wibako

R900 '95 żółw zajac

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

R900 '95 żółw zajac

Postprzez kozichwost » 03 Sie 2015 16:16

Marka i model maszyny: Liebherr R900 litronic
Rok produkcji: 1995
Numer seryjny: prawdopodobnie 9233475003

Witam mam problem. Koparka działa dobrze. Jak dla mnie trochę wolna jest. Na panelu ma przycisk zając, jednak po jego wciśnięciu nie dzieje się nic, prócz zaświecenia diody koło przycisku. Wyczytałem, ze to może być elektrozawór, albo przekaźnik. Pytanie - który przekaźnik i który elektrozawór? Model koparki z przełącznikiem biegów pracy 1 - 2 na panelu pod lewym łokciem operatora.

kozichwost
Pomocnik operatora

  • Posty: 51
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 23:08

Maszyna: K162, Liebherr R900 nr 3680197

Firma: Pracuję u siebie


Reklama

simmet

żółw zajac

Postprzez PiatyElement » 03 Sie 2015 16:29

Witam

Cewka żółw / zając jest z prawej strony koparki. Otwórz z prawej strony pokrywę, gdzie jest komora pompy i z prawej strony na ściance zbiornika oleju jest rozdzielacz. Od góry masz 3 cewki: załączanie funkcji, hamulec obrotu i żółw/zając. nie pamiętam która jest która.
Odłącz pierwszą i sprawdź co Ci zginęło, podepnij pierwszą,
Odłącz drugą i sprawdź co Ci zginęło, podepnij
Odłącz trzecią i sprawdź ....
Tym sposobem namierzysz cewkę żółw / zając, ale chyba to będzie środkowa

Gdy namierzysz cewkę, sprawdź jej rezystancję i czy w ogóle ją posiada, oceń cewkę wizualnie - spalona zazwyczaj jest popękana, ewentualnie podmień cewki miejscami na próbę, sprawdź czy do wtyczki od cewki dochodzi 24V.

O bezpiecznikach nie muszę chyba mówić - miernik i sprawdzamy
Cewkę załącza tranzystor na płycie pod lewym podłokietnikiem. Uszkodzony tranzystor jest zazwyczaj rozsadzony, co widać na oko. Miałem już takie przypadki że uszkodzona cewka robiła zwarcie i uszkadzała tranzystor. Ale najpierw sprawdź cewkę.

Pozdrawiam.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: żółw zajac

Postprzez kozichwost » 18 Sie 2015 12:28

Dzisiaj pogrzebałem w maszynie i tak - bezpieczniki wszystkie OK. Przy załączaniu zająca słychać cyknięcie przekaźnika. Do cewki dochodzi 24V. Odpiąłem pierwszą cewkę - zginęła jazda. Podpiąłem pierwszą cewkę i jazda wróciła. Odpiąłem drugą cewkę i nic nie zginęło. Zapiąłem ją i nic też nie wróciło. Odpiąłem trzecią cewkę i zginęły wszystkie ruchy. Po podpięciu wróciły. Chyba przyszła pora zamienić cewki miejscami i zrobić próbę. Pytanie - gdzie mogę zakupić taką cewkę jeśli okaże się, że to jej wina?

kozichwost
Pomocnik operatora

  • Posty: 51
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 23:08

Maszyna: K162, Liebherr R900 nr 3680197

Firma: Pracuję u siebie


Re: żółw zajac

Postprzez PiatyElement » 19 Sie 2015 10:21

Trochę to dziwne bo patrząc na rozdzielacz :
po odpięciu 1 cewki z rozdzielacza od prawej strony: powinien zginąć obrót
po odpięciu drugiej ( środkowej ) powinien nie działać żółw / zając
po odpięciu 1 cewki z rozdzielacza od lewej strony zginie sterowanie - i to Ci się tylko zgadza

Piszesz że napięcie na cewce jest. ??????? Przecież chyba nie wiesz która to cewka.
Żółw / zając - to środkowa cewka

Odpal koparkę.
Opuść z lewej strony dźwignię od załączania funkcji.
Wypnij wtyczkę ze środkowej cewki, na wyłączonym żółwiu, sprawdź czy jest brak napięcia
załącz żółwia - sprawdź czy na tej wtyczce pojawi się napięcie.

Jeśli tak to podmień cewki na próbę ( same cewki, kable zostać mają tak jak są przypisane do sekcji rozdzielacza ) . Jeśli napięcie się pojawia i ginie, podmiana cewki nic nie da, to może zaciął ci się rozdzielacz mechanicznie i trzeba by wykręcić trzpień i sprawdzić.

Ja cewki kupuję w LIEBHERR POLSKA w Warszawie - ale tam tylko oryginały więc i cena ....
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


żółw zajac

Postprzez Pomoc Liebherr » 25 Sie 2015 14:27

jedna z cewek na pilocie to od stabilizatorów jak jest to kołówka
u ciebie w R masz jazdę ruchy i hamulec obrotu
cewka żółw zając znajduje się prawdopodobnie koło kolumny obrotu
Naprawa maszyn LIEBHERR dojazd cała PL 669-304-322

SERWIS MOBILNY na terenie całego kraju

SerwKop@wp.pl

Pomoc Liebherr
Operator

  • Posty: 325
  • Rejestracja: 20 Sty 2012 11:13
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 17

Maszyna: Liebherr


Re: żółw zajac

Postprzez kozichwost » 22 Wrz 2016 08:51

Panowie - sprawa cewek rozwiązana. Z tych trzech koło zbiornika oleju jedna jędrność hamulca, druga od hamulca obrotu, a trzecia od ruchów. Musiałem wymienić dwie, bo jedną szlag trafił a druga była przegrzana i na umarciu. Zmorą mojej koparki nadal jest bardzo powolna jazda. Nie mogę znaleźć cewki od zająca przy kolumnie obrotu. Czy dysponujecie jakimiś schematami, abym mógł cewkę zlokalizować po kablach?.

kozichwost
Pomocnik operatora

  • Posty: 51
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 23:08

Maszyna: K162, Liebherr R900 nr 3680197

Firma: Pracuję u siebie


Re: żółw zajac

Postprzez Grzegorz1983 » 08 Sty 2023 22:40

Wydaje mi się że cewka o żółw/zająć powinna byc na skrzyni

Grzegorz1983
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 03 Lis 2021 22:09

Maszyna: Liebherr 900

Firma: Mar-Auto


Re: żółw zajac

Postprzez lukas76pl » 10 Sty 2023 20:17

Kolego to jest temat z 2016 roku ( chyba już rozwiązany ) a w gąsienicówkach nie ma skrzyni
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej