon18 napisał(a):A kojarzysz taki film gdzie jakiś pojazd (coś ala ciężarówka ) rozwijała z rolki coś ala dywan. I to dosłownie, dywan z rolki na "plecach" rozwijany przed sobą, czyli ten pojazd już jechał po drodze układanej w tym samym momencie..

To chyba jakaś wojskowa ciężarówka i na jakiejś plaży testowane - ten filmik masz na myśli?

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Drogi tymczasowe

Postprzez dawidg2 » 22 Wrz 2020 21:33

Luka napisał(a):A co? Byłem przekonany, że stal.

mają w ofercie jakieś plastikowe płyty.

-- 22 Wrz 2020, o 20:33 --

https://www.google.com/search?q=Kunstst ... 00&bih=730

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Drogi tymczasowe

Postprzez gruszon18 » 22 Wrz 2020 21:34

Luka, nie przypominam sobie. Kojarzę jedynie że gdzieś mi to przed oczyma przeleciało i że to wyglądało mniej więcej tak jak opisałem.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Drogi tymczasowe

Postprzez Luka » 23 Wrz 2020 06:03

O widzisz, to jest ten materiał, z którego robią podkładki pod podpory żurawi, czasem koparek. Mega trwały i elastyczny.
Myślałem, że to stal.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej