wibako

Brak napiecia, gniazdo 12v

Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez korba71 » 21 Paź 2011 19:56

Marka i model maszyny: volvoec 210blc
Rok produkcji: 2006

Kolega poprosił zebym mu naładował tel. ku mojemu zaskoczeniu gniazdo jest nieczynne, brak napiecia, zdemontowałem panel kabel podłączony a pradu brak, pociągnąłem kabel i wyszedł zza nagrzewnicy jest obciety, co teraz w przyszłości chciałem podłaczyc sobie CB skad wziazc prad? raczej nie zdemontuje głównego panelu z nagrzewnicą zbyt pracochłonne, moze z radia jest koło gniazda 12v? moze ktos cos doradzi pozdrawiam.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Reklama

simmet

Re: Brak napiecia ,gniazdo 12 v

Postprzez desmo999 » 21 Paź 2011 20:55

Śmiało ciągnij od radia. Są bezpieczniki w razie czego oby tylko poprawnej wartości:)

desmo999
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 17 Wrz 2011 20:01

Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez mechanior » 29 Paź 2011 07:54

całość instalacji 12v powinna być obsługiwana przez jedną przetwornicę 24/12, to samo źródło zasila więc radio oraz wszystkie inne odbiorniki 12v, zdecydowana większość przetwornic posiada wewnętrzne elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem,
w skrzynce bezpieczników jest gniazdo oznaczone CONVERTER, to ten bezpiecznik odpowiada za przemiennik napięcia...
możesz podłączyć CB do istniejącej instalacji z radia ale należy pamiętać że krótkofalówka pobiera impulsowo duży prąd...
powinna być raczej podpięta bezpośrednio do źródła, to poprawi jej działanie i zabezpieczy instalację przed "zmęczeniem"

najlepiej było by odnaleźć miejsce gdzie podpięte było gniazdo zapalniczki...
i oczywiście zabezpieczyć radio CB odpowiednim bezpiecznikiem...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez korba71 » 06 Cze 2012 19:25

Żeby dotrzymać tradycji rozwiazałem problem i go opisze, admin nie wydzielił tego postu podczas tworzenia działu VOLVO ale to bez znaczenia, było troszke czasu wiec z kolega rozebrałem cały tylny panel i nie znalazłem obcietej drugiej czesci, ale pamietajac co napisał mechanior ze jest jedna przetwornica wiec jak juz widziałem wszystkie kable pomyślałem ze może cos znajde i okazało sie ze ta obcieta linia z gniazda 12v to była dodatkowa lina dołozona do oryginalnej linii 12v (nie wiem do czego słuzyła) ale wygladała prawie jak oryginalna nawet kabel był w pieknym czarnym peszlu pospinanym sciagaczami tasmowymi jak reszta wiazki, miał nawet oryginalną wtyczke w połowie i wpiecie wygladało na oryginalne ale po zdemontowaniu (rozcięciu) okazało sie ze ktos uzył mosieżnych rurek i zle zacisnoł z jednej strony, kabelek musiał z czasem sie wysunąć i napiecia nie było KOMPLETNY BANAŁ, teraz moge wypłakać CB :D zapytałbym jakie ale pewnie powysyłacie mi same linki + opierrr... za lenistwo.
Ostatnio edytowany przez rudesmen, 08 Cze 2012 18:31, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Już przenoszę. PS Gdyby w tytule była podana marka przeniósłbym wcześniej :)

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez mechanior » 06 Cze 2012 23:24

no nie do końca banał, takie awarie są najtrudniejsze do zdiagnozowania, po przeróbkach to trudno się doszukać źródła problemów, zmiany w oryginalnych rozwiązaniach bywają złośliwe (jak widać po twoim przykładzie)
jeśli pytasz o CB to wyceluj najtańsze ze znanych marek, ja kupiłem alana za 220, jestem zadowolony... ważniejsza od radia jest antena, najlepszym rozwiązaniem jest włoskie SIRIO - najlepszy stosunek ceny do jakości
btw Włosi robią bardzo dobry sprzęt CB, czasem nawet nie wiemy że markowe wyroby pochodzą właśnie z tego kraju

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez peckiel » 06 Cze 2012 23:39

Coś nie coś mogę powiedzieć o sprzęcie CB, niegdyś bardzo mocno się tym interesowałem, nawet bawiłem się w zestrajanie. Wracając do tematu ja do podłączania różnych urządzeń w maszynach i samochodach kupiłem na allegro miernik za 20 zł. Teraz takie mierniki są w marketach po 10 zł, warto to mieć, bo z łatwością można zmierzyć jaki masz prąd.
Co do CB to tak jak pisze mechanior, alan + sirio śmiało wystarczą. Ostatnio zestaw jaki kupowałem to był Alan 199 i antena Sirio podajże 100 cm długości. Mam takie zestawy i sprawują się znakomicie. Takie radyjko kupisz to 200 zł śmiało a antena też teraz grosze będzie kosztowała.

Autor postu otrzymał pochwałę
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez korba71 » 07 Cze 2012 13:40

Dzieki panowie :D to była przedostatnia zecz która nie działał mi w koparce, zostały mi jeszcze spryskiwacze, niekiedy po spryskaniu szyb wycieknie mi cały płyn ze zbiorniczka, rozebrałem pompke i wykreciłem zbiorniczek był zanieczyszczony jakimis czarnymi paprochami, wyczysciłem ale nic to nie dało, nie zawsze ucieka po spryskaniu wiec domyslam sie ze gdzieś jest jakis zawór zwrotny i moze nie domyka sie niekiedy musze go zlokalizować przewody biegna w bardzo niedostepnych miejscach więc bedzie ciężko jest nadzieja ze sie naprawi samo :mrgreen:

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez peckiel » 07 Cze 2012 14:24

korba71 taki zestawik jest całkiem ok http://allegro.pl/radio-cb-alan-199a-an ... 42777.html
Kilku moich znajomych kupiło takie zastawy.
Ja mam dokładnie takie zestawy:
http://allegro.pl/cb-radio-midland-alan ... 20407.html
http://allegro.pl/cb-antena-lemm-at900- ... 73784.html

W poście wyżej błąd zrobiłem. Mam Alany 199 + anteny Lemm at-900. Poszedłem i sprawdziłem dla pewności.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez korba71 » 21 Cze 2012 22:19

Dostałem radio firmy midland -alan
Image raczej nie miałem wpływu na wybór, ale i tak jestem zadowolony, testowałem zasieg i grubo ponad 5 km bez zestrojenia i jakiejkolwiek regulacji, lepiej byc niemogło, dzieki koledzy za rady i małe pytanko musze skracać fale bo słychac zakłócenia od dmuchawy i pompki spryskiwacza, czy to norma, radioodtwarzacz nie robi zakłóceń a jest zasilane z tego samego źródła.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez mechanior » 21 Cze 2012 23:02

niestety w niektórych sprzętach to norma
musiałbyś zainwestować w filtr częstotliwości
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez peckiel » 21 Cze 2012 23:11

Dokładnie tak jak mechanior mówi. Lepsze radia mają filtr ANL od zakłóceń. A w tym Alanie trzeba się liczyć z zakłóceniami. korba71 jutro się spytam kierowcy czy ma też zakłócenia.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez korba71 » 23 Cze 2012 19:33

Pomęczę was troszke ---jaki jest koszt takiego filtra i jak sie go montuje? i pytanko chodzi mi o trójnik ---jakikolwiek? czy tez może są jakies klasy tych trójników ? chodzi oczywiscie o zakłócenia.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez mechanior » 24 Cze 2012 00:10

jaki trójnik?


wpisz sobie na allegro FILTR CB
nie sądziłem że są takie tanie, jak ostatnio (10 lat temu) chciałem kupić to kosztował prawie 100
montuje się go na przewodzie zasilającym radio CB
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez peckiel » 24 Cze 2012 12:23

korba71 jeśli chodzi o filtry: http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... ring=filtr
Tak jak kolega mechanior mówi. Montuje się go na zasilanie radia.

W ostatnim czasie sprzęt CB poszedł w cenach w dół. Dawno nie zaglądałem do tego działu, ale jak zajrzałem to ogarnął mnie szok. Poczciwego Unidena PRO510 nie dostaniesz nowego. A takie dobre radio i właśnie ma ten filtr ANL, ale prawdopodobnie cofnęli mu homologację, bo nie spełnia jakiś tam unijnych wymogów. Ale President poszedł w dół, to jest to samo.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez korba71 » 24 Cze 2012 12:38

mechanior napisał(a):jaki trójnik?

chyba zle sie wyraziłem, chodzi mi o rozdzielacz jeden wtyk i dwa gniazda, niekiedy trzeba naładowac tel. a mam jedno wyjscie 12v drugie z zapalniczki ma 24v, chodziło mi czy jakikolwiek rozdzielacz i bedzie ok??--- czy to tez ma jakies znaczenie tanie gorsze, droższe lepsze? dzieki panowie z linki co z tego by najlepiej wybrac jest ich tam mnóstwo? bardzo dziekuje za zainteresowanie :D

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Brak napiecia, gniazdo 12v

Postprzez peckiel » 24 Cze 2012 12:44

Jeśli chodzi o gniazdo to ja mam jakąś chińszczyznę. Kupiłem na pierwszej lepszej stacji paliw. A jeśli chodzi o filtry to ja bym patrzył, który sprzedający jest najbliżej mnie.

EDYTUJĘ:
Taki gniazdo mam wstawione w Dafie:
Image
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej