wibako

Liebherr A310 awaria dźwigni gazu

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

Liebherr A310 awaria dźwigni gazu

Postprzez basfcd22 » 15 Paź 2015 16:17

Marka i model maszyny: Liebherr A310
Rok produkcji: 2001

Witam.
Mam taki problem, wracałem z roboty (Leibherr a310 z 2001r) i nagle spadły mi obroty silnika, dźwignia od regulacji gazu wogóle nie reaguje, stracił też swoją sztywność taki luźny się zrobił. Cały czas mam niskie obroty. Przy zbiorniku hydraulicznym jest elektrozawór z cewką i z takim jakby przyciskiem, jak ustawię dźwignie od gazu na maksa i włącze ten przycisk to obroty silnika zwiększą sie na maksa i wtedy można jechać i pracować, wtedy cały czas jest na wysokich obrotach. Jak zacznę ruszać dźwignią to nic się nie dzieje dopiero przy samym końcu trochę załapie i obroty spadną. Natomiast w drugą stronę nic żadnej reakcji.

Zauważyłem, że przy silniku jest taki siłowniczek do tego i jest on cały zaolejony , czy to może być przyczyna?
Odkręciłem wtyczkę od tej cewki i miernikiem próbowałem sprawdzić jakie są wartości jednak miernik nic mi nie pokazał.

Ta regulacja gazu jest w całości hydrauliczna w tym modelu?
Dokąd idzie ten przewód od tej cewki ? Do przekaźnika jakiegoś?

Proszę o pomoc, Pozdrawiam

basfcd22
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 22:27
  • Miejscowość: Przygodzice

Maszyna: Kubota KX19-4, LIEBHERR A310, CASE 580SK PRESTIGE

Firma: PHUP L.M.


Reklama

simmet

Re: Liebherr A310 awaria dźwigni gazu

Postprzez PiatyElement » 16 Paź 2015 20:55

Cewka powinna pokazywać jakieś wartości ( zazwyczaj w przedziale 18-40 Ohm - zależy od cewki i maszyny )
Ustaw miernik na 200 Ohm i sprawdź.
Co do cewki:
Możesz podłączyć cewkę przewodami bezpośrednio pod akumulator i włożyć w środek cewki coś metalowego. Powinno się lepić do cewki jak do magnesu. Jeśli się lepi - cewka OK, jeśli nie lepi - cewka padnięta.
To tak na początek sprawdź to co napisałem.

"... stracił też swoją sztywność taki luźny się zrobił ... " - co straciło sztywność i się luźne zrobiło ?????? Dźwignia od dodawania gazu? Sprawdziłeś czy linka się nie urwała, lub coś się nie stało z mocowaniem linki przy manetce, lub silniku ??? Nic się nie naderwało, wygięło, skoro jest luźna i reaguje tylko przy końcu.

"...Zauważyłem, że przy silniku jest taki siłowniczek do tego i jest on cały zaolejony , czy to może być przyczyna?..." - jeśli jest to olej z czego innego to, to nie jest przyczyna. Jeśli olej jest z tego siłownika to, to też nie będzie przyczyna - wtedy nie będzie schodzić na minimalne obroty w automacie. Umyj, wytrzyj, sprawdź czy to z niego nie leci.

"...Odkręciłem wtyczkę od tej cewki i miernikiem próbowałem sprawdzić jakie są wartości jednak miernik nic mi nie pokazał..." - mam nadzieję, że miernikiem sprawdzałeś cewkę, nie wtyczkę.

Sterowanie jest mechaniczno-elektryczno-hydrauliczne.
Operator ustawia obroty mechanicznie - cięgnem.
Cewka steruje siłowniczkiem - ale tylko w automacie. Ma zejść na obroty minimalne gdy operator nic nie robi a później wkręcić koparkę na zadane obroty przez operatora dźwignią gdy koparka zaczyna pracować.
Sam siłowniczek jest zasilany hydraulicznie.

tak czy siak, obroty regulujesz tylko linką z manetki. Reszta: siłowniczek, cewka .... itp to tylko automat schodzący do minimalnych obrotów, jeśli nie pracujesz, a koparka stoi włączona. Na pulpicie jest chyba przełącznik auto/manual - manual rozłącza automatykę obrotów.

Autor postu otrzymał pochwałę
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Liebherr A310 awaria dźwigni gazu

Postprzez basfcd22 » 19 Paź 2015 22:26

Witam ponownie

Dzięki za rozjaśnienie sytuacji jak to działa, trochę spanikowałem widząc ten cały układ.

Zacząłem sprawdzać cały układ wg Twoich wskazówek i zacząłem od linki i tu był problem, była mocno skorodowana i pękła. Zamówiłem już nową.

Dzięki bardzo za pomoc, pozdrawiam serdecznie

basfcd22
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 22:27
  • Miejscowość: Przygodzice

Maszyna: Kubota KX19-4, LIEBHERR A310, CASE 580SK PRESTIGE

Firma: PHUP L.M.


Liebherr A310 awaria dźwigni gazu

Postprzez MARIO/MECALAC » 19 Paź 2015 22:33

Jak na forum wyrażamy wdzięczność?
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Liebherr A310 awaria dźwigni gazu

Postprzez PiatyElement » 20 Paź 2015 01:36

Nie wiadomo jak, bo nie wie że istnieje regulamin. Po co zresztą pochwalić, skoro maszyna już działa .........
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Liebherr A310 awaria dźwigni gazu

Postprzez Pomoc Liebherr » 18 Lis 2015 01:09

spokojnie nie liczą się pochwały które zdobywasz
liczy się tylko to że pomogłeś
Naprawa maszyn LIEBHERR dojazd cała PL 669-304-322

SERWIS MOBILNY na terenie całego kraju

SerwKop@wp.pl

Pomoc Liebherr
Operator

  • Posty: 325
  • Rejestracja: 20 Sty 2012 11:13
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 17

Maszyna: Liebherr


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej