wibako

Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Moderator: wujek616

Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez Traktorzysta » 25 Gru 2015 22:02

Marka i model maszyny: Mecalac 12MSX
Rok produkcji: 2005

Witam.
W maszynie z niewiadomej przyczyny dochodzi do samoczynnego załaczania sie rozrusznika. Zdazyło się to pierwszy raz jakis miesiac temu, przypadkiem usłyszałem krecący rozrusznik w zaparkowanej maszynie bez operatora, po jakichś 20s sam się wylaczył, po za tym wszystko działało normalnie, wyłaczyłem więc mase i od tamtej pory zawsze po pracy odcinałem akumulator. Niestety wczoraj zapomiałem o tym i najwyraźniej rozrusznik znów się urochomił bo w komorze silnika czuć charakterystyczny zpach przegrzanego uzwojenia a mecalac nie daje się uruchomić.
Czy macie jakies pomysły co moze uruchamiac ten rozrusznik?

Traktorzysta
Pomocnik operatora

Maszyna: MF5455 2009, Mecalac 12MSX 2005

Firma: Gospodarstwo rolne.


Reklama

simmet

Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez dawidg2 » 25 Gru 2015 22:33

Złącze elektryczne na kolumnie, albo jakiś przekaźnik zwieral bo cewka nie trzymala.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszyni

Postprzez Kamal » 28 Gru 2015 22:48

To co wyżej + stacyjka i kabelki na przedarcie.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszyni

Postprzez Jarewa » 29 Gru 2015 00:27

A ja bym wykluczył stacyjkę i złącze obrotowe, Bo rozrusznik uruchamia przekaźnik w skrzynce tylnej a żeby odpalił z tego przekaźnika to musiał by być włączony zapłon i podane napięcie na rozruch wiec niemożliwością jest by te dwie rzeczy działały się na raz. Bo po drugie jest drugi przekaźnik do włącznika (gasidła) pompy wtryskowej i jeżeli by faktycznie było napięcie "po zapłonie" które tez zasila przekaźnik rozruchowy to maszyna normalnie by odpaliła.

Moim zdaniem przyczyny szukaj w samym rozruszniku i jego okablowaniu. Chyba ze instalacja została przerobiona to wtedy to co powiedziałem jest błędne.

Autor postu otrzymał pochwałę

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez Traktorzysta » 29 Gru 2015 01:21

Instalacja jest oryginalna, faktycznie jest tak że linia rozruchu ze stacyjki nie mogła uruchomić rozrusznika nawet jak by gdzieś dostała "dzikiego pradu". W rozruszniku spaliła się cewka elktrowłacznika ale po za tym wszystko ok, okablowanie tez nie uszkodzone, pozostaje chyba jeszcze przekaźnik w skrzynce tylnej do sprawdzenia.

Traktorzysta
Pomocnik operatora

Maszyna: MF5455 2009, Mecalac 12MSX 2005

Firma: Gospodarstwo rolne.


Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez PiatyElement » 29 Gru 2015 15:30

Jarewa napisał(a):A ja bym wykluczył stacyjkę i złącze obrotowe, Bo rozrusznik uruchamia przekaźnik w skrzynce tylnej a żeby odpalił z tego przekaźnika to musiał by być włączony zapłon i podane napięcie na rozruch wiec niemożliwością jest by te dwie rzeczy działały się na raz

Do stacyjki napięcie dochodzi cały czas. Stacyjka załącza przekaźnik, więc zwarcie w wiązce do stacyjki jest w stanie załączyć przekaźnik od rozrusznika dokładniej bendiksu. Przecież to właśnie kluczykiem załączasz ten przekaźnik ( podajesz napięcie z zasilania stacyjki na zasilanie cewki przekaźnika). Sam rozrusznik ( nie bendiks tylko uzwojenie główne rozrusznika ) połączony jest bezpośrednio przewodem z akumulatorem, więc jeśli zwarcie w wiązce do stacyjki załączy przekaźnik to rozrusznik będzie kręcił. Dodatkowo powiem, że aby rozrusznik kręcił w przypadku zwarcia opisanego powyżej, "zapłon" czy jak to tam zwał ( kluczyk do poz 1 ) nie musi być załączony, może być w poz 0.

Jarewa napisał(a): Bo po drugie jest drugi przekaźnik do włącznika (gasidła) pompy wtryskowej i jeżeli by faktycznie było napięcie "po zapłonie" które tez zasila przekaźnik rozruchowy to maszyna normalnie by odpaliła.

Nie wiem jak w mecalacu i ręki sobie uciąć nie dam, ale ogólnie cewka jest załączana z innego obwodu i dopiero wtedy jak komputer silnika dostanie informacje z czujnika obrotów silnika. Odpięcie czujnika obrotów spowoduje rozłączenie tej cewki. Ewentualnie może być zasilana z poz1 kluczyka. Cewka nie może być zasilana z obwodu rozrusznika bo działa by tylko wtedy gdy kręcił by rozrusznik, po uruchomieniu silnika, gdy puszczasz kluczyk i przestaje kręcić rozrusznik ( bo odcinasz napięcie od przekaźnika a ten z kolei od rozrusznika ) to i odciął byś napięcie od cewki która by się rozłączyła. Nie pisał że silnik sam odpala, tylko że sam załącza się rozrusznik i kręci przez jakiś czas. Cytat poniżej:
Traktorzysta napisał(a): przypadkiem usłyszałem krecący rozrusznik w zaparkowanej maszynie bez operatora, po jakichś 20s sam się wylaczył


Traktorzysta napisał(a): faktycznie jest tak że linia rozruchu ze stacyjki nie mogła uruchomić rozrusznika nawet jak by gdzieś dostała "dzikiego pradu"

Obwód do przekaźnika rozrusznika może dostać zwarcia z obwodem zasilającym stacyjkę i załączy przekaźnik, który będzie kręcić rozrusznikiem, więc wbrew temu co piszesz "ta linia z dzikim prądem" jak najbardziej mogła uruchomić rozrusznik.

Traktorzysta napisał(a): pozostaje chyba jeszcze przekaźnik w skrzynce tylnej do sprawdzenia.

Sam przekaźnik jeśli nie dostanie napięcia na cewkę, np od zwarcia to nie załączy swoich styków, sam z siebie.

Jeśli dobrze zrozumiałem usterkę - kręci ale nie odpala silnika - to wasza teoria raczej nie jest prawidłowa.


Druga sprawa, że zwarcie nie musi być pomiędzy stacyjką a przekaźnikiem. Zwarcie może być na obwodzie już samych styków przekaźnika ( odcinek: styki przekaźnika - bendiks ). Najprościej było by to sprawdzić w ten sposób, że gdy rozrusznik sam zacznie kręcić to wyjąć przekaźnik. Jeśli dalej będzie kręcić to zwarcie na odcinku styki przekaźnika - bendiks, jeśli przestanie to zwarcie na odcinku cewka przekaźnika - stacyjka.
Napisałem o takiej metodzie sprawdzenia, bo miernikiem może być ciężko, ze względu na fakt iż nie jest to zwarcie całkowite i cały czas, a pojawia się tylko np podczas dużego zawilgocenia lub kiedy instalacja maszyny poddana jest wstrząsom.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez Jarewa » 29 Gru 2015 18:14

PiatyElement napisał(a):Do stacyjki napięcie dochodzi cały czas. Stacyjka załącza przekaźnik, więc zwarcie w wiązce do stacyjki jest w stanie załączyć przekaźnik od rozrusznika dokładniej bendiksu. Przecież to właśnie kluczykiem załączasz ten przekaźnik ( podajesz napięcie z zasilania stacyjki na zasilanie cewki przekaźnika). Sam rozrusznik ( nie bendiks tylko uzwojenie główne rozrusznika ) połączony jest bezpośrednio przewodem z akumulatorem, więc jeśli zwarcie w wiązce do stacyjki załączy przekaźnik to rozrusznik będzie kręcił. Dodatkowo powiem, że aby rozrusznik kręcił w przypadku zwarcia opisanego powyżej, "zapłon" czy jak to tam zwał ( kluczyk do poz 1 ) nie musi być załączony, może być w poz 0.



Właśnie nie rozumiesz mnie i jesteś w błędzie. Stacyjka i napięcie po zapłonie uruchamia w górnej skrzynce przekaźnik które daje napięcie po zapłonie na przekaźnik włączający elektromagnes rozrusznika.

I jak by było zwarcie w stacyjce czy zwarcie w przekaźniku rozruchu nic to nie daje bo przekaźnik rozruchu nie ma napięcia by przekazał na bendiks, by musiał być tez trafiony przekaźnik zapłonu co z kolei te dwa przypadki można wykluczyć bo silnik by odpalił. A jedno bez drugiego nie zadziała.


PiatyElement napisał(a):Obwód do przekaźnika rozrusznika może dostać zwarcia z obwodem zasilającym stacyjkę i załączy przekaźnik, który będzie kręcić rozrusznikiem



No właśnie nie będzie bo powód dałem ci wyżej.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez PiatyElement » 29 Gru 2015 18:41

Jarewa napisał(a): Stacyjka i napięcie po zapłonie uruchamia w górnej skrzynce przekaźnik które daje napięcie po zapłonie na przekaźnik włączający elektromagnes rozrusznika


Nie bardzo cię rozumiem bo trochę nie jasno piszesz ( jak wyżej ), ale pewnie chodzi Ci o to, że: po przekręceniu kluczyka do poz 1, załącza się przekaźnik który zasila elektronikę ale też podaje napięcie na styki przekaźnika od rozrusznika ( styki, nie cewkę). I bez załączenia tego przekaźnika, nie będzie napięcia na stykach przekaźnika od rozrusznika i załączenie go nie poda napięcia na rozrusznik.

Fakt przyznaję, że pominąłem ten przekaźnik, ale sam też przyznasz, że zasilanie stacyjki, zasilanie zapłonu ( cewka przekaźnika o którym piszesz ) i cewki przekaźnika rozrusznika to jedna wiązka na jakimś odcinku, więc nie można wykluczyć że uszkodzona jest izolacja na kilku przewodach ( takie przypadki też się zdarzają ) w miejscu załamań i tam gdzie przewody się ocierają.
Tak w ogóle to trzeba sprawdzić czy sama stacyjka nie powoduje zwarcia i nie załącza od zawilgoconego brudu w niej i uszkodzonych styków.

Dobrze by było zaobserwować też, czy podczas gdy rozrusznik sam się załącza, podświetla się reszta elektroniki tak jak po przekręceniu kluczyka do poz 1.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszyni

Postprzez Jarewa » 29 Gru 2015 18:56

Image

Narysowałem by było bardziej zrozumiałe choc nie wszystko bo sa jeszcze bezpieczniki. I gdyby było przebicie na tych dwóch przekaźnikach to maszyna by odpaliła dlatego dorysowałem gasidło. A że tylko kręci a nie odpala to wszystko co przed przekaźnikami można uznać za dobre a szukać usterki w samym rozruszniku albo przewodach przekaźnik-rozrusznik.
Załączniki
roo.jpg

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszyni

Postprzez PiatyElement » 29 Gru 2015 19:06

Też, miałem narysować, ale później, dokładnie tak jak Ty. :mrgreen:
Jarewa, zrozumiałem cię i ci to przecież napisałem że pominąłem ten jeden przekaźnik. Z drugiej strony załapał bym szybciej o czym piszesz, jak byś tłumacząc pisał: cewka przekaźnika, styki przekaźnika, bo tak to wszystko zawsze sprowadza się do tylko przekaźnika, więc trzeba było się chwile zastanowić, a to 2 oddzielne obwody - styki i cewka. Ty tłumaczysz, to ty wiesz o co ci chodzi, ja musiałem się domyślić.

Grunt żeśmy się dogadali, i ciekawi mnie co z tego wyjdzie, bo mam atlasa AR65 który też sam próbuje się uruchomić ( chyba mu nie dobrze u właścicieli i chce spierdzielić .... ) będę go sprawdzał i robił po sylwestrze, więc w zależności od rozwoju tego tematu, coś jeszcze napiszę co znalazłem u siebie.

Pzdr.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez Kamal » 29 Gru 2015 19:08

Panowie zwłascza @ Jarewa mieszacie jak za przeproszenie g..... w betoniarce ;). Bendnix to metalową żębatka że sprzęgłem jednokierunkowy w rozruszniku. Prądu do pracy nie potrzebuje. Za to włącznik elektromagnetyczny tak. Napięcie przed po zapłonie. Trzymajcię się ogólnie przyjętej nomenklatury i będzie OK. Linię kl30, kl15 czy kl50 mogą się zawrzeć gdzie kolwiek. Tak jak pisze kolegą @Piąty element i ją wcześniej. Kręci sam rozrusznik więc dostaje napięcie na kl50 i to trzeba znaleść. Bo za chwilę będzie się to zdarzać częściej i kto wie czy przypadkiem nie podczas pracy silnika.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez PiatyElement » 29 Gru 2015 19:18

Kamal napisał(a): Bendnix to metalową żębatka że sprzęgłem jednokierunkowy w rozruszniku


Kamal, ależ masz wysoki współczynnik agresji ..... :mrgreen: :lol: są święta, nie psuj mi ich, bo i tak dowiedziałem się że nie ma Św. Mikołaja i moje dzieciństwo legło w gruzach.

Kamal, nie mieszamy jak G.... w B ...... tylko pisząc o bendiksie, wiadomo o co chodzi w mowie potocznej, bo wiadomo że bendiks to mechanizm a uruchamia go włącznik elektromagnetyczny.

Kamal napisał(a):Linię kl30, kl15 czy kl50 mogą się zawrzeć gdzie kolwiek

Czy jak użytkownikowi który nie ma schematu, napiszę KL... to będzie wiedział o co chodzi? Dla użytkownika to zazwyczaj kabelek od ... do.

Z jednej strony masz rację co do nomenklatury i nazewnictwa jak i ja pisałem o stykach i cewce przekaźnika i Cię popieram całkowicie, z drugiej strony nie wszyscy wszystko rozumieją jak się pisze z fachowym nazewnictwem, a i wypowiedzi to skraca. Jak komuś napiszę podaj napięcie na bendiks to wiadomo że nie przyłoży przewodów z napięciem do zębatki ( chyba że petent będzie miał IQ na poziomie glona czy wodorostu), tak wiec czasami można użyć uproszeń, tak myślę.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez PiatyElement 29 Gru 2015 19:39, edytowano w sumie 5 razy
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez Jarewa » 29 Gru 2015 19:20

Kamal napisał(a):Kręci sam rozrusznik więc dostaje napięcie na kl50 i to trzeba znaleść.



Nie koniecznie musi być napięcie na kl50. Wystarczy uszkodzony elektromagnes a głównie styki robocze połamana sprężynka odbijająca itd. Nie wiedząc jaki to elektromagnes jak zbudowany to można gdybać ale były dwa rodzaje pierwszy to styk roboczy był połączony na stałe z trzpieniem jak i osobno co ze stałym mamy większą gwarancję bezpieczeństwa a osobno bardzo małą.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez Kamal » 29 Gru 2015 19:42

Spoko ząbki już w tym tygodniu komuś policzyłem. Więc spokojny jestem :).
Wiesz @Jarewa jakby ta sprężynka tam poszła to by się sam załączał co chwila podczas pracy silnika. Drgania zespołu napędowego i maszyny by to wymusiły. W układzie statycznym nie ma na to szans bo co spowoduje przesunięcie elementu jak żadne siły na niego nie działają?

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszyni

Postprzez Jarewa » 29 Gru 2015 19:57

Wiem loteria, ale jest jeszcze rozszerzalność cieplna. Przed tą naprawą mógł wyciągać przekaźniki co by zwęziło poszukiwania. I szkoda że nie pokazał zdjęć spalonego elektromagnesu czy faktycznie zjaranie uzwojenie? i pytanie które? i jak wyglądał styk roboczy.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszyni

Postprzez Alex CNC » 29 Gru 2015 20:11

witam wszystkich
Miałem taka sama sytuacje w ładowarce Thomas okazało się, że przekaźnik sam się zwierał i rozrusznik zaczynał kręcić , mimo to ze kluczyki były wyciągnięte ze stacyjki
Od tamtej pory zawsze wyłączam hebel prądowy w każdym sprzęcie, myślę ze jak by mnie nie było w tym momencie mogło by dojść do spalenia maszyny

Alex CNC
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 18 Paź 2015 18:06

Maszyna: MECALAC 714MW 2005r

Firma: PARTNER CNCRACIBORZ
OBRÓBKA METALI CNC
SWORZNIE, PANEWKI, TULEJE,
TULEJE SILNIKÓW, HARTOWANIE


Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez PiatyElement » 29 Gru 2015 21:56

Alex CNC napisał(a): okazało się, że przekaźnik sam się zwierał


Sam, bez niczego nie mógł się zwierać, bo ma styki które dodatkowo odciąga sprężynka. Więc albo dostawał napięcie na swoją cewkę, albo był uszkodzony mechanicznie - wygięte blaszki ze stykami, uszkodzona/rozciągnięta sprężynka. Jeśli go wymieniłeś i pomogło, to to drugie.
Ciężko więc podać na tacy gotowe rozwiązanie i przyczynę usterek które nie są stałe, tylko pojawiają się losowo. Trzeba przejrzeć kilka rzeczy, sprawdzić, coś podmienić, a to wymaga jakiejś inwencji własnej ze strony użytkownika i wiedzy.
Kamal napisał(a):Spoko ząbki już w tym tygodniu komuś policzyłem. Więc spokojny jestem

No nie mów że Św. Mikołajowi ....
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszyni

Postprzez Kamal » 29 Gru 2015 23:13

Eeeee. ŚW to on nie był za to napewno pod wpływem. :)
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Samoczynne zalączanie rozrusznika w zaparkowanej maszynie

Postprzez Traktorzysta » 01 Sty 2016 13:19

Naprawiłem rozrusznik, zamontowałem i skubaniec znów się rwie do pracy jak pies do suki :D
Przyjrzałem się polaczeniom w tej skrzynce z tyłu maszyny: rozrusznikiem steruje solidny metalowy przekaźnik, jeden styk przekaźnika podpięty na stałe pod napięcie akumulatora zabezpieczone bezpiecznikiem 60A, drugi pod cewkę rozrusznika, cewak przekaźnika podpięta jest pod masę i linie która idzie do kabiny.
Po odpięciu kabelak sterującego cewką w. w. przekaxnika rozrusznik przestaje się samoczynnie uruchamiać.
Nie mialem jeszcze czasu sprawdzić dokładnie całej wiązki ale stawiam na złacze obrotowe a konkretnie wyciek płynu chłodzacego na tym złaczu bo na tych 4 śrubkach na dole złącza tak jak by wisiały kropelki płynu. Jak sobie teraz przypominam to problemy z tym rozrusznikiem zaczęły sie niedługo po tym jak zaczęły się chłody i odkręcilem zawory (wcześniej były zakrecone) odcinajace nagrzewnice.

Traktorzysta
Pomocnik operatora

Maszyna: MF5455 2009, Mecalac 12MSX 2005

Firma: Gospodarstwo rolne.


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej