wibako

New Holland moduł sterowania oświetleniem i blokadami

O traktorach URSUS, New Holland, John Deere, MTZ, Zetor, CASE.

New Holland moduł sterowania oświetleniem i blokadami

Postprzez BKK » 11 Lip 2023 22:08

Panel sterowania oświetleniem roboczym i blokadami, nr zespołu 82021839, zaczął żyć własnym życiem - załącza sobie blokady, niestety nawet podczas jazdy, steruje przypadkowo oświetleniem. Ponoć to nie jest wyjątkowy problem i te moduły tak potrafią. Ktoś się zetknął z problemem i wie, co tam się psuje? Jakaś solucja lub namiar na firmę to naprawiającą?

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Reklama

simmet

Re: New Holland moduł sterowania oświetleniem i blokadami

Postprzez rudesmen » 14 Lip 2023 03:48

Jak sądzisz jest to problem z oprogramowaniem modułu czy raczej z fizycznymi elementami modułu? Jest w ogóle rozbieralny i poszczególne elementy na płytce da się wylutować - nie są zalane jakimś twardym klejem?

Raczej nie będzie to problem z masą jak w poście?:

viewtopic.php?f=12&t=47672

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2188
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: New Holland moduł sterowania oświetleniem i blokadami

Postprzez BKK » 14 Lip 2023 20:50

Raczej nie problem okablowania, a samego modułu. Moduł zabezpieczony przed wilgocią, ale nie radykalnie, lakierem pryśnięty. W module niestety jakiś sterownik. Spory kwadraciak lutowany powierzchniowo. Podejrzewam, że jakiś STM, ale nie sprawdzałem, bo nie chciałem zrywać naklejki z wersją z niego. Reszta, to dość prosta elektronika, bez fajerwerków. Przepatrzyłem luty pod mikroskopem i nie znalazłem podejrzanych. Płytka niestety, co najmniej trójwarstwowa, bo widać ścieżki, które nie są dostępne z zewnątrz. W sumie nie mam czasu na błądzenie i szukanie przyczyny, bo zasypany jestem grubą robotą. Słyszałem, że tego typu awarie występują w tych sterownikach (zresztą cała elektryka w N-H jest poniżej wszelkiej krytyki i jest dobrym źródłem zarobku).

Choć teraz mam sterownik oświetlenia zewnętrznego z CASE'a, w którym upaliło się wyjście na koguty. Niestety dwa koguty z żarówkami H1 pokonały złącze. Co ciekawe, to tak samo są tam wyprowadzone lampy halogenowe. Obciążenie złącza modułu można liczyć w ułamkach procenta od jego przeciążenia. Dobrze, że sprzęt ma już ponad 10 lat, to się to wywali i wstawi pancernego Deutsch'a :)

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej