wibako

Co się stanie jak przerwe kabel elektryczny ?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Co się stanie jak przerwe kabel elektryczny ?

Postprzez nicram » 19 Lis 2008 20:57

Witam.
Ponieważ kładziemy sieć wodociągową i kopię wzdłuż przewodu elektrycznego ponoć 380 wolt. Bywa, że się z nim przecinam i parę razy już go widziałem. Chciałem spytać doświadczonych kolegów, co by się stało z maszyną gdybym go zerwał bo kabine mam FOPS/ROPS więc mi raczej nic się nie powinno stać. Ale czy maszyna by zdechła ? Tak pytam bo fajnie wiedzieć w razie czego...czego się spodziewać :)
Pzdr

nicram
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 09 Sie 2008 09:29
  • Miejscowość: Leszno

Reklama

simmet

Postprzez Grześ » 19 Lis 2008 21:13

Nic Ci się nie stanie . Przeważnie zaraz wybije zabezpieczenie i poza błyskiem nic się nie powinno stać . Odwagi

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


Kabelek

Postprzez DONOTI » 19 Lis 2008 21:25

No nie do konca nic...Nam w libherze litronicu po przerwaniu kabla popalilo cala ta plytke z ukladami.A mojemu zmiennikowi kabel o duzym amperazu doslownie wygryzl pol łyzki.Tak ze lepiej sobie wziac to pod uwage i jak masz duzy problem poprosic kogos z lopata..

DONOTI
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 31 Sie 2008 20:21
  • Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez agil » 19 Lis 2008 21:32

Wogole sam temat jak dla mnie mistrzostrwo swiata, tak jak pisza koledzy powyzej najczescij wybija zabezpiecznie blysk i po kablu, aczkolwiek zalezy wszystko jaki kabel i o jakim natezeniu, bo moze ci upalic pol lyzki, moze ci popiepszyc cos w maszynie w najgorszym wypadku moze cie nawet zabic. Ja bym proponowal jezeli idziesz wdluz jakiegos istniejacego media miec kogos z lopata ktory bedzie patrzyl na twoje poczynania.

Pozdro

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez nicram » 19 Lis 2008 21:53

Ludzie z łopatami są i nie narzekam na nich jak na razie. Choć na poczatku roboty (połozyliśmy już 800 metrów) gosc mi różdżką kabli szukał hehehe - mistrz normalnie. Ale postanowiłem spytać bo własnie dziś byłem neutralnym świadkiem kłótni na ten temat miedzy rolnikiem a łopatowym. Ale....sam przed sobą stwierdziłem, że w sumie to nie wiem co by się stało. No ale tak mi sie wydawało, że najprędziej to by chyba elektryka padła w maszynie.

nicram
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 09 Sie 2008 09:29
  • Miejscowość: Leszno

Postprzez kraqers » 19 Lis 2008 22:01

Na pewno w koparce się nic nie stanie ja od miesiąca czasu kopie na starej jednostce wojskowej gdzie jest teraz straż państwowa i bardzo dużo kabli itp nie ma na niesionych na planach. Ostatnio właśnie trafiłem na jakiś działający kabelek to mi upaliło 1/10 zęba. "Czyli bezpiecznie możesz rwać" :)

kraqers
Młodszy operator

  • Posty: 176
  • Rejestracja: 23 Gru 2007 22:58
  • Miejscowość: ...

Maszyna: Cat 428C,428,432D,432E,M313C,315C,308C
i takie tam...


Postprzez Klawek » 19 Lis 2008 22:24

Kiedyś urwałem kabelek i woda w kałurżach zawrzała - dobrze że nie było nikogo obok mnie :faja:
Elektrycy czasami po wywaleniu bezpieczników ponownie podłączają prąd by sprawdzic czy to nie przypadek że wywaliło. I wtedy może byc niespodzianka jak ktoś będzie przechodził.

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez Bartek » 19 Lis 2008 22:41

Troche błysku, zerwane zabezpieczenie i nic więcej..... To że łyszkę upali to normalka, tak samo jakbyś elektrodą popieścił łyszkę... Nie powinno dojść do przebicia na cała maszyne. Lepiej mieć kogoś kto idzie za łyszką ze szpadelkiem.
- Na jakiej maszynie chciałbyś robić?
- Na byle qrwie aby zarobić...

Jak koparkę kiedy się zepsuła, tak ja kocham Cię!

CAT mój kochany czarno - zółty brat...

Awatar użytkownika
Bartek
Fachoperator

  • Posty: 1245
  • Rejestracja: 18 Mar 2006 22:54
  • Miejscowość: Różan

Re: Co się stanie jak przerwe kabel elektryczny ?

Postprzez Jarewa » 22 Lis 2008 18:23

nicram napisał(a):Witam.
Ponieważ kładziemy sieć wodociągową i kopię wzdłuż przewodu elektrycznego ponoć 380 wolt.


Panowie 380v to prawie nic dla kopaczki wiele takich przerwałem. Amperaż jaki on może byc? skoro pewnie kabelek aluminum o srednicy jednej zyły max 15mm około 150A. Gorzej gdybyś przerywał 15kv wtedy to juz sporo.

Podałem wartosci max.

Jak by co kolaga by napisał jeszcze czy to nowy kabel czy jakiś stary (widoczne zewnetrzną izolacja nowe maja czarna guma ,stare metalowa plecionka) co do metalowych plecionek to te kable miedziane sa jeszcze pod 15kv) A po drugie kolega by napisał jaka taśma była? niebiewska czy pomaranczowa?

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2808
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Postprzez nicram » 23 Lis 2008 20:25

Kabel nowy, folia niebieska..a co konkretnie oznaczają kolory foli ? U mnie starych przewodów raczej nie będzie bo bardzo mało idzie ziemią. Dopiero co energetyka się za to bierze. Ale tak na marginesie to robota juz skończona, wszyscy przeżyli :) Ekipa z łopatami spisywała sie na 5 - tkę.

nicram
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 09 Sie 2008 09:29
  • Miejscowość: Leszno

Postprzez OCIEC » 23 Lis 2008 22:45

Ja 2 razy trafiłem na kabel "120" tak mówili znajomi elektrycy i jak się ma trochę wyczucia to się nie zerwie takiego, ja tylko uszkodziłem izolacje chociaż pociągnąłem całkiem mocno, założono trochę izolacji i pokiwali palcem cobym czasami szpadlem sprawdził jak kopie przy granicy działki. Pozdrawiam i nie życzę takich wątpliwych przygód.

Awatar użytkownika
OCIEC
Pomocnik operatora

  • Posty: 59
  • Rejestracja: 25 Sie 2008 23:34
  • Miejscowość: WROCŁAW

Maszyna: JCB 3CX


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej