wibako

Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez FADRO » 13 Paź 2015 15:17

]Marka i model maszyny: Liebher A900B
Rok produkcji: 1999

Witam problem polega na tym ze pali bezpiecznik F6 szukam pomocy w ustaleniu przyczyny.
Pozdrawiam
Załączniki
bezpieczniki.jpg
płyta bezpiecznikowa

FADRO
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 26 Mar 2010 10:25
  • Miejscowość: Głębowice

Maszyna: Volvo Bl71 liebherr A900B Kobelco SK 60 Kobelco SK30

Firma: FADRO Aleksandra Świątek


Reklama

simmet

Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez grzes7622 » 13 Paź 2015 22:34

Po spaleniu bezpiecznika jaka funkcja ginie?

grzes7622
Pomocnik operatora

  • Posty: 74
  • Rejestracja: 29 Cze 2008 17:31
  • Miejscowość: jarocin
  • Pochwały: 3

Maszyna: liebherr cat 318f

Firma: budowa dróg


Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez PiatyElement » 13 Paź 2015 23:20

Sprawdź czy po uruchomieniu koparki ze spalonym F6 działają ci przyciski: SF1 i zmiana prędkości jazdy I/II.

Bezpiecznik jest na obwodach:
SF1 - nie wiem co tam masz podpięte i czy w ogóle coś masz, bo to przycisk dodatkowy.

I/II bieg ( przycisk z symbolem kółka zębatego i 1 w środku). Odepnij cewkę zmiany prędkości. Cewka jest na ściance z prawej strony koparki na wysokości miejsca gdzie ramię łączy się z koparką. Masz rozdzielacz z dwoma cewkami. Od góry cewka jest z motylkiem, pod nią cewka do zmiany prędkości jazdy. Odepnij ją, na próbę zobacz czy nie jest spękana, sprawdź miernikiem.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez FADRO » 14 Paź 2015 15:02

Witam
Po odpieciu kabli nadal zwarcie. Napiecie pojawia sie na górnej zworce jak i na dolnej co powoduje przepalanie bezpiecznika. Zastanawiam sie czy coś w pycie jest uszkodzone. pomimo ze bezpiecznika niema można zalaczyc funkcje zlowia kontroka sie pali choc napiecia przy cewce brak

FADRO
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 26 Mar 2010 10:25
  • Miejscowość: Głębowice

Maszyna: Volvo Bl71 liebherr A900B Kobelco SK 60 Kobelco SK30

Firma: FADRO Aleksandra Świątek


Re: Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez FADRO » 14 Paź 2015 15:12

tak wyglada panel pulpitu pomimo braku bezpiecznika F6
Załączniki
panel.jpg
panel liebherr

FADRO
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 26 Mar 2010 10:25
  • Miejscowość: Głębowice

Maszyna: Volvo Bl71 liebherr A900B Kobelco SK 60 Kobelco SK30

Firma: FADRO Aleksandra Świątek


Re: Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez PiatyElement » 15 Paź 2015 21:01

SF1 (V150) gniazdo 205 (może nie być nic podpięte )
Bieg I/II (V154) gniazdo X200 pin 4
dodatkowo (V155) gniazdo X200 pin 5
dodatkowo (V163) gniazdo X200 pin 15 - tego nie jestem pewien w twojej koparce, ale to światła STOP, sprawdź czy w oprawach nie ma zwarcia, lub czy żarówka nie robi zwarcia.

Wypnij wtyczki z tych gniazd i sprawdź czy wtedy pali bezpiecznik. Odepniesz w ten sposób instalację i odbiorniki czyli cewki i oprawy.

Jeśli nie spali bezpiecznika to po kolei wpinaj aż spali i będziesz wiedział na którym obwodzie problem.
Jeśli po wypięciu wtyczek spali bezpiecznik to problem będzie prawdopodobne na płycie.

Jeśli wypniesz wtyk X200 to możesz jeszcze miernikiem sprawdzić czy na pinach 4,5,15 jest przejście do masy równe prawie 0 Ohm - miernik na ciągłość obwodu i ma nie piszczeć.
Ileś Ohm będzie pokazywał, bo na końcu są cewki i żarówki, jako rezystory, więc jest przejście do masy.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez FADRO » 16 Paź 2015 14:41

Gniazdo X200 pin 5 robi zwarcie wypiąłem i wszystko ok nie pali bezpiecznika pojawiło się napięcie we wtyczce do jazdy. Czy ten przewód pin 5 jest potrzebny a jeżeli tak to gdzie jest podłączony.
Załączniki
liebher przewod.jpg
Gniazdo X200 Pin 5 numer przewodu 6966

FADRO
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 26 Mar 2010 10:25
  • Miejscowość: Głębowice

Maszyna: Volvo Bl71 liebherr A900B Kobelco SK 60 Kobelco SK30

Firma: FADRO Aleksandra Świątek


Re: Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez PiatyElement » 16 Paź 2015 18:14

opisane jest jako: przełącznik blokady oscylacji osi. Więc chyba od stabilizatorów. Sprawdź czy Czy Ci działają stabilizatory. Cewka od nich jest w komorze pompy na zbiorniku oleju, możliwe że ma zwarcie. Zobacz do której z cewek dochodzi przewód z nr. 6966 lub z oznaczony naklejką Y66.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez FADRO » 18 Paź 2015 12:22

Problem ze zwarciem bezpiecznika F6 rozwiązany cewka od stabilizatorów miała przebicie.Ale mam pytanie.Po wyłączeniu stabilizatorów nie chcą się schować może to być przyczyną ze długo nie były używane i się zatarły. Jak je rozruszać?

FADRO
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 26 Mar 2010 10:25
  • Miejscowość: Głębowice

Maszyna: Volvo Bl71 liebherr A900B Kobelco SK 60 Kobelco SK30

Firma: FADRO Aleksandra Świątek


Re: Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez PiatyElement » 18 Paź 2015 12:38

Rozumiem że cewkę wymieniłeś? że chcesz sprawdzać stabilizatory.

Stabilizatory się nie chowają jednocześnie. Tłoki są cały czas wysunięte. Jeśli załączysz stabilizatory to przepływ oleju pomiędzy nimi jest zablokowany i w ten sposób usztywniają one oś i koparka się nie buja. Jeśli je wyłączysz, to przepływ oleju jest otwarty i gdy koparka się przechyli ( buja) to jeden tłok się chowa pod naciskiem osi, a olej z wciskanego tłoka, wypycha drugi tłok.

Rozłącz stabilizatory, obróć się koparką w bok i podnieś się trochę na łyżce - koparka powinna się przechylić względem osi i podłoża,a koła powinny zostać na podłożu ( jeśli trochę się podniesiesz )
Opuść koparkę i łyżkę lekko nad ziemię.
Załącz stabilizatory i podnieś koparę na łyżce - koparka powinna podnieść się razem z kołami i pozostać równolegle do osi.
To wszystko rób oczywiście z wieżyczką obróconą w bok i wymienioną cewką.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez FADRO » 18 Paź 2015 12:55

Cewkę wymieniona na nową próbowałem tak jak mówisz ale bez rezultatów. Przed zdiagnozowaniem przyczyny z cewka popuszczałem śrubunki hydrauliczne przy siłownikach i też nic huśtaliśmy maszynę na boki i nic nie wypływał olej hydrauliczny ze stabilizatorów. Z tego co się dowiedziałem od poprzedniego właściciela to ta przyczyna była jak ją kupił maszynę, więc już dobrych parę lat ta usterka jest. Gościowi to nie przeszkadzało bo używał ją tylko na placu do załadunku trocin. I tak się zastanawiam czy nie są one jakoś zatarte

FADRO
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 26 Mar 2010 10:25
  • Miejscowość: Głębowice

Maszyna: Volvo Bl71 liebherr A900B Kobelco SK 60 Kobelco SK30

Firma: FADRO Aleksandra Świątek


Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez PiatyElement » 18 Paź 2015 13:05

FADRO napisał(a):Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6


Poprowadziłem Cię za rękę krok po kroku (od gniazdek,nr. przewodów, na cewce kończąc, oraz metodami sprawdzania). problem rozwiązałeś. Nie stosujesz się do regulaminu .... Dalej produkować mi się nie chce.

Autor postu otrzymał pochwałę
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Liebherr A900B zwarcie na bezpieczniku F6

Postprzez PiatyElement » 18 Paź 2015 16:22

FADRO napisał(a):popuszczałem śrubunki hydrauliczne przy siłownikach i też nic huśtaliśmy maszynę na boki i nic nie wypływał olej hydrauliczny ze stabilizatorów


Zakładam że oba stabilizatory się nie chowają i zawieszenie jest sztywne, tak jak by stabilizacja była cały czas załączona.

Z prawego stabilizatora poluzuj górny i dolny przewód ( lub z tego co pamiętam, od góry tłoków jest śruba do odpowietrzania, możesz wykręcić).
Obróć koparkę w lewo, podeprzyj się łyżką i minimalnie ją podnieś ( nie bujaj ). Tak aby koła z lewej strony ledwo co oderwały się do ziemi. Prawy stabilizator powinien się chować i powinien zacząć wypływać olej. Jeśli tłok się nie chowa, to do rozebrania i remontu.
To samo dla lewego stabilizatora trzeba sprawdzić tylko z wieżyczką w prawą stronę. Trzeba sprawdzić oba, gdyż nie sprawność jednego będzie przyczyną, że i drugi nie zadziała w układzie.

Jeśli się chowają, to znaczy że sprawne, wtedy problem będzie w rozdzielaczu lub samym elektrozaworze który otwiera i zamyka przepływ oleju - rozebrać i sprawdzić.

Możliwe też, że jeśli komuś to już nie działało i koparka się bujała to trzeba by sprawdzić, czy przewody hydrauliczne nie są odpięte i zaślepione gdzieś lub inaczej pokombinowane bo w ten sposób ktoś sobie "usztywnił" zawieszenie na "krótko".

Autor postu otrzymał pochwałę
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej