wibako

Brak jazdy szosowej EW170

Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez Janusz1981 » 07 Cze 2013 10:01

Marka i model maszyny: Volvo EW170
Rok produkcji: 1999
Numer seryjny: EJY144

Witam. Mam problem ze znalezieniem przyczyny że koparka jeździ tylko na biegu polowym i moc jest. Hydraulika ok, ruchy ok. Przy kierownicy jest manetka którą przełącza się prędkość jazdy który steruje elektrozaworem na balaście w okolicy tylnej prawej lampy i pompy głównej, napięcie do nich dochodzi bo słychać zawory i przewody sztywnieją. Te przewody przechodzą poprzez kolumnę obrotu do silnika jazdy (przekładni) pod podwoziem i tam też 2 przewody sztywnieją podczas przełączania i słychać jak w niej przez około 2-3 sek. przepływał olej i gdy ustawię jazdę szybką i wciskam pedał przyspieszenia to koparka ruszy ok 0,5m i stanie a w przekładni słychać gwizd. Proszę o podpowiedzi czy mam zajrzeć do silnika jazdy czy jakieś zawory szokowe, czy słabo steruje chłonnością silnika, czy jakieś sprzęgła, od czego zacząć???

Janusz1981
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 07 Cze 2013 09:29

Reklama

simmet

Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez mechanior » 07 Cze 2013 22:26

ta maszyna ma 2 biegi zmieniane mechanicznie i 2 biegi zmieniane hydraulicznie
jedna cewka odpowiada za sterowanie skrzynią a druga za przestawianie chłonności silnika hydraulicznego
ŚLIMAK - bieg terenowy to 1 bieg mechaniczny + hydromotor przestawiony na wysoki moment
po zmianie wydajności hydromotoru na wysokie obroty mamy 1 bieg szosowy - ŻÓŁW, następnie przełączenie skrzyni na 2 bieg mechaniczny bez zmiany wydajności hydromotoru wywołuje 2 bieg szosowy czyli ZAJĄC
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez Janusz1981 » 10 Cze 2013 10:42

Być może zatarła się przesuwka chłonności silnika w silniku jeśli przewody od tych zaworów się naprężają. (Jedna cewka załącza się po włączeniu zapłonu a druga po przełączniku żółw/zając - prawidłowo?)

Janusz1981
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 07 Cze 2013 09:29

Re: Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez hardweld » 21 Sie 2013 15:18

W skrzynce przekładniowej są tarcze ślizgowe, rozbierz i sprawdź czy nie są spalone, ewentualnie obróć je na drugą stronę jeśli jest taka możliwość. Oczywiście żeby sie do nich dobrać, musisz najpierw zdemontować silnik jazdy.

hardweld
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 21 Sie 2013 15:07

Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez mechanior » 21 Sie 2013 23:19

hardweld napisał(a):ewentualnie obróć je na drugą stronę jeśli jest taka możliwość

zastanów się zanim walniesz taką poradę, tarcze hamulcowe w samochodzie też obracasz?
nie da się tak zrobić bo pracują obustronnie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez hardweld » 22 Sie 2013 07:49

No chyba jasne jest, że nie jest gruntowna naprawa, ale wyjście awaryjne, żeby skończyć robotę, zanim zamówi nowe tarczki np.

hardweld
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 21 Sie 2013 15:07

Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez mechanior » 22 Sie 2013 11:13

dramat jesteś chłopie i nie wiesz o czym piszesz
ODWRÓCENIE ZDARTEJ OBUSTRONNIE I POKRZYWIONEJ TARCZY NIC NIE DAJE
dalej masz zdartą i pokrzywioną tarczę tylko że założoną odwrotnie więc NIE BĘDZIE DZIAŁAĆ
może to kiedyś widziałeś ale absolutnie nie kumasz zasad działania oraz napraw takich rzeczy
nie ma szans na poskładanie tego nawet "na chwilę" jeśli tarcze są uszkodzone
co wcale nie znaczy że są uszkodzone bo często się zdarza że nieprawidłowe działania sprzęgła biegu to wina nieszczelności
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez hardweld » 22 Sie 2013 16:57

Panie Mechanior, nie piszę tego bo tak sobie wymyśliłem, po prostu opisuję przypadek już zaistniały. Przekręcanie tarczek dało tyle, że można było wyjechać maszyną z wyrobiska i wjechać na zestaw. Nie jest to sposób naprawy i też nie upieram się, że to na pewno jest przyczyną usterki. Napisałem przecież, żeby sprawdził czy nie są spalone, ale wcale nie stwierdziłem faktu. Czytaj ze zrozumieniem.

hardweld
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 21 Sie 2013 15:07

Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez mechanior » 22 Sie 2013 23:53

taaaaaa, nawet jak są pokrzywione i wytarte? wytłumacz mi JAK TO MIAŁO DZIAŁAĆ bo dla mnie mechanika z wieloletnim stażem jest to HEREZJA
czytam i doskonale rozumiem, budowę i funkcję tej skrzyni znam na pamięć bo to ZF 2HL100 montowane również w CATach
być może chodzi o coś innego niż tarcze sprzęgłowe bo coś gdzieś zobaczyłeś lub usłyszałeś ale nie masz bladego pojęcia o czym rozmawiasz
być może wyjęli je, wyklepali i poskładali inaczej ale samo obracanie na pewno nic nie zmieniło

to tak jak byś stwierdził że odwrotne założenie przepalonego bezpiecznika pozwoli jeszcze "na chwilę" płynąć prądowi i używać tak naprawionej maszyny...

skończmy te przepychanki bo jak widać nikt nikogo nie przekona...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez hardweld » 23 Sie 2013 07:10

Tak, szkoda dyskutować, pewnie mi się przyśniło...

hardweld
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 21 Sie 2013 15:07

Brak jazdy szosowej EW170

Postprzez Janusz1981 » 28 Sie 2013 09:39

Przyczyna znaleziona. Rozebrałem przekładnie i okazało się że przyczyną były wytarte i pogięte tarczki sprzęgłowe. Po spuszczeniu oleju nie znalazłem większych opiłków i nie było też przecieków oleju hydraulicznego do przekładni, hydromotor w porządku i elektrozawory sterujące też.
Dziękuje bardzo za podpowiedzi.
Pozdrawiam.

Janusz1981
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 07 Cze 2013 09:29

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej