wibako

Problem z radiem CD

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 17 Sty 2016 13:56

Marka i model maszyny: Koparka Liebherr 914
Rok produkcji: 2002

Witam wszystkich. Z góry przepraszam jeżeli pisze w złym dziale, ale jestem nowy :). Nawiazując do problemu który zaistniał w mojej koparce gasienicowej Liebherr 914. Problem polega na tym iż zamontowałem radio wszystko fajnie pięknie działało ale tylko na zapłonie, podczas pracy zorientowałem sie ze przy odpalonym silniku radio sie nie włącza, natomiast jeżeli włączę je na zapłonie to silnik nie odpala. Z tego co wiem to w liebherrach montowano przetwornice ponieważ jest tam 24v. Jeżeli chodzi o moje umiejętności to cos tam sie znam lecz specjalista nie jestem. Liczę na jakieś wskazówki co sprawdzić co pomierzyć. Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc.

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Reklama

simmet

Problem z radiem CD

Postprzez Kamal » 17 Sty 2016 14:12

Źle się podpiołeś. Kup podwójną przetwornicę i podłącz się do instalacji. Ewentualnie pojedynczą i wtedy podłącz do kl30.
I coś tam trochę za mało wiesz jak z prostą instalacją sobie nie radzisz.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Problem z radiem CD

Postprzez peckiel » 17 Sty 2016 15:03

U mnie w A904 z kolei była taka sytuacja, że na położeniu 0 stacyjki radio się wyłączało i kasowało stacje. Po każdym zgaszeniu trzeba było od nowa ustawiać. Odkręciłem stacyjkę, wziąłem miernik i sprawdzałem w jakim położeniu jest stały prąd. U mnie był to szeroki bolec, o ile dobrze pamiętam po środku stacyjki. Przełożyłem wsuwkę i gitara. Radio gra, koparka buczy.
Mam oryginalną instalację do radia.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 17 Sty 2016 15:18

Tak jak pisałem specjalista nie jestem :) Ale dzięki za pomoc posprawdzam i zobaczę.

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Problem z radiem CD

Postprzez Kamal » 17 Sty 2016 16:44

I dlatego pisałem o podwójnej przetwornicy. Jaden kanał zasilany z kl30 do podtrzymania pamięci a drugi do kl15 do pracy radyjka. Jak pojedyńcza to musisz dać na kl30 całość. Niektóre przetwornicę a w zasadzie większość to nie przetwornice tylko stabilizatory napięcia i potrafią łyknąć sporo prądu. Więc można się zdziwić jak po krótkim postoju maszyna nie zapali.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 18 Sty 2016 01:46

Koperowaky990 napisał(a):Problem polega na tym iż zamontowałem radio

Samo radio? czy radio z przetwornicą montowałeś?

Jeśli montowałeś do oryginalnej przetwornicy 24v/12v to zobacz czy jej przewód o nr 6119 jest podpięty do stacyjki na pin nr 58.

Koperowaky990 napisał(a): wszystko fajnie pięknie działało ale tylko na zapłonie, podczas pracy zorientowałem sie ze przy odpalonym silniku radio sie nie włącza, natomiast jeżeli włączę je na zapłonie to silnik nie odpala

Co dla ciebie oznacza "na zapłonie" ? - która pozycja stacyjki?
a na zgaszonym silniku radio gra ???

Nie wiem co tam napłodziłeś, ale to nie trzyma się logicznie całości. Radio powinno działać na przekręconym kluczyku do pozycji nr 1 w stacyjce - ta pozycja która uruchamia elektronikę i elektrykę.
Rozruch silnika następuje w pozycji 3 w której uruchamiasz rozrusznik ( pozycja 2 - trzeba ją chwile przytrzymać, grzeje świece )
Więc jak byś nie podpiął przetwornicy od radia do stacyjki, nie ma ona wpływu na rozruch silnika, ponieważ jest podpięta bezpośrednio do stacyjki ( w oryginale ). Różnica była by tylko na jakiej pozycji przekręconego kluczyka będzie działać radio.

Jeśli podpinałeś przetwornicę sam, to powiedz mi gdzie i pod co ją podpiąłeś.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 18 Sty 2016 16:45

Montowałem samo radio, przetwornica już jest wbudowana. No wiec tak radio gra na pozycji stacyjki 1 i 2, przekręcam stacyjkę na 3 i żadnej reakcji. Wyłącze radio i normalnie silnik odpala, ale już radia nie włączę.

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 18 Sty 2016 18:08

To jest problem. Masz dwa wyjścia:
1. Albo kup nową przetwornicę i będzie po kłopocie.
2. Masz ambicje powalczyć to sprawdź nr przewodu w kostce przy przetwornicy ( powinien być nr 6119 ) i zobacz czy jest podpięty do stacyjki. Jeśli nie, to spróbuj go namierzyć, bo może ktoś coś tam kombinował i źle podpiął.

Musisz sprawdzić:
czy do wyjścia 12V przetwornicy jest tylko radio podpięte, czy coś jeszcze ktoś kombinował. Bo skoro załączenie radia uniemożliwia rozruch to może na tej 12v części instalacji jest coś kombinowane.

Czy przetwornica dostaje napięcie w poz 1 z uruchomionym silnikiem. Bo to że radio się nie włącza nie oznacza że przetwornica nie pracuje. Może po jej 12V stronie jest coś przerobione, coś co ma wspólnego z rozruchem silnika i to jedyna logiczna rzecz jak mi przychodzi do głowy, że działa albo rozruch albo radio.

Rozumiał bym, że przetwornica a tym samym radio działa na pozycji 1 przy wyłączonym silniku, a na włączonym nie działa bo ktoś podpiął do instalacji gdzie jest napięcie prze rozruchem i ginie po rozruchu. Ale że załączenie radia podpiętego do przetwornicy nie pozwala uruchomić silnika - to raczej ktoś tam łapki gdzieś wkładał.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 18 Sty 2016 20:10

No właśnie kombinowane to było na bank ponieważ był tam taki bałagan w tych wszystkich przewodach ze szkoda gadać. Narazie wielkie dzięki za pomoc jutro będę sie bawił jak do czegoś dojdę dam znać :)

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 18 Sty 2016 23:07

mogę ci pomóc, i to chyba bardziej z czystej ciekawości o co w tym wszystkim chodzi, ale musisz współpracować. Sprawdź to o co prosiłem i napisz. Jeśli jest więcej przewodów z przetwornicy ( bo może inny model ktoś włożył ) napisz co i jak. Jeśli odpuszczasz to trudno.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 19 Sty 2016 16:20

Dzisiaj tak na szybko sprawdziłem jakie napięcie jest na kablach zasilających radio i wyszło ze 24v. No wiec brak przetwornicy? Skoro brak przetwornicy to dlaczego bezpiecznik w radiu które jest 12v sie nie pali? Nie miałem czasu kopać głębiej

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Re: Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 19 Sty 2016 16:36

1. Jeśli kable są oryginalne to mają oznaczenia podaj numery przewodów do których podpiąłeś radio. Mówię oczywiście o zasilaniu radia.
2. Bezpiecznik, bezpiecznikiem, podaj mi model radia. Nie jest to przypadkiem radio z innej maszyny lub ciężarówki na 24V ???
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 19 Sty 2016 20:32

Zasilanie to 6129 i 6130
Reszta luźnych kabli 6132, 6134, 6133, 6131
Radio JVC KD-G431 jest to radio wyciągnięte z samochodu osobowego

Mam jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki. Czy w w/w radyjku jest możliwość założenia wejscia USB?

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 19 Sty 2016 21:25

Koperowaky990 napisał(a):Zasilanie to 6129 i 6130

Tak to zasilanie radia z przetwornicy i powinno tam być 12V.

Koperowaky990 napisał(a):Reszta luźnych kabli 6132, 6134, 6133, 6131

31 i 32 to + i - jednego głośnika, 33 i 34 to + i - drugiego głośnika.

Pytanie tylko dlaczego masz tam 24V. Jak mierzyłeś? Na odpiętym radiu z wtyczki? Zmierz na grającym radiu jakie jest napięcie na wtyczce. Może jest uszkodzona i nie ma stabilizacji. Wtedy bez obciążenia ( gdy nie ma podpiętego odbiornika ) będzie pokazywać większe napięcie, ale po podłączeniu odbiornika ( radia) będzie już pokazywać faktyczne napięcie jakie daje.

Musiał byś sprawdzić nr przewodów przetwornicy (jej zasilania) i do czego są podpięte.

Radio jest na 12V
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 19 Sty 2016 21:49

Mierzyłem na odpiętym radiu. Jutro zmierzę na grającym. Powiedz mi tylko jedna rzecz czy orientujesz sie gdzie jest położona przetwornica w koparce Liebherr 914? Bo generalnie dokopałem sie z prawej strony ( strona wysięgnika) do czegoś co właśnie przypomina przetwornice. Wychodziły tam w sumie 4 przewody które rozchodziły sie na 2 kostki, kostki opisane były + i -. Mierzyłem na nich napięcie i wykazało ze na jednej jest 24V a na drugiej jest 0v. Przepraszam jeżeli trochę zamotałam ale nie wiem jak to inaczej opisać :)

Ps. Napewno było tam grzebane ponieważ znalazłem w środku w tych wszystkich kablach śrubokręt :)

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Re: Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 19 Sty 2016 22:15

Z prawej strony siedzenia pod podszybiem ( pod plastikami ), na wysokości oparcia siedzenia. Poznasz ją po tym że dwa przewody będą miały taki sam numer jak te od zasilania przy radiu.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 19 Sty 2016 22:21

Ok czyli przewody z tym samym numerem co zasilanie. Jutro będę patrzył i informował na bierząco.

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 19 Sty 2016 22:27

Zapomniałem jeszcze zapytać. Skoro oryginalne przewody od głośników wiszą luzem, to znaczy że wciągnąłeś swoje własne przewody do nowych głośników ?
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Problem z radiem CD

Postprzez Koperowaky990 » 19 Sty 2016 22:34

Tak, przewody od głośników wyprowadziłem swoje ponieważ robiłem cos w stylu skrzyni basowej.

Koperowaky990
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 Sty 2016 13:53

Maszyna: Koparka gąsienicowa Liebherr 914

Firma: Kopalnia Surowca Naturalnego


Problem z radiem CD

Postprzez PiatyElement » 20 Sty 2016 06:40

Koperowaky990 napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki. Czy w w/w radyjku jest możliwość założenia wejscia USB?

Technicznie jest to możliwe, praktycznie nie opłacalne.

Twoje radio ma wejście AUX, więc poszukaj jakiegoś odtwarzacza MP3, który jest przecież również pendrivem, tyle ze z obsługą plików MP3 i podepnij go przewodem do AUX - będziesz mógł słuchać muzyki. Różnica będzie taka, że to nie radio będzie odtwarzać MP3 tylko będzie to robił odtwarzacz. Radio będzie służyć tylko jako wzmacniacz, podpięty do głośników w samochodzie.
To najtańsze i najszybsze rozwiązanie.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej