wibako

Klimatyzacja kabiny

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

Klimatyzacja kabiny

Postprzez JACKOP » 05 Lip 2015 18:09

Marka i model maszyny: Liebherr 312
Rok produkcji: 1994

Przymierzam się do zainstalowania klimatyzacji w kabinie operatora , na zlocie kolega pochwalił się zamontowaniem instalacji w Bizonie, mam możliwość wymontowania gratów z golfa 4 jest tam klimatronić . Pytanie czy ten panel sterowania uda mi się z łatwością podłączyć ?

JACKOP
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 08 Paź 2014 21:47

Maszyna: JCB3CX
Liebherr312
Hanomag D500E
Hanomag d44
Mercedes4x4

Firma: Jackop


Reklama

simmet

Klimatyzacja kabiny

Postprzez wujek616 » 05 Lip 2015 19:55

No siema :mrgreen: . A po co będziesz sobie komplikował życie z podłączaniem panelu klimatronika :?: zamontuj sobie gdzieś w wolnym miejscu jeden włącznik który będzie załączał sprężarkę razem z wentylatorami na chłodnicy (skraplaczu) bo w koparce podobnie jak u mnie w bizonku będą musiały cały czas chodzić jak klima będzie włączona ( co innego w samochodach jak jedziesz szybciej jedziesz to sam pęd powietrza chłodzi skraplacz. Drugi włącznik kilku pozycyjny do dmuchawy parownika, żebyś miał możliwość regulacji siły nadmuchu z byle jakiego starszego samochodu bez klimy który będzie łatwo zamontować gdzieś w koparce no i trzeci potencjometr żeby ustalać temperaturę i wsio :ok:
691119423 Paweł
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA !

Awatar użytkownika
wujek616
Fachoperator

  • Posty: 816
  • Rejestracja: 17 Lis 2010 22:20
  • Miejscowość: Sulęcin, woj.Lubuskie
  • Pochwały: 41

Maszyna: Mecalac12MXT,AtlasAR51B,
Deutz-Fahr Agrotron130,6.45TT


Re: Klimatyzacja kabiny

Postprzez Kamal » 05 Lip 2015 19:56

Manual tak automat nie.

Autor postu otrzymał pochwałę
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Klimatyzacja kabiny

Postprzez JACKOP » 05 Lip 2015 23:15

Rozważam zainstalowanie skraplacza przed chłodnicą silnika ale czy to mi się nie będzie zatykało? Praca na terenach podmokłych wiąże się z dużą ilością owadów a ja po dwóch tyg pracy muszę czyścić chłodnicę powietrzem , ta od osobówki jest dosyć gęsto użebrowana czy to nie będzie mi się zatykało częściej? i jak będę dmuchał przez dwie to czy dam radę oczyścić. Druga wersja znalezć odpowiednie miejsce i zamontować skraplacz z wentylatorem elektrycznym i poprzez przekażnik załączać wentylator.

JACKOP
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 08 Paź 2014 21:47

Maszyna: JCB3CX
Liebherr312
Hanomag D500E
Hanomag d44
Mercedes4x4

Firma: Jackop


Klimatyzacja kabiny

Postprzez wujek616 » 05 Lip 2015 23:32

Lepiej zamontować skraplacz oddzielnie z elektrycznym wentylatorem
691119423 Paweł
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA !

Awatar użytkownika
wujek616
Fachoperator

  • Posty: 816
  • Rejestracja: 17 Lis 2010 22:20
  • Miejscowość: Sulęcin, woj.Lubuskie
  • Pochwały: 41

Maszyna: Mecalac12MXT,AtlasAR51B,
Deutz-Fahr Agrotron130,6.45TT


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Kamal » 06 Lip 2015 10:06

Montaż skraplacza przed chłodnicą jest najlepszym rozwiązaniem i najprostszym wszędzie indziej tylko wydłużasz przewody. Ale oczywiście montaż dowolny. Zawsze przed można zamontować wkładkę z tkaniny czy z gęstego metalu, którą czyścisz codzienne zamiast chłodnicy.
Do montażu potrzebujesz sprężarki i sprzęgło elektromagnetyczne. Za tym nowy filtr odwadniacza, przewody skraplacz pokaźnych rozmiarów, bo maszyna stoi w słońcu i nie jedzie, więc nie ma przepływu powietrza, dlatego musi mieć większą powieszchnię od zastosowanych w samochodach osobowych. Skraplacz a przed nim albo w nim zawór rozprężny najlepiej nowy, bo stary z demontażu już może być z korodowany. Duzy skraplacz może wymagać dwóch wentylatorów a każdy z nich pobiera około 15-20A wiec razem masz około 35A to sporo. Do tego potrzebne są dwa czujniki ( presostaty) z niskiego i za wysokiego ciśnienia, które rozłączą sprężarkę by jej nie uszkodzić. Czujnik temperatury czynnika też by się zdał. Do tego czujnik zapobiegający zamrożeniu parownika. Pamientaj o odprowadzeniu wody z parownika. A sama regulacja temperatury realizujesz zwykłym termostatem z lodówki. No i ktoś ci to musi nabić i to z butli a nie z maszyny. Bo maszynę programujesz ile czynnika ma wpuścić a tu nie wiadomo ile wejdzie, więc trzeba wpuszczać i sprawdzać ciśnienie.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Pisak312 » 06 Lip 2015 11:48

kolego jak będziesz montować to rób zdjęcia później dodaj może i ja skorzystam z Twoich doświadczeń :)

Pisak312
Operator

Maszyna: Liebherr 316

Firma: usługi sprzętowe


Klimatyzacja kabiny

Postprzez dawidg2 » 06 Lip 2015 13:11

Na alle był zestaw do montażu w ładowarce teleskopowej jcb właśnie na oddzielnym skraplaczu z wentylatorami, sprężarką, przewodami, czujnikami, filtrem. W sumie gotowy układ. Skraplacz montowany na kabinie z tyłu.

A może klima postojowa od ciężarówki? Ale to wszystko koszt od ok 4 tys netto

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Klimatyzacja kabiny

Postprzez Kamal » 06 Lip 2015 14:29

Postojowa od ciężarówki rozpala tylko wodę i tak schładza powietrze. Dużej intensywności to nie ma.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Klimatyzacja kabiny

Postprzez dawidg2 » 06 Lip 2015 15:21

Sprężarkowe też są.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Klimatyzacja kabiny

Postprzez Kamal » 06 Lip 2015 15:29

A wydajność znikoma powiedzia bym że żadna. Policz jaka jest potrzebna moc i skąd ją wziąść. Pamiętaj też że ciężarówka to raczej 24V
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Klimatyzacja kabiny

Postprzez wujek616 » 06 Lip 2015 17:32

Nie zgodzę się z tobą Kamal że skraplacz musi być większy jak w osobówce, ja założyłem instalację zdemontowaną z audi 80 b3 tzn. parownik i skraplacz jest z audi. sam skraplacz nie jest wcale dużych rozmiarów i daje radę a przypominam że klima jest zamontowana w kombajnie Bizon więc duża kabina i do tego cała przeszklona więc ciężko jest to schłodzić a mimo to parownik zamarzał ( nie mam jeszcze zamontowanego termostatu) . Skraplacz mam zamontowany z tyłu na kabinie równo z dachem w pozycji leżącej a parownik jest przykręcony w narożniku kabiny do dachu, więc też nie było konieczności prowadzenia długich przewodów bo dzieli je jakieś pół metra. Tylko najdalej jest do sprężarki ( jakieś 3metry rurek). Obecnie zmieniam sprężarkę na inną bo poprzednia była od laguny 1, ale sprzęgło nie wytrzymało bo zerwało gumę i nie dało się zdjąć koła więc byłem zmuszony zaspawać to na sztywno i tak przepracowała pół żniw ( między innymi dlatego zamarzał mi parownik bo nie było możliwości wyłączenia sprężarki , więc co jakiś czas wyłączałem wentylatory na skraplaczu) Teraz będzie zamontowana sprężarka bodajże z forda mondeo mk2 albo fiesty mk5 nie wiem dokładnie, ale ma mocniejsze sprzęgło i większe koło pasowe co mi bardzo odpowiada bo zmniejszą się trochę obroty sprężarki a kombajn i tak praktycznie cały czas chodzi na max obrotach. do tego zmieniam jeszcze napęd sprężarki bo wcześniej napęd był zrobiony z koła pasowego z tyłu silnika gdzie były wytoczone dodatkowe rowki na pasek 6PK ale to koło jest za dużej średnicy i znacznie zwiększały się obroty sprężarki co między innymi musiało się przyczynić do zerwania sprzęgła podczas załączania klimy na wysokich obrotach. Teraz dorabiam mniejsze koło które będzie przykręcone do koła pasowego od pompy hydraulicznej. Na dniach będę miał wszystko złożone z powrotem do kupy więc porobię zdjęcia jak to wszystko wygląda :mrgreen:
AAA jeszcze jedno, co do napełniania czynnikiem chłodzącym to robił mi to znajomy chłodniarz tak jak pisze Kamal z butli a nie z maszyny.

Autor postu otrzymał pochwałę
691119423 Paweł
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA !

Awatar użytkownika
wujek616
Fachoperator

  • Posty: 816
  • Rejestracja: 17 Lis 2010 22:20
  • Miejscowość: Sulęcin, woj.Lubuskie
  • Pochwały: 41

Maszyna: Mecalac12MXT,AtlasAR51B,
Deutz-Fahr Agrotron130,6.45TT


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Kamal » 06 Lip 2015 19:01

wujek616, Tu nie rozchodzi mi się wielkość fizyczną tylko o powierzchnię czynną a ta z A80 jest w stosunku do współczesnych konstrukcji wręcz ogromna. Do tego trzeba dać jeszcze odprowadzanie wody.

Autor postu otrzymał pochwałę
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Klimatyzacja kabiny

Postprzez JACKOP » 09 Lip 2015 21:16

Wypowiedzi Panów są fachowe , skorzystam jeszcze z porady kiedy będę podłączać instalację elektryczną , nie wiem czy poprawnie rozrysuje połączenie tych czujników na schemacie. Skraplacz zamontuję przed chłodnica ponieważ nie chcę obciążać elektryki , mam w planie montaż instalacji wodorowej a ta zużywa dużą ilość energii elektrycznej.

JACKOP
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 08 Paź 2014 21:47

Maszyna: JCB3CX
Liebherr312
Hanomag D500E
Hanomag d44
Mercedes4x4

Firma: Jackop


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Pomoc Liebherr » 12 Lip 2015 23:13

żeby nie obciążać elektroniki poprowadź instalację bezpośrednio z akumulatora
Naprawa maszyn LIEBHERR dojazd cała PL 669-304-322

SERWIS MOBILNY na terenie całego kraju

SerwKop@wp.pl

Pomoc Liebherr
Operator

  • Posty: 325
  • Rejestracja: 20 Sty 2012 11:13
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 17

Maszyna: Liebherr


Klimatyzacja kabiny

Postprzez JACKOP » 14 Lip 2015 22:37

to oczywiste że podłączył bym się pod konkretne zródło prądu, nie obciążając elektryki mam na myśli zużycie energii elektrycznej z układu. Trochę o wodorze, mankamentem instalacji wodorowej jest wysokie zużycie prądu około 50 A w zależności od wielkości generatora i krótka jego żywotność . Mój kolega z Auto Gaz Serwis Gdańsk montował jakiś czas temu wodór do osobówek , wyniki w oszczędnościach były znaczne tylko generatory wytrzymywały max 2 miesiące i pękały. Przymierzaliśmy się do zainstalowania instalacji wodorowej w mojej ciężarówce lecz problem z generatorami nas odwiódł i zainstalowałem LPG . Oszczędności to 10 proc w kieszeni .

JACKOP
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 08 Paź 2014 21:47

Maszyna: JCB3CX
Liebherr312
Hanomag D500E
Hanomag d44
Mercedes4x4

Firma: Jackop


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Leszek.K » 17 Cze 2016 12:45

Witam mam problem z klimą (924 B rok 2005 klima zwykła)a dokładnie po załączeniu sprężarka włącza się na 15 sekund i koniec więc podłączyłem sprężarka bezpośrednio pod +24 z akumulatora i klima działa chłodne powietrze leci w kabinie.

Leszek.K
Fizol

  • Posty: 29
  • Rejestracja: 27 Sty 2013 09:14
  • Miejscowość: BRENNA

Maszyna: Liebherr 314 Liebherr R924B hdsl

Firma: Roboty Ziemne


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Kamal » 17 Cze 2016 19:36

Sprawdź ilość czynnika. Bo może być mało i zatrzesz sprężarkę.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Leszek.K » 17 Cze 2016 23:06

Jak sprawdzić ilość czynnika w warunkach domowych ? , jak by było mało czynnika to by słabo chłodziło a po minucie w kabinie leciało nie chłodne a zimne powietrze z nawiewów

Leszek.K
Fizol

  • Posty: 29
  • Rejestracja: 27 Sty 2013 09:14
  • Miejscowość: BRENNA

Maszyna: Liebherr 314 Liebherr R924B hdsl

Firma: Roboty Ziemne


Klimatyzacja kabiny

Postprzez Kamal » 18 Cze 2016 07:46

Podłączasz maszynę i sprawdzasz. Przy małej ilości możesz mieć takie właśnie zachowanie włącza się na parę sekund i rozłącza jak spadnie ciśnienie. Musisz być pewnym ilości czynnika, a potem sprawdzasz resztę.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej