wibako

B+E a T?

O traktorach URSUS, New Holland, John Deere, MTZ, Zetor, CASE.

B+E a T?

Postprzez EmTeZet » 17 Lut 2010 20:16

Witam. Jestem nowy tutaj... i mam pytanie... bo słyszałem że kat. B+E uprawnia do tego samego co kat. T i nie wiem czy to prawda coś mi sie wierzyć niechce... bo po co by była w takim razie kat. T? A ja mam zamiar robić prawko na ciągnik (z przyczepami). I do tego jeszcze pytanie... ile mniej więcej kosztuje łącznie aktualnie kurs na prawo jazdy kat. T? I ostatnie pytanie mam jeszcze nieco z innej beczki... jakie uprawnienia są mi potrzebne do pracy na Białoruśce? wystarczy na koparko-ładowarke? czy musze robić dodatkowo na koparko-spycharke? Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!
Ostatnio edytowany przez EmTeZet, 27 Lut 2010 22:47, edytowano w sumie 1 raz

EmTeZet
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 17 Lut 2010 19:07
  • Miejscowość: Zielona Góra

Reklama

simmet

Postprzez dawidg2 » 17 Lut 2010 20:20

z tego co wiem to mając B+E nie można jeżdzić z ciągnikiem z przyczepami, ale mając T można jeżdzić samochodem z przyczepą czyli tak jak mając B+E

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Postprzez EmTeZet » 17 Lut 2010 21:26

Ooo... to jeszcze czegoś nowego teraz sie dodatkowo dowiedziałem... kurcze powalone te przepisy... niemożna sie w nich połapać... i do tego ludzie jedni gadają tak inni inaczej... i człowiek potem wariuje... opowiada takie zasłyszane bajki policjantowi a policjant patrzy na nas jak na idiotów... że B+E to to samo co T... może ktoś by sie profesjonalnie wypowiedział? ;>

P.S. Najbardziej interesuje mnie odpowiedź na temat łącznych kosztów prawa jazdy kat. T

EmTeZet
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 17 Lut 2010 19:07
  • Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez keating » 18 Lut 2010 01:09

kategoria B+E pozwala na poruszanie się pojazdem wolnobieżnym z przyczepą.
mając kategorię T możesz poruszać się pojazdem wolnobieżnym - ciągnikiem z przyczepami.

jako ciekawostkę podam, że tylko ktoś kto ma kat. T lub wojsko może poruszać się z dwoma przyczepami.

dawidg2 napisał(a):ale mając T można jeżdzić samochodem z przyczepą czyli tak jak mając B+E

To tak nie działa. Niezła bzdura. Mając T możesz jeździć ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą / przyczepami. Aby mieć T nie musisz mieć kat. B.

Nawet jeżeli masz T to, aby poruszać się samochodem z przyczepą ciężką musisz mieć B+E. Kategoria T nie upoważnia do poruszania się samochodem osobowym.
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Postprzez dawidg2 » 18 Lut 2010 01:33

ja zakładałem że mając B i T można jeżdzić mając to T z samochodem z przyczepą

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Postprzez keating » 18 Lut 2010 01:46

nie można.

traktor z przyczepą ma trochę inną prędkość niż samochód z przyczepą ...
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Postprzez dawidg2 » 18 Lut 2010 01:53

To mając B+E można jeżdzić ciągnikiem z przyczepą czy też nie?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Postprzez keating » 18 Lut 2010 12:22

mając B+E można jeździć ciągnikiem/pojazdem wolnobieżnym z jedną przyczepą

jeżeli chcemy jeździć z dwoma przyczepami to musimy mieć kategorię T.

mając kategorie B i T możemy jeździć ciągnikiem z przyczepą/przyczepami, ale nie możemy jeździć samochodem z przyczepą ciężką

źródło: http://www.prawojazdy.com.pl/index.php?id=65
lub prawo o ruchu drogowym Rozdział IV art. 88 pkt 2 podpunkt 3.
"kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;"
i dalej:
"10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;"
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Postprzez dawidg2 » 18 Lut 2010 12:26

To przepraszam za błąd. Widocznie coś źle zapamiętałem jak się tym interesowałem.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Postprzez keating » 18 Lut 2010 12:56

spoko :)

przez ostatnich kilka lat robiłem kolejne kategorie prawa jazdy, więc się tym żywo interesowałem. sam kiedyś dowiadywałem się jaka jest różnica między B+E a T.

pozdrawiam
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Postprzez EmTeZet » 18 Lut 2010 16:38

dzięki dzięki kolego za fachową odpowiedź :wink: no więc robie kat T a nie dorabiam E do B... bo w mojej przyszłej robocie konieczne ciąganie dwóch przyczep jednocześnie... a dowiem sie jeszcze może od ciebie ile kosztuje kat T? bo mówisz robiłeś różne kategorie...?

EmTeZet
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 17 Lut 2010 19:07
  • Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez keating » 05 Mar 2010 11:38

niestety ode mnie sie tego nie dowiesz :)
ja robilem A, C, C+E wtedy dopisali mi B+E i dopytywalem o roznice miedzy B+E a T. kat. T nie potrzebowalem
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Postprzez ssylas1974 » 06 Mar 2010 19:46

Witam. dowiadywałem się o kategorię T pani z ośrodka szkolenia powiedziała mi, że tę robią tylko szkoły rolnicze a żeby móc prowadzić ciągnik z dwiema przyczepami wystarczy B+E taki kurs kosztuje ok 900 złotych i podobno łatwo go zdać. Mam jednak pewną wątpliwość. Kategoria B jest tylko do 3,5 tony a ciągnik i dwie przyczepy to o wele więcej...

ssylas1974
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 05 Mar 2010 11:32
  • Miejscowość: Śrem, wielkopolska

Postprzez dawidg2 » 06 Mar 2010 20:40

B+E to możesz więcej niż 3,5t

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Postprzez mamut » 07 Mar 2010 06:34

nie prawda,ciagnik + dwie przyczepy to tylko i wylacznie kat T.
mamut

mamut
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 09 Sty 2010 18:07
  • Miejscowość: podkarpacie
  • Pochwały: 1

Postprzez EmTeZet » 11 Mar 2010 12:37

byłem sie dowiadywać w ośrodku szkolenia... i tak jak kolega mówił... mi też babka gadała takie śmieci że kat T już wymiera... i nie da sie prawie nigdzie jej zrobić... i że kat B+E w pełni uprawnia do tego co kat. T. I teraz już kur... niewiem ;/ czas mnie nagli bo robote mam nagraną na ciągnik a tu takie jaja ;/ z mojego punktu widzenia faktycznie B+E nie uprawnia do prowadzenia ciągnika z dwiema przyczepami... no bo przecież robiąc B+E jeździmy busem z większą przyczepką... a ciągnik z dwoma przyczepami to długi zestaw i waży o wiele więcej niż te 7 ton jakie przypisuje kat. B+E... ;/ a tam w robocie miałbym pracować na MTZ Pronar 4x4... więc to nie jest mały traktor... i jest czasem podłączany do dwóch przyczep... więc jeśli jest tak jak mówicie że B+E nie daje prawa jazdy ciągnikiem z dwiema przyczepami... to moge sobie darować że mnie szef przyjmie... a tak na koniec... to niewiecie może ktoś z Was gdzie można zrobić kat. T w okolicy Zielonej Góry...?? ehhh bo jestem zdesperowany...
Przepisy w polsce to jest jakiś farmazon... ;/;/;/;/

EmTeZet
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 17 Lut 2010 19:07
  • Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez bartus » 11 Mar 2010 12:50

Zrób C i C+E i masz z bani te "T":)
operator kop-ład

Awatar użytkownika
bartus
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 11 Mar 2010 10:27
  • Miejscowość: Kraj

Postprzez EmTeZet » 11 Mar 2010 13:44

to powodzenia kolego... zapłacisz 5x więcej... a ciężarówką i tak nie pośmigasz bo potrzeba kursu na przewóz rzeczy który teraz zrobić to piekło... wiem bo brat właśnie robi taki kurs... atmosfera jak na studiach i uczą takich pierdół o jakich nie śniłeś nawet że kierowca powinien wiedzieć... takie wypowiedzi jak Twoja są dla mnie żałosna... poza tym dzwoniłem już do szefa tej firmy i powiedział że skoro przepisy mówią że B+E uprawnia do kierowania ciągnika z przyczepAMI... to nie ma problemu i mnie przyjmie... więc temat załatwiony...

EmTeZet
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 17 Lut 2010 19:07
  • Miejscowość: Zielona Góra

Postprzez bartus » 11 Mar 2010 15:04

nie musisz miec przewozu rzeczy jeżeli będziesz pracował w firmie która nie wykonuje transportu zarobkowego, ja osobiście wolałbym miec na Twoim miejscu C+E niż B+E ale rób tak jak uważasz.
operator kop-ład

Awatar użytkownika
bartus
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 11 Mar 2010 10:27
  • Miejscowość: Kraj

Postprzez dawidg2 » 11 Mar 2010 15:48

Jak mu na czasie zależy to jak ma C+E robić musi i C i potem jeszcze C+E zrobić a tu to tylko Zrobi do B, E i już może będzie śmigał jeśli jest taka możliwość że upoważnia do prowadzenia ciągnika z dwoma przyczepami to sam bym zrobił sobie B+E

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej