wibako

Cieknie zwolnica EC210BLC

Cieknie zwolnica EC210BLC

Postprzez korba71 » 15 Mar 2013 21:35

Marka i model maszyny: volvo ec210blc
Rok produkcji: 2006

Koledzy, nastaly mrozy malo sie ruszam koparka, dzis rano minus 10, odpalilem, zagrzalem, kawalek pojechalem, zgasilem przechodze kolo koparki za kilka godzin patrze zalana gasienica olejem w miejscu placzenia napedu gasienicy z rama, czyli pewnie uszczelniacz, wylalo sie ok, cwierc litra niewiele, powycieralem podnioslem sie do gory i krecilem gasienica, ku mojemu zaskoczeniu wyciek ustal wycieralem i nic, pracowalem do konca zmiany sprawdzalem i nic, moze ktos cos doradzi, wiem ze w przekladni jest poduszka powietrzna, jest mozliwosc chwilowego rozszczelnienia z powodu mrozow albo jakis brud dostal sie pod uszczelniacz, czy to raczej znak ze zbliza sie pora remontu dodam ze to na pewno olej przekladniowy.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Reklama

simmet

Zwolnica

Postprzez dawidk » 16 Mar 2013 21:36

a ile tam włązi tego oleju do zwolnicy?? może już nie ma to nie cieknie :-) Ja mam troszkę inny problem. Ubywa, ale nie widać gdzie :-) Co prawda do twojej zwolnicy moja kopareczka prawie by wlazła cała :-) ale zasada ta sama :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Zwolnica

Postprzez korba71 » 16 Mar 2013 22:26

Powiem ci kolego ze sprawdzam skrupulatnie od lat, schylam sie kilka razy dziennie pod koparke i robie ogledziny, wymieniam czesciej niz w ksiazce, wiec raczej nie, wycieklo bo zrobila sie nieszczelnosc a w przekladni jest cisnienie, mam nadzieje ze to chwilowe ale nie sadze, w razie awarii bede musial tak pracowac ze dwa miesiace, mam nadzieje ze wyciek bedzie skromny i nie bedzie dostawal sie brud do przekladni, to by ja zamordowalo. Wchodzi okolo 6l, kolego ubywac ci moze przez uszczelniacz, glowny przy lozysku, przez dekiel albo przez przekladnie od silnika hydraulicznego innej mozliwosci chyba nie ma, olej przekladniowy smierdzi wiec powinienes jakos wykryc przeciek, znikac chyba nie moze :mrgreen: moze wlewa sie gdzies do ramy.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Re: Zwolnica

Postprzez dawidk » 16 Mar 2013 22:39

jest opcja że coś zamarzło i wlazło pod uszczelniacz, jeśli jest jakieś uszkodzenie, wyciek powróci :-) brud raczej się nie dostanie, uszczelnień musiało by w ogóle nie być :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Zwolnica

Postprzez mechanior » 17 Mar 2013 00:57

w takiej maszynie jak twoja wymieniałem 4 razy wałek hydromotoru i zauważyłem że strasznie szybko zużywa się bieżnia uszczelniacza, zapewne masz przeciek z hydromotoru do zwolnicy, to wyjaśnia nadciśnienie w zwolnicy i wyciek z piasty
radzę zając się tym szybko póki jeszcze uszczelniacz piasty żyje bo jego wymiana wymaga demontażu całego napędu a wałek można wymienić w 3-4 godziny
btw mam takie wałki w BAAAARDZO dobrej cenie, oryginał w Volvo kosztuje prawie 3000...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zwolnica

Postprzez korba71 » 17 Mar 2013 20:38

Kolego cale zdarzenie mialo miejsce w piatek, wiec niewiele udalo mi sie ustalic, jedynie ze przeciek ustal, o nadcisnieniu napisalem bo przy kazdej wymianie po odkręceniu jest spory syk, kolega odkrecil kiedys od dolu bo chcial jak najszybciej i nie mogl wyjsc z podziwu jak chlusnelo, pamietam ze ty tez wspominales kiedys o poduszce powietrznej jaka jest w przekladni, zaopatrzylem sie w olej i zobaczymy, odkrece korek i bede widzial czy jest wiecej, ja sadzilem ze puscil uszczelniacz na glownym lozysku, ale mozesz miec racje wzroslo cisnienie i przepchnelo jakas ilosc oleju, wiec wyciek powinien cyklicznie sie powtarzac, zobaczymy, juz sie dowiedzialem ze ew. naprawa moze odbyc sie dopiero po ukonczeniu budowy czyli jakies poltora miesiaca do dwóch.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Cieknie zwolnica EC210BLC

Postprzez mechanior » 18 Mar 2013 01:35

uwielbiam te stwierdzenia że "naprawa musi poczekać"
wtedy zamiast 1500 będzie trzeba zainwestować 10.000...
cóż, czasem na przełomie sezonów, przy dużej różnicy temperatur uszczelnienia przepuszczają chwilowo... potem wszystko może wrócić do normy, ale nie musi
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Cieknie zwolnica EC210BLC

Postprzez korba71 » 19 Mar 2013 19:29

Odkrecilem wczoraj korki, olej jest w normie, odrobine brakowało, chyba ta ilosc która wyciekła, uzupełniłem, wyciek ustał, jest mokro i błotniscie, wiec nie widac czy jest chocby drobny wyciek, ta usterka kolego która opisałes, zwiekszała by poziom oleju w zwolnicy?? ciekawe co bedzie dalej, z doswiadczenia wiem ze wszystko zmierza ku gorszemu.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Cieknie zwolnica EC210BLC

Postprzez mechanior » 19 Mar 2013 20:34

przeciek na wałku hydromotoru powoduje przedostawanie się oleju z hydrauliki do zwolnicy i stopniowy wzrost ciśnienia ale i poziomu oleju
jak napisałem, bywa że czasem "coś" spowoduje wyciek chwilowo po czym wszystko wraca na długi czas do normy...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Cieknie zwolnica EC210BLC

Postprzez korba71 » 01 Kwi 2013 12:35

Wracając do tematu, wyciek ustal calkowicie, odkrece jeszcze raz korki sprawdze poziom, ciekawe jaka byla tego przyczyna, sadze ze tak czy inaczej poleci znowu.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej