wibako

wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez Chesterx » 10 Gru 2015 19:30

Marka i model maszyny: Liebherr 904 litronic
Rok produkcji: 2002

Witam,

Piszę w sprawie jakiejś awarii, trochę zgłupiałem gdyż moja ślicznotka zachowuje się wręcz dziwnie dlatego opiszę po kolei wszystko dokładnie.

Po 2 tygodniach przerwy uruchomiłem koparkę zapaliła jak laleczka, porobiłem godzinkę na zakończenie pracy. Wjechałem na lawetę zjechałem i zacząłem porządki na placu po godzince:

- błąd sensorów 1 i 2 442 -446, skarpówka już nie działa. Myślę sobie dokończę to i zobaczę
- następnie automat i kierunki jazdy nie wyświetlały się na LCD
- błędy sensorów czasami zapalały się na przemian, a po chwili joysticki luźne, LCD czysty tylko pasek delikatny czarny i nic nie można zrobić....

Wyłączyłem Koparkę, niestety już nie zapaliła i LCD zaświecał się ale nic dalej.

Uruchomiłem DTR, rozebrałem joystick faktycznie jeden przewód był lekko przytarty, zaizolowałem.
Koparka dalej nic ale załączył się LCD i słychać było cykanie rozrusznika. Dało mi to do myślenia, przewody na krótko i bach zapaliła.

Teraz do sedna sytuacji. Koparka po jakimś czasie znowu wyłącza LCD i brak możliwość panowania nad nią i nie można jej uruchomić. sprawdziłem napięcie z 24V spadało podczas pracy nawet do 18 V... akumulatory nowe, mają 3 miesiące.

Moje pytanie brzmi w czym tkwi problem?

a) słabe ładowanie - kontrolka od ładowania gaśnie po uruchomieniu
b) zwarcie na sensorach ? niby teraz nie wyświetlają się błędy ale nawet wyłączałem te sensory 1 i 2 nadal to samo.
c) Wyłącznik prądu głównego ?
d) akumulatory ?!
Proszę o pomoc, może ktoś podpowie bo dziwna sytuacja jak przyłożę napięcie to uruchomi się a napięcie spada i mam wrażenie, że to przez ten spadek wariują te czujniki i wyłącza się panel LCD ale w czym tkwi problem ?

Pozdrawiam ;)

Chesterx
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 27 Lis 2013 14:44

Maszyna: Scania6x4/4/360/6x4/R420/8x4/R470 M Liebherr904

Firma: Usługi Transportowe Roboty ziemne żwir tłuczeń itp.


Reklama

simmet

wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez PiatyElement » 10 Gru 2015 19:56

Chesterx napisał(a): błędy sensorów czasami zapalały się na przemian, a po chwili joysticki luźne

błędy sensorów nie powodują rozłączania sterowania tylko brak trybu automatycznego. Brak sterowania w tym przypadku, powoduje uszkodzona elektronika, lub nie działająca elektronika z powodu problemów z jej zasilaniem.

Chesterx napisał(a): sprawdziłem napięcie z 24V spadało podczas pracy nawet do 18 V

Gdzie spadało? na akumulatorach ??? czy gdzieś w innym miejscu instalacji ???

Chesterx napisał(a): jak przyłożę napięcie to uruchomi się

Co to znaczy? Skąd to napięcie przykłądasz i do czego ???

Chesterx napisał(a):słabe ładowanie - kontrolka od ładowania gaśnie po uruchomieniu

Jakie masz napięcie na słupkach akumulatorów po uruchomieniu koparki ???
Jeśli poniżej 24V - brak ładowania
24v-27 - niepełne ładowanie ( regulator napięcia lub alternator do sprawdzenia )
27V - 28V ładowanie jest
powyżej 29, 30V - za duże ładowanie może dojść do uszkodzenia akumulatorów

Sprawdź też i przede wszystkim jakie masz napięcie na akumulatorach przed uruchomieniem maszyny. Nowe akumulatory nie znaczy że sprawne, wadliwe też się trafiają.

Chesterx napisał(a): zwarcie na sensorach ? niby teraz nie wyświetlają się błędy ale nawet wyłączałem te sensory 1 i 2 nadal to samo.

Zwarcie na sensorach nie powoduje spadku napięcia w całej instalacji, gaśnięcia LCD itp, itd ..... . W przypadku zwarcia spali się bezpiecznik.



Chesterx napisał(a):Wyłącznik prądu głównego ?

Sprawdź napięcie na zacisku wyłącznika podpiętego do akumulatora i na zacisku drugim połączonym z maszyną - będziesz widział czy masz spadek. Hebel rozłącza masę, więc jedna sonda miernika do + akumulatora, druga do zacisków na heblu. Będziesz miał odpowiedź.

Jeśli ci tak głupieje elektronika obstawiam: ją samą ( panel z klawiaturą ).... pęknięcia, zimne luty, uszkodzone elementy ( te podatne na czas ..... :mrgreen: ). Uszkodzona elektronika może nie dać uruchomić maszyny.

Lub spadki napięć związane z instalacją. Dokładnie posprawdzaj połączenia masowe przy heblu o który pytałeś i dalej. Połączenia muszą być czyste i mocno zespolone aby nie było spadków napięć. Nie na pisałeś gdzie Ci to napięcie spada i gdzie mierzyłeś ...., sprawdź ładowanie jak napisałem. Spadki napięć związane z instalacją ( kilka przyczyn spadków napięcia), również powodują że elektronika głupieje, a ta z kolei również może nie dać uruchomić maszyny.

Posprawdzaj co napisałem i gdzie ... i odpisz. Bo piszesz że coś tam ci spada, coś przykładałeś, ale nie piszesz co, gdzie i jak.

Reasumując:
- napięcie na klemach akumulatorów przed uruchomieniem maszyny
- napięcie na klemach akumulatorów po uruchomieniu uruchomieniem maszyny
- napięcie pomiędzy + akumulatora i zaciskami hebla
- skąd przykładałeś napięcie i do czego aby ją uruchomić?
- gdzie masz te mierzone spadki napięć?

Autor postu otrzymał pochwałę
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez Chesterx » 10 Gru 2015 21:50

Dzięki za odpowiedz.

1. Napięcia mierzone na słupkach akumulatorów kolejno 11,8 V i 11,4 V (nawet 10,9 V na początku było jak wywaliło lcd) tak, że dopiero po jakimś czasie nawet bez ładowania normowało się do 24V na akumulatorach
2. Po uruchomieniu napięcie cały czas spada na akumulatorach nawet do 18 V
3. Napięcia przykładałem do klem akumulatora najpierw z ciężarówki przewodami, później podjechałem bliżej to z prostownika.
4. Spadki mierzyłem na akumulatorach
5. Co do spadku na heblu sprawdzę jutro, dzisiaj ładuję akumulatory

Zgodnie z tego co napisałeś obstawiałbym ładowanie, dziwi mnie tylko, że kontrolka od ładowania nie świeci się ;/. Sprawdzę jeszcze jutro w sklepie te akumulatory bo wyjąłem do sprawdzenia.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedz naprowadziłeś mnie zielonego w te klocki ;)

Chesterx
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 27 Lis 2013 14:44

Maszyna: Scania6x4/4/360/6x4/R420/8x4/R470 M Liebherr904

Firma: Usługi Transportowe Roboty ziemne żwir tłuczeń itp.


wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez PiatyElement » 10 Gru 2015 22:37

Chesterx napisał(a):Po uruchomieniu napięcie cały czas spada na akumulatorach nawet do 18 V

Więc nie masz ładowania i dlatego spada napięcie. Za niskie napięcie powoduje problemy z elektroniką i elektryką która głupieje.

Chesterx napisał(a): Spadki mierzyłem na akumulatorach

Skoro na akumulatorach masz spadek to nie masz po co sprawdzać spadków za heblem

Chesterx napisał(a): Co do spadku na heblu sprawdzę jutro, dzisiaj ładuję akumulatory

Co do hebla patrz powyżej. Jak naładujesz akumulator to koparka Ci odpali i przez jakiś czas będzie działać sprawnie, aż znowu się nie rozładują.

Chesterx napisał(a):Napięcia przykładałem do klem akumulatora najpierw z ciężarówki przewodami, później podjechałem bliżej to z prostownika.


Jeśli paliłeś z kabli i było OK, czyli zasiliłeś ze sprawnego źródła, to chyba sam widzisz, że problem jest u źródła zasilania w koparce. Pisząc sprawne źródło mam na myśli naładowane akumulatory ( nie popsute ) bo 18V jest dla maszyny nie sprawnym źródłem zasilania. Maszyna ciągnie prąd a nie ma ładowania ( napisałeś powyżej że na klemach jest 18V na odpalonej maszynie ) więc masz usterkę ........ alternator do sprawdzenia lub regulator napięcia - jest wkręcony w alternator dwoma śrubami, znajdziesz.
Dodatkowo można sprawdzić czy diody w alternatorze nie są przebite, ale wtedy rozładowało by akumulatory nawet jak maszyna stoi nie uruchomiona ale z załączonym heblem.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez Kamal » 11 Gru 2015 11:03

Kontrolka od ładowania niedużo ma wspólnego z prawidłowym ładowaniem. Sprawdż napięcie na akumulatorach i alternatorze. Może masz uskodzony przewód lub masę.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez Chesterx » 11 Gru 2015 21:24

Sprawdzony alternator, uszkodzone szczotki brak praktycznie jednego bieguna. Wymienione na nowe i wszystko działa bez problemu napięcie 28 V przy uruchomionnym silniku i brak błędów ;-)
Image
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Chesterx
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 27 Lis 2013 14:44

Maszyna: Scania6x4/4/360/6x4/R420/8x4/R470 M Liebherr904

Firma: Usługi Transportowe Roboty ziemne żwir tłuczeń itp.


wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez PiatyElement » 11 Gru 2015 23:00

Kamal napisał(a):Sprawdż napięcie na akumulatorach i alternatorze. Może masz uskodzony przewód lub masę.

Kolega Kamal chyba nie przeczytał toku wątku .....


Chesterx to co wyjąłeś i wymieniłeś to właśnie regulator napięcia o którym Ci pisałem. Dobrze, że to tylko taka drobnostka była.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


wyłączający się Panel i spadek napięcia Liebherr 904

Postprzez Chesterx » 12 Gru 2015 11:57

PiątyElement dokładnie tak wykręciłem i było widać gołym okiem, że brak szczotek.... Zaskoczyło mnie tylko czemu lampka od ładowania nie świeciła się skoro było jego brak. Całe szczęście, że drobnostka bo trochę wystraszyłem się :D :winko: :winko: :winko: :winko:

Chesterx
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 27 Lis 2013 14:44

Maszyna: Scania6x4/4/360/6x4/R420/8x4/R470 M Liebherr904

Firma: Usługi Transportowe Roboty ziemne żwir tłuczeń itp.


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej