wibako

Wymiana tulei ramię/łyżka Komatsu PC50

Wymiana tulei ramię/łyżka Komatsu PC50

Postprzez SunyBoy » 03 Mar 2012 11:36

Marka i model maszyny: Komatsu PC50 MR2
Rok produkcji: 2008

Witam

Mam pytanie dotyczące wymiany tulei na sworzniu łączącym ramię z łyżką.
Chce wymienić ten element ale najpierw wole zasięgnąć rady ekspertów jak najlepiej się do tego zabrać. Nie wiem czy dam rade sam ją wyciągnąć na robocie czy trzeba zamówić serwis który ma prase. Prosze o rade jak najlepiej było by to zrobić.

Pozdrawiam
SunyBoy

SunyBoy
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 03 Mar 2012 11:26

Maszyna: Komatsu PC50 MR2


Reklama

simmet

Wymiana tulei ramię/łyżka

Postprzez naprawiacz » 03 Mar 2012 13:55

Co do wymiany, sworzeń młotem. Co do tulei - nie jest to duża maszyna więc może i pójdzie je wybić, jeśli nie to wypalić palnikiem i wybić, ew jeśli jest tuleja metalowa możną ją obspawać elektrodą wzdłuż to też trochę się skurczy i spróbować ja wybić lub przyspawać jakąś rurę do niej i ją wybić, są różne metody i kombinacje alpejskie by tego dokonać:)

Prasa bardziej się przyda przy wciskaniu nowej tulei - jak będzie ją lał młotem może "spuchnąć" lepiej zdecydowanie ją wcisnąć -ja używam siłownika z przelotowym tłokiem + śruba - pręt gwintowany najlepiej 10.9 12.9 i odpowiednie krążki.

Ogólnie nie są to skomplikowane operacje, typowo kowalskie - trochę trzeba się czasem namęczyć

Powodzenia:)

Autor postu otrzymał pochwałę

naprawiacz
Pomocnik operatora


Re: Wymiana tulei ramię/łyżka

Postprzez SunyBoy » 03 Mar 2012 15:11

Dzięki wielkie za pomoc :)
Pozdrawiam

SunyBoy
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 03 Mar 2012 11:26

Maszyna: Komatsu PC50 MR2


Wymiana tulei ramię/łyżka Komatsu PC50

Postprzez mechanior » 05 Mar 2012 01:39

naprawiacz napisał(a):jeśli jest tuleja metalowa możną ją obspawać elektrodą wzdłuż to też trochę się skurczy


zdecydowanie najłatwiejszy sposób na demontaż, dobrze obspawana tuleja "sama" wypadnie bez używania siły...
nową wbijaj młotkiem zaraz po wyjęciu starej, póki materiał ciepły
tuleje zazwyczaj są cholernie twarde, trudno je zdeformować wbijając, znacznie łatwiej potrzaskać, używaj miękkiego młotka lub uderzaj przez miękki metal, ewentualne deformacje wyszlifuj szlifierką prostą
doskonałym sposobem jest zamrożenie tulejki, skurczy się i łatwiej ją będzie osadzić, -30 z zamrażarki to trochę mało ale też pomaga, zdecydowanie lepsza jest gaśnica CO2 (prawie -80) lub profesjonalna zamrażarka gazowa CO2
o zaletach ciekłego AZOTU nie wspomnę :faja:
pamiętajcie że zimne pęka łatwiej...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej