wibako

Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Moderator: wujek616

Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez arus1993 » 10 Gru 2015 16:49

Witam, w styczniu zamierzam zrobić sobie uprawnienia z myślą późniejszego zakupu Mecalac'a 12, lecz przeglądając zasoby internetu pogubiłem się. W jednym z tematów sprzed paru lat na tutejszym forum zostało powiedziane że Menel 12 traktowany jest jako koparko ładowarka i takie uprawnienia wystarczą, z kolei w internecie w ofercie kursów przy opisie nośników osprzętu w nawiasach było zawarte że chodzi o Mecalac'a. Które z tych uprawnień powinienem zrobić, i swoją drogą, czy ktokolwiek (jakakolwiek instytucja etc) sprawdza te uprawnienia? Kursy na kop ład mogę zrobić 30 km od domu, a na nośniki musiałbym dojeżdżać 70-100 km...

Pytania poboczne:
1.) W 12 na zdjęciach widać zaczep do przyczepy, czy standardowo maszyna ma wtyczkę do świateł przyczepy, czy samemu trzeba sobie ją wyprowadzić?
2.) Do jazdy po drogach wystarczy kat. B prawa jazdy, ale żeby ciągnąć nim przyczepę inną niż lekką (dmc 750kg) trzeba mieć kat T, dobrze rozumiem?
3.) Jakie stawki za godzinę macie za usługi Mecalac'em 12 ?

Pozdrawiam, i przepraszam jeśli miało to się znaleźć w innym dziale :)

arus1993
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 13 Kwi 2009 19:33
  • Miejscowość: Jabłonowo Pom.

Reklama

simmet

Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez pawelko73 » 11 Gru 2015 19:55

Sprawa ma się następująco. W zalężności co pisze w polskiej DTR .Ja mam oryginał i nic tam nie pisze czy Mecalac jest to koparka , ładowarka . Jest tak sprytnie przetłumaczona dlatego już siedem lat bujam się na niej z uprawnieniami na koparko-ładowarki.Dodam jeszcze że miałem parę kontroli drogowych i parę kolizji z innymi użytkownikami dróg/ praca pod ruchem w pasie drogowym/i nigdy nikt mi nie zarzucił że moje uprawnienia nie są właściwe aby siedzieć za sterami Mecalaca.

Autor postu otrzymał pochwałę

pawelko73
Nowicjusz

Maszyna: MECALAC 12 MTX

Firma: firma prywatna


Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez arus1993 » 13 Gru 2015 11:50

pawelko73 dzięki wielkie za odpowiedź :) a mógłbyś się do reszty pytań odnieść?

Pytania poboczne:
1.) W 12 na zdjęciach widać zaczep do przyczepy, czy standardowo maszyna ma wtyczkę do świateł przyczepy, czy samemu trzeba sobie ją wyprowadzić?
2.) Do jazdy po drogach wystarczy kat. B prawa jazdy, ale żeby ciągnąć nim przyczepę inną niż lekką (dmc 750kg) trzeba mieć kat T, dobrze rozumiem?
3.) Jakie stawki za godzinę macie za usługi Mecalac'em 12 ?

arus1993
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 13 Kwi 2009 19:33
  • Miejscowość: Jabłonowo Pom.

Re: Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez Mecalac21 » 13 Gru 2015 19:36

12 mxt nie ma oryginalnej wtyczki do swiateł przyczepy (przynajmniej u mnie), ale jak wiadomo mecalac ma osobno silnik, a osobno wieże obrotu. Także pociągniecie kabli i dokupienie złącza to pestka:) Gorzej ma się sytuacja z innymi koparkami kołowymi gdzie obraca wieża + silnik, z drugiej strony takie maszyny przeważnie nie maja możliwości zapięcia przyczepy - pewnie nie wszystkie, ale wiekszość.

Do jazdy na pusto, wystarczy kat B + opłacone OC. A do ciągnięca przyczepy wypadałoby mieć odpowiednią kategorie. Niebiescy na pewno się przyczepią

Stawki to + - 100zł na godzinę pracy. Wszystko zależy od sytuacji, czy masz prace 10h dziennie przez dany okres. Czy też robisz jednorazowo fuchę. Wiadomo że gdybyś miał umowę na pół roku usług ogólnych np na placu budowy to zaniżysz stawkę, wiadomo że masz pisane dniówki, czasem się robi..a czasem jest kilkadziesiąt minut że się stoi. Dlatego też ta stawka jest niższa, nie wspominając ze np pół roku masz prace.

edit: kiedy masz zamiar kupować menela?

Mecalac21
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 20 Wrz 2015 23:14

Maszyna: Mecalac 12 MXT

Firma: Własna DG - samozatrudnienie


Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez arus1993 » 13 Gru 2015 21:05

Zależy jak uda mi się wszystko spiąć w czasie, ogarnąć dofinansowanie z UE, założyć firmę, szkolenie etc... pewnie 3-4 kwartał 2016, przy dobrych wiatrach 2'gi :wink:

arus1993
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 13 Kwi 2009 19:33
  • Miejscowość: Jabłonowo Pom.

Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez Gryfin » 13 Gru 2015 23:50

Witam jakiś czas pracowałem na Mecalac 14 więc blizniak miałem kontrole na placu budowy PIP-u i po okazaniu uprawnień na koparko ładowarkę sam inspektor pokiwał głową ze niby koparka ale poprzez zawiłośći w adapterach i akcesoriach (łyżki widły Haki itp) on nie stwierdza nieprawidłowości i potwierdził ze można użytkować tę maszyne posiadając uprawnienia Koparko ładowarki.

Gryfin
Nowicjusz

Maszyna: Kramer allrad 516 1991r

Firma: Gryfin


Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez walcmistrz » 20 Gru 2015 11:53

moim zdaniem koparko ładowarka u nas na firmie sa dwa 11 i 12 i nigdy nie było problemów a co do ciagania przyczepy nim to mysle ze to zły pomysł nie wiem czy hydraulika jazdy to wytrzyma bo strasznie sie meczy na dłuzszych przejazdach , kiedys ciagnąlem niskopodwozie puste waga ok 6,5 tony i ledwo z tym szedł po asfalcie a w lekkim terenie mysle ze nie miał by szans tego pociagnac

walcmistrz
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 19 Gru 2015 18:08

Maszyna: Bomag BW-151
BOMAG BW-90
BOMAG-BW-100
HAMM 4011D

Firma: bezrobotny czasowo


Re: Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez wroart » 20 Gru 2015 20:50

Witam . Z tego co wiem Skanska zakwestionowała zasadność uprawnień na koparki oraz koparko ładowarki do pracy na Mecalac ach i wymagają uprawnień na nośniki [ wielozadaniowe nośniki osprzętu ]. Podobno na podstawie opinii Centralnego Ośrodka Szkolenia Maszynistów . A swoją drogą to najlepiej było by zapewne zapytać producenta , jaką maszynę produkuje i sprzedaje . Tylko czy odpowie ? Pozdrawiam

wroart
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 20 Gru 2015 20:37

Maszyna: Mecalac 11CXi i 12 MXT

Firma: Drogowa


Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez MECALAC POLSKA » 23 Gru 2015 13:19

Dzień dobry.

Odnosząc się do problemu, dotyczącego kwalifikacji zawodowych potrzebnych do obsługi maszyn firmy Mecalac wymienionych powyżej - "Centrum Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego" przesłało następującą informację:
"Mecalac jest firmą, która zasłynęła na polskim rynku z produkcji maszyn o bardzo wszechstronnym zastosowaniu przy wykonywaniu wszelkich prac ziemnych, załadunkowo- transportowych i innych. W efekcie powstały maszyny uniwersalne, wydajne i precyzyjne, mogące pracować z dowolnym osprzętem roboczym od łyżki koparkowej, łyżki ładowarkowej, wideł paletowych, zamiatarek, po pługi do odśnieżania lub narzędzia do prac na terenach zielonych. W związku z tak dużą wielofunkcyjnością maszyny te zostały zakwalifikowane do wielozadaniowych nośników osprzętów. Jednak mając na uwadze fakt, że na terenie Polski wiodącym osprzętem roboczym instalowanym na tych maszynach jest łyżka koparkowa dopuszcza się wówczas możliwość obsługi tych maszyn przez operatorów koparek jednonaczyniowych posiadających uprawnienia odpowiedniej klasy, wg. załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001r. (Dz. U. Nr 118, poz. 1263)."

Pozdrawiam
MECALAC POLSKA SP. Z O.O.
43-170 Łaziska Górne
ul. Jaworowa 1
kom. 665887997
mail. serwis@mecalac.com
http://www.mecalac.pl
TERAZ BLIŻEJ CIEBIE - BY MÓC WIĘCEJ
Należymy do francuskiej grupy MECALAC S.A.

Awatar użytkownika
MECALAC POLSKA
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 11 Lip 2013 09:41
  • Miejscowość: ŁAZISKA GÓRNE / KOBIERZYCE

Maszyna: MECALAC POLSKA
Teraz bliżej Ciebie - BY MÓC WIECEJ

Firma: MECALAC POLSKA


Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez arus1993 » 25 Gru 2015 13:57

Szperałem trochę w przepisach, i znalazłem że uprawnienia na Wielozadaniowe Nośniki Osprzętu mają wpis na jaki podtyp, i większość ośrodków szkoleniowych ma "Wielozadaniowe Nośniki Osprzętu - ładowarka teleskopowa", jedynie we Wrocławiu znalazłem na Menele, ale ode mnie do Wrocka jest 425km, to trochę ciężko byłoby zrealizować miesięczny kurs na operatora...

Przyjdzie mi ryzykować i pracować na uprawnieniach kop-ład :roll:

arus1993
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 13 Kwi 2009 19:33
  • Miejscowość: Jabłonowo Pom.

Re: Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez puszek_ZGY » 25 Gru 2015 16:38

arus1993 napisał(a):Witam, w styczniu zamierzam zrobić sobie uprawnienia z myślą późniejszego zakupu Mecalac'a 12, lecz przeglądając zasoby internetu pogubiłem się. W jednym z tematów sprzed paru lat na tutejszym forum zostało powiedziane że Menel 12 traktowany jest jako koparko ładowarka i takie uprawnienia wystarczą, z kolei w internecie w ofercie kursów przy opisie nośników osprzętu w nawiasach było zawarte że chodzi o Mecalac'a.


W istocie prawa polskiego dziurawego niczym durszlak pewnie i jedno i drugie kierownik robót, inspektor nadzoru budowlanego, czy przedstawicieli PIP'u nie miałby zastrzeżeń, lecz wiadomo jak jest wsza to do wszystkiego się doczepi jak nie zobaczy koperty :mrgreen: Swoją droga uprawnienia na koparko ładowarki masz jedne, kl III i koniec, na wielozadaniowy nośnik osprzętu jest trochę inaczej, żeby nie rzecz pod górkę, bo jest mianowicie na dany typ. I będąc później w innej firmie czy w tej samej nawet, lecz na innym sprzęcie musisz wedle prawa mieć znowu inne uprawnienia, na konkretny typ. Kolega MECALAC POLSKA naprawdę rzeczowo się do tego odniósł, także wydaje mi się, że jest to wiarygodną sugestią ;)

arus1993 napisał(a):czy ktokolwiek (jakakolwiek instytucja etc) sprawdza te uprawnienia?


Tak jak wspomniałem, kierownictwo na budowie, inspektor nadzoru budowlanego, BHP, przedstawiciel PIP'u.

arus1993 napisał(a):Pytania poboczne:
1.) W 12 na zdjęciach widać zaczep do przyczepy, czy standardowo maszyna ma wtyczkę do świateł przyczepy, czy samemu trzeba sobie ją wyprowadzić?
2.) Do jazdy po drogach wystarczy kat. B prawa jazdy, ale żeby ciągnąć nim przyczepę inną niż lekką (dmc 750kg) trzeba mieć kat T, dobrze rozumiem?
3.) Jakie stawki za godzinę macie za usługi Mecalac'em 12 ?


1. Wydaje mi się, że nie ma, ale jeśli ktoś przy kupnie nowej maszyny, być może ma możliwość konfiguracji sprzętu wedle życzenia i sobie takową założyć. W wielozadaniowych nośnikach osprzętu jest taka możliwość, znajomy w ładowarce teleskopowej JCB takową ma.

2. B i przyczepkę z DMC do 750kg owszem. Jeśli większa to tak jak wspomniałeś T, bądź też C+E.

Ponadto aby poruszać się po drogach publicznych musisz mieć na uwadze:

viewtopic.php?f=28&t=30077

najlepiej przeczytaj, tam wszystko napisałem ;)

3. Stawki u mnie w zachodniopomorskim są takie:
koparko ładowarka - ok 100zł
koparka kołowa (15T) - ok 120zł; chyba że jakiś sztrucel to 90-100zł ale to już desperaci!

"Menelak" wydaje mi się, że powinien oscylować w okolicy 100-110zł, bo jest uniwersalny, lecz konstrukcją wydaje mi się, że przewyższa koparko ładowarkę. Choć również zależy jaka prace ma wykonać.

W sumie co województwo to inne stawki także to też należy brać pod uwagę.
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez arus1993 » 28 Gru 2015 19:18

O przyczepę chodziło mi bardziej o jakiś tandem 1oś do wożenia osprzętu jak uzbiera się go trochę więcej :wink:

arus1993
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 13 Kwi 2009 19:33
  • Miejscowość: Jabłonowo Pom.

Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez pawelko73 » 28 Gru 2015 19:40

Kolego, nic się nie martw ja jeżdżę 9 lat na Mecalacu na uprawnieniach koparko-ładowarki kl. III.Dasz radę :D

pawelko73
Nowicjusz

Maszyna: MECALAC 12 MTX

Firma: firma prywatna


Re: Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez arus1993 » 27 Sty 2016 09:25

Image

No i tyle z planów zakupu Menela. Z końcem roku skończyły się dotacje na zakup sprzętu budowlanego (100-300tys zł). A za 30 tys wkładu własnego plus 20 z Urzędu Pracy nic w miarę porządnego nie zakupię...

W każdym bądź razie dzięki za odpowiedzi i zaangażowanie w temacie.

arus1993
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 13 Kwi 2009 19:33
  • Miejscowość: Jabłonowo Pom.

Re: Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez Mecalac21 » 27 Sty 2016 17:18

Pozostaje dozbierac kaski, lub zakupic model 11 cxi. Pamiętaj też że maszyna ma przede wszystkim pracować, wygląd to rzecz drugorzędną.
Tak czy inaczej życzę powodzenia.:)

Mecalac21
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 20 Wrz 2015 23:14

Maszyna: Mecalac 12 MXT

Firma: Własna DG - samozatrudnienie


Re: Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez JarekD » 05 Lut 2016 21:15

Sam mialem ten dylemat. Teraz wiem, że wszystkie maszyny Mecalac potrzebują uprawnień Wielozadaniowy Nośnik Osprzętu wszystkie typy. Ja pracuje na 714, czyli typowa koparka kołowa i byłem przekonany, że musze zrobić uprawnienia na koparke. Wysłałem maila do instytutu IMBiGS i dostałem w odpowiedzi, że muszę zrobić WNO wszystkie typy aby móc pracować na tej maszynie...

JarekD
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 07 Lip 2015 16:42

Maszyna: Mecalac 714MW

Firma: KoparkaJarka.pl


Mecalac 12 nośnik osprzętu czy kop. ład - który kurs?

Postprzez MARIO/MECALAC » 06 Lut 2016 10:17

A co masz napisane w certyfikacie maszyny? Nośnik czy koparka? Nikt nie może podważać producenta maszyny. Ja pokazałem certyfikat spisali dane i próbowali się dochodzić swoich mądrości z producentem. Końców koniec wyszło tak że dali sobie spokój.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej