wibako

Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Moderatorzy: PiatyElement, peckiel

Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Postprzez MaciejL » 17 Cze 2021 12:18

Szanowni koledzy
Podczas dzisiejszej pracy wyłączyło mi jazdę do przodu, ale jazda do tyłu cały czas działa. Po przełączeniu dżojem na bieg pierwszy i drugi jazda przód nie działa. Do tyłu wszystko jest ok. Maszyna po włączeniu jazdy do przodu zachowuje się jakby cały czas była na luzie. Do tyłu zachowuje się prawidłowo. Myślałem że to jest coś związane z elektryka. Sprawdziłem kostkę od dżoja, wydmuchalem, wszystko ok. Bezpieczniki sprawdzone, wszystko ok. Podmieniłem EST-3 od innej maszyny, ale efekt ten sam, nic nie pomogło. Próbowali mnie pchnąć do przodu, ale maszyna zachowywała się jakby była na luzie. Jak wyłączyło mi jazdę do przodu wtedy kiedy pracowalem, po chwili przełączaniu dżojem jazda wróciła, ale tylko na chwilę, bo jak włączyłem na tył i za chwilę znów na przód, to jazda już nie chciała zaskoczyć. Gdzie szukać ewentualnej przyczyny? Jak diagnozować?

-- 16 Cze 2021 13:15 --

Dodam jeszcze że pompa jakiś czas temu była na sprawdzeniu, po czym wróciła z diagnozą że wszystko jest w porządku.

-- 16 Cze 2021 14:33 --

Nie wiadomo, czy firma która sprawdzała pompę jazdy i która stwierdziła że jest wszystko w jak najlepszym porządku zrobiła to prawidłowo. Mianowicie, chodzi mi o złożenie kołyski i trzpienia w środku przykręcanego nakrętką, a dokładniej pisząc, czy tą nakrętkę wkręcili używając kleju, aby ta się nie odkręciła. Już kiedyś mieliśmy podobną sytuację, gdzie mechanik nasz zapomniał dać klej na nakrętkę, po czym ta się odkręciła i trzpień w pompie jazdy blokował kołyskę, przez co nie było jazdy najpierw do przodu (po popchnięcie maszyny jazda wracała) a następnie już nie było jazdy do przodu i tyłu. O tym jak firma złożyła pompę dowiemy się jutro pytając ich, w jaki sposób złożyli kołyskę.

-- 17 Cze 2021 11:18 --

Sprawdziłem, nakrętka jest wkręcona, widzi mocno. Próbowałem dokręcić ale nie było co dokręcać. Wina pompy odpada.

MaciejL
Pomocnik operatora

  • Posty: 81
  • Rejestracja: 07 Lis 2015 19:23

Maszyna: Liebherr 508 Stereo 2 plus 1 2003r.

Firma: Budimex


Reklama

simmet

Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Postprzez lukas76pl » 17 Cze 2021 19:27

Sprawdź cewki na pompie jazdy , zobacz czy do obydwu wtyczek dochodzi napięcie , zamień wtyczki miejscami - wtedy zobaczysz czy problem jest po stronie elektrycznej czy hydraulicznej
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Postprzez MaciejL » 17 Cze 2021 22:01

Łukaszu, do pompy jazdy idą tylko przewody hydrauliczne. Są 3 przewody cienkie, chyba że wychodzą one z cewek przy rozdzielaczu, bądź z pompy głównej? Jak możesz to podpowiedz, ewentualnie jeżeli nie odpiszesz do jutra, to sam będę szukał drogą "po nitce do kłębka".

MaciejL
Pomocnik operatora

  • Posty: 81
  • Rejestracja: 07 Lis 2015 19:23

Maszyna: Liebherr 508 Stereo 2 plus 1 2003r.

Firma: Budimex


Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Postprzez lukas76pl » 17 Cze 2021 22:07

Pompa jazdy jest przykręcona do przekładni rozdzielczej na silniku spalinowym i musi mieć 2 cewki do kierunków jazdy. Piszesz że podmieniałeś sterownik z innej maszyny czyli sterownie kierunków odbywa się poprzez prąd - nie ma innej opcji - dżojstik elektryczny , sterownik elektryczny - na pompie jazdy są 2 cewki które zmieniają kierunek. Chyba Ci się pomyliło z silnikiem jazdy
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Postprzez MaciejL » 17 Cze 2021 22:36

Dokładnie, masz rację. Pomyliło mi się z silnikiem jazdy. Z silnika wychodzi przekładnia rozdzielcza, która jest podzielona, (po prawej pompa jazdy), (po lewej pompa robocza) jeżeli patrzymy od strony silnika w kierunku kabiny. Dobrze myślę?

MaciejL
Pomocnik operatora

  • Posty: 81
  • Rejestracja: 07 Lis 2015 19:23

Maszyna: Liebherr 508 Stereo 2 plus 1 2003r.

Firma: Budimex


Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Postprzez lukas76pl » 18 Cze 2021 19:42

Po lewej jest pompa jazdy po prawej pompa robocza. Lewa strona maszyny jest zawsze ta sama. Lewe koła są po lewej stronie , lewe lusterko jest po lewej stronie. Jakbyś się nie odwrócił dupa jest zawsze z tyłu - takie staropolskie przysłowie :D
Łukasz 609654134

lukas76pl
Fachoperator

Maszyna: liebherr

Firma: Już własna
serwis, części , filtry LIEBHERR
609654134


Liebherr 551 brak jazdy do przodu

Postprzez MaciejL » 18 Cze 2021 21:43

Jak w wojsku " to jest moja prawa ręka, to jest moja lewa ręka" xD
Cewka się przepaliła, wymieniłem, idzie do przodu jak pocisk! Dzięki Łukasz, jesteś niezastąpiony na tym forum!

MaciejL
Pomocnik operatora

  • Posty: 81
  • Rejestracja: 07 Lis 2015 19:23

Maszyna: Liebherr 508 Stereo 2 plus 1 2003r.

Firma: Budimex


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej