wibako

EC25 '06 Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

EC25 '06 Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 09 Maj 2020 06:37

Marka i model maszyny: Volvo EC 25
Rok produkcji: 2006

Witam na początku wyjaśnię ze podpunkt 1 dotyczy historii starego silnika i przyczyny dlaczego go wymieniłem na nowy a podpunkt 2 opisuje problem z którym się borykam i czekam na waszą opinie i doradztwo.

Obydwa przypadki to model Mitsubishi S3L2

1. Ze starym silnikiem miałem problemy typu słabnięcie silnika itp, wiec zacząłem go remontować i to ostro a dokładnie tulejowanie bloku nowe tłoki i generalnie wszystko. Po 3 miesiącach wydmuchało uszczelkę, potem po naprawie znowu za 3 miesiące to samo i to w tym samym miejscu jak ostatnio, stwierdziłem ze zregeneruje tez Chlodnice, i znowu za 3 miesiące ten sam przypadek z uszczelka i to w tym samym miejscu. Ogólnie stwierdziliśmy z kilkoma mechanikami i fachowcami ze problem polega na tym ze jak silnik sie zbyt mocno rozgrzeje to dochodzi do mikro przedmuchu w danym miejscu między tulejką a blokiem silnika, nasz błąd nie powinno się tulejowac bloku tylko kupić nadwymiarowe tłoki.

W związku z czym zdecydowałem się na zakup nowego silnika Mitshubishi S3L2

2. Przy zakupie nowego silnika sprzedawca dorzucił mi nową Chlodnice, zabrałem się za montaż i przy montażu chłodnica oprócz małych przeróbek mocujących miała troszkę mniejsze wejście i wyjście niż poprzednia chłodnica. Ale oryginalnie dostałem nawet gumowe redukcje ze pasowało wszystko super.
Dodatkowo wentylator od nowego silnika był większy i uwaga nie działał jak w starym silniku ze ciągnął powietrze na silnik przez Chlodnice oleju i Chlodnice wody tylko dmuchał na nie. Stwierdziłem ze tak nie może być i przełożyłem stary wentylator do nowego silnika tak żeby powietrze zasysało na silnik. Z tym ze stary wentylator ma jedna łopatkę mniej i jest troszkę mniejszy. Ale działa. ( czekam na większy wentylator taki który będzie ciągnął powietrze)

Objawy są teraz takie że na początku przez 50h silnik działał poprawnie a po 50h przy wyższych obrotach ( takich sporo powyżej połowy gazu) przy zamkniętej klapie Silnik słabnie przy pracy np. ruchach ramieniem i jeździe. Ale jak otworze klapę na maksa i zmniejszę obroty silnika na pół gazu ( na takie pół ze da się pracować ale troszkę wolniej) to silnik się stabilizuje i pracuje normalnie ani nie słabnie.
Dodam ze przy zakupie silnika w czasie oczekiwania na niego oddałem też pompę hydrauliczną do sprawdzenia i regeneracji co mnie tez troszkę kosztowało ale mam pewność ze jest już z nią ok. Wszystkie płyny chłodnicze i oleje kupione z najwyższej półki odpowiednie do sprzętu.

Co mówią Mechanicy- jednoznacznie że wina będzie po stronie chłodnicy w związku z mniejszymi przelotami przez nią. Pompa wody nie przerzuca tyle wody ile powinna.
A dodam ze przy nowym silniku i chłodnicy nie podłączyliśmy jeszcze nagrzewnicy w środku kabiny bo nowa pompa ma zaślepione te wyjścia. ( czy to może mieć wpływ? Chyba nie )

Sprzedawca od którego kupiłem silnik pisał mi ze nie daje mi pewności ze ta chłodnica jest odpowiednia. Ale mimo to sprzedaje on ją dodatkowo jako do tego modelu silnika:(

Co proponujecie ??

-- 09 Maj 2020 05:34 --

Narazie pracuje sprzętem na otwartej klapie o obrotach mniejszych ale co będzie jak przyjdą upały bo teraz na zewnątrz mamy różnie od 3 do 20 stopni a powyżej będzie już kiepsko

-- 09 Maj 2020 05:35 --

Mechanicy proponują dołożyć elektryczny wentylator od strony chłodnicy olejowej :)

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


Reklama

simmet

Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez mumin700 » 09 Maj 2020 14:06

Zrób zdjęcie tego wentylatora i chłodnicy. Jaki dokładnie masz tam silnik 63es czy w263es?
Naprawa maszyn rolniczych i budowlanych- Wadowice, tel. 787 828 090

mumin700
Fachoperator

Maszyna: brak

Firma: Naprawa maszyn Wadowice


Re: Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 10 Maj 2020 08:32

Model silnika - MVS3L2-61SDHL
Numer seryjny - A29408
Z 19 września 2019

Zdjęcia dodam potem bo z telefonu gdzieś nie ogarniam :)

-- 09 Maj 2020 21:34 --



-- 10 Maj 2020 07:32 --

Załączniki
IMG_1874.JPG
IMG_1876.JPG
PKZJE0870.JPG
wentylator oryginalny sprzedany z silnikiem
IXVRE5553.JPG
Chłodnica zdjecie od sprzedawcy
IXVRE5553.JPG (8.49 KiB) Obejrzany 2819 razy

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez 8x8 » 10 Maj 2020 11:19

czy w ogóle założenie że to problem z chłodnicą jest właściwe? jakie masz wskazanie temperatury silnika na zegarze gdy obroty spadają?, silnik powinien chodzić na zadanych obrotach do czasu aż go z powodu temperatury zabezpieczenia nie zgaszą, ale nie powinien spadać z obrotów.
stary silnik też tracił obroty?

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 10 Maj 2020 11:53

No stary silnik miał raz taka sytuacje ze zagrzał się za bardzo i czujniki go rozłączyły. Zdarzało się ze słabł ale to przed remontem jak miał liche ciśnienie.
W sumie nie brałem pod uwagę ze go nie od chłodnicy, przecież to nowy silnik wiec co może się dziać. Dziwne ze przy otwartej klapie problem się trochę rozwiązuje

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez 8x8 » 10 Maj 2020 12:31

q4you22 napisał(a):Objawy są teraz takie że na początku przez 50h silnik działał poprawnie a po 50h przy wyższych obrotach ( takich sporo powyżej połowy gazu) przy zamkniętej klapie Silnik słabnie przy pracy np. ruchach ramieniem i jeździe. Ale jak otworze klapę na maksa i zmniejszę obroty silnika na pół gazu

q4you22 napisał(a):No stary silnik miał raz taka s.... Zdarzało się ze słabł ale....


możliwe że usterka któregoś z podzespołu maszyny ( hydraulika) dokończyła stary silnik ( który remontowałeś) a teraz psuje nowy?
jakie masz wskazanie temperatury silnika na zegarze gdy obroty spadają?
Ostatnio edytowany przez 8x8, 10 Maj 2020 12:41, edytowano w sumie 1 raz

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 10 Maj 2020 12:34

Nie mam wskaźnika temperatury bo nie było oryginalnie, muszę kupić i założę tylko jaki najlepiej i jak

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


Re: Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez 8x8 » 10 Maj 2020 12:55

niema zegara ale są kontrolki
pierwsza kontrolka informuje o konieczności zgaszenia silnika ( bądź zgaszenia z powodu temp.), ale czwarta o wysokiej temp. któreś się załączają ?
Załączniki
image;s=1000x700;r=270.jpg

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 10 Maj 2020 13:00

Żadna

-- 10 Maj 2020 12:00 --

Czujniki są dobrze podłączone bo pilnowałem tego żeby działało, przy starym silniku raz lub dwa mi się zapaliła ta kontrolka

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


Re: Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez 8x8 » 10 Maj 2020 13:11

a jednak stwierdziliście ze to musi być problem chłodnicy, dla pewności możesz sprawdzić temperaturę w chłodnicy gdy silnik spadnie z obrotów. w komorze silnika masz też pompę hydrauliki, podnosząc klapę powodujesz że silnik dodatkowo nie dogrzewa hydrauliki

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 12 Maj 2020 11:01

Hm ok sprawdzić mogę tylko elektronicznym czujnikiem temp sprawdzę w momencie jak słabnie silnik i potem na wolnych obrotach po zagrzaniu się silnika.

-- 12 Maj 2020 10:01 --

Ok przepraszam ze chwile to trwało ale nie pracowałem na sprzęcie ze względu na pogodę.
Wiec tak popracowałem dzisiaj na zamkniętej klapie na wyższych obrotach ( powyżej połowy gazu) koparka pracuje ładnie nic się nie dzieje. Przez cały okres pracy 2 h nie gasiłem jej, wiadomo przy pracy obroty wysokie i potem na niskie bez gaszenia.
Zauważyłem ze po 1,5 h pracy gdy chodziła już na wolnych obrotach ok 20 minut to tak jak by lekko ją coś przydusiły ale to na moment. Wiec wsiadłem w sprzęt i zacząłem kopać po dosłownie 10 sekundach zaczęła słabnąć, ale co ciekawe teraz słabła tak z 30 sekund i potem na maksymalnych obrotach już jej nic nie było w sensie brak utraty mocy itp.
Od razu wyłączyłem silnik i poleciałem sprawdzić temperatury ( pomiar robiony laserowym czujnikiem)
Na komorze silnika 97 stopni , z boku chłodnicy na części aluminiowej 35 stopni, na wyjściu z pompy na tym wężu do chłodnicy 75 a na powrocie 65. Generalnie temperatura mierzona zaraz po otwarciu klapy wiec nie wiem do końca czy oby na pewno adekwatna ale zmierzona.

Zastanawiam się jeszcze nad tym ze oprócz głównego filtra paliwa jaki był dołączony do sprzętu jest jeszcze jakiś malutki wcześniej taki typowy jak był przy fiatach 126p okrągły mały, ja przy montażu nowego silnika wymieniłem go na nowy ale nie czyściłem baku ani nie wymieniałem przewodu od tego małego filtra w stronę baku.
Może po prostu silnik na wyższych obrotach nie zaciąga odpowiednio dużo paliwa a na średnich ogarnia. Zastanawia mnie to bo ostatnio tez po odpaleniu koparki przy zamkniętej klapie jakies 6 dni temu chodziła ona z 20 minut i zaczęła słabnąć

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


EC25 '06 Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez 8x8 » 13 Maj 2020 16:37

temp. mierzona na partyzanta :roll: raczej szedł bym w stronę że jest zimno aniżeli że przegrzewa
q4you22 napisał(a):Dodatkowo wentylator od nowego silnika był większy i uwaga nie działał jak w starym silniku ze ciągnął powietrze na silnik przez Chlodnice oleju i Chlodnice wody tylko dmuchał na nie

obróć wentylator tak jak był
q4you22 napisał(a):ddałem też pompę hydrauliczną do sprawdzenia i regeneracji

sprawdził bym zamontowanie pompy, czy czasem niedostały się do niej jakieś zabrudzenia.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


EC25 '06 Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 13 Maj 2020 18:31

Nie No jak wentylator tak jak był to jest bez sensu to co nagrzeje się w środku od tłumika będzie waliło na Chlodnice, przecież jak ciągnie na silnik to zasysa świeże powietrze tak było w poprzednim silniku i tak jest w większości sprzętów na jakiej podstawie twierdzisz ze to pomoże, temperatury nie Zmierzę inaczej, masz jakiś pomysł ? Dokupić czujnik przykręcany do maszyny ?


Dzisiaj zlikwidowałem filtr paliwa taki mały który ktoś założył kiedyś do starego silnika ja na wzór zrobiłem to samo ale stwierdzam ze skoro filtr jest w pompce od paliwa o potem za pompką to po co jeszcze trzeci przed pompką paliwa. Zobaczę co teraz i dam znać co się dzieje. Może maszyna nie miała siły ciągnąć przez 3 filtry paliwa, zauważyłem ze silnik do 50 h pracy chodził normalnie potem zaczęło po mału coś się dziać wiec może filtry się troszkę zabrudziły bo baku nie czyściłem i z czasem paliwo coraz ciężej było zasysane przez silnik.

Odezwę się i dam znać co się dzieje teraz jak popracuje pare dni.

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


Re: EC25 '06 Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez Jamar » 14 Maj 2020 19:27

To jeszcze sprawdź czy ten mały filterek jest do diesla czy do benzyny bo to robi różnicę.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1406
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

EC25 '06 Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez 8x8 » 14 Maj 2020 21:10

pompka paliwa ta na 12v działa poprawnie? miałem kiedyś ori yanmara co, jak się zagrzała to więcej pompowała powietrza jak paliwa.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: EC25 '06 Nowy silnik słabnie po rozgrzaniu

Postprzez q4you22 » 24 Lis 2020 22:01

Witam chce zakończyć temat, wiem zdaje sobie sprawę że wcześnie się obudziłem ale skoro już wszystko się wyjaśniło po sezonie pracy to jak najbardziej trzeba do tematu wrocic.
Więc przyczyną słabnięcia silnika był rzeczywiście ten niepotrzebny filtr i okazało się że to był do benzyny :) po odjcęciu sprzęt działał cały sezon prawidłowo. Pisałem jeszcze w innym temacie że był problem z odpalaniem ale do tego też doszedłem. Także dzięki wszystkim za naprawdę bardzo fajne rady które dały do myślenia i dzięki którym udało się dojść do prawidłowej pracy silnika. Generalnie udało mi się to wszystko ogarnąć zaraz po waszych radach ale jakoś zeszło z odpisaniem sami wiecie sezon praca itp.pozdawiam

q4you22
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 22 Mar 2020 21:08

Maszyna: Volvo EC25

Firma: KUB-BUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej