wibako

Problem z kosiarką na wysięgniku

O traktorach URSUS, New Holland, John Deere, MTZ, Zetor, CASE.

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 08 Maj 2012 15:16

Witam, mam Zetora 7211 z fabrycznie zamontowaną kosiarką bijakową na wysięgniku (łamanym ramieniu), taką do rowów i poboczy. Problem pojawił się po awarii rurki ciśnieniowej w układzie hydrauliki a w zasadzie po jej naprawieniu (zespawaniu). Wcześniej przy podobnych awariach typu pękniety wąż wymieniało się go i nie było problemu. Teraz po włączeniu hydrauliki nie działa lub wolno działają funkcje zmiany płożenia ramienia, kosisko natomiast załącza się za każdym razem. Wygląda na to jakby niektóre obwody nie pracowały tak jak trzeba. Pompa ma ciśnienie i słychać, że pracuje, dziwne też, że jak postoi kilka dni to zaczyna coś lepiej działać, ale zaraz spowalnia i za chwilę już nie reaguje na sterowanie elektryczne (guziki do zmiany położenia ramienia). Dodam też, że po zgaszeniu maszyny zegar cały czas pokazuje ciśnienie w układzie hydraulicznym, nawet po miesiącu, a powinien chyba spaść do zera. W czym może być problem, w układzie hydrauliki czy w sterowaniu elektrycznym? Dziwne, że stało się to po tym jak pękła rurka, ale tak jak wcześniej pisałem węże czasem pękały jednak po wymianie nie było problemu. Jechałem po awarii około kilometr po drodze gruntowej, może jak telepało to ma to jakiś z tym związek (zawieszony elektrozawór?). Ktoś może coś podpowiedzieć? Dziękuję.

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Reklama

simmet

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez dawidg2 » 08 Maj 2012 20:32

A spawałeś rurkę na ramieniu czy ją odkręciłeś? i czym spawałeś.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez peckiel » 08 Maj 2012 20:39

Dokładnie stawiałbym na na te spawanie. Albo ci kawałek spawu poszedł w układ albo tak pospawane, że w rurce słaby prześwit. Ja na twoim miejscu jak jest możliwość wymieniłbym tą rurkę.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 08 Maj 2012 20:57

Ta rurka jest pod ciągnikiem, spawał mi to kolega migomatem. Robił to nie pierwszy raz, rurka ma około 2cm średnicy, nie sądzę żeby aż tak nalał i zmniejszył znacząco średnicę, ale powiem szczerze, że też o tym myślałem, być może tak jest.
Załóżmy, że to jest przyczyną i załóżmy, że spaw poszedł do układu, co wtedy zrobić, jak go zlokalizować?

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez dawidg2 » 08 Maj 2012 21:44

nieodpowiedziałeś na pytanie czy spawał to na ciągniku? jeśli tak, to może prądy poszły i popaliły CI te cewki od sterowania.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 08 Maj 2012 22:06

Nie na ciągniku. Jakby popaliło cewki to by w ogóle nie działało. A działa nie wszystko, nie zawsze i przeważnie bardzo wolno.

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez Dj_Francuz » 08 Maj 2012 22:25

czyli na 99% jest zapchany układ hydrauliczny gdzieś po prostu ciśnienie ma opór i nie potrafi się przecisnąć
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 17 Maj 2012 09:45

Witam, wygląda na to jednak, że pompa hydrauliczna siadła. Po włączeniu układu pokazuje na sekundę 150 atmosfer, czyli tyle co ma być i zaraz spada na 80. Mierzone manometrem przy pompie (w kabinie też pokazuje mi 8Mpa). Stąd na zimnym oleju układ chwilę reaguje i zaraz pada, bo nie ma odpowiedniego ciśnienia. Jest to podwójna pompa o oznaczeniu U40-00-03 4331-71,chyba czeska, może ktoś wie gdzie taką można kupić, może być używana, lub gdzie zregenerować?
Pozdrawiam.

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez dawidg2 » 17 Maj 2012 12:38

A nazwa producenta jest na pompie? może podjedź do Grene i popytaj, najlepiej jakbyś miał stare pompy na wzór. Jeśli jest zębata to się nie opłaca regenerować.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez peckiel » 17 Maj 2012 17:45

jinks jeśli masz to fabrycznie na Zetorze to ja bym szedł tym tropem. Weź te numery i pojedź do dobrego sklepu z częściami do maszyn rolniczych. Podejrzewam, że dostaniesz tą pompę. Jeszcze lepiej by było jakbyś pojechał z pompą. Masz możliwość wrzucenia fotem z tej pompy?
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 17 Maj 2012 21:34

Mam, jak dodać tu zdjęcie z dysku?

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez peckiel » 17 Maj 2012 21:37

Ja zawsze ładuje zdjęcie na imageshack.com i później kod url na forum wklejam.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 17 Maj 2012 21:52

Image

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica


Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 17 Maj 2012 22:25

Wyglądają podobnie, ale nie identycznie (obudowa). W dokumentacji mam, ze ciśnienie to 15Mpa, niektóre z linków powyżej mają wyższe ciśnienie. Muszę ją ściągnąć, bo trzeba sprawdzić jak z wałkiem, czy wieloklin, czy coś innego. Pytałem, bo myślałem, że można dostać identyczną, jednak widzę, że trzeba będzie kombinować? No cóż, tak to jest ze starym sprzętem...

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez Dj_Francuz » 17 Maj 2012 22:42

jinks a ta z ostatniego linku? też u40? hm może i coś dobierzesz lub znajdziesz trzeba znać więcej szczegółów jak sam mówiłeś min wałek
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 17 Maj 2012 22:56

Wgląda na najbardziej podobną, zwłaszcza mocowanie też jest prostokątne. Napisałem też do kilku firm w Czechach. Walczę dalej, muszę ją zdjąć, napiszę jak to się zakończyło. Póki co to dziękuję za pomoc :)

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez PremiumTrade » 04 Sty 2013 15:44

No więc tak, spawanie kolego na bank. Zdławiłeś przepływ spawem lub zgorzelina popłynęła dalej, mam nadzieje, że nie do silnika lub pompy.
Pompa wygląda jak przy jakimś antyku. Czasem nie zamawiaj nic przez allegro. Jedz z tą pompą. Wielokliny są bardzo różne. Dopasuj ręcznie. Żadnego GRENE, obczaj dokładnie tabliczkę i z wymiaruj rozstaw śrub pod pompę. Albo zdemontuj to wszystko i weź sobie nowiznę z Rolmexu KR520, po-negocjuj gwarancje na 3 lata i masz z głowy :faja:
Jeśli chcesz się przekonać, ile są warte pieniądze, to spróbuj je od kogoś pożyczyć.

Benjamin Franklin

Awatar użytkownika
PremiumTrade
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 09 Maj 2012 14:35
  • Miejscowość: Kozenin

Maszyna: CAT 428E


Re: Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez jinks » 18 Sty 2013 11:19

Panowie, podaję rozwiązanie problemu dla potomności.
Żadna pompa, mechanik był do dupy i tylko wpędził mnie w koszta, żadne spawanie nie zaszkodziło, tylko trzeba wiedzieć, że olej hydrauliczny odpowiedzialny za część sterowania pochodzi nie tylko ze zbiornika na ten olej, ale także ze skrzyni biegów!!! , czyli jak się urwie wąż to dolewamy olej też do skrzyni biegów!!! Po dolaniu sprzęt ożył jak nowy, ale trzeba to wiedzieć...
Inny mechanik temat załatwił i uśmiał się ze mnie... a sprzęt stał pół roku nie używany...

jinks
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 18 Gru 2008 02:49
  • Miejscowość: Legnica

Problem z kosiarką na wysięgniku

Postprzez dawidk » 29 Sty 2013 22:54

jedna sekcja pompy pompuje olej z zewnętrznego zbiornika, do napędu kosiska, a druga sekcja pompy pompuje olej ze skrzyni biegów do napędu ramienia ??

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej