wibako

Wóz do drzewa - przeniesienie napędu?

O traktorach URSUS, New Holland, John Deere, MTZ, Zetor, CASE.

Wóz do drzewa - przeniesienie napędu?

Postprzez demon55 » 13 Gru 2011 17:52

Marka i model maszyny: Zetor 7245
Rok produkcji: 89r

Witam koledzy, znajomy chce zrobić wóz do drzewa z napędem i teraz mam takie pytanie czy wiecie z czego pasował by dyfer??? żeby zgodziły się napędy z ciągnikiem. Zetor 7245 z 89r, myśleliśmy nad dyfrem z lublina albo robura. No i żeby też był na blizniakach. Z góry dzięki koledzy.

demon55
Fizol

  • Posty: 33
  • Rejestracja: 13 Lip 2010 20:43
  • Miejscowość: k/ko
  • Pochwały: 1

Reklama

simmet

Wóz do drzewa

Postprzez manius » 13 Gru 2011 20:37

A kolego z czego chcesz wziaśc naped?? jesli wezmiesz z wałka to bedzie działać, ale tylko na wybranym biegu. Inaczej ciagnik bedzie jechał szybciej lub wolniej od wozu.
Ewentualnie nr.1, ale to juz bardzie zaawansowane, trzeba znaleźć jakaś 3-ośke i tam masz dwa dyfry takie same, jeden zapiać jako zwykły do ciagnika, a drugi przeciagnac wałem i zamontowac pod przyczepa, wtedy na kazdym biegu pojedziesz dobrze.
Ewentualnie nr.2 obojetne jaki dyfer, byle by był silny i zrobić mu przekladnie obrotów chocby nawet na paskach klinowych i tez bedzie smigac, jak bedziesz jechal po blocie, nieznaczne roznice obrotow nie beda mialy waznego znaczenia, najgorsze tylko skad wziaśc naped na ten dyfer?
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Re: Wóz do drzewa

Postprzez demon55 » 13 Gru 2011 20:48

Napęd będzie wzięty z wałka i napędzał tylko przedni dyfr tam gdzie będzie kołowrot, z tylu tylko zwykła os, żeby był rozsuwany, nie wiem jak jest dokładnie ale mówił że wałek może ustawić do każdego biegu, tylko właśnie żeby te obroty pokrywały się z dyfrem, wiec z lublina 51 powinien pasować??

demon55
Fizol

  • Posty: 33
  • Rejestracja: 13 Lip 2010 20:43
  • Miejscowość: k/ko
  • Pochwały: 1

Wóz do drzewa

Postprzez piotr-stihl » 14 Gru 2011 21:10

w górach tak wielu w lasach ma

nie chcę pokazywać bo aktualnie nie mam pod ręką ale lepiej szukać i na 100% są - z wałka muszą być w miarę dobrze dobrane przełożenia

ja szedłbym w napęd samodzielny[ choćby z agregatu na pompę olejową ]

zobacz w technikach leśnych - znaczy się zrywka drewna
arborysta

piotr-stihl
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 14 Lis 2008 17:11
  • Miejscowość: Pabianice

Re: Wóz do drzewa

Postprzez demon55 » 15 Gru 2011 00:38

no właśnie nie daleko zakopanego mieszkamy tak ze nie brakuje takich ciągników tutaj,ale byliśmy u paru osób i nikt nie chce nic powiedzieć... i głowimy się sami tyle co widać to to ze napęd na wóz wychodzi z wałka chyba najprostsze rozwiązanie, tylko nie wiemy czy sie nam zgodzą z tym dyfrem, chyba ze później próbować jakoś wielkością kół wyrównać...

demon55
Fizol

  • Posty: 33
  • Rejestracja: 13 Lip 2010 20:43
  • Miejscowość: k/ko
  • Pochwały: 1

Wóz do drzewa

Postprzez grzegorz200 » 16 Gru 2011 08:54

kiedyś były produkowane seryjnie rozrzutniki z napędzaną osią od womu ciągnika...było ich bardzo mało..widziałem kiedys taka jak byłem na praktykach, ale pokazywano ja nam jako ciekawostkę ...wiem tylko tyle, że mogła byc napędzana oś przednia lub tylna...http://mr.wipie.ur.krakow.pl/rozdz6/index.html pod tym adresem znalazłem artykuł , gdzie jest wspomniane o tym...
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Wóz do drzewa

Postprzez Dj_Francuz » 16 Gru 2011 23:28

http://www.youtube.com/watch?v=wbgLxfWAV3M na tym filmiku jest wóz samoróbka z napędem na WOM jak widać sie przydaje radze porozmawiać z ludźmi któzy cos takiego posiadają łatwiej dowiedzieć sie jak to wygląda od strony użytkowania i z czego został zrobiony dany napęd
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Re: Wóz do drzewa - przeniesienie napędu?

Postprzez maks » 19 Gru 2011 01:12

Witam jeśli chodzi o napęd z wałka to przecież obroty są regulowane, a poza tym w terenie nie musi sie zbytnio zgrywać wazne żeby wyjechać z bagna i jak niema potrzeby to sie nie używa. A tak na marginesie to nawet w pojazdach 4x4 niema 100procet zgodności i po twardym nie powinno sie jeździć z włączonym napędem, tylko po błocie, pozdrawiam
CAT TO CAT,USŁUGI BRUKARSKIE

maks
Młodszy operator

  • Posty: 116
  • Rejestracja: 08 Gru 2009 16:59
  • Miejscowość: opole

Wóz do drzewa - przeniesienie napędu?

Postprzez lukaszzbro » 23 Gru 2011 00:30

Czy w zetorze możesz włączyć obroty wałka zależne od prędkości jazdy (tzn gdy jedziesz wałek się kręci). W C 360 jest coś takiego w zetorze pewnie tak.
Włączysz wałek na zależne i tylko dobrać przełożenie i będzie działać na każdym biegu.


Z instrukcji c 360
2. Dźwignia w drugim położeniu (w kierunku do tyłu) ─ napęd wału odbioru mocy zależny od skrzyni biegów. Zastosowanie:
a) ciągnik w ruchu: napęd przyczepy z osią napędzaną; należy wtedy stosować biegi zredukowane.
b) ciągnik stoi (dźwignia reduktora w położeniu neutralnym): napęd przystawki pasowej.

http://adrianolek.com/naukajazdy/pliki/ ... czepy.html 3 foto przyczepa z napędem
http://allegro.pl/listing.php/search?st ... ory=0&sg=0

lukaszzbro
Operator

  • Posty: 495
  • Rejestracja: 02 Lut 2007 20:00
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 10

Maszyna: CAT 428C, Kubota kx 41-3V, kx 019-4, Hanix H15B plus-2.

Firma: .


Wóz do drzewa - przeniesienie napędu?

Postprzez ZeppMen » 26 Gru 2011 00:33

Na tym filmiku, w tej przyczepie do MTZ też jest wykorzystany most od stara 660 (takie jak przy koparkach kołowych waryński) i moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie bo byłem posiadaczem waryńskiego i co chwile trzeba było wymieniać półosie bo to jedna wielka LIPA, tak samo przekładnie, nie wiem czy przy takim zastosowaniu jakim jest taka przyczepa, wytrzymają one. :wink:

ZeppMen
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 24 Wrz 2011 23:15

Maszyna: Zeppelin zm13b


Wóz do drzewa - przeniesienie napędu?

Postprzez harry5 » 27 Gru 2011 20:02

Na pewno musisz dobrze zapoznać się z serwisówką tego traktorka. Tam znajdziesz ile obrotu wałka WOM przypada na obrót koła jezdnego traktora przy obrotach ZALEŻNYCH. I pod te dane dobierz most. Zawsze można coś pokombinować ze średnicą kół jezdnych. Z tego co słyszałem majsterkowicze bardzo cenią mosty od ROBURA. Ale żeby wszystko było ok. trzeba by mieć faktyczne dane i przeliczyć to, Inaczej szkoda roboty, wywalisz kasę a efektu nie będzie.
Pozdrawiam

harry5
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 17 Lis 2011 18:16

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej