wibako

Jazda po drodze publicznej.

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Jazda po drodze publicznej.

Postprzez acidrain84 » 12 Gru 2022 15:06

Witać,
sprawa pany i panewki jest taka, że kręcą mnie tu (śmieszki w firmie) jak chorągiewką, że do przejazdu (zaznaczam, że tylko przejazdu z budowy na inną budowę, nie pracę!) maszyną (tu koparką jednonaczyniową, ale jest też opcja na kopłada) jest wymagane tylko prawo jazdy. Mnie się o uszy i oczy obiło, że jeszcze do tego trzeba mieć uprawnienia na dany typ maszyny (które mam), bo coś się w latach niedawnych zmieniło, ale za Chiny nie mogę odkopać rozporządzenia które to reguluje.
I w związku z tym - jeśli można odnośnik do podstawy prawnej, bo google mnie kieruje w dziwne rejony kursów i ośrodków szkolenia.

acidrain84
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 16 Lis 2010 16:49
  • Miejscowość: Bytom

Maszyna: Liebherr A900C '11

Firma: Póki co nie chcę wyjawić.


Reklama

simmet

Re: Jazda po drodze publicznej.

Postprzez rudesmen » 15 Gru 2022 12:14

Może w kodeksie drogowym znajdziesz właściwy paragraf?

W każdym razie zgadza się to. Do przemieszczania się po drodze wystarczy kat. B.

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2187
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: Jazda po drodze publicznej.

Postprzez HurryUp » 12 Sty 2023 09:39

acidrain84 napisał(a):Witać,
sprawa pany i panewki jest taka, że kręcą mnie tu (śmieszki w firmie) jak chorągiewką, że do przejazdu (zaznaczam, że tylko przejazdu z budowy na inną budowę, nie pracę!) maszyną (tu koparką jednonaczyniową, ale jest też opcja na kopłada) jest wymagane tylko prawo jazdy. Mnie się o uszy i oczy obiło, że jeszcze do tego trzeba mieć uprawnienia na dany typ maszyny (które mam), bo coś się w latach niedawnych zmieniło, ale za Chiny nie mogę odkopać rozporządzenia które to reguluje.
I w związku z tym - jeśli można odnośnik do podstawy prawnej, bo google mnie kieruje w dziwne rejony kursów i ośrodków szkolenia.


Powiem Ci, że ciekawe pytanie zadałeś i aż sam się zacząłem zastanawiać i szukać informacji na ten temat. Fajnie to opisali w artykule na esanok.pl, ale ja nie wiem czy to jest miarodajna gazeta - wkleje tutaj cytat z niej:

Pojazdy budowlane muszą więc przemieszczać się zgodnie z przepisami prawa drogowego. Wszelkie zagadnienia o warunkach transportu oraz dopuszczeniu maszyn budowlanych do ruchu drogowego znajdziemy w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku – prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim właściciele pojazdów kołowych mogą bez przeszkód przemieszczać się po drogach publicznych samoczynnie (przy użyciu własnego napędu kołowego). Jedyne ograniczenie jakie nałożył ustawodawca na tego typu maszyny to odległość, jaką może pokonać pojazd do wskazanego celu. Maszyna budowlana, np. koparka, może oddalić się od placu budowy nie dalej niż na dystans 20 km. Dłuższe trasy powinny odbywać się na lawetach, niskopodwoziówkach lub innym transportem do tego przeznaczonym.

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie własnego napędu przez maszynę, jednak nie może być on stosowany we wszystkich maszynach jezdnych, dlatego w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie doposażenie maszyny w podwozie samochodowe lub innego typu podwozie umożliwiające transport pojazdu z prędkością co najmniej 40 km/h. Transport maszyn budowlanych na podwoziach kołowych można przeprowadzać na odległość nie większą niż 25-35 km. Maszyny gąsienicowe nie powinny poruszać się po drogach gruntowych oraz nie powinny przemieszczać się po innego rodzaju drogach na odległość większą niż 2 km.

Awatar użytkownika
HurryUp
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 12 Sty 2023 09:24

Maszyna: KX 016-4

Firma: Kubota


Re: Jazda po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 12 Sty 2023 14:47

" Transport maszyn budowlanych na podwoziach kołowych można przeprowadzać na odległość nie większą niż 25-35 km"

Nie ma przepisu takiego zakazującego. Maszyna budowlana jako pojazd wolnobierzny może się poruszać i tysiąc km jak ktoś ma ochotę, oczywiście przestrzegając kodeks drogowy.

A jeśli chodzi o autora co się pyta nie znajdzie takiego przepisu bo takiego nie ma. Jedyny zapis jest w DTR że maszyna może poruszać się tylko wykwalifikowany operator..

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2803
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Jazda po drodze publicznej.

Postprzez picek » 12 Sty 2023 17:34

ja też potwierdzam że podczas poruszania się po drogach publicznych obowiązuje operatora prawo jazdy danej kategorii B lub C zależnie od masy maszyny oraz ubezpieczenie OC. Nie musisz mieć uprawnień na operatora- dokładnie tak samo jest z ciężarówka i HDS - możesz jeździć bez uprawnień na HDS. Uprawnienia sprawdzają na budowach w miejscu gdzie fizycznie operujesz sprzetem.

picek
Pomocnik operatora

  • Posty: 60
  • Rejestracja: 01 Sty 2021 21:59

Maszyna: JCB cx3 83r

Firma: Ales


Re: Jazda po drodze publicznej.

Postprzez 8x8 » 19 Lut 2023 20:36

picek napisał(a): prawo jazdy danej kategorii B lub C zależnie od masy maszyny

oczywiście nieprawda! tak samo jak wymysł poruszania sie na dystansie max 25-35 km

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Jazda po drodze publicznej.

Postprzez robkopmit » 04 Maj 2023 09:45

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może prowadzić koparkę, jednak tylko w celu przemieszczenia się z jednego miejsca na drugie. W przypadku chęci korzystania z osprzętu specjalnego, takiego jak np. łyżka czy młot wyburzeniowy, niezbędne jest zdobycie dodatkowych uprawnień.

robkopmit
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 04 Maj 2023 09:22
  • Miejscowość: Białystok

Maszyna: różne

Firma: MTIW-BUD


Re: Jazda po drodze publicznej.

Postprzez elopento » 21 Paź 2023 08:16

Do poruszania się pojazdem wolno bieżnym do której zaliczają się koparki/koparko ładowarki potrzebne jest prawo jazdy kategorii B maszyna musi mieć sprawne oświetlenie/hamulce i polisę OC

elopento
Młodszy operator

  • Posty: 163
  • Rejestracja: 21 Paź 2021 19:46

Maszyna: jcb4cx/js145/js240/case580sr

Firma: xyz


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej