wibako

Radio - Dziwny problem

Moderator: wujek616

Radio - Dziwny problem

Postprzez Chuck_M » 18 Sie 2015 20:40

Marka i model maszyny: Mecalac 714MW
Rok produkcji: 2004

Witam. mam dziwny problem ze swoją 714. Zakupiłem radio - zamontowałem radio działa wyszukuje fale itp. ale nie ma dzwięku. Podpięcie na krótko głośników nie pomogło. Okazało się że dźwięk pojawia się dopiero po... włączeniu zapalniczki :/ przez chwilę działa i teraz nie wiem o co kaman. bezpieczniki wszystkie ok.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Reklama

simmet

Radio - Dziwny problem

Postprzez manius » 13 Wrz 2015 20:12

Chuck_M napisał(a): Podpięcie na krótko głośników nie pomogło. Okazało się że dźwięk pojawia się dopiero po... włączeniu zapalniczki :/ przez chwilę działa i teraz nie wiem o co kaman.


skoro dżwiek pojawia sie dopiero po włączeniu zapalniczki,to znaczy że nie podpiołeś na krótko, sprawdx instalacje co gdzie idzie.
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Radio - Dziwny problem

Postprzez Chuck_M » 19 Wrz 2015 18:06

Temat rozwiązany problem jest w przetwornicy. Rozwiązałem temat zakładając osobno przetwornice tylko na radio.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Radio - Dziwny problem

Postprzez wojtas4327 » 20 Wrz 2015 09:31

pewnie miałeś obwód otwarty i zapalniczka go zamykała.

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Re: Radio - Dziwny problem

Postprzez PiatyElement » 27 Wrz 2015 17:07

Obwód otwarty czego ? Radia ? Przecież napisał że radio się włącza i stroi, jaki obwód miała by zapalniczka zamykać ?
Twoja teoria miała by sens gdyby głośniki były podpięte do oddzielnego wzmacniacza i tu był by obwód zamykany, ale wtedy zapalniczka by nie działała jak zapalniczka tylko jak włącznik i by nie grzała się, zresztą kolega pisał, że podpinał je na krótko, więc twoja teoria znowu legła w gruzach.
Przede wszystkim zauważmy, że zapalniczka działa na zasadzie zwarcia, więc łączy plus z minusem - więc nie może zamykać żadnego obwodu na zasadzie podania napięcia dalej, bo by nie działała jak zapalniczka tylko jak włącznik - trochę pomyślunku zanim coś napiszesz.
Usterka faktycznie dziwna. Zamiast podpinać nową przetwornicę sprawdził bym poprawność podpięcia obecnej.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Radio - Dziwny problem

Postprzez wojtas4327 » 27 Wrz 2015 20:28

Do radia zawsze podłącza się dwa kabelki do plusa jeden czerwony i drugi żółty (zależnie od producenta) po podłączeniu tylko jednego czerwonego radio się włącza można wszystko ustawiać ale dźwięku brak. Dopiero po dotknięci żółtym plusa pojawia się dźwięk (nie jestem ekspertem ale już wiele razy podłączałem radia). Moim zdaniem ten żółty kabel był na obwodzie od zapalniczki i tak jak pisałeś zapalniczka robi zwarcie więc działa jak włącznik i zamyka obwód.

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Radio - Dziwny problem

Postprzez PiatyElement » 27 Wrz 2015 21:20

wojtas4327 napisał(a):Do radia zawsze podłącza się dwa kabelki do plusa jeden czerwony i drugi żółty (zależnie od producenta) po podłączeniu tylko jednego czerwonego radio się włącza można wszystko ustawiać ale dźwięku brak. Dopiero po dotknięci żółtym plusa pojawia się dźwięk (nie jestem ekspertem ale już wiele razy podłączałem radia).


Kolory przewodów są różne w zależności od producenta.
- Jeden jest plusem na stałe z akumulatora - i służy do podtrzymania pamięci bo i nie wszystkie radia podtrzymanie mają, oraz z niego radio czerpie odpowiedni prąd.
- Drugi jest od stacyjki - tzw. "logika zapłonu"- radio wie że ma się wyłączyć po zgaszeniu samochodu, i uruchomić po przekręceniu kluczyka przed rozruchem. Jeśli na drugim przewodzie nie ma napięcia to radio się nie włączy.
- Aby słuchać muzyki na wyłączonej stacyjce trzeba oba przewody złączyć i podpiąć pod akumulator lub inny obwód, w którym cały czas jest napięcie, ale wtedy sam musisz gasić i zapalać radio przyciskiem.

wojtas4327 napisał(a):Moim zdaniem ten żółty kabel był na obwodzie od zapalniczki i tak jak pisałeś zapalniczka robi zwarcie więc działa jak włącznik i zamyka obwód.


POMYŚL CO PISZESZ. Jeśli zapalniczka działa na zasadzie zwarcia to nie jest włącznikiem dla innego urządzenia - jest grzałką. Z jednej strony ma + i zwiera do - , więc nie może nic załączać poza samą sobą. TAK, ZAMYKA, ALE SWÓJ OBWÓD WŁASNY.
Jeśli podpiął by przewód do pinu 1 zapalniczki to cały czas miał by plus na stałe
Jeśli podpiął by przewód do pinu 2 to cały czas miałby minus i radio by się nie załączyło

Pomijam anomalie spowodowane zwarciem na tym obwodzie, spadki napięć itp ......

Musiał byś podać do zapalniczki + i z drugiej strony zapalniczki przeciągnąć przewód do radia, aby po załączeniu zapalniczki podała ona + do radia. Zapalniczka nie mogła by mieć z drugiej strony podpiętego minusa, tylko przewód bezpośrednio do radia - więc chyba przyznasz, że chyba logiki zero w tym napisałeś.

Prościej opisać tego się nie da. Jeśli nadal twierdzisz że zapalniczka jest w stanie załączyć "coś" to poproszę abyś narysował mi schemat.

Ponadto wg. opisu Chuck_M radio było podpięte do przetwornicy, a nie bezpośrednio do instalacji maszyny.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej