wibako

Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez jedynak82 » 08 Lut 2016 21:03

Marka i model maszyny: liebherr 316
Rok produkcji: 1999
Numer seryjny: 6170321

Forumowicze mam takie pytanko jak prawidłowo zmieniać biegi w koparce? Chodzi mi o to, czy można przełączać z 1 na 2 podczas jazdy czy tylko wyłącznie na postoju? I ta sama sytuacja tylko na przełączaniu żółw zając?

jedynak82
Młodszy operator

  • Posty: 104
  • Rejestracja: 06 Mar 2012 19:32
  • Miejscowość: Biała Podlaska
  • Pochwały: 1

Maszyna: liebherr316 atlas1704 scania113 iveco35c11 niskopodwozie

Firma: Bartłomiej Jedynak


Reklama

simmet

Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez peckiel » 08 Lut 2016 21:16

Z żółwia na zająca przełączam podczas jazdy. Nie wiem jak masz tam oznaczone dokładnie, bo u mnie inaczej to wygląda. Jak mam zapiętą jedynkę z żółwiem czyli najmniejszy bieg to też przełączam podczas jazdy na szybszy.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez jedynak82 » 08 Lut 2016 21:23

Pytam się bo w moim ederze 805 z 1na 2 przełączałem podczas jazdy ale z żółwia na zająca mogłem przełączyć tylko na postoju.Pytając się serwisanta to powiedział że lepiej przełączać jak koparka stoi.Więc wolę się dopytać użytkowników koparek żeby nie rozwalić sobie skrzyni.

jedynak82
Młodszy operator

  • Posty: 104
  • Rejestracja: 06 Mar 2012 19:32
  • Miejscowość: Biała Podlaska
  • Pochwały: 1

Maszyna: liebherr316 atlas1704 scania113 iveco35c11 niskopodwozie

Firma: Bartłomiej Jedynak


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez peckiel » 08 Lut 2016 21:28

Też pytałem serwisanta, ale to było dawno i nie pamiętam dokładnie jego sugestii.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez PiatyElement » 09 Lut 2016 02:12

W górę możesz przełączać w trakcie jazdy i komputer zmieni. W dół też możesz przełączać ... ale powyżej około 5-7 km/h nie będzie reakcji - komputer nie pozwoli zmienić aby nie uszkodzić skrzyni. Dopiero zwolnienie poniżej w/w prędkości lub całkowite zatrzymanie spowoduje przełączenie jazdy na wolniejszą.

Podnieś maszynę na ramieniu i lemieszu do góry tak aby koła były w powietrzu i sprawdź, przełączanie na szybsze i wolniejsze, przy różnych prędkościach. Nic nie uszkodzisz, bo układ napędowy nie będzie obciążony masą maszyny.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez jedynak82 » 09 Lut 2016 19:04

Ale jaki komputer jak w mojej 316 takiego nie ma

jedynak82
Młodszy operator

  • Posty: 104
  • Rejestracja: 06 Mar 2012 19:32
  • Miejscowość: Biała Podlaska
  • Pochwały: 1

Maszyna: liebherr316 atlas1704 scania113 iveco35c11 niskopodwozie

Firma: Bartłomiej Jedynak


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez PiatyElement » 10 Lut 2016 00:15

jedynak82 napisał(a):Ale jaki komputer jak w mojej 316 takiego nie ma


Komputerów nie było w liebherr-ach 316 produkowanych do 1998 roku. Od 1998 roku produkowano Liebherr-y 316 Litronic. Napisałeś że twój jest z 1999 roku ...

Sprawdź na tabliczce znamionowej, czy przy symbolu modelu koparki nie pisze litronic lub literka "L"

Zrób to co napisałem z przełączaniem prędkości jazdy na koparce z kołami w powietrzu.
Przełącz z szybkich na wolne przy wolnej jeździe ( lekko wciśnięty pedał jazdy ) - powinna jazda zwolnić po przełączeniu.

Przełącz z szybkich na wolne przy szybkiej jeździe ( mocno wciśnięty pedał jazdy ) - nie powinna zwolnić jazdy, dopiero jak popuścisz pedał jazdy aby zwolnić, powinieneś czuć jak przełączy jazdę na wolniejszą.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez jedynak82 » 13 Lut 2016 19:50

Panie Piaty Element proszę to jest zdjęcie tabliczki znamionowej mojej koparki a poza tym zawsze jest afera że ktoś nie podał numeru maszyny a ja podałem od razu żeby nie było.Więc pytanie laika do fachowca po co ma być podawany numer maszyny.
Załączniki
Obraz320.jpg

jedynak82
Młodszy operator

  • Posty: 104
  • Rejestracja: 06 Mar 2012 19:32
  • Miejscowość: Biała Podlaska
  • Pochwały: 1

Maszyna: liebherr316 atlas1704 scania113 iveco35c11 niskopodwozie

Firma: Bartłomiej Jedynak


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez Brandix » 13 Lut 2016 20:08

Pozwolę sobie wyjaśnić po co numer seryjny.
Na forum są osoby, które chcą pomóc i dysponują dokumentacją do wielu maszyn, jednak problem w tym, że jeden model maszyny może mieć kilka odmian/wariantów wyposażenia (zdarza się, że i kilkanaście - a różnica może być ogromna - od np. szczegółów w ukł. hydraulicznym po praktycznie całkowicie odmienne konstrukcje z różnym silnikiem, przekładnią, jednak pod tą samą numeracją modelową), dlatego, żeby takie osoby mogły pomóc, potrzebują dokładnych informacji na temat maszyny (w sumie, dla takich osób nr seryjny maszyny jest ważniejszy niż np. rocznik).
Dlatego nie należy próśb o nr seryjny traktować jako złośliwość, tylko jako prośbę o sprecyzowanie informacji.
Można by rzec: "Jaki opis problemu taki opis rozwiązania" - dlatego tematy typu "CAT nie jedzie" są z góry skazane na brak rozwiązania, ponieważ nawet nie wiadomo o jaki rodzaj maszyny konkretnie chodzi, nie mówiąc już o modelu czy numerze seryjnym.
Ty jak widać zrobiłeś wszystko prawidłowo (model, nr seryjny, rocznik), jednak kolega PiatyElement chciał się tylko upewnić co do wersji maszyny, co potwierdziłeś zdjęciem, więc problem z dokładną identyfikacją maszyny jest rozwiązany.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez PiatyElement » 13 Lut 2016 22:44

jedynak82 napisał(a):Więc pytanie laika do fachowca po co ma być podawany numer maszyny.

Myślę, że Brandix wyjaśnił ci szczegółowo po co VIN maszyny więc powtarzał się nie będę.

Dlaczego nie wykorzystałem nr VIN twojej koparki?
Bo byłem w tym czasie w szpitalu i nie miałem dostępu do dokumentacji, jak w tej chwili przed komputerem. Jednak z pamięci kojarzyłem jak te modele były produkowane więc postanowiłem ci odpowiedzieć. Można też było kupować maszyny w starszej wersji, często na zamówienie, podczas gdy już trwała produkcja nowszych wersji - widać taką masz. Sprostowanie chyba dostałeś, w momencie gdy ci odpowiedziałem ostatnio i zapytałem o wersję na tabliczce.

A dlaczego, w ogóle postanowiłem ci pomóc nie mając dokumentacji?
Bo inni starali ci się pomóc na przykładzie innych maszyn, a nie konkretnie twojej maszyny. Do nich też będziesz miał pretensje, że napisałeś markę i model maszyny ( o co również zawsze jest afera ) i po co? Skoro dostałeś odpowiedź na przykładzie innych maszyn?

Może doceniaj, że w ogóle ktoś się odzywa, odpowiada i odpisuje i stara się nieść jakąkolwiek pomoc, czy to w konkretnych poradach, czy tylko sugestiach. A wszelkie niejasności i wątpliwości można wyjaśniać w dalszej dyskusji, bo po to jest forum, a nie robić zadziorne pyskówki.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez jedynak82 » 13 Lut 2016 22:49

Brandix dobrze wszystko opisałeś i przeglądając to forum wiem że są potrzebne te dane i mnie to zdziwiło że kolega PiatyElement mając te dane zasugerował sie tylko rocznikiem maszyny.Dlatego dla pewności wstawiłem zdjęcie tabliczki.

jedynak82
Młodszy operator

  • Posty: 104
  • Rejestracja: 06 Mar 2012 19:32
  • Miejscowość: Biała Podlaska
  • Pochwały: 1

Maszyna: liebherr316 atlas1704 scania113 iveco35c11 niskopodwozie

Firma: Bartłomiej Jedynak


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez PiatyElement » 13 Lut 2016 23:06

jedynak82 napisał(a): i mnie to zdziwiło że kolega PiatyElement mając te dane zasugerował sie tylko rocznikiem maszyny.


Kolega piaty chciał pomóc, nie widząc pomocy od innych w sprawie tego konkretnego modelu. A że nie miał przy sobie komputera to zrobił to sugerując się rocznikiem. Ale na drugi raz masz rację .... najlepiej mor..a w kubeł i siedzieć cicho. Tak też będę robił, bo pretensje za moje "wypociny" mi potrzebne nie są.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez jedynak82 » 13 Lut 2016 23:39

Już kolega Piąty sie tak nie unosi wystarczyło napisać żę był w szpitalu i nie miał dostępu do dokumentacji.I nie chcę tu urządzać żadnych pyskówek bo to nikomu nie jest potrzebne do szczęścia.I bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.Teraz wracając do tematu ,mając wszystkie dane maszyny i wyjaśnione nie domówienia. Jak to jest z tą zmianą biegów w mojej maszynie?

jedynak82
Młodszy operator

  • Posty: 104
  • Rejestracja: 06 Mar 2012 19:32
  • Miejscowość: Biała Podlaska
  • Pochwały: 1

Maszyna: liebherr316 atlas1704 scania113 iveco35c11 niskopodwozie

Firma: Bartłomiej Jedynak


Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez Pomoc Liebherr » 18 Lut 2016 21:15

zmieniaj podczas jazdy nic się jej nie stanie .
Naprawa maszyn LIEBHERR dojazd cała PL 669-304-322

SERWIS MOBILNY na terenie całego kraju

SerwKop@wp.pl

Pomoc Liebherr
Operator

  • Posty: 325
  • Rejestracja: 20 Sty 2012 11:13
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 17

Maszyna: Liebherr


Re: Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Postprzez sagan05 » 03 Mar 2016 06:44

Tak jak masz kolor klawiszy czerwony od żółwia przełączasz na postoju , zielony 1bieg na 2 bieg możesz przełączać podczas jazdy .

sagan05
Pomocnik operatora

  • Posty: 50
  • Rejestracja: 28 Mar 2012 23:23

Maszyna: JCB 3CX CONTRACTOR /liebherr 312, liebherr 316

Firma: Prace ziemne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej