Przełącz do głównego szablonu
Wyślij odpowiedź

12mxt temperatura/grzeje się

18 Paź 2015 09:28

Witam, w moim Mecalacu 12mxt z 2003 mam następujący problem:

- maszyna podczas pracy z zamiatarką uliczną, bardzo szybko wskakuje na wysoką temperaturę, ok 10min zamiatania i już mamy 4 kreski na wskaźniku, przez co jestem zmuszony pościemniać przez kilka chwil aby temp. wróciła do normy :)

- silnik hydrauliczny zamiatarki został dobrany przez producenta typowo pod Mecalaca

- zaskakujące jest to że w modelu z 1997r sprawuje się ona znakomicie, temperatura jest w normie, nawet w upalne dni

- ciśnienia w modelu z 2003 były niedawno ustawiane więc nie upatruję w tym problemu

Zastanawiam się nad zamontowaniem dodatkowego wentylatora chłodnicy, umieszczony we wnęce przy lewym tylnym nadkolu, posiadający oddzielną instalację elektryczną wprost od akumulatora sprzężoną z czujnikiem temperatury bądź załączany od razu przy starcie. Jedynym problemem byłaby wymiana alternatora na większy...

Przerabiał juz ktoś z kolegów powyższy problem?

12mxt temperatura/grzeje się

18 Paź 2015 10:08

Na początek wyciągnij chłodnice i porządnie je umyj, sprawdź czy pasek od wentylatora nie jest już zużyty bo może się ślizgać i masz słabe chłodzenie przez to. jak już będziesz miał zdemontowaną chłodnicę to warto odkręcić pompę wody i sprawdzić w niej wirnik. Co do wymiany alternatora na mocniejszy to już to robiłem, mam teraz założony z laguny I 120A tyle że musiałem dorabiać nowe mocowanie przy silniku i kółko na pasek wielorowkowy, ale opłacało się :)

Edit:
sprawdź jeszcze napinacz paska bo może być już zużyty i sprężyna nie dociska odpowiednio rolki do paska i pompa wody i wentylator się ślizga.

Re: 12mxt temperatura/grzeje się

18 Paź 2015 10:21

Dzięki za szybki odzew, ale... podstawy już mam sprawdzone, wymienione itd, zresztą od 10lat przeleciałem 2x11cxi oraz 2xmxt, tak więc Mecalac nie jest mi obcy, począwszy od tylnych mostów po przeswapowanie silnika w ciągu 24h wraz z jego naprawą (tuleja sworznia na tłoku).

Chciałbym raczej się dowiedzieć czy ktoś z kolegów miał w podobnych rocznikiem modelach również problemy z temp. podczas korzystania z dodatkowych wyjść hydrauliki i ewentualnie jak temu zapobiegł.
Rozmawiałem ostatnio z operatorem Mecalaca pracującym na tej samej budowie maszyną o rok młodszą i stwierdził że ma ten sam problem, używając młota tak przegrzał maszynę, że silnik poszedł do kapitalki, ale nic z tym fantem nie zrobili, jedynie zakazali mu używać młota i zamiatarki...

12mxt temperatura/grzeje się

18 Paź 2015 10:39

Co do chłodnicy...polecam kolegom usunąć na stałe jej obudowę (tą od strony wentylatora), poprawia to dostęp do wyżej wspomnianych elementów, a więc paska, napinacza, pompy wody, alternatora. Wentylator zabezpieczamy wygiętą blachą np 1,25 przymocowaną przyspawanymi do niej uchwytami do górnej części chłodnicy, której demontaż w wypadku awarii trwa dosłownie 3min.
Wracając na chwilę do pompy wody to idealnie nadaje się pompa z Daf55 z silnikiem 240km, mocna, wirnik stalowy, tańsza i łatwiej dostępna od ręki a zarazem trwalsza.
Co do paska i napinacza...wszystko może być nowe, oryginalne, ogólnie piękne i ładne, ale...nie zapominajmy o inspekcji poduszek pod silnikiem gdyż to od nich w głównej mierze zależy jak te podzespoły będą się zachowywać, również ciśnienie w tylnych oponach jest w tej materii ważne gdyż dzięki odpowiedniemu ich dobraniu możemy w dużej mierze przyczynić się do lepszej amortyzacji silnika....ja mam z tyłu 2,6 i jest ok.
To tak na marginesie jeżeli chodzi o lewą stronę silnika :)

Re: 12mxt temperatura/grzeje się

16 Maj 2017 14:07

Podepnę się pod temat - tyle że u mnie nie pokazuje wcale wskazań temperatury na wyświetlaczu.

Zakładam, że padł czujnik tylko koledzy gdzie go znajdę, aby go zidentyfikować i wymienić?? O to jest pytanie. Wszystkie czujniki jakie są widoczne od strony zewnętrznej są jednopinowe i taka doprowadzona jest do nich instalacja. Niestety w tych maszynach nie ma jak ręki wcisnąć aby "namacać" czy czujnik jest gdzieś w kolanie układu wodnego w okolicach pompy wody.
Dostawcy części do Cumminsa twierdzą że musi być dwupinowy tylko gdzie on jest??

Najlepsze jest to że numer silnika nic im nie mówi w temacie tego czujnika. :cry:

Pogoda robi się coraz bardziej "piekielna" i przez niewiedzę o wysokości temp. nie chciałbym uszkodzić silnika.

12mxt temperatura/grzeje się

17 Maj 2017 11:56

Czujnik masz za silnikiem pod alternatorem. U mnie jest jednopinowy. i nr seryjny silnika też nic nie mówił. Trzeba wykręcić stary i jechać dobrać. U mnie po wymianie na nowy też nie pokazuje, zaczyna piszczeć o przegrzaniu jak ubędzie litr płynu. :bangin:

Re: 12mxt temperatura/grzeje się

22 Maj 2017 14:34

U mnie czujnik temperatury jest od "dostępnej" strony w bloku silnika z prawej strony obok tłumika.

Po rozmowie z bardzo konkretnym handlowcem z Diesel Części okazało się, że czujniki temp. do tych silników dostarczał producent maszyny czyt.Mecalac a nie producent silnika Cummins dlatego nikt kto handluje częściami do silników nie dobierze Wam tego czujnika po numerze silnika bo najnormalniej w świecie nie ma wiedzy co tam jest założone.

Czujnik zamówiłem w Mecalac Polska - dostępny od ręki. :D :banan: i na tym koniec radości. Wymiana owego czujnika nie dała żądanego efektu, nadal jest brak wskazań temperatury. :wall:

"Buczek" minimalnego stanu płynu jest średnim rozwiązaniem oczywiście zakładając, że będzie sprawny :bangin:

Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł??

Re: 12mxt temperatura/grzeje się

29 Paź 2017 20:22

witam kolego miałem podobny problem z grzaniem się w ciepłe dni, pomogło dokładne wymycie chłodnicy z zewnątrz
Wyślij odpowiedź