wibako

szybkozłącze - luz

Moderator: wujek616

szybkozłącze - luz

Postprzez vex4 » 27 Sty 2016 21:23

Marka i model maszyny: Mecalac 12 MXT
Rok produkcji: 2000

Witam,

mam pytanie odnośnie luzu na połączeniu łyżki z złączem :

Czy stożki przy koparce mają taką samą średnice, wymiary co stożki przy narzędziu ? szukając znalazłem dwa rozmiary i nie wiem ??? u mnie jest tak wybite, że ciężko stwierdzić jakie były, taką już kupiłem niestety a chciałby to jakoś naprawić aby było sztywno.


pozdrawiam

vex4
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 21 Sie 2009 23:12
  • Miejscowość: Bydgoszcz

Reklama

simmet

szybkozłącze - luz

Postprzez Chuck_M » 27 Sty 2016 21:37

Luzy usuwasz poprzez wymianę stożków i "płyty z otworami" w złączy przy koparce. Drugim tematem jest rozklepywanie się końcówki blachy blokującej w złączu koparkowym. Naprawa polega na wymianie blachy ze stożkami i otworami oraz na wyszlifowaniu i dospawaniu odpowiedniego paska blachy do płyty blokującej. Tylko przed odcięciem wykonaj pomiary blach aby później była możliwość wypięcia łyżki a dokładniej gdy zrobisz je na 'płasko' nie będziesz miał możliwości odpięcia łyżki gdyż blacha blokująca nie będzie miała odpowiedniego ruchu. Gdy odchylisz za mocno złącze od łyżki i tak przyspawasz to narzędzie będzie się wypinać ponieważ sprężyny nie będą mogły już docisnąć blachy blokującej i gdy mocniej potrząśniesz to narzędzie samo się wypnie! Następna sprawa w miejscu gdzie tłoczek wypychający blachę blokującą łączy się często wyciera to miejsce przez to przy wysuwie tego to tłoczka kontakt następuje tylko kantem co powoduje częste niszczenie uszczelnień tłoczka. Naprawa polega na odpowiednim napawaniu i wszlifowaniu aby tłoczek w momencie wysunięcia miał jak największy kontakt. Wiem bo przerabiałem to w 714 :) :wink:

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


szybkozłącze - luz

Postprzez vex4 » 27 Sty 2016 21:48

dzięki za szybką odpowiedź ! blacha blokująca wygląda u mnie ok, wydaje mi się że w najgorszym stanie są stożki przy koparce, chciałbym je dorobić, mam nową łyżke z idealnymi stożkami i tym wymiarem chciałem się posłużyć - czy przy koparce są takie same czy większe ?? na allegro widziałem w dwóch rozmiarach :

http://allegro.pl/stozek-i-tuleja-do-sz ... 76356.html

vex4
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 21 Sie 2009 23:12
  • Miejscowość: Bydgoszcz

szybkozłącze - luz

Postprzez wujek616 » 27 Sty 2016 22:18

Przy koparce i przy łyżce są te same stożki i gniazda. Kupowałem już te zestawy z TOK-FREZu i powiem Ci że dają radę. Kiedyś sam dawałem tokarzowi do dorobienia ale wychodziło drożej. Na aukcjach gościu ma dwa rodzaje bo to są do MENELA 12 i 14/714, 14i 714 ma większe kły i gniazda jak 12.

Autor postu otrzymał pochwałę
691119423 Paweł
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA !

Awatar użytkownika
wujek616
Fachoperator

  • Posty: 816
  • Rejestracja: 17 Lis 2010 22:20
  • Miejscowość: Sulęcin, woj.Lubuskie
  • Pochwały: 41

Maszyna: Mecalac12MXT,AtlasAR51B,
Deutz-Fahr Agrotron130,6.45TT


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej